Sakın Yurtdışında Cepten Konuşmayın

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,744

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Vatan'dan alıntıdır.
http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=267734

Cavid Sezen
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ercan İnan
Yazara ulaşmak için : einan@gazetevatan.com

Sakın yurtdışında cepten konuşmayın

Yurtdışındayken cepten yapılan konuşmaların maliyeti yüzde 40 arttı. Bu zam, Maliye’nin dahiyane uygulama değişikliği ile ortaya çıktı

Global krizde vergi gelirleri düşen Maliye nereye saldıracağını şaşırmış durumda. Dolaylı vergilerle durumu idare etmeye çalışan Maliye, bu arada tuhaf uygulamalara da imza atıyor.

Örneğin TRT için ödeyeceğimiz bandrol ücreti. Benim bildiğim vergi kullanılan ürün için verilir. Radyo kullanıyorsanız onun vergisini ödersiniz. Son kararname ile radyo için değil, içinde radyosu olan otomobilin çıplak fiyatı üzerinden TRT’ye radyo vergisi yani bandrol ücreti verilecek. Ne kadar saçma...

Bir diğer garip uygulama cep telefonlarında ortaya çıktı. Büyük Mükellefler Dairesi; Turkcell, Avea ve Vodafone’a bir yazı yazarak Nisan 2005 ile Temmuz 2009 arasında abonelerin yurtdışında yaptığı görüşmeler için vergi cezası kesti.

İşin özeti şöyle: Operatörler yurtdışında faaliyet gösteren diğer operatörlerle roaming anlaşması yaparlar. Mesela siz Londra’ya gittiğinizde abonesi olduğunuz GSM operatörünün o ülkede roaming anlaşması yaptığı operatör üzerinden hizmet alıp konuşursunuz. Konuşma bedelinin tamamını da gittiğiniz ülkedeki operatör alır.

Siz bir sonraki ayın faturasında bu konuşmanızın bedelini görürsünüz. O bedel, operatörünüz tarafından sizden tahsil edildikten sonra tamamı, hizmeti aldığınız yurtdışındaki operatöre ödenir.

Sizin abonesi olduğunuz operatör ise oranları ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bu konuşmadan dolayı yüzde 15 civarı bir komisyon tahsilatı ile yetinir.

Anlaşılır olsun diye örneklemekte fayda var. Diyelim ki cep telefonunuzdan Londra’dan İstanbul’u aradınız ve yaklaşık 100 TL’lik konuşma yaptınız. Bu konuşma sizin faturanıza komisyonla birlikte 115 TL olarak yansır.

GSM aboneleri bugüne kadar sadece kendi gelirleri içinde kalan yüzde 15’lik kısım için yani örnekten gidersek 15 TL’lik kısım için KDV ve Özel İletişim Vergisi ödüyorlardı.

Zaten mantıklı olanı da bu. Nitekim bu konuda daha önce Gelir İdaresi’nden alınmış yazılı görüşler de var. Öyle ya, yurtdışındaki bir operatöre giden paradan niye KDV ve ÖİV kesilsin ki? Bu harcama sizin yurtdışında yaptığınız ve bedelini de yurtdışındaki operatöre ödediğiniz bir harcama. Londra’da ucuzluktan bir Church ayakkabı almak gibi bir şey. (Yakında Maliye, Londra’da satın aldığınız ayakkabıdan da yüzde 18 KDV kesebilir haberiniz olsun)

15 TL’lik komisyondan yüzde 18 KDV olarak 2.7 TL, yüzde 25 Özel İletişim Vergisi olarak da 4.4 TL kesiliyordu. Yani faturanız 122.1 TL’ye yükseliyordu.

Şimdi Maliye operatörlere diyor ki, “Sen yanlış yaptın, sadece kestiğin komisyon olan 15 TL’nin değil, yurtdışındaki operatöre verdiğin 100 TL’nin de KDV ve ÖİV’ni bana ödeyeceksin.”

O zaman bakın fatura nasıl kabarıyor?

115 TL’den yüzde 18 KDV 20.7 TL yapıyor.

Özel İletişim Vergisi, KDV’li fiyat üzerinden alındığından yani verginin vergisi hesaplandığından 34 TL oluyor.

Yani işin özü siz artık yurtdışında 100 TL’lik görüşmenin sonunda 122.1 TL değil, yaklaşık 170 TL ödeyeceksiniz.

İşin daha da özü konuşma maliyetiniz yüzde 40 artacak.

Yurtdışında yaptığınız, hizmeti de yurtdışındaki bir operatörden aldığınız 100 TL’lik bir konuşma için Türk Maliyesi’ne 55 TL civarında vergi vereceksiniz.

Güzel iş değil mi...

Etiketler
Ynt: Sakın Yurtdışında Cepten Konuşmayın

en iyi çözüm internet telefonu kullanmak veya kısa süre de kalsak gittiğimiz yerden bir sim kart almak,yoksa gerçekten yüklü faturalar gelebiliyor

latino22' Alıntı:
en iyi çözüm internet telefonu kullanmak veya kısa süre de kalsak gittiğimiz yerden bir sim kart almak,yoksa gerçekten yüklü faturalar gelebiliyor

kesinlikle en iyisi ya telefonlardaki wireless bağlantısıyla skype üzerinden görüşmek ya da hat almak yoksa girenin hesabını yapamıyorsunuz ve :D :D

Yurt dışında telefon ile konuşmalarda ayrıca arayana da ücret yazması. Arayan ve aranan olmak uzere % 70 ile % 30 fiyatı paylaşıyorlar.

geçen baharda 9 gün boyunca italya'da kaldım bir seminer için,sadece ailemi ve bir kaç arkadaşımı aradım iyi olduğumu söylemek için ve dönünde 350 tlye yakın cep faturası ödedim:( mecbur kalmadıkça kullanmamak lazım

Cavit abi burası Türkiye konuşmaya başladımmı mangalda kül bırakmazlar,işe gelince yaptıklarına akıl sır ermez.Hayatta en gıcık olduğum şey sabah yatağımdan kalktığımda akaryakıta zam haberi duymaktır.Akaryakıta zam demek iğneden ipliğe herşeye zam demektir.İşte o akaryakıttada durum aynı değilmi?1 litre akaryakıtın nasıl vergilendirildiğini okumuşsunuzdur.Ondada durum aynı verginin vergisini ödüyorsunuz.Biliyorsunuz akaryakıtta maliyet sıfır olsa bile biz yine 3 liranın altında benzin alamayız çünki kdv ve ötv toplamı 3 liranın üzerinde verginin vergileri dahillllll.

ya ben dakka başı msj gönderen şukadar dakika şu şu kadar mesaj şu diyen operatörü nereye şikayet edeceğim. Gece 1 de mesajmı gelir yaa

bence wirofon da cok iyi,eger internet varsa,ayni zamanda bir numaraniz oldugu icin aranabiliyorsunuz da ,dogru durust bir para da odemiyorsunuz,

Yurtdışına çıkmadan önce ufak bir araştırma yaparsanız , oradan satın alabileceğiniz international calling card dediğimiz yurtdışını güvenle arayabileceğiniz telefon kartlarına rastlarsınız.Genellikle Avrupada,Uzakdoğu ve Amerika'da seven eleven tarzında satış yapan mağazalarda , büfelerde ve genelde tren istasyonu garları içerisindeki büfelerde sıklıkla bulabileceğiniz bu kartları satın aldıktan sonra , herhangi bir ankesörlü telefona gidip kartın arkasındaki sizden yapmanızı istediği şeylerden sonra çevir sesi alıyorsunuz.Sonrası çok basit doğruca 90 ile başlayan telefon numaranızı çevirmek... Ortalama 1 saatlik Türkiye görüşmesi için 9 euro para veriyorum veya Amerikada 15 dolar veriyorum.Ev telefonları ile daha ucuza görüşüyorsunuz,cep aradığınızda ne yazık ki 20 dakikada kart sonlanıyor ama ev telefonları iş telefonları ile 1 saat çok rahat net görüşürsünüz.Tavsiye ederim. Başımdan geçen yıl şöyle bir olay geçti.Bir fuar için HOngkonga gittim ve gitmeden önce orada kart bulamam diye Wirofon alıp gittim dünya para verdim ama ne görüşme kalitesi ne karşıdakinin beni duyması ne şikayetimi ileteceğim yer derken,marketten su alırken yine orada aynı marka calling card görünce aldım ve 2 saatlik kart ile ciddi ciddi 1 hafta her yerden görüşme yapabildim.

skype derim... ne cep telefonu hangi yuzyildayiz. onu dag da kullaniyoruz telsizle beraber :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR