Serbest Atlayış

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan huzzik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,190

huzzik

Kamp III
Yer
aydın merkez
Arkadaşlar aranızda serbest atlayış yapan var mı? Özellikle Selçuktan atlayan biri var mı? Nasıl bir duygu?, kendini nasıl hissediyorsun?, bunları merak ediyorum. Cevap veren kişi olursa nereden ve yükseklikle ilgili bilgi de verirse sevinirim.

Etiketler
Ynt: Serbest Atlayış

Snowboard-turk grubundan Sayın Altuğ Tüfekçioğlu'nun konuya ilişkin detaylı bir bilgilendirme yazısı var:

Merhaba.

Serbest paraşüt faaliyetini kısaca anlatıyorum:

T.H.K. (Türk Hava Kurumu)'nun Selçuk'ta (Efes'in hemen yanıbaşı) havaalanında Nisan'dan ekime kadar kursları var. Bu kurslara gidip bir kaç gün yer eğitiminin peşinden 4000ft (1200metre ediyor) atlayışlar yapılıyor.

Atlayışlar, kanat şeklindeki modern paraşütlerle yapılıyor, eski kubbe tipi askeri paraşütlerle değil. Bu modern paraşütlerin kumandaları sayesinde istediğiniz noktaya, yumuşak inişler yapılabiliyor.

İlk atlayışlarda, uçağa "statik kolon" denen bir kayışla bağlı oluyor paraşütünüz ve atlar atlamaz paraşüt otomatik olarak açılıyor. Uçaktan düzgün çıkıp paraşütü kendiniz açabileceğinizi hocalara gösterince serbest atlayışa geçiyor ve kendi paraşütünüzü atladıktan sonra kendiniz açıyorsunuz. Sonra da önce 5, sonra 8, 10 ve derken yaklaşık 30 saniye havada serbest düşüşten sonra paraşütünüzü açmaya başlıyorsunuz. Bu ileri atlayışları 4000ft yerine artık 10000ft'den yapıyorsunuz.

Kurs süresince serbest atlayışa geçseniz de geçmeseniz de sonra parasıyla atlayışlara devam edebiliyorsunuz. Biz, arkadaşlarla geçen sene kursu aldık ve sonra hafta sonları gidip atlayışlara devam ettik.

Kurslar ücretli, ancak T.H.K.'nın kursu olduğu için fiyatlar çok uygun, yani ticari amaç güden bir şirketin vereceğinden çok çok daha ucuz. Kurs sonrasında yapılacak atlayışlar da atlayış başına, paraşüt kirası dahil 25-30 YTL civarında. Kurs ücretine yemek veya kalacak yer dahil değil, ancak havaalanı Selçuk'a 3 km uzakta ve Selçuk'ta konaklama da yemekler de çok ucuz ve güzel. Gidiş dönüş, otobüsle çok kolay. Uçakla İzmir'e gidip oradan minibüsle de gidebilirsiniz ama ben, gece uyuyabilenlere otobüsü tavsiye ederim, Otobüs Selçuk'ta indiriyor ve daha kolay oluyor.

Kurs ücreti, sağlık belgesi, konaklama, ulaşım vs. dahil yaklaşık 1000 YTL tutmuştu geçen sene. Bu sene de denk aşağı yukarı o kadar olacağını sanıyorum.

THK'nin internet sitesine girip ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Son olarak da, geçen sene benimle beraber kurs alan bir arkaşın görüntülerinin adresini veriyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=BPTGok7OHGY
http://www.youtube.com/watch?v=COGZm7RPk98

Şimdi, kimler geliyor yazın? :D

Altuğ

Bilgilendirme için kendisine çok teşekkürler.

Arkadaşım ben Efes'te yaklaşık 50 - 60 atlayış yaptım. 5000 feet'ten de çıktım, 10.000 feet'ten de çıktım, 17000 feet'ten de çıktım. Efes bu iş için çok ideal bir yer ve o duyguyu sana nası anlatayım. 5000 metrelik bir irtıfadasın ve deniz üstündesin, SIV yapıyorsun, acro hareketler vesaire, gelip iniyorsun olay aynen bu. :D

"Nasıl bir duygu?" diye diye sormuşsunuz bunu anlatmak çok zor yaşamak lazım. hani apartman merdivenlerinden çıkarken ışık birden sönüverir karanlıkta el yordamıyla çıkmaya çalışırsınız ve son bir bsamak daha kaldığını düşünüp ayağınızı atarsınız boşluğa gelirde içiniz bir garip olur ya işte bu duygunun 1 dakika kadar sürdüğünü düşünün :smiley: serbest atlayış böyle birşey aklıma başka tarif gelmedi :smiley:

thk nın we efes şubesinnde sitesinde yeteri kadar bilgi yok serbest paraşüt eğitim kursu hakkında.. nekadar.. nezaman kayıt dönemi war?.. başwurular nasıl online oluomu?.. yardımcı olursanız cok sevinirim..

Bende serbest atlayış yapmak istiyorum biraz araştırdım ancak anladığım kadarıyla bir kereye mahsus ilk defa yapacaklar için böyle bir durum söz konusu değilmiş ama kafam karıştı tandem istemiyorum ben kursunu alıp serbest atlayış yapmak istiyorum yanımda hocalar la birlikte olabilir tabi tek paraşütle tek kişi bunu nasıl yapabilirim? böyle bir atlayışa izin veriliyor mu? veriliyorsa nerde nasıl lütfen bana yadımcı olun!!..

Malesefki anlatılacak şey değil bunlar.
THK da 143 atlayış yaptım (özeller hariç).
Halen daha her seferinde ayrı bir heycan duyarım.
Klasik olacak belki ama, yaşamayan anlamaz, anlatılamaz.
Bununla ilgili efesi arayıp oradan Mustafa veya Harun hocayla görüşebilirsin.
Sanırım sezon kapandı. ama ilk fırsatta yap derim. Yamaşüte benzemez bu :smiley:

foruma yamaç serbest polemiği yaratmayalım lütfen :smiley: :smiley: her sporun ayrı zevkleri var tabii mutlaka bir denemek lazım ama artık askere gidiyorum kasım sonu yolcuyum 1 yıl süreyle ne yazıkki çarşı izinlerinde internetten bakacam hayata :(

Ben de geçen hafta antalya/thk'ya giderek formları aldım,orda bir hocayla karşılaştım, acaba ilk tandem mi yapsam dedim. o da bana tandem yapmanın belediye otobüsüne binmekten hiç bir farkı yok,otobüsünün şöförü sen olmalısın dedi.
Ben hemen gaza geldim tabi,inşallah başvurum kabul edilirde ben de deneme fırsatı bulabilirim.

Yamaç paraşütü THK onaylı SERTİFİKA

http://www.breakoutdoor.com/act/preview/1372/Yamac_Parasutu_Baslangic_Egitimi__Istanbul.html

:D Bu yaz inönü de yapılacak olan paraşüt eğitimine başvurum kabul edilmiş, var mı başka katılacak arkadaş?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri