Sık Sorulan Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,388

Etiketler

İyi günler.
Bilginiz olduğunu düşünerek nacizane bir kaç sorum olacak eğer yanıtlarsanız;

Diyelim ki uzun vade de yapmak üzere bir 17 küplük panelvan aldık. Bunu

1. B sınıfı ehliyetle trafikte kullanabilirmiyiz.
2. Bu araba almadan önce ticari amaçla kullanıldığından biz aldığımızda özel amaçlı (motokaravan olmadan) olarak ruhsata işletebilirmiyiz?
3. Vergisini ticari mi yoksa özel araç mı olarak veririz.?
Son olarak,
4. Muayene zamanı geldiğinde araba yarı karavansa, muayeneden geçer mi?
Teşekkür ederim. Saygılarımla....

İyi günler.

2. Bu araba almadan önce ticari amaçla kullanıldığından biz aldığımızda özel amaçlı (motokaravan olmadan) olarak ruhsata işletebilirmiyiz?
Son olarak,

Orhan Bey Türkiye’deki mevzuatı bilmiyorum. Bilen arkadaşlardan cevap gelinceye kadar bazı soruların cevabını forumda ve internette bulabilirsiniz.
Selamlar.

İyi günler.

Son olarak,

Oldukça eski bir mesajmış ama merak edenler için bildiğim kadarını yazayım:
1. Evet. 3500 kg altı bir kamyoneti B sınıfı ehliyetle kullanabilirsiniz.
2. Önemli olan sizin ne amaçla kullanacağınızdır. Siz satın alırken şahıs olarak aldığınız için hususi kullanım panelvan olarak kaydettirebilirsiniz. Özel amaçlı kullanım için proje değişikliği gerekebilir. Ayrıca bunu yaptığınızda sigorta rakamları da değişecektir. Sigorta şirketlerinin edepsizliği nedeniyle bir dönem karavanlardan 30 senelik vergi rakamını bir kerede isteyenleri de gördük (binek araca 300 TL civarında prim çıkarken 9000 TL isteyen vardı). Ayni edepsizlik otomobillere de uygulanmaya kalkınca devlet tavan rakam uygulaması getirdi. Bu sayede görece daha insaflı rakamlara ulaşabildik. Ruhsat değiştiğinde (araç ve sürücü aynı olmasına karşın) araç türü değişikliği bahanesiyle hasarsızlık indirimlerini sıfırlama konusundaki edepsizlik devam ediyor maalesef.
3. Ticari ya da hususi araç vergileri aynıdır. Internet vergi dairesinin MTV sayfasına girip hesaplatabilirsiniz. Keza kamyonetle karavanın vergisi de aynıdır. Sözkonusu sayfada bunu net olarak görebilirsiniz.
4. Mevzuatta yarı karavan diye bir kavram yok. Yük bölümünü ayıran paneli sökmeyin, camları açtırmayın. Sökerseniz sorun yaşarsınız. Yük bölümüne göze çarpacak sabit bir mobilya takmayın. Elektrik donanımını, izolasyonu, kaplamasını, kaloriferini taktırabilirsiniz, tepe havalandırması açtırabilirsiniz. Bunlar sorun olmaz. Muhtemelen küçük boy buzdolabına da ses çıkarmazlar. Tuvaleti portapotti tercih ederseniz içeride görünse bile sorun edilmeyecektir. Diğerlerini iki kez düşünün.

Son düzenleme:

Sıkça sorulan sorulara ek:

Motokaravan mı çekme karavan mı?
Motokaravan mı çekme karavan mı?
Sık Sorulan Sorular ve Karavancılık Hakkında Merak Edilenler

Karavan yapma / yaptırma konusunda temel bilgiler
Karavan Yapımı Üzerine
MotoKaravan Yapımı için En Uygun Araçlar, Ölçüler, Teknik Özellikler

Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayısı
Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayısı

Karavan / Camper Yaparken Gerekli Malzemeler
Karavan - Camper Yaparken Gerekli Malzemeler

Teknik Konular
Enerji / Isıtma / Soğutma / İzolasyon / İç Tasarım / Havalandırma / Güvenlik / Su Sistemi / Duş ve Tuvalet / Mutfak / Aksesuar / vb.

Hangi tip ehliyet?
Karavan Ehliyet

Motokaravan hız sınırı
Motokaravan hız sınırı

Karavanda gerekli malzeme listesi
Karavanınızda ya da Camperinizde Olmazsa Olmazlarınız Nelerdir?

Ucuz yedek parça alternatifleri ve pratik tamir bilgileri
Bir Bilene Soralım; Ucuz ve Pratik Tamiratlar

Pratik Kamp ve Karavan Yemekleri
Pratik Kamp ve Karavan Yemekleri

Güvenlik
Kamping Dışı Karavan Konaklamalarında Güvenlik

Hangi tip tuvalet?
Karavanda Tuvalet Tercihleri

Karavanla ilgili kitaplar (internet üzerindeki kitapçılarda / sahaflarda bulabilirsiniz)
Rüzgarın Getirdikleri (Hüseyin Pelit) - 4 Cilt
Türkiye'nin İlk Karavan Rehber Kitabı (Yaşar Özcan Özalp)

Karavanla ilgili kitaplara bir kaç ek (artık yalnızca sahaflarda bulunabiliyor):
- Karavanım ve Ben (M. Fazıl Erdim) [Karavan yapımı üzerine bilgiler de içeriyor.]
- Gezginin 77 Rotası; Bisiklet ve Karavan (Atlas dergisinin eki)
- Karavancının Günlüğü (Habip Yanç)
- Çılgın Karavancılar (Mahmut Gümen)

Bir de her biri 24 sayfalık çocuk kitapları dizisi var. Karavan Yollarda (Gözde Ertürk Kara). Bu seri halen satışta. Ama ben almadım, içeriğini bilmiyorum.

Bunların dışında kitap bulamadım. Yazanlara destek olmak adına bulabildiklerimi aldım. Çoğalmaları dileğiyle,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR