Sineklik Çözümleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,632

orsaalabanda

Zirve
Henüz belki erken diyeceksiniz ama geçtiğimiz yazdan bu yana kafamı kurcalayan bir konu sineklik meselesi. Önümüz kış... Düşünmek ve proje üretmek için yaza kadar zaman var...

Hazır storlu sineklik ve perdeler için 500 TL. civarında bir ödeme yapmak istemiyorum. Öte yandan paraya kıysam bile aracımın cam ölçülerine uyup uymayacağı şüpheli...

İlk sezonda cırt bantlı kendinden yapışkanlı hazır sinekliklerle idare etmeye çalıştık. Ama olmuyor... Bir süre sonra yapışkan özelliğini yitiriyor ve köşelerden kalkmaya başlıyor. Baly türü yapıştırıcılarla kalkan yerleri yapıştırmayı da denedim ama yine kalktı ve baly izlerini temizlemek üzerine bonus... Bu tür sinekliklerin bir dezavantajı da sürgülü pencereyi açmak ya da aralamak istediğiniz her seferinde sinekliği cırt bantından kaldırıp sonra yeniden yapıştırmak zorunda kalmanız...

Diğer önemli konu da yan sürgülü pencereler açık olduğunda içeriye elini sokan birinin kapı kilitlerine kolayca ulaşması tedirginliği... Kamp dışı konaklamalarında bu sorunu vidalı kapı kilit çubuklarını gece yatarken sökerek çözdük. Elbette çok pratik değil ve sürgülü kapının kilit piminin içeri kaçması sonucu sabah kapı döşemesini sökmek yine üzerine bonus...

Üst havalandırmam sineklikli ve esintili yaz geceleri için yeterli. Ama çok sıcak gecelerde yan sürgülü camları mutlaka açmak gerekiyor. Yetenekli Zihni Sinir abilerimiz mutlaka vardır. Nasıl çözeriz sineklik sorunsalını?...

Etiketler
Ynt: Sineklik Çözümleri?

Cem bey, tecrübeli karavancı abilerimiz kadar bilgim olmasa da, bu konuda planlama aşamasında olduğum kendi camperime düşündüğüm zihni sinirimi paylaşayım.

orjinal storlu perdelerin mantığıyla yapıcaz "zihni-stor" perdemizi. öncelikle mobilya malzemeleri satan bir yerden storlu kapılar için olan raylardan ediniyoruz, bunu biraz uğraşırsak çıkma olarak da bulabiliriz, ben bizim evdeki eski amerikan servisin stor raylarını söktüm onları kullanmayı planlıyorum :smiley: konuyu bu şekilde de çözemezlek ince alüminyumdan şeritleri oluk biçiminde kıvırarak da aynı malzemeye ulaşıyoruz. bunları penceremizin iç kenarlarına monte ediyoruz.

sonrasında bütçemize göre istediğimiz tarz bir kumaşa ulaşıyoruz, muşambacılarda, tentecilerde kumaş toptancılarında perdecilerde binbir çeşit malzeme bulunabilir, bunlardan istediğimiz tarz bir perde malzemesi şeçiyoruz, penceremizin ölçüsüne göre kesiyoruz, levent beyin zihni siniri pencere tentesinde yaptığı gibi, alt ve üst kısımlarını alüminyum şeritler monte ediyoruz, stor perdemiz hazır.

bundan sonra iki pazar arabası tekerleğine ihtiyacımız var :smiley: illüzyon malzemelerimde kullanmak için elime geçen hiç bir şeyi atmam ben, evde kırık pazar arabasından ne çıkartabilirim diye düşünürken aklıma bu fikir geldi. şemsiye demiri de olabilir her hangi bir metak çubuk da iç görür. pazar arabası tekerleklerimizin göbeklerini çıkartıyoruz, bu göbekleri pencere ölçümüze uygun bir çubuğun iki ucuna monte ediyoruz. perdemizin üst kısmındaki alüminyum şeriti de çubuğa monte ediyoruz.

sonra penceremizin üstüne bu mekanizmayı takmak için askıları monte ediyoruz, yazıyla nasıl anmatırım bilmiyorum, iki uçtan J biçiminde askı demirleri monte ediyoruz. storlu perdemizin üst parçasını buraya asıyoruz, monte ediyoruz. alt ucunu alüminyum şerit ile önceden yerine taktığımız oluklardan geçiriyoruz. "zihni-stor" sineklik perdemiz kullanıma hazır :smiley: istersek mekanizmanın üst kısmını dekorasyonumuza uygun bir biçimde kapakla kapatabiliriz. görsel olarak daha iyi olabilir.

şu anda "zihni-stor" sinekliğimiz manuel, mekanizmanın içine istersek zemberekli bir sistem monte edebiliriz, basitçe benim usül hurda çıkma bir zembereği mekanizmaya monte etmek sıkıntılı bir işlem değil. yazıyla anlatmam mümkün olmaz ama yapması anlatmasından çok daha kolay olur :smiley: istersek, küçük bir dinamo tipi elektrikli motor ( oyuncak araba motoru olabilir ) monte ederek "zihni-stor" sinekliğimizi tam otomatik yapabiliriz :smiley:

nacizane benim fikrim budur. kendi camperimde bu sistemi duvar kaplamasının içine gömmeyi planlıyorum. bu sayede, orjinalden de daha orjinal bir perde sahibi olmayı planlıyorum :smiley: tabii ki tecrübeli abilerimizin yorumlarıyla gelişebilecek bir sistem. bana uygulanabilir geliyor ama tecrübem yok. maliyetini sorarsanız benim atölyemin hurdalıktan beter olması sebebiyle sadece sineklik kumaş fiyatına maledebiliyorum ben, gerisi tekerlek göbekleri çubuk ve ölçüsüne göre alüminyum şeritler... hani derler ya, kökü kaç para ki :smiley:

Ben de ilerıdekı gunlerde yapmayı tasarladıgım , Burak bey ın anlattıgı tasarıma benzeyen bır fıkır olusturup rafa koymuştum.
Şoyle kı; gerek sıneklık ve gerek se sıyah ışık perdesı olarak kullanacagım parcaları , gemışlıklerı boyunda alimınyum borulara sarılı olarak pencerelerın alt ve ust kenarlarına sarılıp cozulmeye ımkan verır bır sekılde montajlayıp stor prensıbını ornek alıp aşagıya cekınce sıneklık , yukarıya cekınce sıyah perdelerı hareketlendırmek dusuncesındeyım . Alıminyum boruların da kendı kendıne toplayabılmesı ıcın boru içlerine normal bır helezonık yayın bır ucunu borunun bır yanındakı şasi ye baglı hareketsız pim e dıger ucunu da hareketlı olan boruya tutturacagım . bu boruyu cevırdıgım zaman ıcındekı yayı da kurmuş olacagım . bu kurma sıstemı perdelerı kendılıgınden toplamayı saglayacak. Tabı ki kenarlarda bır ray olacagı gıbı mumkun oldugunca estetık bır uygulamaya calışacagım Daha sonrada pencereye uygun plastık veya ınce metal ıle cerceveleyıp sankı orjınalmiş havası vermeye de calışacagım desem de , " yap da gorelım" derler adama . Elımden geldıgınce emek harcayıp kendıme begendırmeye de calışacagım .
Kim bılır belkı guzel bır sey olur.
Herkese selam.

Cem iki cozumum var.
1. Cit citli
2. Cam olcusunde elinde olan sinekliginin kenarlarina kuvvetli miknatislardan dikilecek.O miknatislar minibusun cam kenarlarina yapistirilacak.

Ama esas sorun sokakta yatarken cam acikken uyuyabilmek. Yani surgulu cama yapilacak bir cerceve takilacak. Bu cercevenin ici izgarali olacak ve tabii izgara aralari tel kapli olacak. Bu on camlara da takilabilir.
Hirsizlara karsi birebir. Tabii sehir efsanesine gore hirsizlar sprey sikiyorlarmis ayri konu.

"insel" bey, ızgara parmaklık derken benim gözümü korkuttunuz, ne o öyle kafeste kuş misali, tamam güvenlik önce gelir ama ne yalan söyleyim, ben şahsen kendimi parmaklık ardına hapsetmeyi tercih etmem, çok sıkıntılı bir durum olursa zaten arabada koltuğun altında kıymetli büyüğümüz "haydar" abimiz her an göreve hazır bekliyor :smiley: şaka bir yana işim gereği şehirler arası arabayla çok seyahat ediyorum, gece yolda kendimi yorgun hissedersem hiç gözünün yaşına bakmam çeker sağa, koltuğu devirir yatarım. bu yüzden güvenlik konusu benim için soru işaretiydi, torpidoda biber gazı spreyi bulundururum, iki yıl oldu alalı daha kapağını açmadım. trafik polisi hariç arabaya yanaşan kimseye rast gelmedim, hatta onlara da durumu açıklayınca uykusuz yola devam etmeyi gözüm kesmedi diyince duyarlılığımdan ötürü beni tebrik edip yola devam ettiler :smiley: sineklik bir ihtiyaç, elini her uzatanın gürültü tıkırtı etmeden içeriye ulaşamayacağı biçimde sağlam dizayn edilirse sıkıntı olmaz diye düşünüyorum, tıkırtı olup ben uyandıktan sonra müracaat haydar abimiz :smiley: yeterki beni uyandırmadan kapıyı açmayı başaramasın gerisi allah kerim :smiley: extra parmaklık kafes ben şahsen tercih etmem, sonuçta karavan özgürlükse neden kendimizi kafese kapatalım :smiley:

magicburak' Alıntı:
tıkırtı olup ben uyandıktan sonra müracaat haydar abimiz :smiley: yeterki beni uyandırmadan kapıyı açmayı başaramasın gerisi allah kerim :smiley:

Sizi temin ederim ki hırsızın "bu işi sizi uyandırmadan becermesi" her ikiniz için de çok daha hayırlı olacaktır. ;)

orsaalabanda' Alıntı:
Sizi temin ederim ki hırsızın "bu işi sizi uyandırmadan becermesi" her ikiniz için de çok daha hayırlı olacaktır. ;)

cem bey, dedim ya iş gereği yıllardır yollardayım, turneler vesaire, hiç bir sıkıntı yaşamadım, ama yine de büyük konuşmayayım allah kimseyi öyle bir duruma düşürmesin, yine de bu işin kafesten daha başka bir yolu olmalı, bilemiyorum, araştırmaya devam ediyorum, fakat ne olursa olsun zor duruma düşersem haydar abiye güvenim tam :smiley: şimdiye kadar kendisine başvurmak zorunda kalmadım allaha şükür umarım kalmam da :smiley: ne diyeyim, tüm dostlara kazasız belasız huzurlu yolculuklar dileyelim :smiley: :smiley:

bu arada sineklik konusunda ne yapmaya karar verdiniz, sonuçta bizden tecrübelisiniz, tecrübelerine göre ne gibi bir çözüm akla yatkın geliyor?

Sonuçta pencerelerde kafes ve ızgara olması ya da pencerelerin kapalı olması arasında pratikte (düşündüğünüz özgürlük açısından) büyük farklar yok. Birinde kapalı ama saydam bir kutunun içinde, diğerinde en azından hava alan kafes içerisinde oluyorsunuz. Hırsıza kilit olmaz. Pencereler kapalı bile olsa profesyonel oto fareleri için kilitli kapıyı açmak 10 sn.den daha az... Yine de pencere açıkken içeriye serbestçe uzanabilecek bir el düşüncesi bizi rahatsız ediyor. Nasrettin Hoca'nın konumunda hırsızdan daha suçlu duruma düşmek ve "açık pencere ile eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek" istemeyiz...

Düşündüğünüz el yapımı storlu çözümler benim aracıma uymuyor. Çünkü özellikle sürgülü kapımın üzerinde bu mekanzmanın içine gömüleceği türden bir kaplama yok. Konkav yüzeyi, eliptik köşeleri, girinti çıkıntıları ve normal araç kaportasından oluşan bu yapıya bu türden kaba bir çerçeveyi oturtmak kolay değil. Becerebilsem bile hoş görünmeyeceğinden eminim.

İmaj karavan Aydın bey'le orjinal sineklikler konusunda da görüştüm. Bunları bile monte edebilmek için öncelikle pencere çevresi için kalıp çıkarılarak kaplama yapılması gerektiğini öğrendim. Tabi bu da ekstra masraf demek.

Aracıma şu ana kadar çok ciddi masraf yaptım ve ilave masrafların bütçeme getireceği yük dışında artık "96 model bir araç için daha fazla yatırım yapmaya değer mi?" sorusunu da sormaya başladım. Bu tür yatırımlar daha çok aracın sizden sonraki sahibini sevindiriyor çünkü. :smiley:

Kesin kararımı vermedim ama paraya kıyamazsam İnsel'in mıknatıslı çözümü şu an için en pratik çözüm gibi. Bir yandan da "Cırt bantlar daha kuvvetli bir mastik ile sabit olarak monte edilebilir mi?" diye düşünmeye başladım.

Cama yapılacak ızgara ve ızgara aralarının tel ya da tülle kaplı olması konusunda çekimserim. Satılan orjinal cam ızgaraların (hele bir de arası telle kapatılırsa) beklenen havalandırma işlevini hakkıyla yerine getiremeyeceğini düşünüyorum. Çok sıcak havalarda pencerelerdeki tül bile esintiyi inanılmaz ölçüde kesiyor.

Cem camlara takilacak izgara soyle biraz genis aralikli olamaz mi yani genis aralikli olanlari mevcut degilmi? Hani dusunuyorum insanin bir iki parmagi kalindiginda araliklari olsun ama eli kolu giremesin. Bu sekilde genis aralikli bir yapi bence ruzgari kesmez. Benim aracim Opel combo van. 2 koltuklu. Araci aldigimda arka yuk bolumu ile on kismi ayiran bir grill vardi arada dedigim gibi genis parmaklikli idi ama oyle el kol sigacak kadar degil. Ben su anda soktum cikardim yuk tasimadigim icin.

Ben bunu kullanıyorum. Tamam, çok zorlanırsa açılır ama alarm da olduğu için dokununca alarm çalmaya başlıyor ben de. Bir de çok tırsarsam, kayar kapı tarafını takmıyorum.Daha da tırsarsam iki ön kapı arasına halat bağlıyorum. En azından içeri hemen girmeyi engelliyorum.

http://www.reimo.com/en/M46159-lueftungsgitter_fuer_das_fahrerhaus/

buzdolabı mıknatısları ile kaportaya yapışan bir sistem en basit olanı Cem

birde plastik doğramacıların kullandığı stor sineklikler var, onların renk çeşitleri mevcut verdiğin ölçüye göre üretim yapıyorlar ve pahalı değiller

bartek' Alıntı:
Ben bunu kullanıyorum. Tamam, çok zorlanırsa açılır ama alarm da olduğu için dokununca alarm çalmaya başlıyor ben de. Bir de çok tırsarsam, kayar kapı tarafını takmıyorum.Daha da tırsarsam iki ön kapı arasına halat bağlıyorum. En azından içeri hemen girmeyi engelliyorum.

http://www.reimo.com/en/M46159-lueftungsgitter_fuer_das_fahrerhaus/

Bahsettigim bu.

Yalniz son 3 senedir iznimi aldigim agustos ayinda 1 ay karavanla tatil yapan biz biliyoruz ki, sicaklarda hic bir sey ise yaramaz. Sadece vantilator. Tek kurtulus o.
Sirf bu nedenle elektrik icin kampinglere muhtac olmusuzdur.

Neyse, bende bir aparat var. Arka kapagi 10 cm aralik birakiyor ve kilitleniyor. Bunun haricinde acilan yerlerin sag ve sol olmasi lazim. Eserse karsilikli acik yerlerden esiyor. Tek tarafi acmanin hic bir anlami yok, bosuna ugrasmayin.
Hele tavan penceresi hic ise yaramiyor.
Karamsarim gordugunuz uzre. :D
Ama klimaya da hic gerek yok.Vantilator varsa is bitiyor. Dunyanin en guzel seyi o. Biz bazen iki vantilator bile kullandik. Kapilar camlar kapali ve icerisi pufur pufur.

Hatta o kadar ki, kimi zaman invertorle akuleri bile bitirmeyi goze aldik.

Simdi bir arkadas bilgisayar fani cok az ceker diyor. Onu deneriz muhtemelen bu yaz.

Zaman zaman aracımın taban kısmına bır kucuk pencere acmak , tavan havalandırması ıle de sırkılasyonu saglamak fıkrı gelmıştır aklıma. O bılgısayar fanını da tepeye taktıkmı bu iş tamam sanırım
;D ;D Çok mu uçuk oldu ?

İnsel hocam,

Ne büyüklükte bir vantilatör durumu kurtarıyor?

Şu tarz basit olanlar vızıltı kalır herhalde...

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-diger-her-sey-siradisi-urunler-van-mini-araba-fani-vantilator-super-fiyat-31967666/detay?

http://www.modacar.com.tr/KMDefault.aspx?ctrid=11733

Aklima birde su geldi. Tavan havalandirmasi hava girmesinden ziyade isinan havanin yukselik cikmasina yonelik oldugu icin; 4 adet bilgisayar fani kullanilarak, tavan havalandirmasina denk gelecek sekillde guzel oturtsak, bosta kalan kisimlarda gene hava akisini kisitlamamak adina sineklik tarzi gecirgen bir malzemeden yapilirsa bunu tam havalandirmaya denk gelecek sekilde yapsak ve oraya monte etsek. Bu sekilde benim dusuncem isinip yukselen (daha dogrusu hali hazirda sicak olan:smiley: )havayi daha kolay disari atariz. Herhangi bir yan camdanda giren nispeten serin hava icerdeki daha sicak havayi yukari surukleyeceginden ve yukardan fanlarinda yardimi ile atilacagindan aracin ici her daim serim kalacaktir. Tabiiki bu teoride pratikte test etmek lazim.

Birde yazin on camlara takilanbir aparat gormustum Ebay de. Su anda tabii kis oldugu icin bulamadim. Cami hafif aralayip yerlestiriyordunuz ve sonra cami kapatiyordunuz. Arada sikisiyordu. Oldukca guvenli gorunuyordu ve uzerinde ufak fanlardan vardi. Bu sekilde guvenli bir sekilde disaridan temiz serin hava cekiyordu. Benim yukarda bahsettigim tavan havalandirmasi ile birlikte kullanilirse bence oldukca verimli olur.

Son olarak birde aslinda hayvanlar icin tasarlanmis (Yanlis anlamayin gercekten kedi kopekler icin tasarlanmis) bazi urunler var. Ornek
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Dogs-Car-Window-Vent-Ventilation-Lattice-Dog-Travel-/360097043597?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item53d774d48d#ht_720wt_905

Belki hirsizlar icin cok onlem olmaz ama en azindan patirti kuturtu yapmadan kapiyi acma ihtimali yok. Yani direk acik birakmaktan daha mantikli. Kaldiki eger aracinizda alarm varsa dokundugu anda oter hirsiz kacar gider yada alarmi gorunce hic yaklasmaz.

Son dedim ama baska bir sey bulunca duzeltmeden edemedim. Birde buna bakin tavana bir kac tane ise yarayabilir. Hemde solar gece gunduz calisiyor. Aku derdinizde yok. 48 saat gunes olmadan calisabilir diyor ilanda bakmakta fayda var.

http://cgi.ebay.co.uk/Multi-purpose-solar-vent-SEV-1000-boats-caravans-/370250322851?pt=UK_Gadgets&hash=item5634a393a3#ht_2236wt_1139

Melihin bahsettiği solar havalandırma marintekte var,
http://www.marintek.com.tr/marintekdeniz/?catId=8&pId=1935

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR