Şanlıurfa Göbeklitepe Kazıları Tarihi Altüst Ediyor: 12 Bin Yılık İnsan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atlas2010 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,712

atlas2010

Ana Kamp
Yer
Izmir
Tarih derslerini yalanlayan yer

Şanlıurfa yakınlarında bulunan Göbeklitepe Höyüğü, bizlere tarih derslerinde öğretilen, 'göçebe toplulukların, tarımı öğrenerek yerleşik yaşama geçtiği' tezini adeta yalanlıyor.

Tarih derslerinde yıllardan beri, göçebe toplulukların, tarımı öğrenerek yerleşik yaşama geçtiği öğretilir bizlere. Oysa Şanlıurfa yakınlarında bulunan Göbeklitepe Höyüğü, bütün bu öğretilenleri yalanlar nitelikte. Bölgede 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsünden H. Hauptmann başkanlığında başlayan kazılar, günümüzde de Alman Arkeolog Dr. Klaus Schmidt başkanlığında devam ediyor.

Göbeklitepe Höyüğü araştırılana kadar, yerleşik yaşama geçişin, çiftçiliğin ve hayvancılığın ortaya çıkmasıyla birlikte gerçekleştiği düşünülüyordu. Schmidt'e göre ise yerleşik yaşama geçiş, avcı-toplayıcı toplulukların, dinsel törenlere katılmak için Göbeklitepe gibi dinî merkezlerde düzenli olarak bir araya gelmelerinin sonucudur. Tabiî ki böyle kalabalık grupları, çevredeki yiyecek kaynakları ve av hayvanlarıyla beslemek olanaksızdı. Böyle olunca da, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, burada yaşayan topluluklar tarım ve hayvancılığa yöneldi. Bölgede yapılan araştırmalar, önemli kültür bitkisi olan ve yüzlerce genetik varyasyonu bulunan buğdayın atasının, ilk olarak Göbeklitepe'nin eteklerinde yetiştiğini ortaya çıkardı. Norveçli moleküler biyolog Manfred Heun'un genetik araştırmaları sonucunda ortaya çıkan bu bulgu, Schmidt'in görüşlerini destekler nitelikte.

İnsanların Göbeklitepe'yi yaşam mahalli olarak kullandığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadı. Göbeklitepe, sadece belli zamanlarda bir araya gelinen dinsel törenlerin yapıldığı dinsel bir merkezdi. Höyüğün en önemli buluntusu tabiî ki törenlerin yapıldığı tapınaktır. Duvarlarının kalınlığı 1.4 metre olan on iki metre boyundaki tapınağın içinde, 'T' şekilli kabartmalı sütunlar bulunuyor.

[attachment=1]

[attachment=1]

Sadece çanak-çömleksiz neolitiğe ait evreler içeren Göbeklitepe, 11 bin yıl öncesine tarihlendiriliyor. O dönem insanları çanak-çömlek yapmayı bilmiyorlardı. Bu yüzden de yaşadıkları dönem, çanak-çömleksiz neolitik olarak adlandırılır. Bu dönem günümüzden önce 8 bin altı yüz ile 11 bin iki yüz yılları arasını kapsar.

Şurası kesin ki mimarî yerleşik yaşamla birlikte ortaya çıkmadı, ondan önce de vardı. Dahası, insanlığın kültürel gelişimi/uygarlık, Akdeniz'in doğu kıyıları gibi tek bir bölgede değil, birçok çekirdek bölgede ortaya çıktı. Bu çekirdek bölgelerden biri de Güneydoğu Anadolu. Bu coğrafyada araştırılmamış daha birçok höyük var. Araştırmalar arttıkça, arkeoloji bilimi günbegün yeni bulgular ortaya koyacak ve tarihin kapılarını aralayarak bizleri daha fazla aydınlatacak.

[attachment=1]

Gobekli tepe 4207

Etiketler
Ynt: Şanlıurfa Göbeklitepe Kazıları Tarihi Altüst Ediyor: 12 Bin Yılık İnsan

Ben Göbeklitepe kazısının bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Şimdilerde inceliyor ve okuyorum. Okudukça da bu müthiş arkeolojik mucizeye tanık oluyorum. 12000 yıllık tapınaklardan bahsediliyor. Bir de insan eliyle gömülmüş yapıldıktan uzun zaman sonra. Böylece günümüze kadar korunmuş.

İlk fırsatta Urfa'ya gidip görmek istiyorum.

Bence Göbeklitepe'nin önemi hakkında bir farkındalık yaratmamız lazım. Gezenbilir bunu yapabilir.

Gidip gören arkadaşlar buraya yorumlarını ve varsa resimlerini eklese ne iyi olur.

tapınagın sonradan insan eliyle toprakla örtülerek kapatıldığını sütünların üzerindeki figürlerin burada farklı yapıldığını duymuştum.
paylaşım için teşekkurler.

Güzel ülkemde daha kimbilir ne hazineler var ?
Muhakkak gidip görmek lazım.Paylaşım için teşekkürler

Belgesel de seyrettim gerçekten çok güzel bir gelişme.Hassasiyetiniz için teşekkürler.

inanılmaz ....bilgiler.....
ama üzücü olan şu..yurt dışında göbekli tepe kazısı ile şimdiye kadar bir çok haber yapılmış...
ama ülkemiz haber kanalları bu duruma duyarsız kalmış..gerçi insanlarımızında bu tür haberlerle çok ilgilenmediklerinden olsa gerek...(küçük bir azınlık dışında)

idefix sitesinde Göbeklitepe belgeselinin DVD'si satılıyor. Sipariş ettim. 2 tane DVD geldi. Birincisi şu anda playerımda. Çok kaliteli çekimler ve güzel bir kurgusu var. Tavsiye ederim.

Ayrıca Gezenbilir ailesinde gidip görenler varsa mutlaka fotoğraf da çekmişlerdir. Buraya o fotoğrafları ve kendi izlenimlerini aktarsalar ne güzel olur.

Takip ve ilgiyle izliyorum.

Dijiturk belgesel kanallarında bir kaç kez göbekli tepe konusuna rastlamıştım, tabi yabancı belgesellerdi[SIZE=78%].[/SIZE]

[SIZE=78%]Programlardan biri tamamen göbekli tepeyle ilgiliydi. Oradaki taş anıtların belli bir mühendislikle yerleştirildiğinden bahsediliyordu ve programın sunucusu şöyle bir benzetme yapmıştı.[/SIZE]

[SIZE=78%]"Bugünkü bilgilerimizle o dönem insanlarının göbekli tepeyi yapması, bugün 3 yaşında bir çocuğun oyuncak tuğlalarla Empire State binasını yapması gibi birşeydir"[/SIZE]

İsim geregi Su anda Urfa'dayim bende kendi cektigim resimler war bir iki güne kadar eklerim

Temmuz ortasında fırsat bulursam 10 günlük bir Güneydoğu gezisine çıkacağım. Acaba Göbeklitepe turist ziyaretine açık mı?

janissary' Alıntı:
Temmuz ortasında fırsat bulursam 10 günlük bir Güneydoğu gezisine çıkacağım. Acaba Göbeklitepe turist ziyaretine açık mı?

Sn Guard' ın kendi çektiği resimler olduğuna göre ziyaret edilebiliyor sanırım, bende çok isterdim fakat imkansız görünüyor.

Göbeklitepe 12.000 yıllık geçmişiyle gerçekten olağan üstü bir antik bölge, dünyada eşi benzeri yok. Tanıtım için Kültür bakanlığının umarım ciddi çalışmaları vardır. National Geographic in bir belgesel hazırladığını duymuştum. Yukarıda bahsedilen belgesel bu olabilir mi acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR