Saroz Kaçamağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan terdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,597

terdogan

Ana Kamp
Yer
istanbul
Web
www.yolgezen.net
Sonbahar testi,

Kış bastırmadan, ama ısıtma ve enerji sistemini de test edecek kadar soğuklarda ufak bir kaçamak yapmak için yola çıkıyorum. Eşimden 3 hafta izinliyim :smiley: Hem balık tutacağım ( plan bu) hemde kötü havalarda medeniyetten uzakta cihazların performansını göreceğim.

Sabah 5'te yola çıktım. Yaklaşık 400 km yol beni bekliyor. Yola çıkmadan önce buzdolaplarını çalıştırdım, enerjiyi korumak adına içine yerleştirdiğim herşey soğuk veya donmuş durumda. Yolda yakıt ve ufak bir alışveriş molası dışında mola vermedim (balıklar beni bekliyor). İlk konaklamaya uygun noktaya ulaşmam öğleden sonra 14:00'ü buldu. Denizin kıyısında güzel bir yere park ettikten sonra yorgunluğu boş verip ilk oltamı atmak için hazırlandım. İlk atış olta suya düşer düşmez bir balık atladı, küçük bir mücadele ardından 30cm civarı bir ispendek kıyıda ( levreklerin ufaklarına ispendek denir. Bir levrek ilk havyarını atmak için yaklaşık olarak 30cm boya ulaşmalıdır. Prensip olarak 40cm altı levrekleri alıkoymam. Bu balıkta 2 poz fotoğraf alındıktan sonra suya iade) .
Akşama doğru yorgunluk kendini belli etti. Erkenden yattım. Hava sütliman. Kış testi nasıl olacak belli değil. Sabah erkenden kahvaltı ve sahilde kayalıklarda balık avı için ufak bir yürüyüş ( git gel 4km). İlk üç gün sabahtan akşama balık peşinde koşturmakla geçti. Hava genellikle parçalı bulutlu. Balık peşinde koştururken karavanın konumuna hiç dikkat etmemişim. Karavanın yakınında 20-30mt yüksekliğinde bir tepe var. bu tepe karavanın saat:11.00’e kadar güneş görmemesine neden olmuş. Bu dikkatsizliğim 4. gün havanın bozması ve yağmur fırtına sırasında gergin anlar yaşamama ve aküleri gözlemekten şaşı olmama neden oldu. Teorikte hiç güneş görmezsem 4-5 günlük enerjim var ( teori pratiğe döndü ). Kuvvetli bir poyraz fırtınası, yağmur, ardından da kar atıştırması. Güneş yok ama ısıtıcı ve buzdolabı enerji istiyor. Altıncı gün, akü 12,2V a düşünce yakındaki bir köye giderek dışardan 3-4 saat takviye almak zorunda kaldım.

Toplam 12 günlük bir seyahat oldu. Seyahat sırasında kendime aldığım notlar :smiley:

- Aralık ve ocak ayı güneşin açısı nedeniyle enerji veriminin en düşük olduğu aylar. 540W lık paneller bile durumu kurtarmayabiliyor. Birde 4-5 gün güneş görmemek kötü oldu.
- Ön camlar için aldığım izolasyon güneşlikleri çok işe yarıyor ( biraz cimrilik yapmışlar 2-3cm daha geniş olsaydı daha iyi olurdu). Karavanda en fazla ısı kaybı aracın sürücü kısmından oluyor.
- Gece dışarısı – derecelere düştüğü için mazotlu ısıtıcıyı düşük güçte de olsa çalıştırmam gerekti.
Isıtıcının bir avantajıda ıslak elbiseleri kurutmak oldu.
- Rüzgarda, fırtınada, uydu antenini açamıyorsunuz. Güzel bir radyo şart.
- Fırtınadan dışarıya çıkamayınca 3 haftada bitiririm diye yanıma aldığım kitap 2 günde bitti. Sonra paket kağıtlarındaki bulmacalara kaldım :smiley:
- Ekmek alırken cimrilik yapmışım, ekmeği köpeklerle paylaşmak zorunda kalınca son iki gün bana ekmek kalmadı ( hakettim).

Balık açısından verimsiz olmasına rağmen, karavanın ve benim ne yapacağım konusunda eğitici ve keyifli bir seyahat oldu.

Sevgiler

DSCN1805.JPG
DSC_3111.JPG
DSC_3106.JPG
DSC_3099.JPG
DSCN1794.JPG
DSCN1797.JPG

Etiketler

Tunç bey.. bu mevsimde yaklaşık iki hafta hemde tek başına ,böyle bir kamp herkesin harcı değil sizi tebrik ederim.

Güzel bir deneyim olmuş. Kışın avantajı buzdolabının daha az enerji harcaması oluyor. Alarm verdiğiniz 12.2V seviyesi biraz erken alarm olmuş. Yine de aküyü çok boşaltmak ömrünü azaltacağından şarj ederek doğrusunu yapmışsınız.
Gerilim_Doluluk.jpg

Merhaba,
Kış testi güzel oldu rüzgarı ve kendimi dinlemek iyi geldi.

Şarj göstergesinde görünen voltaj ile görseldeki doluluk birbirini tutmuyor.
Görsel tamamen boş gözüktüğü için ölçülen voltaja bakmadım yedekleme yaptım

Güneş paneli şarj cihazının belirttiği doluluk oranına inanmayın. Doluluk oranını doğru belirleyebilmek için aküden çekilen akımları da bilmesi gerekiyor. Halbuki biz şarj regülatörlerini sadece şarj amaçlı kullanıyoruz. Yük çıkışlarını kullanmıyoruz. Aküden çekilen deşarj akımını ölçemediğinden doluluk oranını yanlış veriyorlar.

Normalde çalışır ancak fazla kablo ve ilave hatlar yüzünden gerilim ve güç kaybı yaşarız. Üstelik regülatörün girişlerine aküye bağladığımız gibi kalın kablolar da takamayız. Ayrıca araçtan veya dışarıdan elektrik alarak şarj edince de zaten doluluk hesabı karışacaktır. Bir diğer riskli noktası da regülatörlerde genellikle + hattın ortak olması. Yani akü azalınca - hattını keserek ayırıyor. Halbuki karavanımızda bütün gövde - hat.

Fazla kurcalamayayım yani :smiley:
Bence de öyle. Sadece güneş panel regülatörünün yanlış ölçtüğünü bilelim buna karşılık asıl takip etmemiz gerekli olan ise akü gerilimi. Gerilim azalmasıyla buji akımı çeken mazotlu ısıtıcımız devreye giremeyebilir. 12V'a yaklaşırken sarı alarm. 12V'un altı kırmızı alarm. :smirk:

Karavan ile aracın elektrik sistemi birbirinden bağımsız. Karavan kısmında 540w panel ve 200AH lik iki adat akü var (400AH)
12V un altına düşmeden paneklemeye gerek yok anlaşılan.

Teşekkürler

Karavan ile aracın elektrik sistemi birbirinden bağımsız. Karavan kısmında 540w panel ve 200AH lik iki adat akü var (400AH)
12V un altına düşmeden paneklemeye gerek yok anlaşılan.

Teşekkürler
Enerji sisteminiz gayet kuvvetli. 12V altı alarm seviyesi olsun. 11V'a kadar da payımız var. Ancak 12V altında gerilim azalması daha hızlı olacaktır. Akım çekmek istediğinizde de gerilim daha fazla düşecektir. Gerilim azalınca bazı cihazlar çalışamaz hale gelebilir.

Sarozdaki gittiğiniz yer Kömür Limanı civarı mıdır?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri