Şarköy

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,749

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
670px Tekirda tr

İl Merkezinin güney batısındadır. Şarköy’ün bugünkü yerinde antik ve bizans devri haritalarında, Tristatis, Agora gibi yerleşim yerleri görülmekte ve Gaziköy’de Bizans dönemi kalıntıları ile Kocaçeşme ve Gaziköy Çeşmesi yazıtları bulunmaktadır. İlçedeki en önemli Osmanlı eserleri ise Camii-Kebir ve bahçesindeki yazıtlı mezar taşlarıdır.

1356 yılında Rumeli Fatih Süleyman Paşa tarafından fethedilen ilçe, başlangıçta Şehirköy olarak adlandırılmakta iken buraya Anadolu’dan yerleştirilen Yörük Türkmenlerinin ağzından Şehir Şar’a dönüştürülmüştür. Adı Şarköy olarak kalmıştır.

İl merkezinden uzaklığı 86 km.dir. Yüzölçümü 481 km.2 olup, son nüfus sayımına göre kasaba ve köyleriyle birlikte nüfusu; 33.902’dir. İlçeye 2 kasaba, 26 köy bağlı bulunmaktadır. Turizm mevsiminde ilçe nüfusu iki kat artmaktadır. Zeytinlik ve yeşil bağları ile şirin bir ilçedir. Üzümü ve şarabı meşhurdur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra otel, motel, pansiyon ve yazlık konutların çok olması sebebiyle tam bir tatil beldesi ve İlimizin turizm merkezidir.

Etiketler
Ynt: Şarköy

Selamlar
Size katılıyorum harika bir yerdir kendimde zaten şarköylüyüm kısmet olursa 9 ağustosta bir hafta gitmeyi düşünüyorum hatta isteyen arkadaşlar olursa bir hafta sonu gezisi düzenleyebiliriz

Merhaba,

2005 Eylül sonunda, bir gece iki gündüz geçirmiştim Şarköy'de. Öğretmenevinde konakladık. Gaziköy'e değin gittim; Uçmakdere kaldı ama.. Hangisini söyleyeyim bilmem ki tüm yerleşim birimleri, çok güzeldi. Şarköy, Mürefte... doyamadık. Sanırım Şarköy'ün pazarı, çarşamba idi. Hoş bir rastlantı sonucu pazarını da gördük. Bağbozumu dönemi ne denli zengin bir pazardı. Çeşitli şarap fabrikalarını gezdim; tümünden alışveriş yaptım ama Bağcı'dan bir kasa almıştım. Balık-şarap harikaydı; herşey harikaydı...

Kısacası, aklım Şarköy-Mürefte'de kaldı. Nisan sonu mayıs başı geleceğim yine. Ama bu kez zaman sorunum olmayacak. Bu güzel beldeye ve güzel insanlarına selamlar...

Cavid Sezen

Şarköy, Tekirdağ' ın güneybatısında, Marmara denizinin Çanakkale boğazına doğru daralmaya başladığı bir mevkide kurulmuş ilçelerinden biridir. Kuzeydoğusunda il merkezi Tekirdağ, kuzeyinde Malkara, batısında ise Çannakkale' ye bağlı Gelibolu ilçeleriyle çevrilmiş ilçenin güneyinde Marmara denizi bulunur. Son yıllarda, Marmara denizinin ilçenin kimliğine turizm alanında önemli kazanımlar sunduğuna, Şarköy' ün kendini bir turizm merkezi olarak da konumlandırmaya başladığına tanık oluyoruz. Şarköy, son 3 yıldır Marmara denizinin tek mavi bayrak almaya hak kazanmış plajlarına ev sahipliği yapmaktadır.

...daha fazlası için : http://www.trakyagezi.com/sehir-rehberi/tekirdag/40-sarkoy.html

[attachment=1]

Arkyde Rzgar Srfjp

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR