Serifender Bizon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozntan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,409
koltuklarımız yarın yola çıkıyor ayın 8 inde de döşemeciye girecek
IMG 20160227 WA0009
IMG 20160227 WA0010

Etiketler
bir taraftan da ön metal göğüslük söküldü ve defender konsol takılmak için hazırlıklara başlandı defender konsolda döşemeciye götürülüp restorasyonu yapılacak......
20160320 182735

konuyu biraz toparlamak gerekirse ;

IMG 20160306 165745

asıl amacım ön aracın arkasına çamurluk sonlarından kesilmiş bir series römork yapmak yatak çadır kamp malzemeleri vs. yi römorka koyup ceken araçta da 4 kişi rahat rahat yolculuk yapmak ...

amacım ve hayalim aslında bu ama bunun ne kadarını gerçekleştirebilirim henüz bir fikrim yok çünkü mesele tamamen degerli kağıtla ilgili....

bu nedenle en başından beri yaptığım herseyi düşünüp ileriye yönelik temelini atarak hazırlamaya çalışıyorum.... hal böyle oluncada alt takım fren sistemi ve elektrik sistemi çok önem taşıyor aracı yürür hale getirdikten sonra alt takım işine girişeceğim için önümdeki en büyük konu elektrik tesisatı kalıyor....

elimde standart series elektrik sistemi şeması var fakat buna uymak yerine biraz daha kamp hayatını komforlu hale getirebileceğim bir sistem kurmak bunun için yabancı kaynaklı bir forumda denk geldiğim ve projeyi kendi overland aracında uygulayan bir arkadaşım bana bir günümüz şartlarına göre update edilmiş bir şema gönderdi muhtemelen de araçta bu şemaya göre bir elektrik tesisatı yapılacak

Ekli dosyalar

• Visio-Olivia.pdf
    421.7 KB · Görüntüleme: 281

bu gün pazartesi ve şimdiden hafta sonu yapacağım işler için malzeme temin etmem gerekiyor
bu hafta sonu

1) aracın kapı menteşelerini defendere çevireceğim...
Aracın series olan kapılarını takacağım

2) sağ sol dikiz aynalarını takacağım

3) radyatör hotumlarını ve kalorifer hortumlarını yenileyeceğim

4) buji, meksefe, platin, buji kablolarını yenileyeceğim.

5) snorkel hava filtresi ve hava filtresi karbüratör bağlantılarını yapacağım

6 ) ön defender cam sabitmele civatalarını yapıp cam ve panel arası fitillerini takacağım

7) snorkelin cam çercevesi ile olan bağlantısını yapacağım....

8) aracın motor kaputunu takıp kilit ayarını yapacağım...

9 ) aracın çamurluk üzerine ve yanlara takılacak olan çeta kaplamaları için kartona kalıp alacağım

şimdilik planladığım bu.... bakalım iş bitmiyor.....

hepimizin bildiği gibi serieslerin geri vites lambası yok.. takanlarda içeri bir anahtar takıp geri vitese aracı aldıktan sonra lambayı yakarak bir cözüm bulmuşlardı nasıl takabileceğim konusunda biraz araştırma yaptıktan sonra serieslere gerivites müşürü bağlayabileceğimi ve aracı geri vitese aldığımda hem sensöz kamera çalıştırıp hemde geri vites lambalarını yakabileceğimi buldum..... EVREKAA

bunun için aracın viteslerinin olduğu tünel bağlantısının sökülmesi gerekiyor bu nedenle de önce sağ sol taban dösemeleri çıkartılıyor sonra vitesin olduğu tünel sökülüyor böylece vites kutusu önümüze çıkmış oluyor

söktükten sonra vitesin çalışma şeklini anlamak için debriyaja basıyoruz ve vitesi geriye takıyoruz, vitesi takarken eger dikkatli bakarsak vites koruyucu metal plakanın sag tarafındaki bir kulakçığı önce yukarı kaldırdığını daga sonrada sağ arkaya çektiğini görüyoruz basit bir geri vites müşürü için buraya 12 lik demir matkap ucu ile bir delik acarsak hem geri vites lambası için hem gösterge kısmı için hem de kamera ve geri vites sensörü için bir müsur bağlayabiliyoruz...

resimle anlatmak gerekirse

üst topikteki resimler gibi bir çalışma yapmak gerekiyor....

bu da yapılacaklar listesine eklendi çalışmaları yapınca resimli olarak paylaşacağım... bilginize

arkadaşlar buda series 2 ve 3 yani orjinal ismi ile landrover 88 ve 109 ların parça katalogları

bu katalogları 3 farklı amça için kullanabiliriz

1 parça kodları sayesinde sipariş verirken bir karışıklığa sebep olunmaz...

2 hangi parçadan araç üzerinde kaç tane kullanılacağı parantez içerisinde yazılıdır bu nedenle sipariş verirken eksik yada fazla verilmez

3 parçaların teknik resimlerine dikatli bakıldığında bir bütünün sökülmüş halinin sırasını görürsünüz bu nedenle de montaj ve söküm sırasında parça arttırma yada fabrikadan fazla takılmış civata olmadığını görürüz :smiley:

Ekli dosyalar

• partsmanual2.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 248
  • partsmanual1.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 293
  • partsmanual3.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 276
  • partsmanual4.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 258
  • partsmanual5.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 263
  • partsmanual6.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 253

Mükemmel gidiyor çalışmanız ve okudukça kendi kafamdaki birçok soruya da cevap buluyorum. Geri vites müşürü benimde aklımda olan bir şeydi ki çözümü bulmuşsunuz. Değerli kağıt ekipman ve yer sıkıntısından arka bahçede duruyor şuan araç fırsat buldukça azar azar söküyorum. Elektrik tesisatını bende kendim yenileme düşüncesindeyim bir top kablo alsam yeterli gelir diye düşünüyorum. kablolamayı şemadan bağımsız olarak kendim değiştirme usulü yapıcam. Hat hat parça parça yenileyeceğim.

elektrik tesisatını çekerken tek renk çekme ileride ciddi sorun yaşayabilirsin ya orjinal kablo renklerinde yap yada sıfırdan çekeceksen standardına uygun renkleri kullan ki her hangi bir ielektirikçiye gittiğinde sorunun çabuk çözülsün....

elektrik tesisatını yenilerken şase ( iskelet) grubu
motor grubu
sağ / sol çamurluk grubu
göğüslük ana kablo grubu olarak 4 parça halinde toptran değiştirebilirsin

akü amperini 105 ten yüksek tutacaksan 120 /140 gibi yada ikinci bir akü bağlantısı olacaksa mutlaka şarj dinamosunuda yüksek ampere çevir yoksa kısa zamanda bozulur yolda sorun yaşayabilirsin

Farklı renklerde kablo almakta biraz sıkıntı olur hangi renkten ne kadar gerekli olur vs şeklinde düşündüm. Aklımdaki tek renk kablo alıp üzerine oje veya uzun dayanımlı bir boya ile işaret koyup bunları not etme üzerine.1.5 yada 2 lik bir kablo yeter diye düşünüyorum.

eline metreyi al arkadan öne kabloları ölçüp not al kaç mt diye biraz fire verirsin ama güzel işçilik çıkar

Olmadı öyle yapayım. Bu haftasonu bi kardeşimi gezdirmem lazım ona sözüm var. Haftaya başlarım.Biraz korkuyorum açıkcası ya bi yerli elimde kalırsa diye :D. The Bilo yu açık alanda toplamıştınız galiba siz bu konuda ne önerirsiniz. Numaranız bende kayıtlı fakat bi fırsat bulup arayamadım iş güç yoğunluğuydu geleni gideniydi derken. Konunuzu baltaladım biraz kusura bakmayın.

olur mu? tamda konudan bahsediyoruz tam da olmasını istediğim şey bu insanlar okudukça aklında soru işareti kalmayacağı bir şey olsun istiyordum.... bunlarında hepsi bu konu ile ilgili şeyler...

öncelikle istediğin saat beni arayabilirsin her zaman uygun oluyorum... heli konu bu araçlarsa her zaman uygunum :smiley:

evet biloyu açık alanda yani apartmanın önündeki sokakta yaptık.... bir önceki koca oğlanın tamponunu da bildiğin caddenin ortasındaki emniyet üçgeninde yaptık :smiley:

aracın hiçbir yeri elinde kalmaz en kötü sökerken civatalar birbine kaynadığından kırılır yeni civata takarak işini çözersin ama sökerken bişey bozulmaz.... hatta arada değişik yerlerini sök tak eğer bir conta vs var ise onları değiştir falan işi öğrenirsin hemde araca bakım yapmış olursun.....

evet konumuza dönebiliriz :smiley:

bazı işleri yapabilmek için ara elemanlara ihtiyaç duyuyoruz alt takımı kendim yapmak istediğim için öncelikle iyi bir krikoya ihtiyacım var hem pahalı olduğu için hemde suan iyi bir krikoya bütçe ayıramayacağımız için elimizdeki bir adet yarım çalışan şişe kriko ile ve çevirmeli makas tip kriko ile çözüyoruz ancak alt takım için sabit sehpaya da ihtiyacımız var internetten araştırdım biraz hazır satılanları 95 tl bizde 2 araç olduğuna ve komple havada tutacağımız için 8 adet lazım ama çok para olduğu için bende kendim sehpa yapmaya karar verdim internetten araştırdığımda bir modelin yapımının çok kolay olduğunu farkettim.

Arac alti sehpa 500x500

bakalım bu konuyuda araştırıp bir çözüm bulmam gerekecek....

Çok teşekkürler daha çok başınızı ağrıtacağım emin olabilirsiniz. :D.

Sehpa düşüncesi bende de mevcut yapımı zor değil fakat birleşim noktalarından kaynağın çok iyi yapılması gerekir. Daha ucuz ve kolay yolunu sizin mesajınızdan sonra araştırırken tesadüfen buldum

DIY 12-ton Jack Stands | Q: What is the Best Used Class A RV? GMC Motorhomes BestClassA.com

Bu linkte tahta kullanarak 12 tonluk sehpa yapmışlar.Google da diy wooden jack stand kelimeleriyle aratarak birçok örnek bulabilirsiniz.

Edit: Özetle 5*10 cmlik farklı uzunlukta tahta kullanmışlar

Yukarıdan aşağıya
1*18 cm
2*20 cm
2*23 cm
2*25 cm
2*28 cm
2*31 cm
2*33 cm
2*36 cm
2*38 cm
2* 41 cm

Uzunlukları inçten cm çevirirken yuvarlama yaptım.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri