Safranbolu Yemekleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,362

penguen

Zirve
Karabük'ün turizm merkezi Safranbolu'da evlerin restorasyonu ile oluşturulmuş pek çok yeme-içme ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Safranbolu, yöresel yemekler açısından çok zengin bir bölgedir. Geçmişinden gelen Türk kültürü temelli yemeklerinden vazgeçmemiş, ziyaretçilerine de misafirperverliğiyle beraber bu yemeklerin sunumunu devam ettirmiştir.

Safranbolu’nun en önemli tatları arasında yer alan ‘gözleme’yi tatmak istiyorsanız kesinlikle Yörük Köyü’ne uğramanız gerekiyor. Peynirli, ıspanaklı ve kıymalı çeşitleri arasından dilediğinizi seçebilir; tadı damağınızda kalacak çok güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bu gözlemeleri İstanbul’da bulurum diye geçiştirmeyin! Kesinlikle Safranbolu’da deneyin!

Kuyu kebabı, yayım makarnası ve su böreği de denemeniz gereken diğer Safranbolu tatlarıdır.

Akşamları Çarşı bölgesinde yoğunlaşmış eğlence mekanlarında canlı müzik dinlenebilir. Her zaman taze satılan, fındıklı, şamfıstıklı, güllü ve safranlı çeşitleri bulunan Safranbolu lokumu, Safranbolu Evleri kadar ünlüdür.

Etiketler
Ynt: Safranbolu Yemekleri

Hamamın hemen karşısında bir simitçi var,giderseniz mutlaka tadın.Bizim simitlerden çok farklı,önce hamuru suda hazlıyorlar ondan sonra fırına veriyorlar ;) ve tabi safranlı hokum :p

Ynt: Safranbolu Yemekleri

bükme diye bi pide çeşidi vardır ufak olur avuç içi kadar yaklaşık 10 cm ortası açıktır hafif , çok güzel bi tat çocukluğumda her hafta yapılırdı bizim evde sonra yapanı bulmak zor olmaya başladı yaklaşık 10 senedir yemedim eriştesi güzeldir cevizli , sütlü ve sade olarak 3 şekilde yapılır yemeklerini bile ayrı özlmeişim bi ara babaanneme yapıtırıyım en iyisi mutlaka denemelisiniz bunları bide lokumu çok güzel diyolar her ne kadar ben çifte kavrulumuş hariç diğerlerini sevmesemde hediye ettiğim arkadaşlarım çok beğendiler her seferinde getiriyorum onlara hep daha fazlasını istiyolar :smiley: bide yemekten çıktı ama bağlardaki ormanlık alana yakın çamlıca sitesi var ordaki evimde terasa çıkıp sabahları çay ve sigara içmeyi çok özledim ormanlık dediysem çamlık piknik alanı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri