Shoestring travelling ile dünya turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fihimafih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,313

fihimafih

Yeni Üye
Yer
Ankara
Herkese Merhaba;
Siteye yeni üye oldum. Tanışma bölümünü bulamadığım için ve yapmayı düşündüğüm dünya turunu tartışmaya açmak istediğimden kendimi burada tanıtmayı ve böyle bir konu açmayı uygun buldum. Umarım çaylak bir gezenbilir.com üyesi olarak yanlış bir şey yapmamışımdır. Yaptı isem moderatörlerin affına sığınıyorum şimdiden.
Barışçı ve uzlaşmacı bir kişiliğe sahibim. Konu gezmek olunca her türlü fedakârlığa katlanmaya hazır ve tutkulu bir yaratığa dönüşüveririm.
Her gezgin gibi yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı, farklı kültürlere, farklı hayat hikâyelerine dokunmayı severim.
Vasat bir takımda lider olmaktansa, iyi bir takımda oyuncu olmayı yeğlerim.
Yalnızlık zaman zaman ihtiyaç duyduğum bir liman olsa da genelde sıkı dostlarla harcanan zamana kıymet veririm.
Harita, pusula, gps, telsiz kullanma, fotoğrafçılık, trekking, kano, rafting, kamping, uzun mesafe bisiklet, dağcılık gibi konularda tecrübeliyim.
Yıllardır yaptığım kısa yurt içi ve yurt dışı solo gezilere ait notları "Teptiğim yolların tozu toprağı" adı altında bir yazında topluyorum. Fırsat oldukça bunların bir kısmını uygun konu başlıkları altında sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Yaşım emeklilik için göreli olarak genç olsa da mesleğimin sonuna gelmiş durumdayım. Yıllardır hayalini kurduğum solo dünya turunu gerçekleştirme zamanı benim için yaklaşıyor.
Hayalim kısaca Shoestring travelling (çok az parayla yapılan seyahat) denilen metot ya da ona yakın diğer metotlarla dünyayı, daha doğrusu aklımdaki rotayı dolaşmak diye izah edilebilir. Kısaca özetlemek gerekirse, çıkış noktasında gidilecek destinasyon belirlenecek, otostop, cycling, tren, otobüs, gemi gibi ulaşım şekilleri ile destinasyona varılacak. Burada bulunacak küçük işlerle iaşe ve barınma (çadırımız ve uyku tulumumuz her daim yanımızda bulunacak) ihtiyaçları ve bir sonraki destinasyona gidiş masrafı tedarik edilecek. Her fırsatta bulunulan yerdeki tarihi ve doğal güzellikler keşfedilecek, resim çekilecek, notlar tutulacak. Yeni insanlarla tanışılacak, kültürel alışveriş sağlanacak vs. vs.
Bu iş için bir büyük bir bütçe gerekmediğini düşünüyorum. Dolayısı ile para tedarik etme ve sponsor bulma gibi gayretlere ihtiyacımızın olmayacağını düşünüyorum. Temel olarak sırt çantası, uyku tulumu iki takım kıyafet, küçük bir netbook (resimleri arşivlemek, notları temize çekmek ve iş ve kalınacak yer bulma gibi konularda nette araştırma yapmak maksadıyla) ve iyi bir fotoğraf makinesi ihtiyacı karşılar diye değerlendiriyorum. Affınıza sığınarak “ Eşşek gibi taşırım, kral gibi yaşarım.” diyen gezginlerdenseniz listeyi artırabilirsiniz.
Bu yazdıklarımı okurken birçoğunuzun “ Hadi lan oradan…”, “Yok daha neler…”, “Gerçekten bir hayalmiş ve kesinlikle öyle kalacaktır.” dediğinizi duyar gibiyim. :D Ama dostlar inanın bu imkânsız değil. Daha önce Avrupa’da ve kuzey Amerika’da bu turun sınırlı etaplılarını yaptım. Bu konuda tecrübeli sayılırım. Başta bu hayal solo idi ancak bu turu solo yapmak istediğimden artık tam emin değilim. İki kişilik en fazla üç kişilik bir ekibin daha uygun olacağını düşünüyorum. Belki belli etaplarda gruptakiler birbirinden ayrılıp belirlenen bir yer ve zamanda tekrar buluşma sağlanabilir. Ne de olsa her gezginin ara sıra yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. :smiley:
Bu konu ile ilgili her türlü görüşe, öneriye, eleştiriye, bilgiye açığım.
Ayrıca bu turda bana katılmayı düşünen, katılmayı hayal eden ama bunu imkânsız bulan, insanlarla yazışıp tanışmaktan büyük keyif alacağımı sanırım belirtmeme gerek yok.
Mesajlarınızı bekliyor olacağım.
Herkese sevgi dolu günler dilerim.

Etiketler

Ynt: Shoestring travelling ile dünya turu

sizin düüsndügünüz bu gezieleri yapanlara yollarda cok rasladim kolay degil ama zorda degil bir defe kendinize güveninz tam olacak ikincie elinizde gideceginiz ulkelerin gezi kitapcigi olmasi gerkir bunun icinde en uygun kitapcik lonyl planet ulkeler hakkinda detayli bilgileri bu kitapta bulmaniz mümkün ,,www.hedftekiyollar.com

Ynt: Shoestring travelling ile dünya turu

merhaba .tam beni anlatmışsınız :smiley:gerçekleştimi acaba dünya turu yoksa beklemedemi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR