Senede Kaç Gün Seyahat Etmek İçin Karavan??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,975
Ynt: Senede Kaç Gün Seyahat Etmek İçin Karavan??

Karavan kaç günlük gezide rantabl olur?
güzel sorulmuş ve aslında sıkça rastladığımız bir soru...
Günlük 100-150 liraya pansiyon ya da apartlarda bir-iki aile kalma imkanı varken bu karavan niye alınır ki?
Bunu yaşamayan bilemez, hele benim gibi etrafında ekonomik seviyesi biraz daha yüksek insanlar varsa ve her şey dahil 5 yıldız tatiller popülerken (bir arkadaşım otelde çocuklara dondurma bile bedava demişti) bu karavanla oradan oraya sürünmek niye ki?
Bir karavancı bana "yurtdışına giderken neden karavan kiraladın?" diye sormuştu :mad: Bir karavan sevdalısına bu sorulur mu? üstelik kendisi de karavan sahibiydi...)
Dostlar hepiniz biliyorsunuz ki bu bir sevda...
Hiç bir nedeni olmadan da karavan sahibi olunabilir. 49 yaşımı doldurmama az kaldı, karavanım yıllar içinde sahip olduğum en önemli oyuncağım. Sadece onu seyretmek bile bana haz veriyor.
Gelelim sorulan sorunun bendeki cevabına; bana göre ayda 1-2 hafta sonu ve yılda 2 kere 1'er haftalık tatile çıkabiliyorsanız karavana verilen para rantabıldır. Bu 2 haftalık tatillerden en az bir tanesi zaten bayrama denk gelir. Onun dışında bir sabah kahvaltınızı karavanda yapabiliyorsanız, Bir akşam yemek tenceresini kaptığınız gibi karavana koşabiliyorsanız karavan sizin için biçilmiş kaftandır.
Biz 3 tür gezi yaparız;
1*kültür gezileri: daha önce görmediğimiz yörelere yapılmış gezilerdir ve bolca yer görme adına biraz fazla koşuşturduğumuz gezilerdir. Karavanımız yorgun bedenlerimizi emanet edeceğimiz güvenli sığınağımızdır.
2*tatil amaçlı geziler; daha çok dinlenmek için yaparız, gözümüze kestirdiğimiz bir yerde kıpırdamadan tatilimizi tamamlar, bolca kitap okur, yatar, denize gireriz. Karavanımız tatildeki evimizdir.
3*kısa geziler; günlük ya da 1-2 günlük gezilerdir. Bulunduğumuz ortamdan uzaklaşıp kafa dağıtmaya yarar. Bazen yakın bir şehire, bazen yakın bir doğal kamp alanına gideriz. Karavanımız hem yoldaki aracımız, hem de kamp alanındaki barınağımızdır.
Bu gezilerin tamamında ne yiyeceğimizi, nerede uyuyacağımızı, yağmurdan, sıcaktan veya soğuktan nasıl korunacağımızı düşünmeyiz. Kendi yatağımızda uyurken kendi sıhhi malzemelerimizi kullanır, tuvaletimizin ve banyomuzun kendimize özel olması rahatlığıyla huzurlu oluruz.
Bir de karavana harcanan para var ya, ondan da bahsedelim, şimdiye kadar 3 tane karavana sahip oldum. İlk 2 tanesini 2. el olarak aldım ve aldığım değerde sattım, son karavanımı isteklerimiz doğrultusunda yaptırdım ve uzun yıllar satmayı düşünmüyorum. senede karavanımın bana maliyeti ;
1000 tl civarı trafik sigortası
900 tl civarı mtv
1000 tl civarı bakım masrafları
Toplam: 3000 tl gibi bir harcama çıkıyor.(umarım unuttuğum başka bir harcama kalemi yoktur)
Yılda 2 hafta gezi :14 gün,
Ayda en az 1 hafta sonu gezi yılda 24 gün toplam 38 gün tatil hedeflersek
Toplam:3000/38=78,9 tl günlük bir rakama ailecek tatil yapıp keyfini süreceksiniz. (Yeme içme amortisman ve yakıt giderlerini bu hesaba katmadım çünkü gezecekseniz mutlaka bir araçla gideceksiniz ve mutlaka besleneceksiniz)
Bu kadar sözden sonra son olarak sadece karavanı sevdiğim için karavan sahibiyim diyerek yazımı tamamlamak istiyorum.Yüce Allahım hepimize gönlündekini sahip olmayı nasip etsin
Not: bu yazıyı karavanımın içinde yazıyorum ;) daha önce bir yazlık evim vardı, geçtiğimiz şubat ayında satıp kurtuldum ;) :D

Etiketler

Ben kendime çekme karavan yaptım ne algısı ne vergisi var çektim bir yere öyle duruyor. Şu aralar kullanamıyorum mesela öyle duruyor. Eğer benim gibi haftasonu kampları ağırlıklı düşünüyorsanız ekonominiz de çok yerinde değilse küçük bir çekme karavan düşünebilirsiniz ne muayene ne vergi ne sigortasıyla uğraşırsınız üstelik bir yere konuşlandırma ve orada sabit kullanma şansınız da olur. Çekme karavanların neredeyse hiç gideri yok yıllık olarak. Sadece arabanızın giderleri.

Selamlar...

drares' Alıntı:
Karavan kaç günlük gezide rantabl olur?
güzel sorulmuş ve aslında sıkça rastladığımız bir soru...
Günlük 100-150 liraya pansiyon ya da apartlarda bir-iki aile kalma imkanı varken bu karavan niye alınır ki?
Bunu yaşamayan bilemez, hele benim gibi etrafında ekonomik seviyesi biraz daha yüksek insanlar varsa ve her şey dahil 5 yıldız tatiller popülerken (bir arkadaşım otelde çocuklara dondurma bile bedava demişti) bu karavanla oradan oraya sürünmek niye ki?
Bir karavancı bana "yurtdışına giderken neden karavan kiraladın?" diye sormuştu :mad: Bir karavan sevdalısına bu sorulur mu? üstelik kendisi de karavan sahibiydi...)
Dostlar hepiniz biliyorsunuz ki bu bir sevda...
Hiç bir nedeni olmadan da karavan sahibi olunabilir. 49 yaşımı doldurmama az kaldı, karavanım yıllar içinde sahip olduğum en önemli oyuncağım. Sadece onu seyretmek bile bana haz veriyor.
Gelelim sorulan sorunun bendeki cevabına; bana göre ayda 1-2 hafta sonu ve yılda 2 kere 1'er haftalık tatile çıkabiliyorsanız karavana verilen para rantabıldır. Bu 2 haftalık tatillerden en az bir tanesi zaten bayrama denk gelir. Onun dışında bir sabah kahvaltınızı karavanda yapabiliyorsanız, Bir akşam yemek tenceresini kaptığınız gibi karavana koşabiliyorsanız karavan sizin için biçilmiş kaftandır.
Biz 3 tür gezi yaparız;
1*kültür gezileri: daha önce görmediğimiz yörelere yapılmış gezilerdir ve bolca yer görme adına biraz fazla koşuşturduğumuz gezilerdir. Karavanımız yorgun bedenlerimizi emanet edeceğimiz güvenli sığınağımızdır.
2*tatil amaçlı geziler; daha çok dinlenmek için yaparız, gözümüze kestirdiğimiz bir yerde kıpırdamadan tatilimizi tamamlar, bolca kitap okur, yatar, denize gireriz. Karavanımız tatildeki evimizdir.
3*kısa geziler; günlük ya da 1-2 günlük gezilerdir. Bulunduğumuz ortamdan uzaklaşıp kafa dağıtmaya yarar. Bazen yakın bir şehire, bazen yakın bir doğal kamp alanına gideriz. Karavanımız hem yoldaki aracımız, hem de kamp alanındaki barınağımızdır.
Bu gezilerin tamamında ne yiyeceğimizi, nerede uyuyacağımızı, yağmurdan, sıcaktan veya soğuktan nasıl korunacağımızı düşünmeyiz. Kendi yatağımızda uyurken kendi sıhhi malzemelerimizi kullanır, tuvaletimizin ve banyomuzun kendimize özel olması rahatlığıyla huzurlu oluruz.
Bir de karavana harcanan para var ya, ondan da bahsedelim, şimdiye kadar 3 tane karavana sahip oldum. İlk 2 tanesini 2. el olarak aldım ve aldığım değerde sattım, son karavanımı isteklerimiz doğrultusunda yaptırdım ve uzun yıllar satmayı düşünmüyorum. senede karavanımın bana maliyeti ;
1000 tl civarı trafik sigortası
900 tl civarı mtv
1000 tl civarı bakım masrafları
Toplam: 3000 tl gibi bir harcama çıkıyor.(umarım unuttuğum başka bir harcama kalemi yoktur)
Yılda 2 hafta gezi :14 gün,
Ayda en az 1 hafta sonu gezi yılda 24 gün toplam 38 gün tatil hedeflersek
Toplam:3000/38=78,9 tl günlük bir rakama ailecek tatil yapıp keyfini süreceksiniz. (Yeme içme amortisman ve yakıt giderlerini bu hesaba katmadım çünkü gezecekseniz mutlaka bir araçla gideceksiniz ve mutlaka besleneceksiniz)
Bu kadar sözden sonra son olarak sadece karavanı sevdiğim için karavan sahibiyim diyerek yazımı tamamlamak istiyorum.Yüce Allahım hepimize gönlündekini sahip olmayı nasip etsin
Not: bu yazıyı karavanımın içinde yazıyorum ;) daha önce bir yazlık evim vardı, geçtiğimiz şubat ayında satıp kurtuldum ;) :D
Oldukça mantıklı,sanırım motokaravan tercih edeceğim...

Haşmet bey, ikinci araca ihtiyaç duymadan karavanınızı her yerde kullanabiliyorsanız ve kullanmayı düşünebileceğiniz otomobilin fiatı pek farklı değilse durum tabiatiyla avantajlı. Aksi durumda hesapların tutması galiba zor . Bu bağlamda tek araç olarak bence 5 mt. belki taşrada 5,5 metreyi geçmeyen kamper en akla uygun çözüm olmalı ? Üstelik gayrimenkule göre araçlar ancak 10-15 yıl gibi kısıtlı zaman aralıklarında kullanılabiliyorlar bu da karşılaştırmalı amortisman hesaplarına oldukça menfi etki yapıyor.
Bütün bunlar işin mantiki yönü.

Fakat bu mantiki noktalardan daha mantiki bir nokta da " Dünyaya bir kere geliyor" olmamız. :D

Mesut abi, eğer ikinci araç kullanılacaksa çekme karavanlar alternatif olarak değerlendirilmelidir. Yücel (yugun) kardeşimizinde belirttiği gibi çekme karavanların masrafları motokaravanlarla kıyaslanmayacak kadar azdır. Ama hayatımda çekme karavan kullanmadığım için bu konuyu bilenlere bırakmak daha doğru olacaktır.
Yukarıdaki yazımda belirttiğim masraf hesabına güzel bir haber doğrultusunda revizyon getirmek istiyorum, Bu hesapta motokaravanların taşıt sigorta bedellerini ortalama 1000 lira olarak hesaplamıştım. Ama son değişikliklerden sonra bunun 300 liraya düştüğünü sevinçle söylemek istiyorum. Buna göre 2300/38=60.5 tl günlük masraf belirleyebiliriz. :smiley:

Doğru, çekme karavan alternatifini hesaba katmamışdım.
Fakat çekme karavanla Türkiyede motokaravan kadar özgür olabilmek zor.

Motokaravanı benim için cazip kılan bir diğer nokta ise ;
Şu an kullandığım aracım Seat Cordoba 1.4 TDI 80 beygirlik 3 silindirli . Bir ara araştırırken çeki demiri için yaklaşık 1500 TL gibi bir masraf çıkmıştı. Ayrıca şu an 20 Kuruş yakan aracım (uzun yolda) Çekme karavanın ağırlığından dolayı en az 30 Kuruş gibi yakmaya başlayacağını düşünüyorum. Çekme karavanın maliyeti de yaklaşık 10000 TL . yıllık 12000 km gibi bir rakam üzerinden ilave yakıt masrafı ve çekme karavan masrafı ile birlikte Motokaravan daha mantıklı geliyor.

İbrahim Bey motokaravan hiçbir şekilde çekili karavana göre maliyet açısından daha avantajlı olamaz.
Benim arabamda sizinki ile aynı model. Uzun yolda 100 km'de yaklaşık 5 lt yakıyor. Karavan çekerken ise bu oran 8.5 lt civarlarında oluyor. Motokaravanda 8.5 lt'nin altında yakan bir araç bulmak zannederim pek mümkün değildir. Ayrıca motokaravanın yıllık vergisi, sigortası araç bakımı gibi giderleri mevcuttur. Artık her evde bir otomobil olduğu için fazladan başka bir arabaya da ihtiyaç olmaz. Mevcut binek aracınızı normal hayatta kullanır gerektiğinde de karavanınızı çekersiniz. Çünkü bir motokaravanı hem karavan hem de şehiriçi aracı olarak kullanamazsınız. Boyut ve manevra kıvraklığı açısından değerlendirmeye almasak bile günümüz yakıt fiyatları açısından rantabl olmaz.
Bunun yanında en önemli konu ilk sahip olma maliyetidir. Türk malı 4.5 metre boyutlarında belgeleri tam SIFIR bir çekme karavana yaklaşık 25 bin liraya, Avrupa bir karavana ise 50-60 bin liraya sahip olabilirsiniz.
Bu çekme karavanın yaklaşık yarı hacminde kutu gibi 5 YAŞINDA bir kampere ise 60-70 bin, eğer iç döşemesi estetik ve teknik olarak Avrupa karavana biraz daha yakın olsun derseniz 80-90 bin liraya sahip olabiliriniz. Tekrar ediyorum bu kamperin motoru en iyi ihtimalle 5 yıllıktır.
Semi integre, alkoven yada integral karavanların fiyatlarını ise hiç konuşmak bile istemiyorum.

senede kaç gün seyahat etmek için karavan?
bu soru şuna çok benziyor. senede kaç km yol yaparsam dizel araç almalıyım?
ben bu soruya hep şu cevabı verdim.dizel aracın olmadığı için çok kilometre yapmıyorsun.
karanım yok ama forumu ilgiyle takip ediyorum.ve bu sorunun cevabıda şöyle olur herhalde:karavanın olursa gezecek zamanın ve fırsatın çok olur.

Değerli arkadaşlar,

Karavan maliyetlerini karşılaştırmalar yaparken sanırım bir noktayı atlıyoruz.

Niye karavan veya motokaravan maliyetini hesaplıyorsunuz ?

3-4 yıldızlı otellerde veya pansiyonlarda tatil yapmak, karavanlarla tatil yapmaktan çok daha ucuzdur. Bunun hiç hesabını yapmayın. Ucuz tatil isteyenler için karavanlar her zaman pahalı tatil araçlarıdır.

Karavan veya motokaravan bir yaşam biçimidir, bunu parayla ölçmeye kalkarsak yanılırız. Karavanla tatilin keyfi ve alınan haz, para ile ölçülmeye çalışılırsa bu hesapların anlamsız olduğu anlaşılır.

Yine de mukayese yapmaya çalışılırsa, bu kez çekme ve motokaravanın kullanım amaçlarının mukayese edilmesi gerekir. Çekme karavan ile kamplarda kalma zorunluluğunun getirdiği maliyet, motokaravan ile gezilerdeki rahatlık, her yere gidip gelme kolaylığı ve özgür yaşam keyfinin paraya tahvili nasıl yapılacak ?

Bence bu hesapları yapmak yerine karavanla yaşamdan zevk alır mıyım, almaz mıyım. Bunun değerlendirmesini yapmak belki daha doğru olacaktır. Unutulmamalı ki her bütçeye göre her türlü karavan bulunabilir, ama herkes karavan yaşamından mutlu olmaz. Olsa idi bu kadar az sayıda karavancı olur muydu?

Saygılarımla

Erdal Ötügen

Haklısınız,yurtdışında 20 euroya duş wc oda veriyorlar,oda kıralayarak yapılacak avrupa turu karavandan daha ucuza malolabılır,karavan ucuz tatil demek değil.Bence özgürlük...

barb_alone' Alıntı:
bana göre kamp yapmak gezmek ekonomik olarak hesaplanacak bir ürün değil.... kişisel beklentiler beğeniler bunların hepsi değişken etmenler...

bana göre kapımda aracım olmasın ama 4x4 bir camper/karavanım olsun nedeni zaten böyle bir aracım yoksa 4x4 bir aracım üstünde çadırım hazır bekler halde duracak karavan mantığı mutfak wc ve duş artılarının olması...
diğerine göre normal zamanlarda işlerini koşturacağı araç hafta sonu başlamadan cumadan daha kaçabileceği araç....
başka diğerine göre hafta sonları kaçamağı ikincil araç
başka diğerine göre senelik iznini başka türlü düşünmeyen kişi
başka .....
başka .....
diye gider durur aslında bu bir aşk bir üyemizin imzasında okuduğum yazı ile bağlantılı diye düşünüyorum bizde milyonlarca yıldız altında uyumak varken 5 yıldız ile yetinmeyiz gibi yazmıştı tam metni bulamadım..... o yüzden ekonomisi bir yana edinebilmek adına bu sevdaya tutunmuş kişi bütçeyi ayarladı mı başka bir hesap yapmıyor.....

daha önceki mesajımda yazmıştım

kapının önünde durması yeter bu sevdaya tutulan kişi için

ben railway ile uzun dönem gezdim çok uygun fiyatlara fakat özgürlük kısmı olmasına rağmen kısıtlı oluyor ama bir karavan ile çok farklı olay aslında kampçılık nasıl olduğu da çok önemli değil karavan çadır veya daha alternatifler karavan daha konforlu bir kamp istediğiniz konuma daha rahat ve hızlı ulaşım kullanım maliyeti değil önemli olanı kişinin bu aracı edinebilme maliyeti önemli bütçeyi ayarlayan gerisini hesaplamaz

Ben kendi yaptıgım karavanla bu sene ilk gezimi yaptım. 35 gün boyunca 2500 km yol yaptım. Hoşuma giden yerde durdum. Denize girdin. Ormanda konakladım. Ben 5 kişilik bir aileyim. Gezinin bana maliyetini 750 TL olarak görüyorum. Çünkü evde dursam da yemek pişecek. Dolayısıyla diyelim ki Çanakkale'yi bir gezmek istediniz. Aklınıza üç önemli soru gelecektir.
1. Ne ile gideceğim.
2. Nerede kalacağım.
3. Ne yiyip ne içeceğim.
Bu üç sorunun tek cevabı var.
KARAVAN..
Ben aracımı şehir içerisinde otomobil gibi de kullanıyorum. Ve hayatta yaptığım akıllıca işlerden en önemlisi yerine karavanı yapmak olarak sayıyorum.

Benim gibi karavanı düşünmenin başında olanlar için çok faydalı bir başlık olmuş. Çok teşekkürler paylaşımlar için. Takipteyim ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri