Seitz S4 Sorusu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,265

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Seitz S4 pencerelerim konusunda çözemediğim bir sorunum var. Bildiğiniz üzere camları dışarıdan yapıştırma yöntemiyle monte ettirdim. Sonrasında öylece bıraktım. Bugün sineklik ve perdesini taşıyan iç çerçevesini monte etmeye niyetlendim ve montaj talimatlını okudum... ve fena halde kafam karıştı.

Doğru anladıysam ister içeriden ister dışarıdan ahşap destek yapılabiliyor. Dışarıdan destek benim durumumda geçerli değil. Çünkü camlar zaten monte edilmiş vaziyette. İçeriden destek konusunda ise kafam çorbaya döndü. Bir kere talimattaki şekillerden hiç bir şey anlamadım. İkincisi desteğin nereye ve ne amaçla yapılacağı konusunda fena halde tereddütte kaldım.

Sineklik ve perdeyi taşıyan iç çerçeve, dış çerçevenin içerideki kısmının üzerine oturuyor. Sonra da ikisi birbirine vidalanıyor. Bunu anladım.

Talimatname ikisinin arasına ahşap ya da plastikten bir destek yapılmasını istiyor. Dahası aracın duvar kalınlığı ile beraber toplamda 26mm (aracın sacını 1 ya da 2mm kabul edersek 24-25 mm'lik) bir ahşap destek öngörülüyor. Bu destek iki çerçevenin birbirine sıfıra sıfır örtüşmesini engellemek, arada bir cins tampon işlevi görmek için mi? Desteği ister aracın duvarına, ister dış çerçevenin dışına yapıştırın diyor. Dış çerçevenin dışına bitiştirirsem iç çerçeve yerine oturmaz gibi geliyor. Bu noktada kafam iyice karışıyor. Örneğin ahşabın kalınlığı daha az ya da daha fazla olursa ne olur?

Bir başka fikir olarak, ahşap çerçeve hiç yapılmasa ne olur?

Etiketler
Ynt: Seitz S4 Sorusu

seits S4'ü iki tip montajlayabilirsin;
Birincisi iç izolasyon üstüne basacak şekilde, bunun için asıl cam kısmı ile perde kısmı arasına aracın izolasyon kalınlığı kadar parça ekleme tekniği, burada dikkat edilecek husus, alt kısmın daha geniş üst kısmın daha dar olması ara parçayı asimetrik bir şekilde imal etmek gerekiyor..
İkinci yönten cama ahşap çerçeve yapıp, perde kısımı bu çerçeve çukuruna yerleştirme tekniği...
İlk 3 resim birinci teknik son iki resim ikinci teknik...Kolay gelsin...

20130320 183443

20130320 183515

20130321 160836

20130628 174119

20130629 185002

atiladi' Alıntı:
İkinci yönten cama ahşap çerçeve yapıp, perde kısımı bu çerçeve çukuruna yerleştirme tekniği...
İlk 3 resim birinci teknik son iki resim ikinci teknik...Kolay gelsin...

Teşekkürler. Benim düşündüğüm ikinci yöntemdi. Ama hala mantığını anlayabilmiş değilim. Çünkü burada ahşabın ne cins bir destek verdiğini anlamadım. İç çerçeveye ancak dışından dokunuyor. Dış çerçeveye ise hiç dokunmuyor. Bu noktada, ilk sorularım tekrar gündeme geliyor: 1. soru "ahşabın kalınlığı daha az ya da daha fazla olursa ne olur?" (Ahşap destek kaplamaya kadar ulaştığında kalınlık 25mm'yi çok aşıyor. (50mm ya da daha fazla). )

Eğer desteğin somut bir işlevi yoksa 2. soru: "ahşap çerçeve hiç yapılmasa ne olur?" (Örneğin pencerenin etrafına hiç kaplama yapılmayıp olduğu gibi bırakılma hali.)

Bu arada, bir başka soru: Güneşlik perde aşağıdan yukarı doğru mu hareket etmeli?

Camdaki hiç bir şey hiçbir şeye destek falan verdiği yok, dış cam çerçevesi zaten araç dışından yapışık, iç perde çerçevesi kendi montajı için dış çerçeveye vidalanıyor, iç çerçevenin dış çerçeveye vidalı olması sadece içeride arada dönen tül ve kalın perdenin disc'lerinin bir yerlere sürtünmeden dönebilmeleri için hizalama amaçlı....
Bu camlar 25mm et kalınlığı olan düz sandviç duvarlı çekme karavanlar için üretilmiş, camları camperlere uygulamaya çalışan biziz, araçların markalarına göre dış sac ile iç izolasyon arasındaki boşluk her araçda aynı ve paralel olmadığı aşağı kısım geniş yukarı kısım dar olduğu için bu izolasyon boşluğuna uygun bir parça geliştirmeden birinci veya ikinci sistemi uygulamadan montajlamak mümkün deyil..
Avrupadaki diğer karavan üreticilerinin karavanlarında cam detaylarını incelerseniz, kullanılan yöntemler benim iki karavanda ayrı ayrı uygulamış olduğuım yöntemlerden biri olduğu görülür el becerilerinin farklılığına göre önerim ikinci yöntemdir, birinci yöntem oldukça detaylı ve zordur, hele cam adedi 2-3 tane ise tercih mutlaka ikinci yöntem olmalı....

Atilla Bey bu işin ustası olarak detaylı anlatmış. Bir de ben acemi diliyle anlatayım. Iç penecereyle dış penecereyi üst üste koyarsanız (vidalanacak yerler üst üste gelecek şekilde) iç pencere çerçevesi ile araç arasinda boşluk kaldığını göreceksiniz. Bu durumda vidaları sıksanızda pencere çerçevesi boşta kalır, yerine oturmaz. Bu nedenle iç penecere çerçevesinin altını doldurmanız lazım. Takozun kalınlığı vidaların uzunluğuna veya vidaların uzunluğu takozun kalınlığına göre olması lazım :D. Vidaları sıkarken dikket etmek lazım. Ben fazla sıkınca bir vida kopmuştu.

7 yıl önce karavana pencereleri takarken dış pencereleri yapıştırmadım. Kullandığım (dekalin) su geçirmiyor ama pencereyi ilerde sökmek mümkün.

Aşağıdaki linkte S4 pencerelerini takma klavuzu var.
http://goo.gl/l0mZcx

Bu linkteki resimlere büyüterek bakarsanız resimlerden birinde aradaki ahşap takozu görürsünüz.
http://goo.gl/PDTwHM

Camperlarda yan duvarlar yukarıdan aşağıya doğu genişlediği için iç çerçevenin dış cama vidalanması gibi bir seçenek ortadan kalkıyor, çünkü vida düzlemleri bu alt üst genişlik farkından dolayı ekseninden kaçıyor, sadece alt veya sadece üst taraf vidalanabiliyor, diğer yön için vidaların tutunacağı ahşap takozlar ilave etmek gerekiyor, bu yüzden ben ikinci anlattığım yöntem daha kolay yapanlar bunu tercih etsin dedim..
Hüseyin bey sizin söylediğinizde işte bu vida kendi yuva ekseninden kayıp kendine yeni bir yiv açmaya çalıştığı için zorlanıp kopmuştur muhtemelen...

Her ikinize de teşekkürler.

Şu fotoğraflar kafamdaki soruların büyük kısmını cevapladı:

http://www.reidata.net/cms/galerien/Fenster%2520Einbau%2520und%2520ISO%2520W%25C3%25A4nde/DSCN2246.JPG
http://www.reidata.net/cms/galerien/Fenster%2520Einbau%2520und%2520ISO%2520W%25C3%25A4nde/DSCN2247.JPG

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR