Sakarya,ayyıldız Dyg Ve Esg,ağrı Zirve Yollarında (17,24/ağustos/2013)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hasan110 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,358
Ynt: Sakarya,ayyıldız Dyg Ve Esg,ağrı Zirve Yollarında (17,24/ağustos/2013)

ÇIKARILACAK SONUÇ:
1-Ağrı zirve faaliyeti için Doğubeyazıtlı yerel rehberlerden hizmet almamızı,Bunlar 3 aşiret olarak kamp bölgelerini sahiplendikleri,bu alanların dışına taşlık bölgelere kamp kurmanın hem aşiret ,hemde doğa şartları açısından sıkıntı olur diye bilgi verilmişti.
2-Bu bilgilerin ışığında aşiretlerden en büyüğü diye bilinen Saltıklardan Cuma Saltık ile telefonda görüşerek,,,,,Doğubeyazıttan eli köyüne münübüs gidiş ,geliş,Kamplar arası At ile yük çıkarma,indirme,,,,,,,Sabah akşam yemek hizmeti ve tüm rotalarda Rehberlik hizmeti olarak 550 tl ye anlaştık....Bu konuda pazarlık yapmamamız ,yaparsak sıkıntı olur denmişti,,,PAZARLIK YAPIN. 500 tl verdim saymadan cebine indirdi.Bunların her şeyi para,,parayı verin sırtlarında zirveye çıkarırlar. ;D
3-Para vermemize rağmen ne yemeklerden memnun kaldık ne Rehberlik hizmetinde.ZATEN DAĞCILIK ÜZERİNE teknik bilgileri yok,hepsinin üzerinde turist dağcıların verdiği çıkma kıyafet,botlar var.Sadece patikayı biliyorlar,Koşar adım çkıyorlar.Zirve tırmanışında yarıdan döneni kampa götürecek gurupta 2 bir rehber yok,Bilgilendirme yok,Herkez başının çaresine bakmak zorunda.
4-Münübüsün eli köyüne seferi gidiş dönüş 400 tl,Atların kamp arası çıkışı ister yük ister insan taşısınlar100 tl.Biz paket hizmet aldığımızdan ek para vermedik
5-Yıllarca zirve Raporu okumuştum;Ağzından burnundan kan gelenler,4200 de havasızlıkta ağır çekim hareket edenler yazıyordu.Hiç biri olmadı. ;D sadece biraz baş ağrısı o kadar.Gerek 3200 e gerekse 4200 çıkarken aldığım zevki zirve tırmanışından alamadım.Merdivenlerden bir gökdelene çıkıyormuşsun izlenimi veriyor.Ya okuduğum raporlardan olayı çok büyüttük,yada her açıdan çok hazırdım.
6- İçme suyu olarak erimiş kar sularını kamplara hortumla getirmişler,yağmurda bulanık akıyor,İçme suyumuzu marketten alarak Atlara yükledik.günde en az 2 lt su için.Zirve çıkışında termoslara sıcak su alın,matara ve yalıtım kılıflıda olsa hidrasyon sistemleri donuyor.
7- Dahil olduğumuz gurubun çoğunluğu 14 kişi ile İstanbul YUDOSK tan dı Rehberi FAİK KAYHAN 'ın Selamsız,Ağrasifve çocukça hareketleri ile gerekli Zirve konsatrasyonu ve keyfini alamadık.Az kişi gidiyorsanız ''YUDOSK'' gibi Dağ ve zirve tecrübesi olmayan guruplara monte edilmekten kaçının ,Rehberle anlaşırken bizzat sorun..

Etiketler

Tebrikler;güzel bir tımanış olmuş :0)

Dağda ego olunca dağ çekilmez; özelikle rehber çok önemli;erciyes etkinliğinde aynısını yaşadım ilk çıkışımda sırttan döndüm sonrasında daha az kondisyonlu olduğum halde çok rahat çıktım ;

Hay ağzına sağlık Cem Cihan........Dağda kapris ovadakinden daha gıcık......İrtifadan mı nedir insan zaten daha tahammülsüz oluyor........Bu durum açıkçası benim keyfimi çok kaçırdı........Hiç bir zorlanma belirtisi olmamasına rağmen (Haziran 2013 Hasandağı faaliyetinin kondüsyonunu da yavaş yavaş kaybetmiş olmama, ne kadar 103 kilodan 95 kiloya düşsem de kilo fazlama, yıllar öncesinden ufak bir dalış kazasından kalan iç kulak hasarına ve alerjik astıma benzer bir sıkıntıma rağmen faaliyetin başlangıcından zirve gününe kadar keyfimi hiç bir şey bozamadı.....da zirve günü moral olarak kendimi iyi hissedemedim.....Gece kalktığımda direk Hasan'a ben çadırda yatıcam, yukarı gelmiyorum dedim.....Ama yarım saat sonra biraz açılmıştım...Sonuçta 4500 mt. lerde gruptan geride ve yalnız kalmıştım..Yanımda uygun kıyafet olmadığından kollarım resmen donacaktı....Riske girmemek için 4800 küsürlerden geri döndüm.....Çıkış saatinin gece 1 gibi olması da yanlış bir tercihti bana göre.. Sabaha karşı tırmanışa başlayan Bukla Tur ile gelen kalabalık bir doktor grubunun büyük çoğunluğu zirve yaptı..Onlar çıkarken 4300-4400 lerde karşılaştık ve ben neredeyse kampa varmıştım...Peşlerine takılıp tekrar yukarı yürümek zor geldi açıkçası ... Yapsam yapılırdı yani......Neyse bu konuda daha çok yazılacak şey var.......Bu akşam fırsat bulursam yazarım......Amaaaan... canım sağolsun. ..:smiley: Dağ yerinde duruyor......Belki seneye bir daha denerim......Bu tecrübe ile grup bile götürürüz di mi Hasan'ım........:smiley:))))))

cem cihan' Alıntı:
Tebrikler;güzel bir tımanış olmuş :0)

Dağda ego olunca dağ çekilmez; özelikle rehber çok önemli;erciyes etkinliğinde aynısını yaşadım ilk çıkışımda sırttan döndüm sonrasında daha az kondisyonlu olduğum halde çok rahat çıktım ;

Eyvallah Cem,,,,
Tırmanış güzeldi,,Coğrafya güzeldi,,,,,Kısa cümlelerin ardına ''YİNE GİDECEK BEN'' yazmak yakışır.Tabi EGO suz insanların yanında. ;D

EGO yapanların teknik özelliklerinide vereyimde gülelim,neşelenelim;
1-Çoğu 3 mevsim çadırla gelmişler,3200 kamp yerinde Bizden önce çadır yeri kapmak için koşup yamacın düzeltilerek çadır kurmak için kazılan toprak alanı kaptılar ;D ;D ufak yağışta her yerleri çamur oldu. ;D Biz çok az eğimi olan çimenlik bölgeyi tercih ettik. ;) sonuç ULTRA PRİMA gibi daima kupkuru.ACE ayşe teyze gibi bem beyaz, ;D
2-4200 aklimtzasyona onlardan önce yola çıktık,20 L -30L zirve çantalarına su geçirmez teknik ceket,Üzerimizde Kadirde light shell ceket bende ince polarla başladık,hava durumuna göre giyindik soyunduk. ;D EGO cu arkadaşlar boşalttıkları en az 60 L çantalar sırtlarında ne kadar mont,polar varsa üzerlerine giyip,hiç çıkarmadan da gidip gelmişler. ;D ;D ;D ;D yahu hiç duymadınızmı Marul gibi giyinileceğini ;D karnabahar gibi giyinmişler ,,,sucuk gibi kan ter içinde kalmışlar rastladık,birde soruyorlar siz terlemedinizmi diye,,,yo biz klima taktırdık hemde aktif bio filtreli,
3- Neyse yetersiz yemek çadırındaki taburelere şapka bere koyup yer kapmalarına hiç girmiyeyim,
4-4200 kamp taşınma anından önce yemek Çadırındayız.Önce bir kişi geldi elinde emanet kramponu,sarmak için koli kartonu parçası arıyor,,,,
Kadir kafa yaparak ahçıya 5 tl den sat kartonu köşeyi dönecen demezmi,Hiç kullanmamışlar belli ,,ayarını yapın sonra buz bölgesinde zahmet çekme dedik,Ayarmı o ney ?? anlamını veren boş bakışlardan anlayıp atılıp elinden aldım.Anam oney Bot Normal,Krampon tam otomatik,,,Emanet olunca, Kelebek ile AT hikayesi geldi aklıma,,,,,,daha sonra 13 kişi daha kartona paket yaptılar kramponları oh sıcak sıcak,, ;D

Neyse kısa keseyimde EGO cuların durumuna düşürülebilecek,,,çok bilmiş ve kasıntı olarak yaftalanmayalım,
Biz tüm iyi niyetimizle muhabbetçi ,yardım sever konumu seçsekte onlar kasıntıyı seçtiler,Neyine kastılarsa mahruki ve fındık mı sandılar kendilerini,,Birşey olmaz demiyorum be çocuğum kapasiten bu kadar ;D

Kadirim,,,,
Yerel rehberlerin gece 01:00 de tırmanışı başlatmaları tamamen ,,,çıkart,boşalt ,,,yeni gurup al taktiği.Biliyorsun,3200 den gereksizce 4200 aklimatize tırmanışı yap,aynı gün in,,,,Şaşırmıştık ,,,,sebebi dağın kalabalık olmasından dolayı zaten 4200 de çadır kurma yerinin kısıtlı olmasının sonucu yer olmayışı olduğunu sonradan öğrendik.
Okuduğum Ağrı zirve raporlarının tamamı 3200 de 1 .gün ertesi gün 4200 de tam bir gün ve 2.gece zirve diye yazılmıştı.Bizim yaptığımız 3200 de 2 gece kalıp arada 4200 e çıkıp inme yeterli aklimatizasyonu sağlamadı.Kısaca tam bir TİCARİ düşünceye kurban gittik.Bunun yanında karbonhidrat,protein den yoksun düşük kalorili beslenmemizin sonucu diğer olumsuzluklarla birleşince maxium zevk alınamadı.....GİDERİZ,, YİNE GİDERİZ ,,GENE GİDERİZ ;D

tebrikler.şuan yazdıklarınızı gülerek okudum size iyi bir eğlence kaynağı çıkmış ve sabrederek gülüp geçmişsiniz.DAHA NİCE ZİRVELERE

Hahahah............güle güle bir hal oldum yahu........anılar canlandı gözümde........zirve dönüşü 4200 den 3200 kampına yudosk grubundan yaklaşık 1.5 saat önce gelmemize rağmen çadırımız ve yükümüz atlarla sonradan geldiğinden ve rehberin herkes aynı yere çadırını kursun tekrar demesi sebebiyle kıl çadırın altında 1.5 saat pinekledik (şekerim düşünce bulduğum yarım kuru ekmeği kemirmiştim hatırlarsan :smiley: ) de çadır yerimize baton veya taş koymak aklımıza gelmedi........Yudosk lideri (!) ne yaptı.........kan ter içinde 3200 kamp alanına girer girmez milimi milimine bizim çadır yerine gelip batonlarını dikti........(halihazırda atlar gelmemişti) Senden de küfürü yedi sonuçta da kıymeti yok........Dağdasın be kardeşim çadır yerini alıp eve mi götüreceksin.......İstesen zaten sana tahsis ederdik.......Arkadaşının kokulu silgisine göz diken ilkokul çocuğu gibi nedir bu ya........ Kampta görevli çocuklar kıl çadırın altında açıkta battaniyeye sarınıp yatıyorlardı görmedin mi........

Tebrikler Hasan,

Biraz zahmetli ama güzel bir tırmanış olmuş. Benim çocukluğumun iki yılını geçirdiğim, bir çok resmini çizdiğim Ağrı dağına tırmanma hayalimi gerçekleştireceğim zaman çok faydalı olacağına emin olduğum biligler vermişsin. Teşekkür ederim. Bu forumu bu yüzden çok seviyorum. Herkes böyle samimi olsa tadından yenmez...

ali önder' Alıntı:
tebrikler.şuan yazdıklarınızı gülerek okudum size iyi bir eğlence kaynağı çıkmış ve sabrederek gülüp geçmişsiniz.DAHA NİCE ZİRVELERE

Eyvallah Ali:
Eğlenerek gülüp geçtik,,Verilmiş sadakamızda varmış Türk milleti olarak,,,,,,Allahtan yağan kardan sonra zirveye yakın bölgedeki buzul bölgede Krampon takmaya gerek kalmadı,Diğer gurubtaki arkadaşların bir çoğu kramponla yeni tanıştıkları,Ufo dan düşmüş bir parça gibi bakmalarından belli idi,,Hiç Kullanmadıkları kramponları birde uygun olmayan botlarına bağlayıp zirve buzulunda kazalara sebep olabilirlerdi.Dedimya Türk milleti olarak verilmiş sadakamız varmış,,,, ;D

hasan110' Alıntı:
Eyvallah Ali:
Eğlenerek gülüp geçtik,,Verilmiş sadakamızda varmış Türk milleti olarak,,,,,,Allahtan yağan kardan sonra zirveye yakın bölgedeki buzul bölgede Krampon takmaya gerek kalmadı,Diğer gurubtaki arkadaşların bir çoğu kramponla yeni tanıştıkları,Ufo dan düşmüş bir parça gibi bakmalarından belli idi,,Hiç Kullanmadıkları kramponları birde uygun olmayan botlarına bağlayıp zirve buzulunda kazalara sebep olabilirlerdi.Dedimya Türk milleti olarak verilmiş sadakamız varmış,,,, ;D

Hasan bey güldüm hikayelerinize (ama ne yazıkki dağda gülemiyorum az oksijen beyne gitmeyince fredinin kabusu oluyorsun ya elim bir kaza yada dön geri tabiki dönüyorsun paşa paşa );Tecrübe yenilen kazıkların bileşkesi olunca, yaş kadayıfa gelince anlıyorsun dağa kimle gidilir,kimle ne kadar samimiyet kurulur;
Genellikle rehber kullanmamaya çalışyoruz rehberli çıkacaksada %100 emin olduğumuz bir rehbere güveniyoruz;
Ağustos ayında benzer olayı verçenikte yaşamış arkadaşımız bülent,arkadan gelen grubu beklemişler zirvede taş düşmesin diye onlar gelince onlara söylemişler "biz indikten sonra gelin" diye ama karizma ve ego beyler taşların sertlik değerlerini yeterli gördüklerinden peşlerinde inmişler taş düşüre düşüre ;şimdi ne oldu zirveleri keşfetmek ama..... ;

Diye bileceğim son şey ;Kısıtlı en değereli zamanlarımızı dağda geçiriyoruz biraz saygı kendinden başka bir kişi bile varsa saygı;
Dağ yarış yeri değildir,dağda ego olmaz ,kız tavlanmaz ,zirveye ilk ulaşana tek sıkımlık diş macunu verilmez;
Lütfen günlük yaşantımızın stresini dağa taşımayalım;
Kalın sağlıcakla :0)

cem cihan' Alıntı:
Hasan bey güldüm hikayelerinize (ama ne yazıkki dağda gülemiyorum az oksijen beyne gitmeyince fredinin kabusu oluyorsun ya elim bir kaza yada dön geri tabiki dönüyorsun paşa paşa );Tecrübe yenilen kazıkların bileşkesi olunca, yaş kadayıfa gelince anlıyorsun dağa kimle gidilir,kimle ne kadar samimiyet kurulur;
Genellikle rehber kullanmamaya çalışyoruz rehberli çıkacaksada %100 emin olduğumuz bir rehbere güveniyoruz;
Ağustos ayında benzer olayı verçenikte yaşamış arkadaşımız bülent,arkadan gelen grubu beklemişler zirvede taş düşmesin diye onlar gelince onlara söylemişler "biz indikten sonra gelin" diye ama karizma ve ego beyler taşların sertlik değerlerini yeterli gördüklerinden peşlerinde inmişler taş düşüre düşüre ;şimdi ne oldu zirveleri keşfetmek ama..... ;

Diye bileceğim son şey ;Kısıtlı en değereli zamanlarımızı dağda geçiriyoruz biraz saygı kendinden başka bir kişi bile varsa saygı;
Dağ yarış yeri değildir,dağda ego olmaz ,kız tavlanmaz ,zirveye ilk ulaşana tek sıkımlık diş macunu verilmez;
Lütfen günlük yaşantımızın stresini dağa taşımayalım;
Kalın sağlıcakla :0)

Yahu Cem Cihan,,,,Her verdiğiniz örnek,Başımıza gelen Treji komik olaylar üç-beş perdelik tiyatro sahnesi gibi bölüm bölüm aklıma geldikçe gülmekten kırılıp yazmadan edemiyorum,,

Gerçi Avukat olan arkadaşım Kadir TUNCA,,(Kalemi ve çenesi 1000 kaplan gücünde avukatya ) yazsa sitenin Hard diski almaz. ;D
Meşgul olduğundan benimle idare edeceğiniz,Kadayıf kıvamında olan ben aklıma geldikçe yazıyorum. ;D

''TAŞ'' dedinde aklıma geldi yoksa taşlı bölümü unutu vermişiz,,,,,Dağa çıkarsında taşşşş olmazmı,
4200 aklimatizeden iniyoruz,3600 lerde EGO cu kardeşler kan revan içinde çıkmaya çalışıyorlar,,,yukarıdan görüyoruz onlar farkında değiller henüz bizim indiğimizden,,,,Kadirin aklına piçlik geldi dur dedi bunlar dağcı değillermiş ya bakalım ne yapacaklar demesiyle ÇAKIL TAŞI büyüklüğündeki bir kaç taşı botu ile tepeden iteklettirip TAAŞŞŞŞ diye bağırmazmı, ;D ;D aşağıdakilerden duymaları rağmen hareket olmayınca birkaç kere TAAAŞŞŞ TAAAŞ yine çıt hareket yok,Oysa ufak tefekte olsa üzerlerine gelmekte olan taşalara baka kaldılar,,,,,Neyse 10 adımda yanlarına indik,,Şaşkın yaşkın bakınca KADİR Taş düşüyordu niye kenara kaçmadınız sorusuna Kim düşürdü ki ? Cevabını alınca Neredeyse benim börekteki Taş kendini düşürüp intehar etmemek için zor tuttu ;D ;D

Taaaş taaaşşş diye vadiyi yırttım....az daha heyelan veya çığ düşecekti........ arkadaşlar 10 mt. aşağıda mel mel bakıyorlar.......(doğrusu budur ... yeniyetme tabiri ile mal mal değil......mel mel bakılır......koyun gibi yani.....acıklı ve duyarsız........küçük emrah bakışı da bir nebze bunu andırır....)Neyse mel mel bakıyorlar.........taaaşşş ikazına ne yapılır......bu ikaz niye verilir.......hiç duyan olmamış.......biz Hasan la bir şey olmayacağını biliyoruz da rahatız......ama aşağıdakinin bu ikaz verilince rahat olmaması lazım........birkaç adımda yanlarına vardık........adamlar hesap soruyor.......grup lideri sert bir tavırla - taşı kim düşürdü...........ulan taş bu kendi kendine düşemez mi. ayağım değdi fındık kadar taş yuvarlandı......fındık ceviz kadarına değer ...ceviz yumruk kadarını itekler,,, yumruk kafam kadarını derken bir bakarsın dağın yarısı inmiş aşağıya ... hiç mi çalışmadınız okumadınız yahu............kaldı ki 4200 kampına ilk ayak bastığımızda müthiş bir gümbürtü ile öküz deresinden aşağıya kamyon büyüklüğünde kayalar yuvarlandı ve aşağıdaki buzulu paramparça etti........kamera elde olmayınca çekmek mümkün olmadı.....görsel olarak müthiş olsa da zihinlere tarifsiz korku verecek kadar dehşetliydi.......

Yeni Bir Hikaye daha aklıma geldi,,,,

''YEMEK ÇADIRINDA GEVUR VAARR'',,,,,,,,,,

18 akşamı saat 20:30 gibi Doğubeyazıt İsfehan otele girişimizi yapıyoruz.Lobide telaşlı bir Çek turist Fotoğraf makinasının lans kapağını kaybetmiş arıyor,bize soruyor,Kadir İngilizcesi ile otel çalışanlarına sorduğunu bulurlarsa vereceklerini söylüyordu,

Çek Dağcıyı bir daha 4200 kampına kadar göremedik,21 Ağustos 4200 kampında görünce karşılıklı olarak tanıyıp kaynaşı veriyoruz,,Adı,peter 54 yaşında ,yüksek mimar,Başanmış ve bir kız babası,,Her sene 3 aylığına İran,,pakistan...... vs gezip duruyor,,Geçen sene İranda her şeyini soymuşlar,,Karşılıklı ne yiyeceğimiz varsa Taaa dönenene kadar paylaşıyoruz,Muhabbet ediyoruz,,,Bizim EGO cu Öküzler bir selamı çok görürken Çek Peter 40 yıllık Akrabamız gibi oluveriyor,,,,

EGO culardan ortayaşlı biri yanaşıyor ilk 3200 de Kendini anlatarak hava Yapacak ya,Kayseriliyim,,,Orman mühendisiyim,, ;D,,
Kadir Avukatım,,Ben Atölye sahibiyim,,Çağatay Tekstild-ciyim deyince uzayıp kayboluyor.
Bir kaç gün sonra Yemek çadırınca unutup Orman teknisyeni oluveriyor. ;D ;D Biraz zorlasak Orman kaçakçısı çıkıcak belkide, ;D

Uzatmayalım,,,Yemek çadırında son sabah kahvaltısı ,,,Köpük tabaklara 2 kişiye 1 tabağa kahvaltılık hazırlamışlar,,,İlk olarak çadıra girip kahvaltıya başlıyoruz,,,,3 kişiyiz ya kendimize diyoruz 1,5 tabak mı yiyeceğiz ;D,,,,, Kahvaltıyı yapıp çıkarken Peteri görüp kahvaltı yapmasını 2 kişiye bir kahvaltı tabağı olduğunu bizim bitiremediğimiz ve Çağatayın tabağındaki Yarım onun hakkı olduğunu anlatıp çıkıyoruz,,Çıkıyoruz,,EGO culardan ilk Orman kaçakçısı ;D Çadıra girmesi ile dışarı çıkıp bağırması bir oluyor,,,
ÇADIRDA GAVUURRR VARRRR,,,,, Ulan sen müslümansında iyi bir bokmu oldun ,insanlık öğren biraz demek vardıda,,,Kadir durumu anlatıyor,,,,,,,,,,,,,,

Ekli dosyalar

• peter.jpg
    peter.jpg
    68.2 KB · Görüntüleme: 315

Ateist olduğunu açıkça belirten Peter çok çok insan çıktı arkadaş ;D

Yerel Reberimiz,,,,,,Doğubeyazıt'lı Cuma abi,,,,,
Ağrı Dağına 500 zirve Yapıyor,,,,Tunç Fındıkmı o Kim,,,,İlk senden duydum ismini,,,,, ;D

Bize Ağrı dağı zirvesini yaptırdı ya,,, ;D

Rehberimiz

Hasan im kime guvenmisiz yaaa....2014 yazında kar amacı gütmeden bir grubu alıp çıkarmak şart oldu....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR