Sase Uzerine Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Abdullah BULUT Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,321

Abdullah BULUT

Ana Kamp
merhaba ,

herkese kolay gelsin ,
ben , ford transit cift teker dingil mesafesi 4522 olan aracin , uzerine karavan yaptirmak istiyorum . bu konuda bircok sorularim olacak , mevzuat gore , kabin ile karavan arasinda irtibat oluyormu , dingil mesafesini degistirebilirmiyiz , ilave dingil oluyormu , arka cift tekeri yan yana olan ikinci tekeri arka arkaya koymak istiyorum ,yani bir dingil ilavesi yapabilirmiyiz ? ( karavanin daha da uzamasi icin ) . mevzuata gore , arac uzunlugu , arac genisligi ,dingil mesafesi , ne kadar olmali ?
Ellah cc im kalbimizde olani hakkimizda hayirli eyle , hakkimizda hayirli olani gonlumuze razi eyle . . .

simdiden tesekkurler ...

Etiketler
Merhaba,

sorularınız ancak üretici ve tadilat projesi yapan mühendislerin yanıtlayabileceği türden. Bildiğim kadarıyla;
motokaravanda sürücü kabininden arkaya geçiş yapılacak şekilde imal ediliyor, geçmişte dingil uzatma yapılıyordu şu an durum nedir bilmiyorum. Dingil ilavesi yapılabilirmi araştırın ancak unutmayın karavan yapılacak araç maximum yüklü ağırlık 3500 kg'ı geçmemeli bu durumda yapılacak her işlem ağırlık konusunda başınızı ağrıtır.

Kolay gelsin.

Merhaba,

sorularınız ancak üretici ve tadilat projesi yapan mühendislerin yanıtlayabileceği türden. Bildiğim kadarıyla;
motokaravanda sürücü kabininden arkaya geçiş yapılacak şekilde imal ediliyor, geçmişte dingil uzatma yapılıyordu şu an durum nedir bilmiyorum. Dingil ilavesi yapılabilirmi araştırın ancak unutmayın karavan yapılacak araç maximum yüklü ağırlık 3500 kg'ı geçmemeli bu durumda yapılacak her işlem ağırlık konusunda başınızı ağrıtır.

Kolay gelsin.
arac konusunda hic dusunmedigim agirlik konusu , yanit icin tesekkurler ...

Konu ile alakası yok ama aracın toplam ağırlığı konu olunca Bulgar gümrüğünün kafasına estiği gibi davranısını hatırlayın derim.Ruhsatta kullanım amacına bakmayıp toplam agırlığa bakarak arac evrağı olarak- DOZVOLA -(Tır yük taşıma belgesi) istediğini,istiyebileceğinide unutmayın.Ceremesi 1600 yurocuk

Konu ile alakası yok ama aruftyfacın toplam ağırlığı konu olunca Bulgar gümrüğünün kafasına estiği gibi davranısını hatırlayın derim.Ruhsatta kullanım amacına bakmayıp toplam agırlığa bakarak arac evrağı olarak- DOZVOLA -(Tır yük taşıma belgesi) istediğini,istiyebileceğinide unutmayın.Ceremesi 1600 yurocuk
ince999 tesekkurler ...

Merhaba,

Kolay gelsin.
gungor tesekkurler , uyariniz uzere araclari inceledim , dediginiz gibi 3500 kg ( kucuk tonajli kamyonetler ) , yalniz benim dedigim aracin ford 470 ELD , dingil mesafesi 4522 , faydali sase boyu 5147 cm , azami yuklu agirligi 4700 kg diye geciyor , dikkatimi ceken diger arac ise , iveco daily dingil mesafesi 4750 , azami yuklu agirligi 7200 kg , faydali sase boyu ise ford tan cok daha iyi , 6190 diye geciyor , ( iveco icin ) karavan icin ideal veriler diye dusunuyorum ... sizin gorusunuz ?

Merhaba,

Kolay gelsin.
gungor tesekkurler , uyariniz uzere araclari inceledim , dediginiz gibi 3500 kg ( kucuk tonajli kamyonetler ) , yalniz benim dedigim aracin ford 470 ELD , dingil mesafesi 4522 , faydali sase boyu 5147 cm , azami yuklu agirligi 4700 kg diye geciyor , dikkatimi ceken diger arac ise , iveco daily dingil mesafesi 4750 , azami yuklu agirligi 7200 kg , faydali sase boyu ise ford tan cok daha iyi , 6190 diye geciyor , ( iveco icin ) karavan icin ideal veriler diye dusunuyorum ... sizin gorusunuz ?

Sıra dışı bir motokaravan düşünüyorsunuz anlaşılan,markalar için görüş belirtemem. 3500 kg ağırlığa kadar trafikte hafif motokaravan tabiri kullanılıyor,
daha ağır araçlardan imal edilenlere sanırım ağır motokaravan tabiri kullanılıyor.
İmalat için şasi üzerine üretim yapan tüm firmalardan görüş almanız çok iyi olur, araç markaları için üretim izinleride aranan özelliktir. Proje üzerinde ağırlık hesapları yapıldıktan sonra aracı trafiğe çıkardığınızda azami yüklü ağırlıktan enaz 500 kg daha hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ağırlığı yolcu sayınıza gıda,giyim hobi aletleri,temiz ve atık su depolarıda hesaplayarak projenizi hayata geçirmeniz başınızın çok az ağrımasının garantisidir.

Selamlar

Sıra dışı bir motokaravan düşünüyorsunuz anlaşılan,markalar için görüş belirtemem. 3500 kg ağırlığa kadar trafikte hafif motokaravan tabiri kullanılıyor,
daha ağır araçlardan imal edilenlere sanırım ağır motokaravan tabiri kullanılıyor.
İmalat için şasi üzerine üretim yapan tüm firmalardan görüş almanız çok iyi olur, araç markaları için üretim izinleride aranan özelliktir. Proje üzerinde ağırlık hesapları yapıldıktan sonra aracı trafiğe çıkardığınızda azami yüklü ağırlıktan enaz 500 kg daha hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ağırlığı yolcu sayınıza gıda,giyim hobi aletleri,temiz ve atık su depolarıda hesaplayarak projenizi hayata geçirmeniz başınızın çok az ağrımasının garantisidir.

Selamlar
anliyorum , selam ve dua ile . . .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri