S100 4X4

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan keros Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,197
Ynt: S100 4X4

merhaba sevgili arkadaşım dediğin gibi pekte uzak sayılmayız aramız yakın perkins motorlar fazla yakmıyor yani yakmıyor derken araca göre yüke göre normal sayılır motor değiştirme konusuna gelince dizele başka bir dizel motor atabiliyorsun yalnızca benzinliyi dizele çeviremiyorsun . izmirdeki akmercanlar dodge yetkili servisi sana bu konuda yardımcı olacaktır istersen telefonunu vereyim sana araç bulman konusunda da yardımcı olurlar musa usta 0 532 332 39 14 en azından fikir alışverişinde bulunabilirsin sevgi ve saygılarımla yunus emre /izmir

Etiketler

Teşekkür ederim Yunus Emre. Bu motor değiştirme olayını tamamen yasak diye biliyordum, demek ki değilmiş. Deneyimlerin ve derin bilgin ile bizleri aydınlattığın için çok teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun...

Merhaba sevgili arkadaşlar konuyu tekrar gündeme getrimek istedim dodge ler artık hakketiği değeri bulmaya başladı aramıza yeni arkadaşlar katıldı toplamak isteyen arkadaşlara fikir vermesi açısından tekrar gündemde bu arada bazı arkadaşlar her ne kadar beğenmesede dodge dodgedir genelde avcı arabası olarak lanse edilir sebebleri açık işletim maliyetleri düşük vergisi az parça bol ve ucuz ayrıca çok sağlam araç içi ve bagajı geniş her türlü arazide bir avcının tüm ekipmanı ile gidebileceği yere kadar götürür macera bittiğinde evine geri getirir :smiley:)

Resim 194

Değerli Wilde merhaba,sizi şahsen uzun zamandan beri tanırım.Avcılık denen hastalıktan malesef bende de var:smiley:lakin ben genelde kuş avı yaparım.DODGE konusunda ki güzel bilgilendirme yazılarınızı zevkle okudum.Benim gönlümde de DODGE yatıyor müsayit bir zamanınızda değerli fikirlerinizden yararlanmak isterim.Sanırsam siz Narlıdere tarafındasınız,bende Karşıyakadayım.görüşmek üzere saygılarımla

Merhaba alirıza bey nasılsınız iyimisiniz umarım iyisinizdir. Daha önce narlıderede bulunmaktaydım hala haftada 1-2 gün orada kalıyorum fakat artık daha yakınız bornova'dayım ;).
Avcılık denen muzdarip sado mazişist kelimeler ile anlatamadığım kifayetsiz cümlelere sığdıramadağım bir olgu iyiki avcıyız ;) kimilerine göre sadece spor olarak geçiştirilen kimisine göre tüfek sevdası bazende av köpeği bakma sevgisi olarak adlandırlsada avcılık bana göre bir hayat tarzı yaşam felsefesidir kurallara ve limitlere uyulduğu sürece yazılı yazısız kurallar ile gercek avcı dostlara buradan selam olsun.
Belki sizide kuş avlarından bir nebze mahrum bırakır bek avcısı yapma şansımız olur belkide biz bek avına bir nebze ara verir kuş avcısı oluruz ;).
sezon kapandı malum artık bizi kamp paklar msn adresimi veriyorum müsait olduğunuzda görüşmek dileğiyle wildeboar@msn.com
aracı görmek isterseniz her zaman kullanmıyorum manavkuyu kızılay kan merkezi karşısında aracı görebilirsiniz mavi renkli bir cengaver saklanmaya çalışsada siz onu fark edersiniz sevgi ve saygılarımla yunus emre TOK
alttaki resim bir kamp sabahından

Resim 153

Merhaba sevgili dostlar yukarıdaki resim 194 jpg ona bakınca o gün yaşadığım bir macera aklıma geldi ve sizler ile paylaşmak istedim yazıya başlamadan önce sitemizdeki pek çok arkadaşımızın eli anahtar tutuyor maşallah fakat tutamayanlar olduğunu da unutmamak gerek bu arkadaşlarımıza nacizane tavsiyem bu becerilerini geliştirmek yönünde davranmalarıdır lütfen ukalalık olarak algılamayın kazasız belasız keyifli geziler dilerim ;
resimde görülen yer manisanın bir dağ köyünün yayla olarak kullandığı yer konuya girmeden oraya nasıl geldiğimizi anlatayım
manisada sevdiğimiz bir abimiz var arasıra yanına ava gideriz domuzlar azıtınca köydeki arkadaşlarımızın malına zarar seviyesi had safhaya çıkınca muhtar gerekli izinleri alarak avlanma izni alır gene böyle bir durum sözkonusu olmuştu fakat son dakika gelişmesi olduğundan fazla bir hazırlık yapamadık gerçi araç her zamak kamp-av-teknik malzeme yönünden tam tekmil olduğundan yola koyulduk .
C.tesi akşam üzeri 16.00 sularında yola çıktık önce manisadaki abimizi evinden aldık daha önceden vukuatlı olduğundan çoğunlukla yanlış istihbarat kendimiz gidip yer incelemesi yapmak istedik oda kabul etti önce muhtarı bulduk muhtar doğrumudur destur varmıdır ok dedi her şey tamam gideceğimiz yeri tarif etti bütün dağın domuzu önce bu mıntıkaya gelir buradan aşağı doğru yaylıma geçer bağ bostan tarumar eder dağa geri çekilir dedi bizde hadi bakalım deyip yola koyulduk toprak dağ yolunda ilerliyoruz zaman aleyhimize işliyor sonunda sora sora buluyoruz fakat nafile izlere bakmak içinde bir saaten fazla zaman geçiyor moralimiz bozuk hemen eski av mahalimize gidelim diyorum

yola koyuluyoruz mesafe bayağı fazla asfalta inip gidersek çok dolanıcaz dağın etrafından istanbul yoluna çıkıp kat ettiğimiz yol kadar geri gdecez eski bir geçit yolu var pek fazla kullanılmıyor oraya girmek içinde eski dere yatağından 2 km ilerleyip geçit yoluna girmemiz gerek yol kapanmış azganlıklar elimde testere yol açıyorum lastikleri yarmak istemiyorum lastik büyüklüğünde kayalardan geçip geçit yoluna kendimizi atıyoruz burada herhalde bir dodge için best time yapıp yangın şeritine giriyoruz oradan ilerleyip dağ yoluna çıkıp av mahaline girdik tabi geç kalmamın verdiği kızgınlık yanlış istihbarat yorgunluk alel acele geçiştirilen bir yemek ve yerlerimize dağılıyoruz sabah olduğunda avımızı avlamamın mutluluğu ile kahvaltımızı yapıp izmire geri geleceğiz .eşyalar toplandı araç bin deyip marşa basıyoruz tarla sürülmüş ondulin gibi hoplaya zıplaya çıkıyoruz keskin bir dönüş ile rampa saracaz laylaylom giderken vites kolu sağa yatıyor bir hışmla oynamayın uleaynn herkesin suratında bir şaşkınlık ifadesi biz ellemedik vallahi araç hala çalışıyor hemen karşı tarlaya giriyorum araç stop edip kaputu kaldırdığımda hava filitresi sağ çamurluğa dayanmış ergun yanıma geliyor ne oldu abi bende motoru gösteriyorum surat ifadesi değişiyor :mad: ne olacak abi ? motor kulak saplaması kesmiş blokta kalmış 2 adet 7/16 çelik civata lazım hönkk nasıl yani ne yapıcaz diyor değiştirecez devam edicez dedim en yakın köy 6 km en yakın kasaba 9 km köye telefon açıp traktör parçacısı olup olmadığını soruyoruz varmış siparişi veriyoruz adam kasabaya inmiş orada bulup civataları getirirken ben işe koyuldum civataların kafalar kopmuş dişler blok içerisinde bir tanesi elle çıktı ohh dedim diğeri malesef çelik nokta lazım etrafında döndüre döndüre çıkarayım arabadaki beton civisi işimi görüyor onuda çıkarıp mototru kriko ile besleyip gelen civtaları takıp devam diyoruz civata bulamasak ta sorun yoktu şaseden bir civata söküp onunla devam edecektik o günden sonra yedek civata takımı ve locktite de aracın demirbaşları arasına girdi sevgi ve saygılarımla

Yunus bey 100 lük dodgelarla ilgili arka defransiyelin çokta saglam olmadıgı kar çamur benzeri yerlerde ileri geri çalkalamalarda mahrutiyi veya aynayı parçaladıgı ile ilgili bir söylem var bu konudaki duyumunuz tecrübeniz ve fikriniz nedir, benzinli motorda egzos manifoldunda zaman içinde çatlamalar meydana geldigi amerikan üreticinin sitesinde ve burdaki resmi araç kademelerinde geri bildirimlerde mevcut bu konuda bilginiz varmı.

merhaba cem bey konuya şöyle bir açıklık getireyim ayna maharutiyi parçalamak sanıldığı kadar kolay değil yağ kaçakları rulman boşlukları vs vs difransiyele bilinçsiz müdahale istavrozların boşluk vermesi, boğaz yatağının laçkalaşması işin ucuzuna kaçılması idare eder gibi yaklaşımlar sonucu olabilmekte.
genelde aks kesme sorunu sıkla rastlanır buda aşırı atılan yük ve bir çukura girdiğinizde vites küçülterek zorlama gibi genelde akslarda yerli imalat olduğundan ancak rontgen de görülen mikro çatlaklar ve kılcal çatlamalar aşırı yükte sizi yolda bırakabilir.
manifold çatlakları ise gayet olağan olabilmekte benimde başıma geldi bu orjinallerde daha sık oluyor fakat ne hikmet ise yerli manifoldlarda karşılaşmadım bende orjinal amerikan manifoldu söküp yerli orjinal ile değiştirdim hatta bunu forumda yazmıştım çok ta pahalı bir parça değil yerlisi yeni sıfır parça 70 tl civarında fakat çıkma daha mantıklı iyi bir çıkmacıdan temiz olarak bulmak mümkün ısıyı soğuğu görmüştür döneceği kadar dönmüş alışmıştır takmadan bir kapakçıda taşlatıp taktıktan sonra yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz sevgi ve saygılarımla

Yunus bey ilginize teşekkürler dün yazarken aklımda olan ancak yazım sırasında başka işlerede bakınca unuttugum iki küçük soru daha affınıza sıgınarak,
benzinli motorlarda sübap sistemi hidrolik iticilimi manuel ayarlımı bide böyle bir ayrım varsa imalat yılları,
grangın belirli bir modele kadar dövme çelik daha sonra dökümden işleme oldugu bilgisi var ancak bu yıllar hangisi
bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

rica ederim cem bey yardımcı olabiliyorsam ne mutlu belirttiğiniz üzere benzili araçlarda sübap sistemi her iki şekildede mevcut ayarlı ve lifterli gene bir karışıklığa mahal vermemek için 77 ye kadar ayarlı tip sonrası 83 senesine kadarda lifterli biliyorum yanlışım varsa düzeltiniz gerçi çok ta önemli değil her iki tipe de çevriliyor örn : benim aracım lifterli idi lpg taktığımdan dolayı ayarlı tipe çevirttirdim şu an maşallah tık yok diğer sualinize gelince ben benzinli araçta grang kestiğini duymadım görmedim dizelde ise olabilir diyorum oda kullanıcılardan kaynaklanan durumlardan yurdum insanı ekonomik güçlüklerden inanlımaz çözüm üretmekte bilhassa dizellerde kışın geç çalışmalardan dolayı sıklıkla başvurulan eter yöntemi krank miline kalıcı hasarlar bırakmatka kesmeler bu uygulamalar sonucu meydana gelmiş olabilir onun dışında böyle bir durum ile karşılaşmadım sevgi ve saygılarımla yunus emre TOK

http://www.sahibinden.com/dodge_4_4_boylesi_yok_hani_tek_derlerya_oyle_yani-90WQQaXQQ18568253WQQpXQQdisplayitem#
dodge hayranları olarak bu aracı bi yorumlarmısınız bu para çok mu bu araç için bu hale getirmem için piysadana alabilceğim 5 binlik bir s 100 e ne kadar masraf yapmam gerekir ?

merhaba bahsettiğiniz araç çok güzel bir şekilde modifiye edilmiş bu işin sonu yok arz talep meselesi rakam fazla yada eksik diyemem bu tip modifikasyonlar oldukça geniş vakit ve nakit gerektirir sizin kullanım şartlarınızı ihtiyaçlarınızı karşılaması önemli sizin için elzem olan bir başkasına göre gereksiz olarak algılanabilir değerlendirmenizi ona göre yapın .
ayrıca üzerinize alınmayaın sorunuza istinaden yazıyorum genel kanı 5000 tl lik bir dodge alıp 2000-3000 tl harcayıp ilandaki veya benzeri gibi bir araç yaparım düşüncesi biraz ütopik her bir parçasını kendiniz yapmaya(bakım onarım ve değiştirme ) kalksanız bile buna kaporta boya alt takım motor şanzıman difransiyel elektirik tesisatı koltuk döşeme vs vs vs daha bunun lastiği jantı sırf üzerindeki kilitler adet başına 1000 -1500 arasında parça ve işçilik masraflarını br araştırıp öyle uygulamaya koyulun derim.
illede kendiniz toplamak isterseniz bütçeyi biraz daha yükseltip daha derli toplu bir araç almanızı önerebilirim iyi günlerde kullanmanız dileğiyle sevgi ve saygılarımla yunus emre /izmir

BU DODGENİN ÖZELLİKLERİ :: HİDROLİK DİREKSİYON 400 LÜK ön arka DEFRANSİYELİ arabaÇOK KUVVETLİ DİZ BOYU karda ZİNCİR TAKMADAN DEWA M EDERSİN İSTEDİĞİN GİBİ DAĞA ÇAMURA KARA GİREBİLİRSİN BÖYLE DOÇ ZOR BULUNUR DEFRANSİYEL GÜÇLÜ DİZEL motor PERKİNS motor

Korsan003

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri