Saroz Kaçamağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan terdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,578
Kış gezinizi bir balıkçı gözüyle de zevkle okudum. Önümüzdeki mayıs-haziran aylarında planladığımız Yunanistan gezisi için şimdiden hazırlanıyorum. Aşağıdaki videoda gördüğümüz yapay yemleri şimdiden seçmeye başladım. Ayrıca internette yemi uzak mesafeye atabilecek bir olta arıyorum.

Elektrikli cihazları şarj regülatörünün çıkışına bağlamanın bir sorunuyla bir kaç yıl önce karşılaştım. O zaman kullandığım Steca regülatörün kendiside voltaj düşmesine sebep oluyordu. Güneşli havada voltaj yüksek olduğu için küçük bir voltaj azalması sorun olmuyor ve fark edilmiyor. Ama geceleri veya bulutlu havalarda 0,1 volt azalma akü kapasitesinde % 15 in üzerinde bir kayıp anlamına geliyor (Ferhat Beyin tabelasını örnek alarak hesaplarsak, aküden alabileceğimiz akım 12,7 volt ile 12,06 volt arasındaki fark: o,64 volt).

Etiketler
Hangi tür balık hedeflediğiniz bilmiyorum. Torik, akya, gibi iri balık hedefliyorsanız ( çektiğim fotoğrafta gözüken takım o tip bir takım ) Okuma cedros surf 2-4 oz. (yaklaşık 60-120gr) atarlı 319cm uzunluğunda bir kamış ve makine yüksek devirli okuma azores 55S (mavi seri) iri balık için düşünülebilecek sağlam bir takım.

Keyifli ve verimli bir tatil geçirmeniz dileğiyle

Hangi tür balık hedeflediğiniz bilmiyorum. Torik, akya, gibi iri balık hedefliyorsanız ( çektiğim fotoğrafta gözüken takım o tip bir takım ) Okuma cedros surf 2-4 oz. (yaklaşık 60-120gr) atarlı 319cm uzunluğunda bir kamış ve makine yüksek devirli okuma azores 55S (mavi seri) iri balık için düşünülebilecek sağlam bir takım.

Keyifli ve verimli bir tatil geçirmeniz dileğiyle

Kıyıdan balık tutunca büyük balık tutabilmek büyük şans işi oluyor. Baltık denizinde ve Atlantik kıyılarında çok balık tuttum ve oralardaki sistemleri biraz tanıyorum. Geçen yıl Yunanistan’da diğer balıkçıların nasıl ve hangi yemle balık tuttuklarına iyice baktım. Iki yunanlı balıkçı ile de sohbet ettim. Onların kullandıkları suni yemlerden beraberimde götürmek istiyorum.
Karavancılık ve balık tutma çok iyi uyuşan iki hobi. 2009 yılına kadar heryıl Çek cumhuriyetine 2-3 hafta tatlı su levreği tutmaya giderdik. Eşim de balık tutmayı çok sever. Almanya’da yaşadığımız yerdeki balıkçılar derneğine üyeyim. Çoğunlukla Münih yakınlarındaki Ammersee gölünde (kayıkla) ve evimizin önünden geçen bir nehirde balık tutuyoruz.
Güzel geziler ve rastgele.

Sn. Terdoğan, bu tatiliniz ilginç bir deneyim olmuş. Aracınızın kapasitesini ölçmeniz için uygun bir ortam yaratmışsınız. Kış koşullarında 12 gün doğada kamp yapmak heyecan verici bir deneyim.
Aracınızda oldukça güçlü bir elektrik sistemi kurulu olmasına rağmen enerji problemi yaşamanıza anlam veremedim. Tabii bunu söylerken aracınızda enerji gerektiren donanımların neler olduğunu bilmediğimi de belirtmek isterim. Size şu kadarını söyleyeyim, 130'luk güneş panelim 200 (100+100) amp. yaşam aküm kış aylarında 4-5 gün sıkıntısız yetmekte. Kullandığım 130 lt. Beko danfoss motorlu buzdolabı, led aydınlatma, eberspacher d4000 mazotlu ısıtıcı. Ama buzdolabını sadece 1. derecede çalıştırıyorum. Tüm elektrik ihtiyacımı 12 volt olarak kullanıyorum.
Çektiğiniz fotoğraflar çok güzel, içimde orada olma isteği uyandırdı. Paylaşımınız için teşekkür ediyorum :smiley:

Sanırım elektrik sorunu benimle ilgili :smiley: biraz erken paniklemişim. Görselin içi bomboş kalınca akünün kaç volt gözüktüğünün pek bir önemi kalmıyor, insan ister istemez geriliyor ( görseli boyayıp bu sorunu halledeceğim sonunda :smiley: )
buzdolabı 140lt waeco, ayrıca arkada indel B 37lt kompresörlü buzluk var, ısıtma D2 airtronic aydınlatma tamamen LED. Sistemde şofben ve bulaşık makinesi dışında 220 ile çalışan hiç bir şey yok ( bu aletlerde çalışması elzem şeyler değil tabi)
bundan sonra Ferhat beyin gönderdiği çizelgeyi dikkate alarak kendimi daha az sitrese sokacağım.
Karavanda 10-11 ay yaşamayı planladığımız için sistemi ona göre kurmaya çalıştım.

Selamlar
Tunç

Kış gezinizi bir balıkçı gözüyle de zevkle okudum. Önümüzdeki mayıs-haziran aylarında planladığımız Yunanistan gezisi için şimdiden hazırlanıyorum. Aşağıdaki videoda gördüğümüz yapay yemleri şimdiden seçmeye başladım. Ayrıca internette yemi uzak mesafeye atabilecek bir olta arıyorum.

Elektrikli cihazları şarj regülatörünün çıkışına bağlamanın bir sorunuyla bir kaç yıl önce karşılaştım. O zaman kullandığım Steca regülatörün kendiside voltaj düşmesine sebep oluyordu. Güneşli havada voltaj yüksek olduğu için küçük bir voltaj azalması sorun olmuyor ve fark edilmiyor. Ama geceleri veya bulutlu havalarda 0,1 volt azalma akü kapasitesinde % 15 in üzerinde bir kayıp anlamına geliyor (Ferhat Beyin tabelasını örnek alarak hesaplarsak, aküden alabileceğimiz akım 12,7 volt ile 12,06 volt arasındaki fark: o,64 volt).

Tunç Bey merhaba,
Erken alarm keyfinizi kaçırmış olsa da bundan sonraki kamplarınızda rahat edeceğinizi umuyorum, en son imal ettiğim 17 m3 boxer camper da ben de sizin kullandığınız regülatörü kullandım, akü grubu da sizinki ile hemen hemen aynı 2 x 95 amper ve önceki mesajlarda sorduğunuz gibi ana akımı regülatör üzerinden alıyorum, böylece regülator çıkışı kontrol ediyor ve harcamaları görebiliyorum. Durum böyle olmasına rağmen bahsettiğiniz görsel yine de doğru göstermiyor. Ferhat Bey'in verdiği tabloyu ezberleyerek voltaj durumunu takip etmek en doğrusu ancak bu sırada da aküler üzerinde yük olmaması lazım. Çünkü yük olursa regülatör üzerinde yazan voltaj düşük olur ve sizi yanıltır. Ayrıca ben araç aküsünü bütün imal ettiğim karavanlarda şalter ile yaşam akülerine bağladım, ancak farklı aküler birbirini bozacağı için araç aküsünü de değiştirerek yaşam akülerinin aynısından alıp taktım. Biz baba oğul karavanlarımızı kullanırken ve evin bahçesinde uzun süreli bıraktığımız zamanlarda şalteri hep açık olarak kullanırız, yani bütün aküler birbirine bağlıdır. Böylece güneş panelleri sürekli olarak ana araç aküsünü de şarj eder. Aylarca kullanılmasa bile karavana geldiğimizde araç aküleri tam doludur. Yoldayken de alternatör hepsini şarj eder.

Kamp esnasında da ayırmayız, böylece 3x95 amperlik bir akü grubunu kullanmış oluruz, akü grubu böyle büyük olunca voltaj çok daha yavaş düşer, endişe edilecek durumlara yaklaşılmaz. Olur da uzun süre aynı yerde kalınır ve bu süre zarfında hiç güneş çıkmaz ve aküler yavaş yavaş tükenir , o zaman 12.0 volta ulaştığında araç aküsünü yaşam akülerinden ayırır ve araç aküsünü marş basacak (11.9 volt ) voltajda bırakır, yaşam akülerini kullanmaya devam ederiz diye düşünüyoruz ama zaten bu sistemi kullandığımız 3 yıldır hiç böyle bir şeye ihtiyaç duymadık, yani aküleri hiç ayırmadık. Tüketim elemanlarımız da aynı sayılır, 130 litre indel b buzdolabı, 30 litre indel b derin dondurucu ve truma combi4 , aydınlatmalar ise led. Sisteminizi bu şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

Konu Saroz olunca ilgimi çekti 4-5 senedir ben de Saroz'a balığa gidiyorum, giderken kayığımı da götürüyordum şimdi işi ilerlettim balık turu yapmak için 7.40 metre özel bir tekne yaptırıp Saroz'a koydum, beklerim. Veya böyle bir kıyıdan balık avı amaçlı kaçamak yapacak olursanız katılmak isterim.

Hüseyin Bey kamış arayışı için bir tavsiyem olacak, 'shimano catana' kamış ve makinası atçek avcılık için hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça başarılı, kullanan amatör balıkçılar oldukça memnunlar , ben de makinası arkadaşlarımda ise kamışları var. Bazı sitelerde 240-250 tl civarında takım olarak yanında misina vs. hediyeli olarak satışı var ama daha kaliteli bir şey isterseniz orası size kalmış.
Video da görünen 'popper' tipi sahteler için WTD (walk the dog) aksiyonu vermek gerekiyor, bunun için de sert kamış veya orta sert gerekiyor, yumuşak kamışlar bu aksiyonu iyi veremiyor, kamış seçerken bu ayrıntıyı dikkate almanızı öneririm.

Ayrıca Saroz'da balık avlarımızı ve teknemizi facebook 'bakuka fishing' grubundan takip edebilirsiniz.
Facebook'a Giriş Yap | Facebook

Batu Bey, tavsiyeleriniz için teşekkürler. Videoları zevkle izledim. Saroz’da böyle balıkların olması çok güzel.

Kamışı seçerken görmek ve elde duruşunu denemek için internetten almak istemedim. Bugün 15 km yakınımızdaki balık malzemeleri satan bir markete gittim. Shimano kamış yoktu. Balzer magna magic tele 75 kamışı aldım. Kıyıdan balık tutacağım için 3 m uzun olanını seçtim. Önümüzdeki yıl Ilkbaharda Yunanistan, ağustos-eylül aylarında da Norveç‘ in güneyini gezmeyi planlıyoruz. Böyle bir kamışa ihtiyacım olacak.

Size iyi akşamlar ve rastgele.

Merhaba,

Saroz teklifi için teşekkürler, bir sonraki ziyaretimde size de haber veririm umarım birlikte olta atabiliriz. Şimdi ki plan Antalya, Adana taraflarını yoklamak. Daha uzun soluklu bir sefere çıkacağız. Bakalım Akdeniz de balık şansımız nasıl olacak.
Bu hesaplamalara ve kullandığınız ekipmanlara bakınca kolay kolay sorun yaşamayacağım iyice belli oldu. Ben aracın sistemi ile karavanın sistemini birbirinden bağımsız kurdum. Sistemde bir sorun olursa ikisi birden iptal olmasın diye. Belki ilerde birleştirebilirim.
2 gün önce karavanı tarttım. Su tankları boş. buzdolabı boş ama diğer giysiler ve kapkacak yüklü olarak 3600kg geldi. Balık hobisi fazla yük getirdi anlaşılan bot motor neredeyse 130kg ağırlık bindiriyor. Şimdi hangi ekipmandan vaz geçsemde aracı hafifletsem diye bakıyorum :(

Selamlar

Geçen hafta bakım için karaya alınan tekneyle uğraşmaya gittimde karavanın arkasına kayığı da takıp götürdüm, oltamıza takılanlar 2 kiloluk bir torik, 7 ve 7.5 kiloluk 2 adet sinarit oldu.

DSC 0023

DSC 0030

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR