Shumen Trophy 2012 (Bulgaristan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan teraslan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,305

teraslan

Çamur benim göbek adım
Yer
İstanbul
Dervişin fikri neyse zikri de o olurmuş ;D Aklım fikrim yarış dünyasında olduğu için benim açacağım başlık da anca yarış konusunda olur.

Balkan ülkelerinde hatrı sayılır bir yeri olan Trophy formatındaki bu çok özel yarışı kaçırmamak için herkes elinden ne geliyorsa yapmalı bence. İşte videolar

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g3wji1r5fyo[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wiOA6s3gtxg[/youtube]

Adı: 4x4 Shumen Trophy 2012 (bu sene 12. kez düzenleniyor)
Yer: Shumen (Şumnu) – Bulgaristan (İstanbul'dan 500 km.)
Tarih: 29 Kasım - 02 Aralık 2012 (Perşembe-Pazar)
Type of event: Open, international, tradicional, regional event with offroad navigaion for 4wd vehicles divided in 3 classes: Masters ,Learners, Tourists

http://www.4x4shumen.com/

Biz 2 kişi benim araba ile gitmeyi ve Tourist sınıfında katılmayı düşünüyoruz. Mayıs ayındaki Evros Trophy yarışını yerinde izledikten sonra o gün bugündür Shumen Trophy yarışını iple çekiyorduk. Nihayet vakit tamam. Gelmek isteyen varsa arabada yerimiz var. Benim uluslararası ehliyetim olduğu için o açıdan biraz da olsa maliyet avantajımız var. Geriye bir tek yakıt + yeşil sigorta maliyeti kalıyor yol masrafları açısından.

Konaklama ve yeme içme Bulgaristan'da oldukça hesaplı. Otel seçenekleri çok

Shengen vizesi ile girip çıkmak mümkün (eskiden böyle değildi)

Var mı gelen?

Etiketler
Ynt: Shumen Trophy 2012 (Bulgaristan)

Merhabalar
Oncelikle cok mutlu oldum gelmenize. Ben Bulgaristan Varnada ogrenciyim ve neredeyse burda yapilan butun gezilere ve birkac yarisa katildim. 29undan sonra bende yarisin havadan cekimi icin Shumende bulunacagim. Tam olarak kesin degil fakat Hotel Shumen de kalmayi planliyoruz. Bizden de birilerinin olacagini organizator soylemisti fakat kimse foruma birsey yazmadigi icin net bir bilgi elde edemedim. Gelmenize cok sevinidim. Muhtemelen Kirklareli Derekoy kapisindan gececeksiniz ve Burgaz-Varna-Shumen olacak rotaniz. Telefon numaram 00359883474772. Siniri gectiginizde herhangi bir probleminiz olursa 24 saat cekinmeden arayabilirsiniz. Ayrica Varnaya geldiginizde haber verirseniz konvoy halinde de gidebiliriz. Bu arada yaristan sonra vaktiniz olursa kucuk bir hem kulturel hemde cografi olarak Varnada offroad gezisi yapabiliriz. Birde yazinizin sonunda gordum su anda Bulgaristana Shengen vizesi ile giris yapilabiliyor vede yanlis hatirlamiyorsam 5 gun boyunca kalinabiliyor. Eger ciddi gelmek isteyen olursa net bir bilgi icin derekoy sinir kapisini ariyabilirim. En kisa zamanda gorusmek uzere. Hoscakalin

tyido' Alıntı:
Merhabalar
Oncelikle cok mutlu oldum gelmenize. Ben Bulgaristan Varnada ogrenciyim ve neredeyse burda yapilan butun gezilere ve birkac yarisa katildim. 29undan sonra bende yarisin havadan cekimi icin Shumende bulunacagim. Tam olarak kesin degil fakat Hotel Shumen de kalmayi planliyoruz. Bizden de birilerinin olacagini organizator soylemisti fakat kimse foruma birsey yazmadigi icin net bir bilgi elde edemedim. Gelmenize cok sevinidim. Muhtemelen Kirklareli Derekoy kapisindan gececeksiniz ve Burgaz-Varna-Shumen olacak rotaniz. Telefon numaram 00359883474772. Siniri gectiginizde herhangi bir probleminiz olursa 24 saat cekinmeden arayabilirsiniz. Ayrica Varnaya geldiginizde haber verirseniz konvoy halinde de gidebiliriz. Bu arada yaristan sonra vaktiniz olursa kucuk bir hem kulturel hemde cografi olarak Varnada offroad gezisi yapabiliriz. Birde yazinizin sonunda gordum su anda Bulgaristana Shengen vizesi ile giris yapilabiliyor vede yanlis hatirlamiyorsam 5 gun boyunca kalinabiliyor. Eger ciddi gelmek isteyen olursa net bir bilgi icin derekoy sinir kapisini ariyabilirim. En kisa zamanda gorusmek uzere. Hoscakalin
Merhaba,
Bulgaristan'da yalnız olmayacağımızı bilmek guzel. İlginize tesekkur ederim :smiley: Telefonunuzu not ettim.

Yol güzergahımızın ne olması gerektiğini bilmiyorum. Google Maps üzerinde bakınca Burgaz-Varna sanki ters gibi geldi bana
http://goo.gl/maps/CGqCg

Dereköy değil de Hamzabeyli kapısı daha makul görünüyor. Yanlış mı planlıyoruz?

tyido' Alıntı:
Bu arada yaristan sonra vaktiniz olursa kucuk bir hem kulturel hemde cografi olarak Varnada offroad gezisi yapabiliriz

Keşke vaktimiz olsa da doya doya gezsek oralarda ama yol az değil. Pazar günü yarıştan sonra gece yarısı olmadan eve dönmek kolay olmayacak. Hatılıyorum da Evros Trophy için gittiğimiz Yunanistan'dan dönüşte yolda 3 defa kenara çekip yarımşar saat kestirmek sureti ile gece yarısı 02:00'de ancak gelebilmiştik eve. Uykusuzluğa pek tahammülüm yoktur da :smiley:

Bir başka zaman tekrar geleceğiz söz... Ama muhtemelen baharda ve motosikletle olacak...

tyido' Alıntı:
yazinizin sonunda gordum su anda Bulgaristan'a Shengen vizesi ile giris yapilabiliyor vede yanlis hatirlamiyorsam 5 gun boyunca kalinabiliyor. Eger ciddi gelmek isteyen olursa net bir bilgi icin derekoy sinir kapisini ariyabilirim. En kisa zamanda gorusmek uzere. Hoscakalin
Tam tarihini hatırlamıyorum ama yakın zaman önce yürürlüğe giren değişikliklerden önce durum söylediğiniz gibiydi. Yani Shengen vizeniz varsa Bulgaristan'a girebiliyordunuz ve bunun için ayrıca bir transit vize başvurusu yapmanız gerekmiyordu ama bir (daha doğrusu 2) şartla
- Bulgaristan'da 5 günden fazla kalmayacaksınız
- Bulgaristan'a girdikten sonra mutlaka bir Shengen ülkesine giriş yapmış olacaksınız

Fakat 2012 senesinde Bulgaristan'ın tek taraflı olarak aldığı bir karar ile usül değişti ve artık bir Shengen ülkesine geçiş yapma zorunluluğu kalktı. Yani eğer Shengen vizeniz varsa sanki Yunanistan'a gider gibi Bulgaristan'a gidebiliyor(muş)sunuz ;)

Tekrardan selamlar,
Simdi google maps den baktim iki rota da asagi yukari ayni uzaklikta 10km fark ediyor. Daha once hamzabeyli kapisini ve o guzergahi hic kullanmadigim icin yol durumu hakkinda pek bir bilgim yok. Fakat eger derekoy kapisindan gelirseniz, siniri gectikten sonra 30km lik bir kisim cok bozuk onun disinda yol virajli fakat duzgun.(sile yolu gibi) Herhangi bir yardima ihtiyaciniz olur ise cekinmeden arayabilirsiniz. Simdiden iyi yolculuklar dilerim.

tyido' Alıntı:
Tekrardan selamlar,
Simdi google maps den baktim iki rota da asagi yukari ayni uzaklikta 10km fark ediyor. Daha once hamzabeyli kapisini ve o guzergahi hic kullanmadigim icin yol durumu hakkinda pek bir bilgim yok. Fakat eger derekoy kapisindan gelirseniz, siniri gectikten sonra 30km lik bir kisim cok bozuk onun disinda yol virajli fakat duzgun.(sile yolu gibi) Herhangi bir yardima ihtiyaciniz olur ise cekinmeden arayabilirsiniz. Simdiden iyi yolculuklar dilerim.
Türkiye'den gelecek olan başka arkadaşlar da olacak sanırım. Aralarında daha önce Shumen'e gitmiş olanlar var. Dolayısı ile onlara uymak en doğrusu. Eğer gidenlerle yolda buluşabilirsem ona göre aynı güzergahı kullanıyor oluruz.

Tamamdir ozaman shumen de gorusmek uzere. Bu arada stand tarzi birsey kuracakmisiniz acaba?

tyido' Alıntı:
Tamamdir ozaman shumen de gorusmek uzere. Bu arada stand tarzi birsey kuracakmisiniz acaba?
Stand? yok stand vs. işimiz yok. Seyretmeye geliyoruz. Ben turist sınıfında katılmayı düşünüyorum Masters sınıfını yakından izleyebilmek için

Organizator bana isoff un gelebilecegini soyledi onun icin stand acilabilecegini dusundum. Offroad camiasindan Bulgaristanda kiminle tanissam bana Turk takimlarinin her gelislerinde cok iyi hazirlandigini ve iyi is cikarttiklarini soyluyorlar. Ozellikle Turk takimlarinda dayanisma ve ekip calismasini cok begeniyorlar. Umarim guzel bir organizasyon olur.

tyido' Alıntı:
Organizator bana isoff un gelebilecegini soyledi onun icin stand acilabilecegini dusundum. Offroad camiasindan Bulgaristanda kiminle tanissam bana Turk takimlarinin her gelislerinde cok iyi hazirlandigini ve iyi is cikarttiklarini soyluyorlar. Ozellikle Turk takimlarinda dayanisma ve ekip calismasini cok begeniyorlar. Umarim guzel bir organizasyon olur.
Evet gelenler bildiğim kadarıyla hepsi İSOFF'tan fakat bu sene yarışan olmayacak. Mayıs'ta Evros'a gitmiştik epey kalabalık bir grupla. Orada 2 takım vardı bizden yarışan ama Shumen'e yarışmak için giden yok bildiğim kadarıyla

Sana birkaç sorum olacak. Daha önce Bulgaristan'a hiç gitmediğim için çok fazla fikrim yok.

Orada benzin istasyonlarında ve diğer alışverişlerde ödeme yapmak için yanımıza ne almalıyız? EURO mu leva mı kredi kartı mı? Ne dersin?
Öğrendiğime göre LPG orada çok yaygınmış, istasyonlardaki tabancalar da bizimkilerle aynı değil mi? Sorun olur mu? Sınırı geçtikten sonra hemen benzinci bulur muyuz?

Isoff un katilmamasi kotu olmus fakat gelmelerine cok sevindim. Geliceginiz sinir kapisindan sonra benzinci varmi bilmiyorum fakat. Derekoy sinir kapisindan gectiginizde 6 km sonra benzinci var. Bulgaristanda butun istasyonlarda LPG mevcut hatta bazi istasyonlar sadece LPG satiyor. Lpg tabancalari da ayni o konuda kesinlikle sorununuz olmaz. Tek problem bazi benzincilerde lpg yi kendiniz dolduruyorsunuz. Butun anayol uzerindeki benzincilerde kredi karti ile odeme yapabilirsiniz, sehir iclerinde ise buyuk benzincilerde de kredi karti geciyor. Yaniniza sadece yol icin yetecek euro almaniz yeterli genelde benzinciler Turk parasini da kabul ediyor. Ayrica butun doviz burolarinda Turk lirasi ile Leva almaniz mumkun. Su andaki kur 1TL=0.83leva. Birde ufak bir hatirlatmam olacak Bulgar kapisina geldiginizde "Vinetka" denen stickerdan alip aracinizin camina yapistirmaniz gerekiyor. Bu sticker otoban kullanim ucreti olarak aliniyor minimum 1 haftalik alabilirsiniz ve 1 haftaligi 10leva. Birde son bir yildir Bulgar gumlugunde dezenfektasyon parasi adinda harac aliyorlar oda 3euro. :smiley:

Bir son dakika değişikliği olmazsa yarın sabah 6:00 gibi İstanbul'dan yola çıkmayı planlıyoruz

6:30-7:00 gibi Selimpaşa PO (eski Shell) benzincisinde yakıt ikmali molası veririz. Aynı zamanda diğer Shumen yolcuları ile de orada buluşuruz diye umuyorum. O saatte oradan geçenler olacağına dair duyumlar aldım :smiley:

Geçen defa Evros'a giderken olduğu gibi buluşma yerine uğramadan pass geçen arkadaşları Edirne'den önce yakalamak için dip gaz sürüp arabanın en çok ne kadar yakıt tüketebildiğini ölçmeye hiiiç niyetim yok bu kez ;D

7:00'de tekerlek döner Selimpaşa benzinciden

Yiğt, erken gelirsek (yol 7 saat sürse öğlen saatlerinde oradayız) bizi biraz gezdirirsin olmaz mı? Pazar günü fırsatımız olmaz gibi görünüyor

Merhabalar tekrardan. Shumeni cok iyi bilmiyorum fakat bildigim birkac yer var. Yarin saat 13:00 gibi shumen de olmayi planliyorum. Yanliz siniri gectiginizde beni arayabilirseniz ortak bir bulusma noktasi bulalim. Simdiden iyi yolculuklar.

tyido' Alıntı:
Merhabalar tekrardan. Shumeni cok iyi bilmiyorum fakat bildigim birkac yer var. Yarin saat 13:00 gibi shumen de olmayi planliyorum. Yanliz siniri gectiginizde beni arayabilirseniz ortak bir bulusma noktasi bulalim. Simdiden iyi yolculuklar.
Bizim güzergah sanırım Dereköy'den çıkıp Burgaz-Varna üzerinden değil de Hamzabey'den çıkıp Yambol üzerinden olacak. Yoldan ararım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,411
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR