Simbonun Karavanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdeman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 133
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,735
Merhabalar, doktor63 ün açtığı konuya yaptığınız yorumları okuyunca kendimi sizin gibi his ettim, bende moto karvan yaptırmayı planlıyorum ve şu an sizin doktor 63 e sorduğunuz soruların aynısını merak ediyorum, hüsrana uğramamak için olabildiğince doğru bilgiye ulaşmamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederim. siz burda orjinal bir koltuğu montaj yaptırdınız. CE sertifikası olduğu için mühendisin de tse dende m1 sınıfı olduğu için geçeceğini anlıyorum. araç yaşı ve araç markaları ile ilgli bimemiz gereken bir konu var mı ? esasında esas aldığınız kriterlerinizi maddelemenizi rica edeceğim. Kolay gelsin.

aslında tam dediğiniz gibi her aracın onay belgesi yokmuş onlarda, o yüzden henüz aracı almamışsanız firmayı arayıp almayı düşündüğünüz aracın tadilat belgesi varmı diye sormanızda fayda var. koltuk ile ilgili bir belge yada fatura talep etmediler belkide üzerinde etiketi duruyor diyedir ama gerekli olup olmadığını yine obalara sorarsınız.
araç yaşı ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. sebebi ise benim aracım 12.07.2014 trafiğe çıkış tarihi dolayisiyla ben evrakları aldığım halde 12 temmuz’u bekliyorum ruhsat işlemlerine başlamak için.
çünkü bir kaç yerde karavan dönüşümünde ötv çıkmaması için tam 5 seneyi doldurması gerek diye okumuştum,
geçen hafta demir karavan sahibi ercan beyle sohbet ederken bana “bende birkaç tane 2014 model araç aldım ama dolmasını beklemeyeceğim bitirince işlemlere başlayacağım 2-3 aydan bir şey olmaz diye tahmin ediyorum” demişti bana. benim aracım tahminen 2 hafta içinde biter. tekrar ercan beyin yanına gidip bakacağım ne yapmış ona göre karar vereceğim bekleyip beklememeye.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler
Gördüğüm kadarı ile aracınızın LPG ihtiyacını 12 kg'lık mutfak tüpü yerine binek araçlarda kullanılan LPG tankı kullanarak çözmüşsünüz. Bende aynı yolu kullanmayı planlıyordum, ta ki geçtiğimiz hafta Aksaray ilindeki TSE AKM'de görevli mühendis arkadaşla görüşene kadar. Arkadaşın dediğine göre bu sistemı kurmam halinde TSE'den onay alamazmışım. Çünkü LPG sadece araçlarda yakıt olarak (aracı hareket ettirecek enerjiyi üretmek için) kullanılmaktaymış. Onun harici mutfak, şofben, ısıtma, soğutma vb. ihtiyaçlar için 12 kg'lık veya farklı ağırlık ve çaptaki tüpleri kullanmam gerektiğini öğrenmiş oldum. Benim acizane görüşüm, bence sizde aracınızı götüreceğiniz TSE istasyonunun sorumlu mühendisi ile önceden görüşmeniz, ona göre bu tankı geçici olarak sökersiniz. TSE ve TUV onaylarını aldıktan sonra bu sistemi aracınıza kurmanız. Ayrıca bir dipnot; elektrik tesisatınızı yaptırmışsınız, güzel de olmuş fakat bu sistem de solar veya araç şarj dinamosundan besleniyorsa bir belge almanız gerekiyormuş bu belgeyi de her yer veremiyormuş sadece kamyonların frigo işi ile uğraşan TSE onaylı işyerlerinden alınabiliyormuş bilginiz olsun. Onun haricinde aracınız yaşam akülerini dışarıdan (Şebekeden) beslenmesi durumunda böyle bir belgeye ihtiyacınız yokmuş. Bu durumu da bence görüşün, ona göre solar bağlantınızı veya araç şarj dinamosu bağlantısını TSE onayından sonra yaptırırsınız. Ama maalesef TSE istasyonları fevri davranabiliyor, bazı istasyonlar bu detaylara takılmaz iken bazıları da ince eleyip sık dokuyor. İyi çalışmalar dilerim.

aslında tam dediğiniz gibi her aracın onay belgesi yokmuş onlarda, o yüzden henüz aracı almamışsanız firmayı arayıp almayı düşündüğünüz aracın tadilat belgesi varmı diye sormanızda fayda var. koltuk ile ilgili bir belge yada fatura talep etmediler belkide üzerinde etiketi duruyor diyedir ama gerekli olup olmadığını yine obalara sorarsınız.
araç yaşı ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. sebebi ise benim aracım 12.07.2014 trafiğe çıkış tarihi dolayisiyla ben evrakları aldığım halde 12 temmuz’u bekliyorum ruhsat işlemlerine başlamak için.
çünkü bir kaç yerde karavan dönüşümünde ötv çıkmaması için tam 5 seneyi doldurması gerek diye okumuştum,
geçen hafta demir karavan sahibi ercan beyle sohbet ederken bana “bende birkaç tane 2014 model araç aldım ama dolmasını beklemeyeceğim bitirince işlemlere başlayacağım 2-3 aydan bir şey olmaz diye tahmin ediyorum” demişti bana. benim aracım tahminen 2 hafta içinde biter. tekrar ercan beyin yanına gidip bakacağım ne yapmış ona göre karar vereceğim bekleyip beklememeye.

yazdınız mı bilmiyorum ama işlem yürüttüğünüz firmayı da sorabilir miyim?

hafta sonu pis su deposunu bağlattım
yedek lastiği söküp yerine tankı koydurdum. aşağı sarkmaması için yüksekliği 17 cm yandan ölçüsü 160 cm önden arkaya doğru 60 cm olarak yaptırdım. banyo giderini 1.5 mt kadar uzatarak birleştirdim ama mutfak gideri tam tankın üstüne geldiği için ona ayrıca bir giriş yaptırıp direk tanka bağladık.
içinide yapmaya devam ettim yataklar için sitelerden 8 mm 32 dansite sünger, döşemecinin tavsiyesi ve rehberliğiyle de yıkanabilen kumaş alıp fermuarlı kılıf diktirdim. döşemeci 2 yatak kılıfı için 100 tl aldı 8 mt kumaşı 160 tl ye aldım, süngerleri 300 tl ye elyaf ve fermuari 35 tl ye aldım.
süngerler doğru seçim olmuş gayet güzel
bir banyo kaldı yarın insallah orayı da bitirip tse ye gitmeyi planlıyorum.
orada isim bitince tüvtürkten randevu alacağım muayneyi de yaptırdıktan sonra ruhsatı çıkarmayıp yaşını doldurması için 2 ay bekleyeceğim.
tabi demir karavan kendi arabalarını yaptırdıysa bende yaptıracağım
E8b08ca1604c799dab33acbf9f25059c
D7d09215c2706d2333f40f0a211e694d
1eda1ef56c1009a0695ff4ab132de7fe D1f539099332f9421b2cbc58079eae63
4cab7a2c0de1bd34db13e560fe0a5621

araci aldığım gün böyle bir sayfa açıp harcadığım paraları tutmak istedim, bazı ufak tefek harcamaları atlamış olabilirim ama kesinlikle eksik yoktur. tuvalet, bisikletlik ve motor taşıyıcı hariç bitirdim sayılır tuvalet bayramdan sonra geleceği için bayramdan sonraya kaldı. bisikletlik ve motor taşıyıcı muayeneden sonra yapacağım için buraya eklemedim.
mobilyaların açıkta kalan kenarları bayram dönüşü aluminyum köşebent ile kaplanacak ama oda maliyeti pek değiştirmez.
biz bu araca ömrümüz yettiğince binmeyi düşündüğümüz için kullandığımız malzemeleri hep yaşamı kolaylaştıracak ve özellikle karavan için yapılmış malzemeleri tercih ederek seçim yaptık.
tse de projem onaylandıktan sonra tüvtürke gitmeden önce hafta içinde yeğenbey vergi dairesine gittim ve 12 temmuz’dan önce yaparsan 60 ayını doldurmadığı için 86.000 tl ötv çıktığını söyledi görevli memur. bu yüzden 16 mayıs tarihli karavan projem ve 15 mayıs tarihine yeniden aldığım araç boyama faturası ile kazandığım 30 günü kullanarak bayram tatiline çıkmayı planlıyoruz. hem eksiklerimizi görür hemde problem çıkartan yerleri anlarız diye kısaca kullanmış olacağız

karavan maliyet

araç 2014 ford transit 65.000
kapı yeri tadilatı 2.500 tl
boya düzeltmeler ve logolar 5.450
camlar 15.235 toplam 8 cam
truma combi ve vanası 19.132
temiz su tankı 200 lt. 1.300
fan ve havalandırma 4.310
servis su ve elktr. kapaklari 2.450
su tesisat hortum malz. 860
izolasyon malzemesi 1.290
buzdolabı uğur 207 lt 1.400
mobilya malzeme işçilik 12.418
mutfak ocak evye lavabo 2.350
elektrik tesisat solar montaj 9.740
servis kap. camlar işçilik 2.180
tente ve montajı 7.750
2 li koltuk, tadilatı ve proje 1.900
banyo lavabo 850
banyo evye 470
kasetli tuvalet 4.820
döşemeci iç parçalar minder 3.825
yataklar sünger kumaş işçilik 595
karavan projesi 2.210
lpg montajı 1.150
gri su tankı ve montajı 1.600
anten ve 50 ekran tv 2.850

173.635

araci aldığım gün böyle bir sayfa açıp harcadığım paraları tutmak istedim, bazı ufak tefek harcamaları atlamış olabilirim ama kesinlikle eksik yoktur. tuvalet, bisikletlik ve motor taşıyıcı hariç bitirdim sayılır tuvalet bayramdan sonra geleceği için bayramdan sonraya kaldı. bisikletlik ve motor taşıyıcı muayeneden sonra yapacağım için buraya eklemedim.
mobilyaların açıkta kalan kenarları bayram dönüşü aluminyum köşebent ile kaplanacak ama oda maliyeti pek değiştirmez.
biz bu araca ömrümüz yettiğince binmeyi düşündüğümüz için kullandığımız malzemeleri hep yaşamı kolaylaştıracak ve özellikle karavan için yapılmış malzemeleri tercih ederek seçim yaptık.
tse de projem onaylandıktan sonra tüvtürke gitmeden önce hafta içinde yeğenbey vergi dairesine gittim ve 12 temmuz’dan önce yaparsan 60 ayını doldurmadığı için 86.000 tl ötv çıktığını söyledi görevli memur. bu yüzden 16 mayıs tarihli karavan projem ve 15 mayıs tarihine yeniden aldığım araç boyama faturası ile kazandığım 30 günü kullanarak bayram tatiline çıkmayı planlıyoruz. hem eksiklerimizi görür hemde problem çıkartan yerleri anlarız diye kısaca kullanmış olacağız

karavan maliyet

araç 2014 ford transit 65.000
kapı yeri tadilatı 2.500 tl
boya düzeltmeler ve logolar 5.450
camlar 15.235 toplam 8 cam
truma combi ve vanası 19.132
temiz su tankı 200 lt. 1.300
fan ve havalandırma 4.310
servis su ve elktr. kapaklari 2.450
su tesisat hortum malz. 860
izolasyon malzemesi 1.290
buzdolabı uğur 207 lt 1.400
mobilya malzeme işçilik 12.418
mutfak ocak evye lavabo 2.350
elektrik tesisat solar montaj 9.740
servis kap. camlar işçilik 2.180
tente ve montajı 7.750
2 li koltuk, tadilatı ve proje 1.900
banyo lavabo 850
banyo evye 470
kasetli tuvalet 4.820
döşemeci iç parçalar minder 3.825
yataklar sünger kumaş işçilik 595
karavan projesi 2.210
lpg montajı 1.150
gri su tankı ve montajı 1.600
anten ve 50 ekran tv 2.850

173.635

Hayırlı olsun güle güle kullanın

Merhaba, aşağı yukarı üç aydır aralık ayının son günlerinde aldığımız 2014 model ford transit aracımızı karavana çevrimi ile uğraiıyorum. iş yoğunluğu ve araçla uğraşmaktan buraya yazım işine zaman ayıramadım ama ara ara telefonumdan güncel mesajları takip edip yeni şeyler öğrenmeye devam ettim.
aşağıda geldiğim son aşamayı fotoğraflarla sizlere göstermek istiyorum fikirlere açığım,
aracı konyadan bir galeriden aldım sanırm ott kargo ihalesine giren bir firmanın ihale bitiminde satışa çıkardığı araçlardan. Ford Transit 350E model trafiğe çıkış tarihi 12-07-2014 km 87.000
aracı ilk önce istediğimiz renk olan griye boyattık sonra taban kaplamasını ve yan duvar izolasyonunu yaptık izolasyon malzemesi olarak ilk önce 6mm yapışkanlı ses yalıtım süngeri ile kapladım ardından onun üzerine yine yapışkanlı 14mm kauçuk sünger son olarakta 14mm kavak kontra ile tabanı düzledim.
Onun üzerine parke kapladım. elektrik işi için emekli bir elektrik mühendisi ile çalıştım, herşeyin 220 ile çalışmasının en doğru seçim olacağı konusunda beni ikna etti ve öylede yaptık.
270-65-65 w. olarak 3 adet panel koyduk [tavandaki boşluğa göre seçim yaıldı] 2.400 w akıllı invertör ve 2 adet 200 w jel akü olarak montajı tamamladık.
su tesisatı olarak hava hortumu kullandım. tercih sebebi olarak yön vermesi, montajı kolay temiz görünüm ve istediğin noktadan müdahele etme şansı bulunması.
sıcak su ve ortam ısıtması olarak truma combi cp plus tercih ettim, ocak ve combi için lpg tesisatı yaptırdım. 220 volt 2.8 bar hidrofor bağladım tesisatı kontrol ettim gayet güzel sağlam ve temiz oldu.
camlar ve bagaj kapakları için vip araç yapan bir şirkette çalışan karoser ustası ile anlaştım akşamları gelerek 3 günde tüm cam ve bagaj kapaklarının montajını tamamladı.
bagaj kapaklarının çokluğu dikkat çekebilir açıklama yapmakta fayda görüyorum,
önceki çekme karavanımızda koltuk altlarından bagaja ulaşma konusu beni çok rahatsız etmişti 3 kızımız var 2 de biz 5 kişiyiz ve herkes içerdeyken bagaj kısmından bişeyler almak çok zordu o zamandan karar vermiştim eğer değiştirme şansım olursa mutlaka bagaj ulaşımını dışardan yaptıracağım diye.
buzdolabını uğur marka iki kapılı olarak tercih ettim sebebi yine önceki karavanımızda kızlarmızın sürekli yiyecek bişeyler aramaları ve küçük dolapta yeterli stok olmamasıydı.
sanırım genel olarak kısaca bahsetmiş oldum resimlerde görüp benim bahsetmediğim sizin sormak istediğiniz sorulara cevap vermem biraz zaman alırsa lütfen yanlış anlamayın yoğunluktandır mutlaka yanıt vereceğimi bilin.
teşekkürler şimdiden vereceğiniz tavsiye ve öneriler için.

Ekli dosyayı görüntüle 511728

Ekli dosyayı görüntüle 511729

Ekli dosyayı görüntüle 511730

Ekli dosyayı görüntüle 511731

Ekli dosyayı görüntüle 511732

Ekli dosyayı görüntüle 511733

Ekli dosyayı görüntüle 511740

Ekli dosyayı görüntüle 511741
---------------------------------------------------------------------------------

Başlamış ve bitirmişsiniz, hayırlı gezmelerde kullanın.
Karavanın yapımı ve planı ile ilgili bir şey söylemeyeceğim,
ama beni siteden takip edenler bilir, motokaravanı tutmam.
Yaptırdıktan 2-3 ay sonra sattım,
yine standart gezi aracım olan çekme karavana döndüm.
Bana göre çok daha kullanışlı ve ferah oluyor çekme karavanlar.
3.Karavandan sonra yaptırmıştım motokaravanı, sonra
4.çekme karavan satın aldım yine.

Neyse siz çekme karavandan geçmişsiniz,hayırlı olsun.
Her ikisini de deneyimleyeceksiniz
Motokaravan için daha fazla bir şey demiyeyim ama, sevgili bıcırık
torunlar için,bir şeyler söyliyeyim; maşallah çok sevimliler .
Ben yaş itibarı ile ( 70 ), sevimli torunlar görünce çok mutlu oluyorum.

Aman, çok dikkatli ve emniyetli kullanın.
Karavanın yanında yumurcakların da resimlerini koyarsanız,
dizinizi takip edeceğim... :smiley:

Tekrar iyi gezmelerde kullanmanızı diliyorum.

Uzun zaman sonra merhaba, karavanımızı bitirdik ve tatilimizi yaptık. banyoda izolasyon kaynaklı oluşan su kaçağı haricinde bir problem yaşamadık. tatilimizi yapıp geldikten sonra araca otomatik basamağı internetten 450 tl ye aldım 400 tl ye ankara’da usta mühendislik adında bir firmaya yaptırdım. ağırlık dağılımı planlı olmadığı için aracın arkası suyu doldurduğumda yere daha yakın duruyordu, motorsiklet koymayıda planladığım için gelen tavsiyeleri dikkatte alarak bir makas firmasına gittim. arkayı hafif kaldırdılar ve yaptıkları makasın ekstra 1 ton kaldırma kuvveti kazandıracağını belirtti yapan firma. aracımızı ailece çok sevdik çocuklar çok mutlu eve donmeyi hiç istemediler umarım herkes karavan sahibi olur gerçekten güzel anlar yaşanıyor

bu arada belirtmeyi unuttum ruhsatımızı 5 kişilik olarak çıkarttık. TSE de muayene sırasında LPG tesisatı ve deposu, güneş panelleri için sorun çıkartırlar diyen arkadaşlar olmuştu, hiçbir sorun ile karşılaşmadım aksine LPG için doğru seçim yapmışsınız daha güvenli diye tebrik bile ettiler.
Doktor 63 e ruhsatta yolcu sayısı olayı için uğraşıp çözdükten sora bizlere yolu gösterdiği için teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR