Şanlıurfa Gezimden Fotoğraflar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan White_Way Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,762

White_Way

Yeni Üye
Yer
Karabük
Halfeti Merkez Camii
Şanlıurfa'dan 115 km uzaklıkta, Antep yolu üzerinde. Sular altında kalan Halfeti, Eski Halfeti olarak isimlendirilmiş, bir de "Yeni Halfeti" olarak yerleşime açılmış bir yer mevcut.

Halfeti Merkez Cami, yazıtlara göre, 1840 yılında Osmanlı döneminde minaresiyle birlikte kesme taşlar kullanılarak inşa edildi. Dikdörtgen planlı caminin dıştan yatay, içten yuvarlak kemerli kapısında, bitki motifli kabartma süslemeler bulunuyor. 2000 yılına kadar faaliyetini sürdüren caminin namazgah dışındaki bölümleri, bu tarihten itibaren Birecik Barajı'nda su tutulmaya başlanması nedeniyle sular altında kaldı.

FKro   Halfeti

Etiketler

Ynt: Şanlıurfa Gezimden Fotoğraflar

Devamı var ama bugün üye oldum ve birden fazla fotoğraf ekleyemedim. Bir de 250 KB sınırı var.
O yüzden boyutları küçültmem lazım bir de aynı anda 3-5 fotoğraf eklemeyi öğrenmem lazım

photobucket.com kullanmanızı öneririm.
Bu konu ile ilgili açıklama sitede mevcut, kendinizi tanışma bölümünde tanıtırsanız herkes tanımış olur, bu arada aramıza hoşgeldiniz.

Aydın Bey kardeşim foruma hoşgeldin :smiley: Portföyünü oradan buradan tadımlık koklatıyorsun, hepsini yükle de kendimize gelelim :smiley:

Perde Hızı 1/640 sn
Diyafram f4.5
Çekim Tarihi 26/07/2008 15:10
Odak Uzaklığı 6 mm
Not: Bulutlar Sonradan Eklendi

BALIKL

Şimdi Çocuk Olmak Vardı
Şimdi çocuk olmak vardı
Yüreğini avucuna alıp, haykırmak vardı
Savaşları bitirip, barışı çocuk
Dilinden söylemek vardı....
Türküler söylemek
Halaylar çekmek
Horonlar tepmek
Ağır ağır zeybekler oynamak vardı...
Alıntı: Sevginaz İnal

-----
Şanlıurfa, 2008

Urfa3

YARADAN'A YAKARIŞ

yine dalgalanıyorum
gözlerim semada
ellerim açık yaradana
bir nur bekliyorum

yine yalvarıyorum
bir ışık yarab
senden bir ihsan
senden bir umut
senden bir kapı

dualar içindeyim
sevginin hasretindeyim
sende sevmezsen beni
başka kim sevecek yarab

hani ben hep yalnızım
kalabalık içinde
hani ben gurbetteyim
doğduğum yerde
hani ben hep uzaktayım
sana en yakın olan yerde
sen de sevmezsen beni
başka kim sevecek YARAB
gözler SEN'in gören ben
gerçek SEN'sin yalan ben
İLAH sensin kulun ben
alan sensin veren SEN

YARAB YA YANINA AL BENİ BU ZULMETTEN
YA DA BİR IŞIK GÖNDER BİZE TÜKENMEZ RAHMETİNDEN
Alıntı, Şiir: Harun Kalkan

----------------------------------
Balıklıgöl, Şanlıurfa , 2008

Yakar

VitaEsMorte' Alıntı:
Aydın Bey kardeşim foruma hoşgeldin :smiley: Portföyünü oradan buradan tadımlık koklatıyorsun, hepsini yükle de kendimize gelelim :smiley:

Muratcım siteye yeni üye oldum, alıştıkça hepsini paylaşırım inşallah...

Düşünceler derin, bakışlar solgun,
Tozlu yol aynı yol, yürüyen yorgun.
Beyaz deri sararmış, gülüşler durgun,
Dün çoktan göçmüş, yarın başka bir oyun

-Ahmet Öztürk-

---------
Şanlıurfa, 2008

Derinbakislar

Resimlerinin hepsi çok güzel çıkmış, paylaştığın için teşekkürler...

Yeni düzenlemeler yaptıkça daha önce açtığım başlıklara ilave fotoğraflar eklemek daha mantıklı oluyor sanırım...

İki yeni panoramam var. Birincisi Ş.Urfa Kalesi..
Şanlıurfa il merkezinin güneybatısında, Halil’ür Rahman ve Ayn-ı Zeliha göllerine hâkim Damlacık Dağı üzerinde bulunan kalenin yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Abbasilerin yöreye hâkim olduğu 814 yılında şehir surlarını yenilerken kaleyi de yaptıkları sanılmaktadır. Kalenin doğu duvarı üzerindeki bir kitabede Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan tarafından 1462 yılında onarıldığı yazılıdır.

Kalenin Özellikle kuzey yönü çok dik ve sarp kayalıktır. Kalenin çevresine de kayalara oyularak derin hendekler yapılmıştır. Urfa Kalesi doğu-batı yönünde oldukça muntazam kesme taşlardan dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Kale çevresi yaklaşık 800 m. uzunluğundadır ve 25 adet burçla takviye edilmiştir.

Beğeniyle izlemeniz temennisi ile....

________________ Teknik Bilgileri ___________________
Fotoğraf 5 yatay karenin birleştirilmesiyle çekildi, her zamanki gibi yine tripotsuz, makinenin kılavuz çizgileri ile çekildi. Tonemapping işlemi ve sonrasında bulut eklendi.
[attachment=1]

İkinci Panorama çalışmam ise Eski Urfa'nın tarihi sokaklarından...
Şanlıurfa'da Eski Urfa olarak bilinen tarihi dar sokaklarında geçmişe bir yolculuk yapıyorsunuz adeta... Bir labirenti andıran sokaklarda, evlerin bu kadar içiçe, insanların bu kadar dipdibe olması çok güzel komşuluklar ve iyi ilişkiler kurulmasına da imkan veriyormuş, şimdi günümüz modern hapishaneleri olarak gördüğüm apartman dairelerinde kimse birbirini tanımıyor adeta.. Bu duygu ve düşüncelerle geziyorsunuz adeta bu nefis tarihi sokakları.. Sokaklar içinde yerleşik Kemerler, dar caddeler, tarihi cami ve kiliseler, mutlaka görülmesi gereken güzelliklerimizden, Urfa'ya yolu düşenlere mutlaka öneriyorum...

Teknik anlamda 8 fotoğraf birleştirdim. PtGui ile iyi bir netice alamadığım için bu kez Photoshop'ta kendim birleştirdim. Daha sonra tonemapping uyguladım, keskinlik ayarı yaptım, çerçeve ile de beğenilerinize sunuyorum. İyi Seyirler..

Eski Urfa Sokaklar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri