Saroz'da Kamp Alanı Tavsiyesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 121,137
Ynt: Saroz'da Kamp Alanı Tavsiyesi?

Konuyu takip etmekde fayda var. Fotograflar icin tesekkur ederiz.

Sent from my iPad using Tapatalk

Etiketler

Anlıyamadığım bir şey var.
Bütün yazılarda nedense tek koordinat bile yok ! :-\
Gezen biliyor da, bilmeden gezmek bazen zor. ;)

İstediğiniz, koordinat olsun....

Buda sitesi...
http://www.gokcetepetabiatparki.com/index_tr.html

Gketepe

Gökçepe´ye son gittiğimizde kamp kapalıydı. Gökçetepe´den Ibrice limanına sahil yolundan gittik. Güzel manzaralı ama bozuk bir yoldu. Sahilde çok güzel koylar vardı. Bu sahilyolu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Komurluk limani vardir oralarda ama sadece hafta ici. Hafta sonlari dalgic kurslariyla cehenneme döner.

Kampingleri, konaklanacak, park edilebilecek yada ilginç bir yeri yazarken, nedense koordinatları vermeyi unutmamız belki de istemeden ketüm davranmamız, açıkcası ilginç bile olsa, gezi yazılarını pratikte faydasız kılıyor. :-\

Başlıklara ilgi gösteren herkezin, tek tek meşakkatle yerleri yazıdan didiklemesi bir yana, google dan koordinatları hatta bazen geçerli formata çevirdikten sonra üstelik isim ve açıklamaları ilave etmesi yerine, gezdikleri yerleri bizlerle paylaşmak isteyenlerin çok basit bir standart cercevesinde, herkez için sadece bir kereliğine toptan kayda alıp sunması, sanırım oldukca uygun olmalı?

Böylelikle bu verilerin sistematik olarak navigatöre geçirilmeside çok kolaylaşmış olur. (Bu konuda soruları olanlar için yeni bir başlık açılması yerinde olacak!)

Ondalık sistemle BOYLAM (virgül) ENLEM (virgül) YER ad ve özelligi en uygunu.

Örnek: 27.04143 , 38.05474 , Hipocamp

Meraklısına: bu ayni zamanda Garminin kullandığı *.csv (Comma-Separated-Values yani virgülle ayrılan veri) yazılımı. ;)

http://goo.gl/Y98qDt adresinden ACSI nin 2014 Türkiyede denetlediği kampingleri (42) GoogleMap den görebilirsiniz. Herkeze açık kendi sayfama yükledim.

Mesut bey merhaba;

Bu konuda standart olusturulmasi guzel olur olur. Fakat ben kordinat verilmemesinin gezi yazilarini anlamsiz kildigini dusunmuyorum. Burada yapilan her paylasim yararlidir. Isteyen zaten kolayca google dan isim yazarak bulur ve kordinatlarina erisebilir. Cunku her zaman kordinat almak aklimiza gelemeyebilir. Ornegin ben yol uzerinde gordugum bir kaleye girerim etrafa bakrim ama cogunda kordinat almak aklima gelmez. :smiley: Ben bu konuda biraz tembelim. :smiley:

Melih bey, yukarıda yazdıklarım biraz ileri gittiğim sanısını uyandırsada, koordinat eksikliğini sadece "fayda" açısından değerlendirmek istemişdim. Yoksa forum zevk, ilgi ve eğlence ile okuduğum yazılarla dolu. Üstelik inanın anlamsız sıfatını yakıştıracağım hiçbir yazıya da rastlamadım.

İstemeden kırdığım kimse oldu ise özür dilerim.

Hüseyinin, Yetimlerin, Şirinlerin, Haşmet, Adnan ve zulasında ironi dolu yazıları ile Enver beyin gezileri bir çırpıda aklıma gelenler. Ama düşünün teoride, sadece devamlı yollarda olan "egeli" ve "çölkartalları," bile tüm Türkiye'nin karavancı kadastrosunu çıkartmaya yetmez miydi ?

Bizlerde ağzımıza düşen pişmiş armutlarla dört köşe olurduk hani. ;D

Bu arada bende günah çıkartayım bari. Geçen seneki İber yarımadası serüvenimizden forumda bahsedince, Ferhat ve Enver beyler severek veri beklediklerini yazmışlardı. Gerçi Şirin'lere yolda iken birkaç koordinat gönderdim, ama böylelikle aslında elimde hiç veri olmadığının farkına da vardım. Yani sizin bahsettiğiniz tembellik bana da hiç yabancı değil. Diğer bir deyişle, bu çuvaldız da bana. ;)

Bu meyanda geçenlerde fark ettiğim bir applet'den bahsetmek istiyorum. Locus free veya Locus pro (7,50 €). Onlarca farklı cins harita yükleyip, GPS takip, nokta bazlı resim, ses, video kayıt dışında, özellikle düşünemiyeceğiniz kadar yan fonksiyonları ile amacımıza karşılık veren ilginç bir program. En azından denemek için indirilebilir.

Mesut bey program icin tesekkur ederim inceliyecegim.

GPS kordinatini surekli almak hem mesakatli hemde unutulanbilen bir durum. Bu yuzden sanirim en guzeli telefonda yada tablette GPS tracker yani GPS takip programini surekli acik tutmak. Boylelikle gezi donusu veriyi bilgisayara atarak hem gezi guzergahimizi hatirlariz, kordinatlari gezi sonrasi cikarabiliriz, hemde gezilerde kordinat cikartmak ile ugrasmamis oluruz.

Hatta GPS tracker verilerini fotograflarla birlestiren programlar var. Fotograf makinanizin ve GPS takip cihazinizin tarih saatleri dogru ise bunlari eslestirip fotograflari harita uzerinde cekildigi yerlerde gosteriyordu. Tabii artik GPS li fotograf makinalari var, bu yontem buna sahip olmayanlar icin. :smiley:

Locus bahsettiklerinizin hepsine, hatta daha fazlasına cevap veriyor. Üstelik dediğiniz gibi, kalemi elinize almadan her çeşit kayıt olanaklı.
İlginç olan noktada, bir GEZENBİLİR katılımcısı tarafından türkçeye çevrilmiş seçeneği de var !
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=80904.msg1051836#msg1051836

GPS takipçi bu programlarda, hafızayı yormaması için, kayıt nokta aralarını açarak kullanmayı bende düşünüyorum. Özellikle ilk geçilen güzergahlar için uygun olmalı ? Günlük gezinti yürüyüşlerinde bile bazen kullanıyorum, sarf edilen kaloriyi, hızı, rakımı falan da gösteriyor. Rakıma göre sarf edilen kalorinin değişip değişmediğini ise daha kontrol edemedim. Biliyorsunuz emeklilerin pek vakti yoktur da ! ;D

Geçen hafta benim TomTom'un son aktualizasyonunu yaptıktan sonra, sanırım Garmin'de zaten olan, "nokta kaydı fonksiyonu"nun da eklendiğini sevinçle fark ettim. Gerekli düğmeleri ekrana aldıktan sonra sadece iki tuşlama ile yollarda adresi dahil, nokta kaydı, artık kolayca mümkün ! (Belki, daha evvel de vardı, ama ben fark etmemiş olabilirim ?)

PARDON !
Yukarıdaki örnekte ( 27.04143 , 38.05474 , Hipocamp ) enlem boylam yer değişdirmiş, tersi doğru olacak ! 38.05474 , 27.04143 , Hipocamp

Aslında fark ettiğim bir kural var, Artvin ile Birecik (Diyarbakır) arasına çizilen yamuk bir çizginin batısında kalan yerler için koordinatların büyüğü başa, doğusu için ise sona yazılınca GoogleMap doğru yeri gösteriyor !

Meraklısına: *.csv formatında yazılım yapılırken yerler farklı durumda ama bunları topdan excell yardımı ile değişdirmek sorun değil.
*.kml den navilere yüklemek için ise zaten format değıştiren konvertörler var.

Aşsağıda ACSI nin 2014 yılı için Türkiyede denetlediği kampingler (sadece 42 adet)

Ekli dosyalar

• TRCAMPING.pdf
    28.1 KB · Görüntüleme: 252

Mesut bey ben bu locus u yukledim fakat GPS tracking fonksiyonu yok. Benim edindigim program sadece harita uzerinde yerimi gosteriyor ve bunu facebook dan paylasmaya yariyor ki hic hazzetmedigim bir durum.

Zaten gerekde kalmadi cunku kullandigim navigasyon programi bu isi otomatik olarak yapiyormus. Biraz kurcalayinca bu gune kadar gittigim butun yollari harita uzerinde gosterebiliyor. Bu yollardan istedigim bir noktayi sectigimde bana kordinatlarini degisik formatlarda verebildigi gibi POI (point of interest) olarakda kaydedebiliyormus. :smiley:

Sanirim burada kamp alanlari ile ilgili konunun cok disina ciktik. Isterseniz navigasyonlar veya sizin baslattiginiz koordinat toplama ile ilgili baslikda devam edelim navigasyon paylasimlarina.

erhan türker' Alıntı:
gökçetepe tabiat parkı mükemmel bir denize sahip hafta sonları günübirlik gelenlerden dolayı fazla kalabalık hafta içi çok sakin oluyor.marketi alışveriş ihtiyaçlarına yetecek şekilde ayarlanmış...kafeterya ve restaurant ı güzel....denizi taşlık ( deniz ayakkabısı tavsiye ederim nacizane ) börtü böcekle ilgili bir şey yazmayacağım çünkü kamp yeri :smiley: ancak en çok sıkıntı yaşadığımız konu ARILARRRRRRRRRR..ve en önemli ayrıntı.alerjisi olanlar gitmesin..eşimin kardeşini 10 dakkada 3 arı soktu son günümüzde benide tatilimizin ortasında bir kere soktu ..ben börtü böcekten rahatsız olmadım arılar sahilde oturuken hiç rahat bırakmıyorlar sürekli rahatsız ediyorlar bilginiz olsun....ben etrafımıza salam koyarak bu sıkıntıyı biraz hafiflettim güneyde bir otelde görmüştüm :smiley:biraz faydası oluyor .....dalış merakı olanlara oldukça güzel rakamlara dalış malzemesi kiralayan bilgisi olmayanlara ders veren bir aile var....ayrıca istanbuldan bir çok kulüp belli günlerde sürekli dalış için gidiyor bilginize iyi tatiller.......
Erhan bey biz arılardan kurtulmak için metal bir kabın içinde kuru kahve yakıyoruz, rüzgarın yönüne göre dumanın üstümüze gelmesini sağlayınca arılardan kurtuluyoruz. 1-2 tatlı kaşığı kadar kahvenin dumanı bir yemek süresince tütüyor :smiley:
Kamp alanı tavsiyeniz için teşekkürler :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR