Santa Fe Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan californian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 188,146

Etiketler
Ynt: Santa Fe Hakkında

MİCOMİCO' Alıntı:
bende herzaman hyundai santa fe ile tuscon'u yanyana koyduğumda santa fe 'yi daha çok araziye yakıştırmışımdır ancak hiçbir zaman vitara kadar ağır off roadcı olamazlar. Kullanım koşullarınızda ağır arazi yoksa gönül rahatlığıyla kullanın. santa fe gibi özel bir araca sahipsiniz.

Bugün siteyi kurcalarken 2010 da yazdığım yukarıdaki yazıyı gördüm ve kendime güldüm. O yıllarda Gönlümde santa fe varmış ama gecen ay 2009 tucson aldım. Hemde vitarayı 12 yıl kullanıp yeni bir vitara almak için sattıktan sonra :smiley: yeni bir vitara ararken kendimi tucsonun içerisinde buldum.

Arkadaşlar bende çift kabin ssangyong actyon bakarken 2005 manuel crdi santa fe almış buldum kendimi yaklaşık 10 aydır kullanıyorum gayet memnunum pirelli scorpion lastikle aracı birde buluşturdum ki gerçekten hem şehir içi hem orta ölçekli arazi de gayet zevkli bir sürüşü oldu.
Ama bu araç hakkında bilgi bulmak oldukça zor detay bilgi bulmak çok zor.

tapatalk...

californian' Alıntı:
iyi günler arkadaşlar bu önceki kasa santa fee ler hakkında birkaç sorum olucaktı. 2004 yada 2005 dizel otomatik vitesli santa fee alma niyetim var.diğer marka ve modellerede bakıyorum ama hem dizel hem otomatik pek fazla model yok bütçeme göre açıkcası. kullanan yada bilgisi olan arkadaş varsa yorumlarını bekliyorum. arazisi nasıldır? yakıt bakım giderleri ne alemde mesela? ikinci elde satarken zorlanırmıyım gibi klasik sorular anlıcağınız. diğer siterlerden daha fazla bu işi bilen var gördüğüm kadarıyla,bu yüzden yorumlarınız benim için çok değerli olucak. şimdiden teşekkürler

Duz vites benzinli motor muydu? Dizeller cunku sanirim sadece tiptronik oluyor? Gordugum 10 santa fe den 1 tenesi bile duz vites degil sanirim da.. Cok sanssizlik olmus

2003 yılında ilk Santa fe alanlardanım.O zamanın parası ile 66.000 TL. ye almıştım. Dizeldi ve triptonik değildi. 285 000 km kullandım ama burnumdan geldi. En sonunda gece dağbaşında yolda kaldım. Bir daha görmek bile istemedim arabayı.

sinannasirli' Alıntı:
Duz vites benzinli motor muydu? Dizeller cunku sanirim sadece tiptronik oluyor? Gordugum 10 santa fe den 1 tenesi bile duz vites degil sanirim da.. Cok sanssizlik olmus
Benim ki 2005 model dizel ve düz vites

tapatalk...

Selamlar 2005 model hyundai santa fe 2000 crdi otomatik aracımı alalı 1.5 ay oldu 3 gün önce uzun yola çıktım dün öğleden sonra eve geldim 4 saat sonra aracımı çalıştırmak için kontağı çevirdim fakat araç çalışmadı akü de bitik değil üstelik başka bir araçtan takviyede yaptım yine çalışmadı tık diyor çalışmıyor kapıları kilitledim açtım, akü kutup başını söktüm taktım yine de çalışmadı sonra tekrar kontağı çevirdim çalıştırdım dün akşama doğru aracın ön camında çatlak olduğu için ön camı değiştirdim bıraktığım serviste cam değişti bugün akşama doğru aracı teslim almaya gittiğimde araç yine çalışmadı 3 - 4 kez denedim almadı kapıları kilitledim açtım sonra kontağı çevirdim marş bastı araç çalıştı servis ustasını durumu anlattım kesin olmamakla birlikte marş otomatiği arızalı olabilir dedi sizce de sorun marş otomatiğinden midir.

Bende 1998 Model Peugeot 306 griffe modleli vardı ( LPG siz kullandım) yaklaşık 6 yıl neredeyse sorunsuz kullandım 230 bin km de hala klıma dahil olmak üzere çalışmayan aksamı yoktu. 11 aralık 2015 tarihinde yanı 1 ay kadar önce 2004 model 345 bin kmde motoru sıfırlanmış bir santafe aldım. 1000 km yol yaptımben hafta içi günde 10 km yol yapıyorum ben sabahları ev arası gidip geldiğim için yani motor daha ısınmadan : )) şehir içi 40-45 krş altında yakmıyor
hafta sonları ise uzun yolda 7 lt re yakıyor konforu- içinin genişliği - otomatik olması- ekonomik olması(benzinli 306 ya göre ) ve daha bir çok extrasıyla emsallerinin çok üzerinde sadece cd çalışmıyor uzun zaman kullanıamış bakıma ihtiyacı var radyoyla idare ediyorum şimdilik , ses sistemi oldukça tatminkar ... şimdilik bukadar 2. ay tekrar yazarım

Yaklasik olarak 8-9 aydır 2004 2.0 crdi otomatik vitesli Santa Fe' ye biniyorum. Kar, yağmur, çamur ve yaz gördüm arabayla. Yaklaşık 3 - 4.000 km yol yaptım. Bu aracı diğer muadillerinden ayıran bir çok özelliği mevcut bilmeyen ve araştırma yapan arkadaşlar için bunlari izah etmek isterim.

1) Dizel otomatik oluşu en büyük avantajı, aracı kullanırken düşük devirlerde vites yükseltiyor olması yakıt tasarrufu konusunda avantaj sağlıyor. Vites seçeneklerinin içerisinde kar yahut yokuş iniş - çıkış seçenekleri yok fakat aracın bunlara ihtiyacı da söz konusu değil, zira ilk 40 km ye kadar 4 çeker olan araç akil bir lastik seçimi ile kendini çok daha üst seviyeye taşıyor.

2) 2006 ya kadar olan Santa Fe lerin bir çoğu full donanımlıdır. Elektrik ısıtmalı ön koltukları, komple deri döşeme, arka koltuk sırt bölümü çift kademeli ayarlanabilir ve orta bölümünde kolçak mevcuttur. Sunroof olamayanına hiç rastlamadım. Çift kademeli sunroof ve sonroof perdesi mevcuttur tavan döşemesi ile aynı malzemeden. İki koltuk arasında var olan kolçak altında iki kademeli saklama bölümü bulunur. Torpidosu aydınlatması vardır. Hız sabitleyici mevcuttur. Tek hareketli deri direksiyonu vardır. İç trim, göğüs ve koltukları ciddi kalitede malzemeler ile yapılmıştır.
3) Ses sistemine değinecek olursak eğer, kendinden amfiplakator vazifesi gören elektronik devreli hoparlörler ile desteklenmiştir tatminkar seviyenin üzerindedir.
4) Ses ve ısı yalıtımı çok fazla iyi seviyededir muadillerinden çok daha iyidir.
5) Arka camın dışında kapı aynaları da elektrikli ve ısıtmalıdır.
6) Bagaj bölümünde 12 Volt girişi vardır.
7) Arka camı bagajdan bağımsız olarak açılabilir.

Gelelim bakım masraflarına;

Santa Fe lerin her ne kadar Kia Sorento ile kardeş olarak sayılsa da bu araç kadar ağır masraf istemez (parça fiyatı bakımından). Otomatik olması sizi asla düşündürmesin. Bakımlı bir araç alındığı takdirde hiç bir sorun çıkarmaz elbette kullanıma da bağlıdır. Kullanan abilerim bana hak verecektir ki Santa Fe' ler Mercedes gibi kullanılmalıdır ani ivmelenmelere aşırı yakıt tüketimi ile karşılık verecektir. Tıpkı mercedesler de olduğu gibi gazı yavaş yavaş ezerek hızlanırsanız şayet hem aracın yakıt tasarrufunu ideal düzeyde tutarsınız hemde şanzıman veya başka noktalara zarar vermiş olursunuz. Araç ile ilgili en son yaptığım masrafa gelince motor yağı, şanzıman yağı, filtre grubu, fren balataları değişimidir. 10.02.2017 tarihinde İstanbul'da Özel bir Hyundai servisinde yaptırdığım bu işlerin maliyeti ise 430 TL tuttu. 3 ay önce su dağıtım borusunda delinme meydana geldi bunun değişim ücreti ise malzeme + işçilik 350 TL tuttu. Aldığımda bu yana da hiç yolda kalmadım.

Bu araçla ilgili merak ettiğiniz şeyleri dilimin döndüğü kadar izah etmeye çalışabilirim

Yaklasik olarak 8-9 aydır 2004 2.0 crdi otomatik vitesli Santa Fe' ye biniyorum. Kar, yağmur, çamur ve yaz gördüm arabayla. Yaklaşık 3 - 4.000 km yol yaptım. Bu aracı diğer muadillerinden ayıran bir çok özelliği mevcut bilmeyen ve araştırma yapan arkadaşlar için bunlari izah etmek isterim.

1) Dizel otomatik oluşu en büyük avantajı, aracı kullanırken düşük devirlerde vites yükseltiyor olması yakıt tasarrufu konusunda avantaj sağlıyor. Vites seçeneklerinin içerisinde kar yahut yokuş iniş - çıkış seçenekleri yok fakat aracın bunlara ihtiyacı da söz konusu değil, zira ilk 40 km ye kadar 4 çeker olan araç akil bir lastik seçimi ile kendini çok daha üst seviyeye taşıyor.

2) 2006 ya kadar olan Santa Fe lerin bir çoğu full donanımlıdır. Elektrik ısıtmalı ön koltukları, komple deri döşeme, arka koltuk sırt bölümü çift kademeli ayarlanabilir ve orta bölümünde kolçak mevcuttur. Sunroof olamayanına hiç rastlamadım. Çift kademeli sunroof ve sonroof perdesi mevcuttur tavan döşemesi ile aynı malzemeden. İki koltuk arasında var olan kolçak altında iki kademeli saklama bölümü bulunur. Torpidosu aydınlatması vardır. Hız sabitleyici mevcuttur. Tek hareketli deri direksiyonu vardır. İç trim, göğüs ve koltukları ciddi kalitede malzemeler ile yapılmıştır.
3) Ses sistemine değinecek olursak eğer, kendinden amfiplakator vazifesi gören elektronik devreli hoparlörler ile desteklenmiştir tatminkar seviyenin üzerindedir.
4) Ses ve ısı yalıtımı çok fazla iyi seviyededir muadillerinden çok daha iyidir.
5) Arka camın dışında kapı aynaları da elektrikli ve ısıtmalıdır.
6) Bagaj bölümünde 12 Volt girişi vardır.
7) Arka camı bagajdan bağımsız olarak açılabilir.

Gelelim bakım masraflarına;

Santa Fe lerin her ne kadar Kia Sorento ile kardeş olarak sayılsa da bu araç kadar ağır masraf istemez (parça fiyatı bakımından). Otomatik olması sizi asla düşündürmesin. Bakımlı bir araç alındığı takdirde hiç bir sorun çıkarmaz elbette kullanıma da bağlıdır. Kullanan abilerim bana hak verecektir ki Santa Fe' ler Mercedes gibi kullanılmalıdır ani ivmelenmelere aşırı yakıt tüketimi ile karşılık verecektir. Tıpkı mercedesler de olduğu gibi gazı yavaş yavaş ezerek hızlanırsanız şayet hem aracın yakıt tasarrufunu ideal düzeyde tutarsınız hemde şanzıman veya başka noktalara zarar vermiş olursunuz. Araç ile ilgili en son yaptığım masrafa gelince motor yağı, şanzıman yağı, filtre grubu, fren balataları değişimidir. 10.02.2017 tarihinde İstanbul'da Özel bir Hyundai servisinde yaptırdığım bu işlerin maliyeti ise 430 TL tuttu. 3 ay önce su dağıtım borusunda delinme meydana geldi bunun değişim ücreti ise malzeme + işçilik 350 TL tuttu. Aldığımda bu yana da hiç yolda kalmadım.

Bu araçla ilgili merak ettiğiniz şeyleri dilimin döndüğü kadar izah etmeye çalışabilirim
2001 santa fe gold hakkında düşünceleriniz nedir fiyat olarak 33 isteniyor 140 binde

ASUS_Z00VD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2001 santa fe gold hakkında düşünceleriniz nedir fiyat olarak 33 isteniyor 140 binde

2001 model Santa Fe ler 7 kişilik karoseri sahiptirler. Bizlerin bindiği 2004 modeller ise 5 kişilik versiyonu, aradaki farkı ise; bizim arabaların bagaj kısmında halı altı saklama gözleri, goldlar da ise ekstra yolcu koltuğu bulunur. Santa Fe lerin ilk kasası sayılabilir o yüzden biraz dikkatli yaklaşmalıdır. Ön kaput üzerinde bulunan intercooler hava besleme bolmesinin yağmurlu havalarda motor üzerine su aldığını duydum. Doğru mu? Bence yüksek ihtimalle doğru, zira 2003 sonunda bu hava bölümü kaputlardan kaldırıldı... Gold serileri Türkiye' ye bir kaç versiyon geldi acaba ilgilendiğiniz versiyon hangisi? Ona göre yardımcı olmaya çalışayım.
Birde, eğer biraz daha fiyatta yükselebilirseniz 2004 e kadar olan kasayı almanızı tavsiye ederim. Ve hatta benim aracımı bile verebilirim.

2001 model Santa Fe ler 7 kişilik karoseri sahiptirler. Bizlerin bindiği 2004 modeller ise 5 kişilik versiyonu, aradaki farkı ise; bizim arabaların bagaj kısmında halı altı saklama gözleri, goldlar da ise ekstra yolcu koltuğu bulunur. Santa Fe lerin ilk kasası sayılabilir o yüzden biraz dikkatli yaklaşmalıdır. Ön kaput üzerinde bulunan intercooler hava besleme bolmesinin yağmurlu havalarda motor üzerine su aldığını duydum. Doğru mu? Bence yüksek ihtimalle doğru, zira 2003 sonunda bu hava bölümü kaputlardan kaldırıldı... Gold serileri Türkiye' ye bir kaç versiyon geldi acaba ilgilendiğiniz versiyon hangisi? Ona göre yardımcı olmaya çalışayım.
Birde, eğer biraz daha fiyatta yükselebilirseniz 2004 e kadar olan kasayı almanızı tavsiye ederim. Ve hatta benim aracımı bile verebilirim.
Versiyon olarak bilmiyorum satan da bilmiyor ruhsata bakılması lazım km düşük diye ilgilendim aslında 2005 model düğmeye çekiş sistemi ayrılanlar daha mantıklı geliyor sizin araç için düşüncenizi paylaşabilirsiniz sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR