Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atekneci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,168

atekneci

Yeni Üye
Bu hafta sonu -01.05.2010- gittiğim İngilizce kursununda tatil olması sayesinde Ankara Üniversitesinden Kültür Gezginleri isimli bir grupla birlikte Ankara'dan günübirlik Safrabolu seyahatine çıktık. Gezinin diğer Safranbolu turlarından en büyük farkı klasik Safranbolu turlarından farklı olarak Yörük Köyü yerine Mencilis Mağarasına seyahat planında yer verilmesi. Mencilis Mağarası Safranbolu'nun Bulak Köyü sınırları içerisinde ancak köyün dışında bir noktada. Safranboluya yaklaşık 8 km uzaklıkta ve maalesef mağara girişine arabayla yaklaşmak mümkün değil. Yaklaşık 1 kilometrelik bir yürüyüş mesafesinin ardından -arazi yürüyüşü- mağara girişinin bulunduğu yere sizi çıkartacak olan merdivenlere ulaşabiliyorsunuz. Ben saymadım ama söylendiğine göre yaklaşık 150 basamak varmış. Merdiven oldukça dik, ancak arada dinlenmek için bir yada iki konaklama noktası yapılmış. Mağara giriş ücreti 2 TL. İşletmesi özel şahıs tarafından yapılması nedeniyle Müze kart geçerli değil.

Mağara yaklaşık 6 kilometre derinliğe sahip ve dağıtılan broşürlerden Türkiye'nin 4.büyük mağarası olduğunu öğreniyoruz. Mağaranın sadece 400 metrelik kısmı ışıklandırılarak ve düzenlemeden geçirilerek ziyaret edilebilir nitelik kazanmış. Mağarada bir yeraltı nehri ve bir şelalenin olduğu ifade edildi ancak bunları ziyarete açılan kısımlardan görmek mümkün değil. Mağara sarkıtlar yönünden zengin, dikitlerde var ancak çok fazla değil.

Mağaranın içersisi tavandan akan sular nedeniyle nemli ve dışarıdaki sıcaklığa göre daha serin.

Bu benim ikinci mağara ziyaretim, daha önce Gümüşhane-Torul- Karacan Mağarasını görme fırsatım olmuştu. Hem benim, hem de eşimin ortak kanaati Karacan Mağarasının daha etkileyici olduğu yönünde, ancak Mencilis Mağarası ziyaretlerinin Safranbolu turlarına mutlaka standart olarak eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü insanların Safranboluya gelirken beklentilerinin dışında güzellikleri de yaşamaları seyahatlerine farklı bir tat verecektir.

Bu arada Mağara içinde fotoğraf çekmek yasak, cep telefonu ile flaş kullanmadan yaptığım çekimler var, fotğraf kalitesi çok iyi değil ama içlerinden bir kaçını yakında yüklemeye çalışacağım.

Etiketler
Ynt: Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası

2011 yılı fotoğrafları

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

DSC02556

DSC02560

DSC02561

DSC02562

DSC02563

DSC02564

DSC02566

DSC02567

DSC02568

DSC02571

DSC02573

DSC02574

PIC 0036

PIC 0034

PIC 0038

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri