Shearwater Sectional (parçalı Deniz Kayağı) İmalatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ktulumen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,216

ktulumen

Yeni Üye
Herkese iyi günler, bir süredir okuyucu olarak takip ettiğim foruma ilk gönderimi yapıyorum.

Ben de Chesapeake LightCraft'tan bir adet plan alarak bu kontrplak+fibergals metodu ile deniz kayağı imalatına karar verdim.
Arabam ufak ve de evimin de garajı olmadığı için nasıl olur diye düşünürken, parçalı olarak bölünebilen bir modeli görünce planı sipariş ettim, apartmanın bodrumundaki sığınak/depoda imalata başlıyorum:

Shearwater Sport Sectional
http://www.clcboats.com/shop/boats/stitch-and-glue-kayaks/shearwater-kayaks/shearwater-sport-take-apart-sectional-sea-kayak.html

Bu kayak aslında ilk olarak ilgili çeken Point 65N'nin Mercury'si ile prensipte aynı fonksiyona sahip. Birine AND Outdoor'dan 1200 €'ya sahip olabilirken, bu kendin-yap işi ile aynı işlevi olan kayağa yaklaşık 800 TL'ye ulaşmayı umuyorum. Nerdeyse 1/3 maliyet, artı üretmenin keyfi olacak.

Daha önce kayak yapmış arkadaşlardan/büyüklerimizden de destek önerilere açığım, kendim ve de herkes için aydınlatıcı olmasını umuyorum. Özellikle ayrılabilir yapısı pek çok engeli yok ettiği için, kararsızlara bu kapıyı açar diye düşünüyorum.

Epoksi olarak TEKNOBOND 300L'nin fiyat /performansı uygun geldi, Bursa'da bu malzemeleri elden temin etmek güç olduğu için kargo ile isteyeceğim. 10+5 L'lik set için 270 TL fiyat var kompozit net'te, uygun mudur? Başka alternatif önerir misiniz? İstek üzerine kilo hesabı ile karışım hazırlayan imalatçılar da var ama kalitelerini bilemiyorum ? Bu ölçekte bir üretimde fark etmeyecekse uygun fiyatlı bir lamnasyon epoksi seti de alabilirim, görüşlerinizi bekliyorum.

Kontrplak olarak marin grade 6mm tercih edeceğim, bu marin grade olması dışında oküme ağacı olmasının çok bir artısı var mıdır Oküme dışında hangi ağacı alabilirim, sizin tavsiyeniz nedir?

Yine fiberglas örgüde de, yerli malı Şişecam imalatı örgünün dağılma-kopma durumunu okudum Mehmet abinin konusunda, orada bahsedilen Alman (ya da yurtdışı menşeili diyelim) kumaşı nereden buluruz, alırken iyisi mi kötüsü mü nasıl anlayabiliriz? Nerden almalıyım? Tahminen 15 M kadar almam gerekecek.

Teşekküler,

Etiketler
Ynt: Shearwater Sectional (parçalı Deniz Kayağı) İmalatı

Selamlar

Yeni projede kolay gelsin, kısa sürede bitirip 2013 yazında suya indirebilirsin umarım.
Bu forumda kontraplak kayak üretim konusunda Mehmet epey tecrübe sahibi, onun tavsiyelerini göz önünde bulundurmanı öneririm.
Hangi epoksi olması gerektiğini bilmiyorum ama kompozit.net'e bağlı kalma derim ben. Daha uygun fiyata alınabilecek yerler de vardır eminim.

Bana sorsalar, ben malzemeye o kadar takılmazdım. Heleki ilk inşaalarda kayağın formu, planı biraz daha önemli sanki.
Gerisi bu kayağı kullanmaya kalıyor, kullanacaksın ki kayağın hakkını veresin :smiley:
Bir iki inşaadan sonra ve bu kayakları kullanarak elde edeceğin tecrübeyle hakkaten hangi kayağı istediğini daha iyi gözlemleyebilirsin.

Tekrar kolay gelsin

İyi günler
İlgi ve merakla takip ediyoruz.

Evet ben de bu şekilde düşünüyorum ama daha önceden tecrübem de olmadığı için, malzemeden dolayı sıkıntı yaşamıyım istiyorum, en azından yüzmeli yani :smiley: maliyeti de uygun olması için karşılaştırıp öyle almam lazım.

Daha uzun bir kayak modeli ya da tandem bir model düşünebilirim ileride, aslında bu projeye biraz da stitch-glue metoduna alışmak için başladım diyebilirim, ileride aynı metodla ayakta kano (standup paddle) daha sonra da yelkenli düşünebilirim. Malzemeler-işlemler-alet edevat hemen hemen aynıi sadece ölçeği değişiyor.

orion' Alıntı:
Selamlar

Yeni projede kolay gelsin, kısa sürede bitirip 2013 yazında suya indirebilirsin umarım.
Bu forumda kontraplak kayak üretim konusunda Mehmet epey tecrübe sahibi, onun tavsiyelerini göz önünde bulundurmanı öneririm.
Hangi epoksi olması gerektiğini bilmiyorum ama kompozit.net'e bağlı kalma derim ben. Daha uygun fiyata alınabilecek yerler de vardır eminim.

Bana sorsalar, ben malzemeye o kadar takılmazdım. Heleki ilk inşaalarda kayağın formu, planı biraz daha önemli sanki.
Gerisi bu kayağı kullanmaya kalıyor, kullanacaksın ki kayağın hakkını veresin :smiley:
Bir iki inşaadan sonra ve bu kayakları kullanarak elde edeceğin tecrübeyle hakkaten hangi kayağı istediğini daha iyi gözlemleyebilirsin.

Tekrar kolay gelsin

Merhaba,

İlk önce kolay gelsin,

Kısaca yorum yaparsam; bende yaklaşık aynı boyutlarda ( 14' x 25'' ) yeni çıkacak Play isimli kayağın planlarını bekliyorum, henüz satışa başlamadılar.
Kontraplak seçiminde okume kullan, en büyük özelliği hafif olması, Kayın yada tetra alırsan topamda 3-4 kg ağır olur. bölünebilir model olduğundan zaten normalden ağır .
yapımında 4 mm kullanılıyor. sadece ''bulk head' ler 6 mm. Gelecek plan ile hem bölünen modeli hem de tek parca modeli yapabilirsin, yada bitiğinde bir süre kesmeden kullanabilirsin.
Kumaş seçimi için hakkında iki sayfa döküman ekliyorum, okuyup karar verirsin. Şisecam üretimden kaldırmış, sadece sipariş ile üretiyormuş diye duydum. yine de piyasa da bulunuyor.
Ben cam elyafı kumaşı alışverişimi ' İlyem Ticaret - ( Karaköy İstanbul) den yapıyorum. Tel: 0212 244 53 33
Epoksi konusunda bir şey demiyorum .. çeşitler ve kaliteler çok farklı.

1

2

Çok teşekkür ederim. Petrel Play'i ben de çok beğendim, üst kısmının düz oluşu çok şık. Ancak yüzey sayısının fazla oluşu ve de kapaklardan dolayı yükseltme-alçaltmalı kısımları olması ince işçilik ister diye düşünüp çekindim ilk kayakta. Night Heron'larla beraber S&G kayaklar içinde en güzel modeller bence.

Plan da henüz gelmedi ama bu hafta gelicek inşallah, içindeki önerilen malzeme miktarlarına göre başlayacağım kısmetse.

Mehmety' Alıntı:
Merhaba,
İlk önce kolay gelsin,
Kısaca yorum yaparsam; bende yaklaşık aynı boyutlarda ( 14' x 25'' ) yeni çıkacak Play isimli kayağın planlarını bekliyorum, henüz satışa başlamadılar.
Kontraplak seçiminde okume kullan, en büyük özelliği hafif olması, Kayın yada tetra alırsan topamda 3-4 kg ağır olur. bölünebilir model olduğundan zaten normalden ağır .
yapımında 4 mm kullanılıyor. sadece ''bulk head' ler 6 mm. Gelecek plan ile hem bölünen modeli hem de tek parca modeli yapabilirsin, yada bitiğinde bir süre kesmeden kullanabilirsin.
Kumaş seçimi için hakkında iki sayfa döküman ekliyorum, okuyup karar verirsin. Şisecam üretimden kaldırmış, sadece sipariş ile üretiyormuş diye duydum. yine de piyasa da bulunuyor.
Ben cam elyafı kumaşı alışverişimi ' İlyem Ticaret - ( Karaköy İstanbul) den yapıyorum. Tel: 0212 244 53 33
Epoksi konusunda bir şey demiyorum .. çeşitler ve kaliteler çok farklı.

Aradan epey zaman geçti ama işlemlere ancak başlayabildim. Apartmanın sığınak alanı, iş güvenliği yasası kapsamında boşaltılması gündemde olduğu için epey süre kaybettim, sorun olmayacağı anlaşılınca başladım.

Kontrplak olayı için Bursa'da epey gezdim, ama ithal ölçüde kesilmiş kontrplak burada yok. Hep yerli ölçüde 170x220 var, bana lazım olan 125x250 olarak çözemeyeceğimi düşünürken, bir kerestecide denk geldi ve nakliye dış ambalajı olarak elinde olan ithal kontroplaklar ile hallettim. 6mm marin kontrplak ama ağacını bilmiyorum çünkü satıcı da bilmiyordu :smiley: Hangi dükkana gitsem resmen seferber oldular beraber planlara bakarak epey yardımcı olmaya çalıştılar, sağı solu aradılar. Aldım, eve naklettirdim, çizimleri tahtaya serdim ve başladım.

Kısımlarına göre 4mm+3mm yerine komple 6mm kullanmak durumundayım sanırım, ya tank gibi sağlam ama ağır bir kano olacak ya da bazı parçalar kontrplağın esnememesinden dolayı yapılamayacak, burada ekstra yerli kontrplak almak gerekebilir. Artık kervan yolda düzülür dedim, görücem ilerde ne olacak.

Ahşap kokusunu koklamak bile güzel.

Ek parçaları birleştirirken, butt-joint denilen kenardan düz temaslı yöntem yeterli olur mu yoksa, bir parçalı hafif uzun kesip, diğerinin üzerine açı verilerek, diyagonal çakıştırılan scarf-joint den mi yapsam, karar veremiyorum.

Bu arada Kekova'da kayak tur yaptık eşimle, Kaş'tan günübirlik gidiliyor, yaklaşık 1 saat mesafede. Turumuz 7,5 km 'lik bir mesafeydi, bizler gibi ilk defa yapanlar için oldukça yorucu ama çok da keyifli. Suyun üzerinde, rüzgarın da etkisiyle, şapkam dahil şırk ıslandı, ortam yüzünden fotoğraf da çekmek mümkün değil. Eşimin kolları resmen koptu, bende bir problem olmadı ama halim de kalmadı. Yapmayanlara muhakkak tavsiye ederim, bölge çok güzel ve spora çok uygun.

Koray selam,

6mm ile olmaz, kullanacağın malzemeye, yapacağın zımparaya yazık olur. Burun ve kıç tarafları
6 mm ile şekle girmez. 6 mm yerine 3 mm bulsaydın devam et derdim ama 6 mm ile yapacağın
kayakdan zorlayıp yapsan bile keyif alamazsın gibi geliyor. 40 kg ın üzerinde bir kayağa sahip olursunki , bu iki kayağın toplam ağırlığıdır. Kontraplakların fotografını çekip eklersen ne cinsi olduğunu söyleyebilirim. Kontraplak alırken üzerinde '' Türk loydu '' yada ' Rina ' gibi bir standart kuruluşunun damgasını arayın. Bu damgada ağacın cinsi de yazar, Okoume, Ozigo, Egzotik, Tetra, Kayın gibi. Tanesi 50-60 tl olmalı. 220 x 170 lik plaka sorun çikartmaz.

Mehmet

Merhaba abi, şöyle söyliyim, bu plakalar 1,8 cm kalınlığında beton kalıbı olarak kullanılan ağır inşaat kontrplaklarının en alt ve üstünde dış katman olarak geliyor. Markası Rina. Fotoğraflarını çekmeye çalışırım, plakalar temiz zaten beyaz boyarım dediğim için dokusuna da çok takılmadım.

170x220 olandan alırsam, plandaki 2,40, 2,30 uzunlujlu parçaların hepsi için ilave bir ekleme yapmam (ki zaten bir ek var bunlarda, toplamda 2 ek olacaktı), hem de en az 2 tabaka fazla ağaç kullanmam gerekicekti, malum diyagonal yerleştirince tabaka verimsiz kullanılıyor. Hem de çizimdeki yerleşimi tamamen görmezden gelip kendim yerleştirmem gerekicekti.

Sizin 17 Shearwater da 1,25x2,50 ye göre gelmiştir planı, onu yerli plakaya göre mi kesip yaptınız siz? 4 tabaka yerli yetti mi ona?

Galiba şöyle yapmaya çalışacağım, alt kısımlarını 6 mm'den tutturabilirsem yapıp, üst kısmı için 3 mm yerli plaka alırım.
Ortalama bir ağırlığa gelir herhalde..

Selam,

Acele etmeni anlıyorum, hemen başlayıp ne olursa olsun bir an önce kayağa binmek istiyorsun.
Bende şu an gelecek olan Woodduck14' ün planı nı bekliyorum sabırsızlıkla. Bügün gelmesi gerek.
Bursa da kolayca güzel plaka bulabilmen gerek, biraz daha araştırma yap bence. Bu zamanda, 6 mm den 'bulk head ' leri kesersin, oturma yerinin ' coaming 'lerini kesersin ve kapakları hazırlarsın. Bular senin 1 haftanı alır. Bu arada kontraplak aramaya devam et bence. 6 mm yi en alt kısımda da kullanamazsın, uclar yeterinde kıvrılmaz, yada ıslatarak kıvırman gerek bu da iki gününü alır. üst kısmını komple 3 mm ile yapabilirsin. ben genelde 170 x 220 cm kullanıyorum 250 cm lik kontraplaklar pek bulunmuyor. Ek yerlerini; eğimli yerlerde( paneller gibi) bindirme tekniği ile yapıyorum, düz yerlerde scraff ile yapıyorum. Bu arada 6 mm yi bindirme yaparak birleştirirken 5 cm lik bindirme yapacaksın, 4 mm de bindirme 3 cm. Bu 6 mm nin işleri ne kadar zora sokacağına dair basit bir örnek ;)
tek de değil. Palellerin yan taraflarını açılı zımparalarken de yapacağın iş iki katı olacak ve devam ediyor. İkna oldun mu , devam edeyim mi :smiley:

Yani biraz problem çıkmasını göze almıştım ama bu kadar sorun olmaz diye düşünüyordum.

İkna oldum aslında, ama parasını verdiğim için işin gitmediği yere kadar malzemeyi zorlamak istiyorum :smiley:

Bursa'da normal 170x220 ölçüde 3mm/4mm hepsinde var, 2,50m'lik olmadığı için böyle aldım ben, tecrübesizlik işte :D

Teşekkürler abi, ben yine yazarım nasıl gittiğini..

Selam,
Aldığın 6 mm plakalara yazık olmaz, onlar her zaman işe yarar, yeter ki ziyan olmazın.
3 adet yeni plaka yeterli olacaktır. Ek yapmaktan çekinme, çok zor gözükse bile, zor bir iş değil.
Kokpiti 5 adet 4 mm ile yapacağına, 3 adet 6 mm ile yapabilirsin.

Bulabildiğin 220 x 170 cm güzel okume plakalarla başla bu işe.. Tahtaları alırken üzerinde damga olmasına,
( Okoume, Marine Grade yazacak ) Çok eğimli olmamasına dikkat et. Yan taraflarını iyice incele,
boşluklar varsa sakın alma. Panelleri dik tutunda bir yöne eğimli olduğunu göreceksin. Eğimin dış tarafı
kayağın da dış tarafı olacak, bu şekilde alacağın plakaların dış yüzeyine bakarak şeçim yapabilirsin.

Kolay gelsin,
mehmet

selam Koray bey, umarım kano çalışmalarınız iyi gidiyordur, bende Bursa'da yaşıyorum ve aynı konuya meraklıyız, sizin içinde uygun olursa kano üretmi hakkında size bir şeyler danışmak isterim, kolay gelsin. Korman

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri