Sahra Çölünde Kısa Bir Off-Road Gezisi (4-5 Ekim 2009)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hsbasar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,543

Etiketler
Ynt: Sahra Çölünde Kısa Bir Off-Road Gezisi (4-5 Ekim 2009)

oooo sedat abi çok güzel fotolar. :D :D güzel gezi olmuş

Emeğinize sağlık belliki toyotalar işi götürüyor oralarda...Sağlamlığı arıza çıkarmaması dünyada biliniyor toyotanın kalitesini...

Bu arada ulaşım daha çok karayolu ilemi sağlanıyor helikopter kullanılıyordur sanırım...

merakettiğim bir soru daha çöl iklimi tam olarak orada yaşanıyormu...Geceleri - lerde gündüzleri + larda gibi... ;)

Şimdiden teşekkürler...

sedat abi güzel görüntüler, toyota hayranlğm bir kat daha arttı

Volk' Alıntı:
oooo sedat abi çok güzel fotolar. :D :D güzel gezi olmuş

Teşekkür ederim Volkan,
bir abi önerisi, fotolara kanıpta jeofizik okumaya kalkma sakın ;D

sedat birde kayıt aleti dediğin aracın cinsi ne..???

hasanfb' Alıntı:
Emeğinize sağlık belliki toyotalar işi götürüyor oralarda...Sağlamlığı arıza çıkarmaması dünyada biliniyor toyotanın kalitesini...

Bu arada ulaşım daha çok karayolu ilemi sağlanıyor helikopter kullanılıyordur sanırım...

merakettiğim bir soru daha çöl iklimi tam olarak orada yaşanıyormu...Geceleri - lerde gündüzleri + larda gibi... ;)

Şimdiden teşekkürler...

Aynen dediğiniz gibi Toyotalar işi götürüyor. Bazı ekipler Unimog kullanıyor ama o biraz aşırı doz kaçıyor.

Ulaşım ekibin konumuna göre değişiyor. Şu anda sahilden kuş uçuşu 150 km içerdeyiz o nedenle karayolu tercih ediliyor.
Araziden 3 saat içinde asfalta çıkabiliyoruz. Ancak çalışma sahası daha içlerde olursa, üretim kaplarına veya kuma inebilen 18 kişilik çift motorlu uçaklar kiralanıyor.
Ulaşımı onlarla sağlıyoruz. Kamptan araziye ulaşım ise hep bu fotoğraflarda gördüğünüz gibi.

Çöl iklimide aynen dediğiniz gibi geceleri çok soğuk gündüzleri çok sıcak oluyor.
Gece ile gündüz arasındaki ortalama ısı farkı mevsimine göre 15-25 derece.
Yani gündüz 45 iken gece 20 olabiliyor.

alihay' Alıntı:
sedat abi güzel görüntüler, toyota hayranlğm bir kat daha arttı

Ali sen biraz daha kullan kanına işleyecek, tarifsiz değişik birşey bu.
Alana kadar herkes eksik donanımlarından bahseder, alıncada fanatik olur.

çağlar' Alıntı:
sedat birde kayıt aleti dediğin aracın cinsi ne..???

Çağlar, araç özel üretim, buggy üstüne antistatik kabin. Kayıt aleti dediğimiz ise içindeki bilgisayarlar.
2 günde bir yerinden kıpırdadığı için değiştirmiyorlar sanırım yakında 50. yılını kutlayacak. ;D
Daha önce çektiğim bazı fotoğraflar var kullanımı ile ilgili, bulursam onları ekliyeyim.
Sadece gaz var, fren ve debriyaj yok. Gaza basınca gidiyor, ayağını çekince duruyor.

hsbasar' Alıntı:
Ali sen biraz daha kullan kanına işleyecek, tarifsiz değişik birşey bu.
Alana kadar herkes eksik donanımlarından bahseder, alıncada fanatik olur.

Kanıma işledi zaten, otomobillere normalin üzerinde ilgim vardır, gelen geçen otomobillere dikkatle bakar incelerim, aldığımdan bu yana gözüm benim araçtan başkasını görmüyo

hsbasar' Alıntı:
Aynen dediğiniz gibi Toyotalar işi götürüyor. Bazı ekipler Unimog kullanıyor ama o biraz aşırı doz kaçıyor.

Ulaşım ekibin konumuna göre değişiyor. Şu anda sahilden kuş uçuşu 150 km içerdeyiz o nedenle karayolu tercih ediliyor.
Araziden 3 saat içinde asfalta çıkabiliyoruz. Ancak çalışma sahası daha içlerde olursa, üretim kaplarına veya kuma inebilen 18 kişilik çift motorlu uçaklar kiralanıyor.
Ulaşımı onlarla sağlıyoruz. Kamptan araziye ulaşım ise hep bu fotoğraflarda gördüğünüz gibi.

Çöl iklimide aynen dediğiniz gibi geceleri çok soğuk gündüzleri çok sıcak oluyor.
Gece ile gündüz arasındaki ortalama ısı farkı mevsimine göre 15-25 derece.
Yani gündüz 45 iken gece 20 olabiliyor.

Teşekkürler açıklamalar için...

Siz bol bol keşif gezi görev yapın bizlerde görmüş olalım oraları.. ;)

Kayıt aracının içini bulamadım ama arşivden bunlar çıktı.
Yaklaşma açışı sorunu yok aletin
Aynı yeri bizde FJ70 ile inmiştik.

[attachment=1]

[attachment=2]

DSC04594

DSC04597

tam benlik aracmış..içinde sağlam kliması,bilgisayar sistemide var. ;D

hsbasar' Alıntı:
Teşekkür ederim Volkan,
bir abi önerisi, fotolara kanıpta jeofizik okumaya kalkma sakın ;D

:D önerin için sağol sedat abi :D

bizim önümüzde hukuk görünüyor sanırım :D

çağlar' Alıntı:
tam benlik aracmış..içinde sağlam kliması,bilgisayar sistemide var. ;D

Çağlar videoyu yükleyemedim. 15 mb lik bir videosu var.
Daha önce photobuclet e yüklüyordum ben ama şimdi olmuyor, sanırım biraz küçültmem lazım boyutu.
Varmı küçültmek için bildiğin serbest program?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri