Satılık Vasıta Sitelerinde Gördüğümüz Karavanları Tartışalım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arslan1961 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3,377
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 791,184

arslan1961

merhaba
Yer
istanbul
biz arkadaşımla ortak motokaravan alacaz nelere dikkat etmemiz gerekir 4 kişilik 2. el, 20.000 ytl bir miktar var
ne tavsiye edersiniz vergi oranları nedir-nasıl birşey bakalım kac modelle kadar alalım...

http://www.sahibinden.com/1976_model_mercedes_sprinter_uzerinde_1991_model_can_karavan_WQQaXQQ2791541WQQpXQQdisplayitem
http://www.sahibinden.com/super_firsat_full_ozel_yapim_basogluWQQaXQQ2448477WQQpXQQdisplayitem
http://www.sahibinden.com/ozgurluk_icin_oto_karavanWQQaXQQ10775310WQQpXQQdisplayitem

bu tiplerde bulduk sizce nasıl bunlar, tavsiyeleriniz biz acemiyiz acıkcası......

Etiketler
Ynt: Satılık Vasıta Sitelerinde Gördüğümüz Karavanları Tartışalım

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Verdiğiniz linklerdeki motokaravanları fiyat/kalite olarak yorumlamak gerekirse iyi görünüyor.Potansiyel bir karavan alıcısı olarak nacizane araştırmalarıma dayanarak söyleyebilirim ki; Aynı özellikte araçları yaptırmaya kalksanız iki katı para harcarsınız.Ancak ikinci el karavan alımında benim de içine düştüğüm bir açmazla karşı karşıyasınız.Bu araçlar ticari araçlar olduğu için karavana dönüşmeden önce ortalamaların üzerinde kilometre yapmış oluyorlar.Artı yük taşıma nedeniyle yine ortalamanın üzerinde bir yıpranma sözkonusu.Karavana dönüşüm sırasında yapılmış olan revizyonun hangi hassasiyette olduğunu bilmek çok önemli.Karavan dönüşüm işleminden sonra ise neredeyse istihap haddine yakın ve sürekli üzerinde bulunan yükle geçen uzun yıllar ve uzun geziler...
Sözün özü;Bu araçların bana problem çıkarmayacağından emin olabilsem hemen yarın gider bir tane alırım.Eğer sürekli içinde yaşama gibi bir planınız ve mecburiyetiniz yoksa bu iş keyif içindir.Keyif için alınan bir aracın yollarda bırakması ya da sürekli masraf çıkarması ise ileride kabusa dönüşebilir.Ben cesaret edemiyorum.Sokağa atılabilecek bir 20.000 YTL m olsa da yine cesaret edemezdim.Eşinizle çocuklarınızla bayram havasında çıkılan bir tatilde dağda bayırda yollarda kalmak korkusu beni bundan alıkoyuyor.Aksini ispat edebilecek bir arkadaş varsa çıksın ortaya ben de hayalime hemen kavuşabileyim :smiley:

Merhaba... :smiley:

Almayı yada yaptırmayı düşündüğüm bir motokaravancı (Camper) adayı olarak ve araştırmayı seven birisi olarak fikirlerimi belirteyim.  :smiley:

2. el alacağınız bir karavanda
    Araç olarak:

1- 10 yaşından büyük araç tavsiye etmem. Hem kilometre hemde yıpranma açısından.(Gerçi 10 yaşta fazla ama  :-\)
2- Her yerde kolay ve ucuz parça ve tamircisi bulunan,yakıtı ekonomik bir araç olması önemlidir.
3- 2800 TDI (Turbo dizel) ve 100 beygir gücünden az araçlar, sırtındaki karavan ağırlığıyla rampalarda sizi üzer.
4- İç yerleşim alanı olarak size zorluk çıkarmıyacak ,genelde karavan yapımcılarının  tercih ettiği araçlar olması önemli.
    Şahsi fikrim (Fiat Ducato-Peugeot Boxer- Citroen Jumper)
5- ÖTV den kurtulmak için maalesef 5 yaş üstü araçlar tercih edildiğinden. Bu 5 sene ticaride hangi işte kullanıldığı ve nasıl kullanıldığı da önemli. Yanii araç olarak ta eski durumunu bilmek yada çok iyi inceletmek gerekli.
6- Ruhsatında Karavan yada Kamp taşıtı kayıtlı olması önemli. (Güzel ve neşeli bir tatilde karavanınızın bağlanmasını istemiyorsanız)

Karavan (Yaşam mahalli) olarak
1- Karavan kısmını yapan şirketlerin kullanıcı referansları ve kime yaptırıldığı yada kimin (şahıs ???) yaptığı çok önemli.
2- Karavanda yaşıyacak kişi sayısına, ihtiyaçlara ve cinsine göre yapılmış (Camper,Alkovan,Semi İntegrant) yaşam alanı iç planı çok önemli
3- İç İzolasyon çok önemli.
4- Kamp ve kampdışı kullanımlarda yaşam alanında kullanılacak elektrikli aletlerin "ısıtıcı ve sogutucuların" (12V 220V) ve diğer güç ihtiyaçlarının nasıl ve hangi yolla kullanıldığına ve hangilerine daha çok ihtiyacınız olduğuna dikkat etmeniz önemli.

Aklıma gelen bu özellikleri ve tercihlerinizi düşünerek  bulduğunuz bir 2. el sizi üzmez.
Diğer bir yöntemde yukardaki özelliklerde bir araç bularak, ihtiyaçlarınızı sizin belirleyip içinize sinen bir karavan yaptırmanızdır. 
Kolay gelsin... Sizede banada... ;D

verdiginiz bilgiler icin teşekkürler
bu arada erden bey resimleriniz cok güzel

Rica ederim. Öneriler faydalı olursa sevinirim. :smiley:
Fotoğrafları beğenmenize de teşekkürler.

Yanıt veren arkadaşlara çok teşekkürler...

Açıkçası kafamda az çok canlandı konunun güzellikleri de sıkıntıları da...

Bu arada izniniz olursa bir sorum daha olacak...

Sahibinden.com da aşağıdaki ilan dikkatimi çekti...

Aracı tanıyan , bu modelleri bilen yada görüşü olan arkadaşlar yorum yapabilirler mi?

http://www.sahibinden.com/1_mart_ta_kadar_bu_fiattir_20_000_den_inmistim_WQQaXQQ10077032WQQpXQQdisplayitem

Sn.Taiga ilan pasif hale getrilmiş, ama hala satılıksa aracı detaylı incelemek gerekir, tam bilmiyorum ama bu model panelvanların karavan olmamış hali bile bu fiyatlarda veya biraz düşük, karavan yapmak için harcanacak emek ve para da düşünülürse alınabilir gibi duruyor, ama öncelikle araç, donanımları ve en önemlisi ruhsatı incelenmeli...

Uzun zamandır satılık o araç. Bildiğim kadarıyla karavan ruhsatı yok. Ruhsatında kamyonet yazıyor. Ama projelendirmiş ve özel amaçlı ibaresini ruhsatına koydurmuş. Bir trafik müşavirine sorup araştırabilirsin bu durumu. Eğer bu durum trafik kontrolunda ve TUV muayenesinde sorun yaratmaz sa alınabilir.

Arkadaşlar,

Ben gezenbilire mesajımı yazdım...
İlan hemen az bir süre sonra pasif duruma geçti... :D
Gecenin bu vaktinde hemen alıcı mı çıktı acaba mesajıma istinaden...
Neyse...
Acelemiz yok...
Asıl hayalimiz bir syncro T3 veya T4 (hele bu çok zor) kapmak ama herhalde hayal olarak kalacak... :-\

Arkadaşlar bu deseo karavanlarını canlı gören varmı aşşağıdaki linkte 5 m diyor ama okadar ferah ki eskiler arasındaki linklerde görünce bir bilen varsa sorayım dedim .ayrıca dış görünüşte çok orjinal,bana göre karavan yaptırmak isteyenler için orjinal bir bakış açısı sunuyor.
http://www.deseo-caravan.de/en/navigation/deseo-deseoactive/deseofamily-plus.357.html

Belki ilginizi ceker yeni dustu.
http://www.sahibinden.com/satilik_otokaravan_motokaravan_0535_7321074-65WQQaXQQ12550168WQQpXQQdisplayitem

Aşağıdaki ilanda yeni mi düştü yoksa uzun süredir var mı acaba?

http://www.sahibinden.com/t4_westfaliaWQQaXQQ10930716WQQpXQQdisplayitem

İlanlara bakmayı bırakalı çok zaman geçtiğinden bu T4 ün "ilan tarihi" konusunda bilgisizim...

Sahibinden.com u izleyenlerin dikkatini çekmiş miydi acaba bu westfalia T4?

Erden Bey o westfalia ile cok ilgilenmisti. Belki bir fikir verir size.

Cok hos T3 ile takas yapiyor. Eskinin daha degerli oldugunu bilenlerden. :smiley:

mebus' Alıntı:
Cok hos T3 ile takas yapiyor. Eskinin daha degerli oldugunu bilenlerden. :smiley:

Açıkçası o durum benimde dikkatimi çekmiş ve neye yorumlayacağımı bilememiştim...
Demek T3 ler T4 lerden daha çok tutuluyor...
110 bin km deyken gümrük çıkışlı 90 model bir T4 için fiyatı bana ciddi yüksek geldi...
Lakin bu işin piyasası konusunda da en ufak bir bilgm yok, o da ayrı konu...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.