Şehirler Arası Telsiz Kurulumu Ve Maliyeti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vagabontx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,463

vagabontx

Yeni Üye
Merhaba
Telsiz sistemi kurmak istiyoruz lakin ne tarz ve fiyat ne olacaktır bir araştırma yapmaktayız.

Bursa orhangazi ve İstanbul arasında telsiz ile görüşme sağlama imkanı için ne kullanmamız gereklidir?;
Şehir dışına çıktık veya acil durum oldu (deprem. afet ) bu durum lar için kullanmak istiyoruz.
Kanal alınması gereklimidir? Lisans veya frekans alınmalımıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Etiketler
Merhaba, ben de yeni amatör telsizci olmam itibariyle kısıtlı bilgimi paylaşmak istedim.

Telsiz sistemini 3 tip telsizden birini seçerek kurabilirsiniz. Bunlar el tipi telsizler, araç telsizleri ve sabit ev tipi telsizler. Hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları ayrıca güç/mesafe ve bütçe ayırımları mevcut.
Eğer makul fiyatlardan başlayacağız derseniz el telsizleri ve iki şehir arasındaki rölelere bağlanarak iletişim kurmayı deneyebilir ya da hemen hemen her şehirde bulunan TRAC (türkiye radyo amatörleri cemiyeti) üyelerine ya da amatör telsiz derneklerine danışabilirsiniz.

Tüm bunlar için amatör telsizcilik sınavına girmeli ve belgenizi almalısınız, ama bu sınav gözünüzü korkutmasın artık eskisi gibi yılda iki kez değil MEB tarafından sürekli ve sınav merkezlerinde online yapılıyor. Konular çok zor değil ve çalışmanız gereken kaynak belli, sadece soru cevap tekrarı yaparak yeterli puanları alıp kendinizi geliştirdikçe konulara hakim olabilirsiniz. Sınavdan sonra bir kaç hafta içerisinde de çağrı işaretinizi alıyorsunuz.

Youtube daki bu kanala ve bu kanala mutlaka göz atmanızı öneririm. Ayrıca daha pek çok bilgi kaynağı mevcut. Ben sınırlı bilgim ile bir girizgah yapmış olayım.

Sevgiler selamlar.

Merhaba, ben de yeni amatör telsizci olmam itibariyle kısıtlı bilgimi paylaşmak istedim.

Telsiz sistemini 3 tip telsizden birini seçerek kurabilirsiniz. Bunlar el tipi telsizler, araç telsizleri ve sabit ev tipi telsizler. Hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları ayrıca güç/mesafe ve bütçe ayırımları mevcut.
Eğer makul fiyatlardan başlayacağız derseniz el telsizleri ve iki şehir arasındaki rölelere bağlanarak iletişim kurmayı deneyebilir ya da hemen hemen her şehirde bulunan TRAC (türkiye radyo amatörleri cemiyeti) üyelerine ya da amatör telsiz derneklerine danışabilirsiniz.

Tüm bunlar için amatör telsizcilik sınavına girmeli ve belgenizi almalısınız, ama bu sınav gözünüzü korkutmasın artık eskisi gibi yılda iki kez değil MEB tarafından sürekli ve sınav merkezlerinde online yapılıyor. Konular çok zor değil ve çalışmanız gereken kaynak belli, sadece soru cevap tekrarı yaparak yeterli puanları alıp kendinizi geliştirdikçe konulara hakim olabilirsiniz. Sınavdan sonra bir kaç hafta içerisinde de çağrı işaretinizi alıyorsunuz.

Youtube daki bu kanala ve bu kanala mutlaka göz atmanızı öneririm. Ayrıca daha pek çok bilgi kaynağı mevcut. Ben sınırlı bilgim ile bir girizgah yapmış olayım.

Sevgiler selamlar.
bilgi için teşekkür ederim, evet ufaktan sorulara bakmaya başladım , youtube kanallarıda göz gezdireyim
bene inşallah alırım belgeyi aranıza katılırım

Merhaba
Telsiz sistemi kurmak istiyoruz lakin ne tarz ve fiyat ne olacaktır bir araştırma yapmaktayız.

Bursa orhangazi ve İstanbul arasında telsiz ile görüşme sağlama imkanı için ne kullanmamız gereklidir?;
Şehir dışına çıktık veya acil durum oldu (deprem. afet ) bu durum lar için kullanmak istiyoruz.

Bu soruları sorduğuna göre Sizin telsiz kullanma belgeniz yok. Yani bu iş kanunen sizi bu işten uzak tutar.

Merhaba

Merhaba,

Bunun iki yolu var. Birinci yolu lisanslı amatör radyo kullanıcısı olmak. Bunu vagabontx arkadaş anlatmış zaten.

İkinci yol için Amatör Telsizcilik Belgesi, yani lisans / ehliyet almaya gerek yoktur. Öteden beri bilinen CB, Halk Bandı denilen sistem ile bahsettiğiniz mesafelerde şartlar uygun olduğunda görüşebilirsiniz.

Selamlar, kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR