S100 Sevdalısı Arkadaşlar Buraya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan muhacir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 129
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 75,672
Ynt: S100 Sevdalısı Arkadaşlar Buraya

s100 sevdalısı Arkadaşlar esas mesleğim MF traktör ve işmakinaları tamirciliği Bunun yanında on yıla yakın devlletin resmi kurum ihalelerinden s100 W100 PW150 Araçlar aldım komple bakımlarını yaptım buaraçlar üstünde çok uğraştım. Sizlere gerek tamir bakım gerek yedekparça ,tabiki yeni veya çıkma temininde yardımcı olurum Aydın/NAZİLLİ de ikamet etmekteyim. Diesel benzinli benim için değişmez. İş yerimi 2007 yılında kapattım takımlarım duruyor ayrıca elimde yeni , temiz cıkma parçalarda var. Emekliyim yaş 53 vaktim bol yazarsanız sizlere yardımcı olmaya çalışırımSelamlarGsm0532330759

Etiketler

selam
s100 aracımı 5-6 ay önce aldım motoru yeni revize olmuştu o açıdan sıkıntı yoktu fakat bujileri değiştirdim elektrik sistemini çakmaklığa kadar yeniletip faalleştirdim lpg sistemini yeniledim yeni muayene sistemine göre yaptım sızdırmazlık raporunu kaldırdılar 360 tl fazlasıyla harcadım bütün kampanaları balataları 2 fren merkezini değiştirdim rol bar aldım sisler aldım en son üstüne portbagaj ve çadır aldım muayeneye girmekten başka sıkıntısı yok egzozuna kadar yaptırdım.
sonuç olarak s100 bir hastalıktır tedavisi yoktur
bu hastalık babamın kulandığı as600 den gelmedir bizim s100 as600 ile birebir aynı ebattadır.

yakıt tasarrufuna felince

1- bu araçların mutlaka 6-8binde platin megzefesinin elden geçmesi hatta değişmesi gerek 12-15 tl ikisinin toplam maliyetidir benimki 6 silindir 2.2 litre olmasına rağmen bir silindirin boşa atması yakıtınızı %20 yukarı gücünüzü aynı oranda aşağıya çeker

2- bu araçların 4 noktalı arazi vitesi vardır biri boştur ekonomi yapacaksanız yola göre vites seçimi yapmalısınız asfaltta 4x4 sadece güç kaybıdır motora ekstra yük ve zorlamadan başka işe yaramaz asfaltta derken asfaltı kastediyorum yağışta buzda karda 4x4 her zaman işe yarayacaktır

3-bu araçlar tam arazi aracıdır herşeyi manueldir elektronik ateşlemeyle ilgili araştırmalarımda çoğu kişi yürüyen çalışan makine tamir edilmez dediler yeniliğe değişime ihtiyacı olanlar yaptıysa tecrübelerini ve ustalarının telefonlarını buradan paylaşsınlar değerlendirelim konu dağılmadan araç manuel ve hızlanması gerçekten devirle oluyor ve sağlamlık yoltutuş öncelik olduğundan arazi janzumanınıda hesaba katarak hızlanmanızı gerçekten pedalın altında yumurta varmış gibi kulanırsanız bu size %10-15 yakıt tasarrufu getirecektir. ara gazındanda vazgeçin diyeceğim ama çok keyif veriyor
4- yakıt tasarrufu için kulandığım 2 yol daha var markalarıyla kulanacaksanız kulanın yoksa diğer çakmalardan uzak durun birincisi bor katkıssı MOTORSILK bu markayı gantepli bir prof yaptı ve dünye 100ler klübüne girdi sadece bu markada reno torosumu jiklesiz çalıştırabiliyordum. ki toros ağustos ayında karda yatmış gibi silkeler. 80 modeldi buarada. bu katkıyı inceleyin ve tamamen söylendiği gibi motora janzumana kullanın sesin nasıl azaldığını sürtünmenin nasıl azalıp güce döndüğünü hissedeceksiniz. ikinci çözüm şuanda biraz pahalı ama hidrojen yakıt ilavesi yaptırın. dakikada 2-4 litre hidrojen veren sistemlerden (tercihen amerika üretimi olsun çünkü yerlilerde kontak kaptınca üretim devam ediyor akü bitiyor) taktırabilirsinz. bu sistem sadece yakıt havuzunda çok hızlı ve düşük ısıda neredeyse patlayarak yandığı için lpg yada benzinin tamamenh yanarak egzozdan %5-8 çiğ yakıtı %1-2 lere indirerek kaybı minimize etmemizi ve hararetin en az bir batın düşmesini sağlıyor bunu bor katkısıda çok iyi yapıyor. bu arad bor 70-80tl hidrojen 900-1100 tl ye mal oluyor. hidrojen bizim araçlarda %20 den başlayan tasarruf sağlıyor amayerli dolandırıcılara ve yanlış uygulamalara dikkat edin
youtube den araştırıp google den çevirip okuyun ondan sonra ustanızla paylaşın aklına yatarsa yapın yaptırın

bunları yaptırdıktan sonra 50 kuruştan fazla yakması imkansız

unutmadan 10-15 tl ye mutlaka kuru yağlamasını yaptırın mafsalar yağlanmadığında hem ses hemde yakıt çalıyorlar

1 11

IMG 6522

S100 sevdalısı arkadaşım aracın çok güzel öncelikle iyigünlerde zekle kullanmanı dilerim Aracın içinden göstergelerin fotosunu görsem modelini tahmin ederdim LPGli kullandığın için supap ayarlarını her motor yağı değişiminde konturol ettir araç 1982 ve daha üstmodel ise lifterlidir yani supap ayarını yağ basıncı ile kendi yapar eski model ıse senin ayarlatman gerekir .LPG döküm silindir kapaklı motorların supap yuvalarını çökeltir bu sebepten supap ayar boşlukları şıkışır motorda tekleme düzensiz calışma çekiş kaybıyaşanır Sıkıayar la uzunsüreli kullanımda ise silndirkapagın hasar görür Bu konuları belki sende duymuşsundur nacizhane uyarmak isterim motorunun sağlıklı olması için. Benzinli dodge lerle çok uğraştım takıldığın konularda yardımcı olmayaçalışırım Mehmet Ali Egeli Nazilli 0532 330 7959 SELAMLAR.

selam yararlı bilgiler teşekkürler aracım 82 model 2.2 önceleri çalıştırmada sorun yaşadım aküyü sıfırladım ama platin megzefeden çıktı 12 tl değiştirdim tek marşta alıyor bazen marş motoru dişli sıyırmış gibi ses çıkartıyor yada dişli yerine oturmuyor gibi kedi hırıltısı yapıyor tekrar deneyince alıyor sanırım dişli yada kablolarında sıkıntı var. ben bir gün kulanıyorum yazın deniz kenarında kamp aracı olarak kulanacağım eğer satılırsa arkadaşımın dizeli var onu alacağım. araca mp3 çalara kadar herşeyini aldım arka koltuklara bile emniyet kemeri taktırdım. hidrolik direksiyona ihtiyaç duymuyorum ama olsaydı güzel olurdu diyede düşünmedim değil fakat yazılan cevaplar yorumlar ve hortum patlatmalar beni açıkçası korkuttu hem böyle olunca kasta yapmış oluyorsunuz. bu arada sizde bunların 5 ileri janzumanı varmı takılsa verim alınırmı. birde 82 sonrası dediniz benimki tam 82 bunlar ayarı kendileri yapmıyorlarmı. son olarak radyatörüm eski ve tahliye kabı yok usta bunlarda yok gerekte yok dedi takılsa iyi olmazmı bunlara hangi yeni tip radyatörler uyuyor.
ilginize teşekkürler

Selam arkadaşım. Öncelikle radyatör tahliye kabından girelim konulara bu araçların orjinalinde yoktur Takmana gerekte yok,tahliye borusunu radyatörün yanından ön sasi traversinden aşağıya uzatıver orjinali de öyle. Radyatör peteğin çürük alt üst kazanı sağlam ise sadece peteğini değiştirebilirsin. komple yeni dersen Ankara dan hesaplı temin edebileceğin bir parçacı arkadaşımın telefonunu verebilirim. Senelerce alışveriş yaptım çok düzgün kişilerdir,fiyatlarıda uygundur tlf 0 312 3956773-74-75 DÖRT DEMİRLER ltd şti arasan selamımı iletirsen sevinrim. Supap ayarlarına gelince 82 model lifterli olmasılazım eski araç bunlar motor komp değişmiş olabilir onu motor içi göğüslükteki orj etiketinden motor numarasını karşılaştır. Birde supap kapağını açarak anlayabilirsin külbütörün üstünde ayar civataları varise ayarlıdır .Ayarlarını metrik sentil ile emme 30 eksoz 35 yapabilir siniz,ayar civatası yoksa lifterlidir ayar istemez. Supapları .ayarları düzgün 6silindir doge motoru rölanti devrinde hiç sallantı yapmadan çok sakin çalışır.Temel olarak çok sağlam çok sade motarlardır.Keşke memleketimizde benzin ucuz olsada dodgelere benzinli binilse. Selamlar .

selam bilgileriniz için teşekkürler motor gerçekten söylediğiniz gibi çalışıyor rolantide çalıştığını anlamıyorsunuz binen inanamıyor sallantıdan turşu olursun diyenle birtur atıyoruz ayı sürüyormuşuz gibi iniyor hem güç hem sallantısız radyatörü söylediğiniz şekilde tamir ettirmeyide önerdiler petekleri değişiyormuş sıfırlanıyor yani fakat taliye olayı süper kapsız bu araçların radyatöründende hava alınması gerekmiyor sanırım suyu kontrol et eksikse ilave et devam et mantığı var sanırım janzuman konusunda ne dersiniz 5 ileri uygun olurmu kazancımız olurmu hızdan güçten yakıttan değermi böyle bir uğraşa yoksa attığımız taş ürküttüğümüz kurbağa olayınamı döner

son olarak 33 lastik taksam aksları zorlarsın yakıtın artar dediler orjinal 5 bijon 16 jant bulamıyorum ne önerirsiniz

Selam arkadaşım depomda 5 bicon orj hiç takılmadık 2adetyeni1adetde çok temiz jantım var bir tane daha senin için araştırıp bulabilirim aracını orj cevirebilirsin XLV-W100 yani orj arazili 4x4 dodgelerin lastik ebadı 6-50 16 dır en randımanlısıda bu ölçülerdir Büyük ve genişlastikler dualmaticleri,poryaiçindeki freze dişlerini aksları ve istavrozları zorlar hasar verir yakıtı yükseltir o ekipmanlar bencegösteriş vehavadan başkabirşey deyil. aracı imal eden mak mühendislerinden daha çokmu biliyoruz bence en iysi orjinali . Şanzıman konusunda bece benzinli araçta 5vites gereksiz eyer aracın diesel perkıns motorlu PW150 veya PW 250 olsaydı sana tamam derdim Dodgelerde 5 ileri şanzuman 1995 te başladı. Ben bazı PW 150 lerde 5 vites mercedes sanzımanıda gördüm .PW 150 PW 250 ye dodgenin orj 5ileri şanzımanı tadilatsız takılır ama senin araca takmak icin volant muhafazasına birleştirme flanşı imal etmek gerekir deymez okadar masrafa dedimya herşeyin orj.

selam benim stepnede orjinal jant sendekileri kaça bırakırsın otobüsle gönderebilirsen esenlerden alabilirim bendekilerle takım olurlar stepneyi ayarlarım bir şekilde birde koltuk benim yekpare inanın çok rahat ve kampta yatarken iyi fakat üste çadır ve sepet taktım önleri tekli yapmayı düşünüyorum ne dersiniz birde jarz dinamosu romlantide az jarz ediyor bunun çözümü varmı yada aracı kapatınca kontağı yada aküyü tamamen boşa çıkartacak şalter taksam nasıl olur. birde arka kapı sabit cam minübüs misali içerden ileri geri giden sistem taktırsam sonuç daha iyi olacak gibi geliyor bana

bu size ne kadar sorulur bilmem fakat bu araca janzuman tahrikli vinç takılabilirmi takılırsa randıman alınırmı

lastik ebadını 6.50 16 dan 7.50 16 ya taşısam sıkıntı olurmu iyi günler

Selam şarj lambasının rölantidevrinde yanıpsönmesi mahsurlu deyil şarj dinamo diyotlarındanveya kojektörden olabilir ,bence hata deyil tamamen yanarsa seni sıkıntıya sokar önemli olan gazverince sönmesi. Dodgelere 750x16 lastik takan var araç biraz daha yüselir ve daha enli olur ama rampalarda çekişin düşer. En güzeli 650x16 orjinali. Seninle keşke önce tanışsaydık elimde tekli ikili pw150 koltuklarıvardı depom kücük hurdaya verdim . ankaraya gidersen tahminim100-200 tl cıkmaalırsın otobüsle götürürsün yenisi tk 750tl gibi çıkma İVEDİK HURDACILAR sitesinde bulursun. Jantlara gelince 11 tane idi 5 tanesini arazili yaptığım 1989 dingilli fargo da kullandım 3tanesini sattım tanesi 120 tl zaten 2yıl önce liste fiyatıydı,sana 3tanesi 300tl yanında aracına takmayı düşündüğün devre kesici şartel hediyesi. Okadar olsun artık kaç gündür yazışıyoruz. sen kararını bildir nakliyeyi en uygun şekilde ayarlarız . Mehmet Ali Egeli 532 330 7959 Selamlar

SELAM lastik işini çözünce haberleşiriz birde lastiğin taban olayı var bu lastiğin az genişini koyup jantı ofsetlemek ne kadar doğru bilmiyorum ama orjinal lastiğinde araç çok garip gözüküyor lastiklerimi jantlarımı satışa koydum takım olarak satılınca 16 janta geçeceğim 7.50 lastikle kulanmak benim için daha çazip olacak çünkü zor offroad yapmıyorum ahtta offroad yapmıyorum asfalt artı sahil yolu yada mıcır orman yolu buralarda çekişin düşmesi o kadar önemli değil uzun yolda bana yakıt tasarrufu sağlar açığı oradan kapatırım

son olarak km teli janzumandan kopuk bunun çaresi yada kolayı varmı ben nevigasyonla hızı ayarlıyorum iyi günler

Selam 600x16 jantlara 750x16 lastik takabilirsin senin kullanımına uyar Hem araç yükselir hemde eni genişlemiş olur.Klometre teli w100 araçlarda arazi şanzumanından hareket alır,arazi şan üzerinde Zşeklinde devir ayarlayan klometre aparatı olması gerekir aparat yok ise klometre saatin yaklaşık 20-25 km eksik gösterir .Sözünü ettiğim aparatı bulmak zor seneler önce yenisi 150 tl idi seninkinin durumunu bilemiyorum .bazı araçlarda km teli ana şanzumanın üzerindede olabiliyor tel iç-dış kısa oluyor ,ama orj arazi şanzumanına aparatla takılı olanı.KISA iç-dış km telitahminim çıkma sağlam elimdevar depoya bakayım istersen yollarım hediye olsun işin görülsün.Jantlar konusu nasip sen bilirsin. İLAN sayfasında,elimdeki parcaları belirttim incele dodge kullanan arkadaşlara iletirsen sevinirim SELAMLAR.

Selam S100 sevdalısı arkadaşlar. Gecenlerde Tekidağ tarafına gitmiştim orada satılık 1988 model orj perkins motorlu PW 150 tek kabin kamyonete rastladım sahibiyle görüştüm. Aracın iskeleti düzgün tahminim hala orj boyası ama iç tabanlarında ve marşpiyellerinde cürükler var.Yürüyenine gelince sahibinin 4 çekerle işi olmadığı için arazi şanzımanını sökmüş öndefransiyelin akislerini boşaltmışlar aracın şasileri düzgün bütün bağlantılar orj perçinleri ile duruyor.Tabiki toplanmak ister boya kaporta döşemeler.Araç kare far içten açma kaportalı. fiatı bence uygun birde unutmadan söyleyeyim 2-3 yıllık TÜV cezası var.Sahibi vergi borçlarını temizleyip satış verecek TÜV e karışmam diyor. araç yürür durumda almak isteyenlere yardımcı olurum.Selamlar.Mehmet Ali EGELİ

2000 YILINDA MİLLİ EĞİTİMDEN ALDIĞIMIZ S100'ÜN SONUNDA TEKERLEKLERİ GÖKYÜZÜNÜ GÖRDÜ VE BENDE MODİFİYEYE KARAR VERDİM.TOP TRUCK TARZI BİR ARAÇ OLACAK.VE BUNU KENDİM YAPACAĞIM.
ÜZERİNDE 75 BEYGİR FİAT 50 NC DİZEL MOTOR VAR.YÜRÜYENDE SIKINTI YOK.
BEN BUNA 35" LASTİK TAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM.BAKALIM NELER OLACAK.FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri