S100 4X4

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan keros Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,273

Etiketler
Ynt: S100 4X4

s 100 öncelikle hoşgeldiniz.sizin oralar neresi? birde sizin aracın diferansiyel kilidi varmı ve sorması ayıp olmazsa kaça aldınız ve hariçten masraf ettinizmi? bende bu araçları merak etmekteyim.gerçekten çok heybetli ve kullanışlı araçlar fakat biraz masraflı galiba. (en azından niva'ya göre)

sayın mikdaa hoşbulduk bizim burası düzce aracımda difransiyel kilidi olduğunu sanıyorum bu aracı bende 92 model şahin vardı onunla takas ettim dodge s100 üm 77 model üzerinde fiat 50nc motoru vardır aracım dizeldir.hariçten masraf olarak rolbarlar iç döşeme projektörler vs ama istediğim hale gelmesi için biraz daha masraf edeceğim

merhaba arkadaşlar dodge hakkında sevgili arkadaşlarımız görüş ve düşüncelerini bildirmişler sağolsunlar bir dodge kullanıcısı olarak bende yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim dodge s 100 (tek kabin -çift kabin -minibüs (genelde askeriyede eski ambulans yada ptt araçları gibi) bu araçlar ağır hizmet araçlarıdır her güzelde olduğu gibi bu araçlarında ufak sayılabilecek bazı kusurları vardır ufaktan kastım biraz göereceli ;)benzinli kullanımda ortalama 16-17 lt benzin tüketir standart versiyonu 7.50 x16 lastikler ile buna lpg kullanımında 22-23 lt'ye tekamul eder araç üzerinde biraz oynama yaptığınızda çelik jant 32x11.5x15 courser lt kar tipi lastik ile buna ilave olarak araçta ön koruma arka koruma zincir takoz 300 kg kapasiteli çalaskar diğer ekpman kamp malzemeleri ile toplam ağırlık 2500 kg ye ulaşır 2.5 ton 3700cc bir motora görede makul sayılabilecek bir ölçü as 250 lerde ise ortalama 600 civarı mazot tüketimi gerçekleşmetke bende ve arkadaşlarımda toplam 4 adet dodge'miz var bir tanesi as 250 çift kabin bir d150 dizel minibüs bir tek tabin benzinli ve benim aracım çift kabin benzinli hafta sonları sürekli arazide olan araçlar eksiksiz hizmet etmektedirler parça sorunu yaşamıyoruz yedek parçaları ucuz rotiller adeti 20 ytl istavrozlar 25 ytl ön dif kilitlerini çiftini 150 ytl aldım millmaker şu an 250 ytl civarında debriyaj setini komple orjinal değiştirdim işçilik dahil 400 ytl arka kilitli difransiyel 1000 ytl gerek duymadım belki ilerde belki bir offroad aracı değildir fakat kullananların gönlünde o bir emektar hizmet aracıdır kemikli yapısı biraz köşeli olması ona ayrı bir cazibe veriyor aydında dağ köylerinde manisada sırtında 6-7 ton yük ile dağ bayır dolaşan şantiyelerin belkemiği telekomun özellikle tedaşın olmazsa olmazları dodge S100 bence biraz saygıyı hak ediyor en azından emekliliğinde sevgi ve saygılarımla

bizim emektar

Kopya  Resim 122

daha ufak bir araç düşünmüştüm önceleri fakat dodge eskiden beri gönlümde yatıyordu bir türlü temiz fazla oynanmamış denk getirememiştim bir hafta sonu gece 2 sularında onu gördüm üzerinde satılık ilanını görünce diğer arkadaşları almak için 15 dk rötar sorun olmaz diye düşündüm hem belkide yeni av aracımız olabilirdi , ilandaki numarayı alıp arabayı sokak lambasının ışığı ile incelediğim kadarı ile inceledim her zaman alıcı kör olur derler bir hafta lık bir pazarlık sonucu aracı aldım ilk olarak aracın alt takımlarını değiştirecektim fakat debriyaj sırasının gelmesini beklemedi yukarıda belirttiğim gibi alıcı çoğu zaman araç almanın hevesi ile bazen görmüyor ufak tefekleri es geçtim elimizde anahtar tutuyor allah kerim dedim debriyaj set olarak değişti parça sorun olur sanmıştım fakat umduğum gibi çıkmadı her parçası aklınıza ne geliyorsa mevcut alt takım rotiller rot başları ön arazi aksları istavrozlar rot boruları direksiyon mafsalları power in mafsalları uzun rot kısa rot sabitti onuda ayarlı hale getirdim bir uzun rot 2 rot başı biraz torna ve kaynak nelere kadir oldu size ayarlı kısa rot sonra aracı komple soydum tabandan tavana kadar içerisini tel fırça canavar ardından 80 kum zımpara üzerine şase boyası ardından 5 mm çatı izolasyonlarında kullanılan malzeme üzerine 2 kat 4mm poliüretan mat onun üzerine yanmaz mineflö son olarak taban döşemesi ön camın altından arka canım altına kadar komple bu işlemi uyguladım motor sesini içeri almasın diye ön göğüslük şanzıman ve arka cam altınada soğuğu içeri almasın diye 16mm izoleli mat kullandım tüm bunların üzerine iç döşeme drolitlerini 4mm ile 6mm su kontraplağı ile değiştirip üzerlerine deri döşeme gerçekleştirdim tavana da aynı işlemi uyguladım komple döşemeden sonra içi hayli güzel oldu koltukları rahatsız olduğu içinde ön koltukları mercedes koltukları ile değiştirdim arka koltuğu da sandıklı hale getirip içerisine hem özel eşyaları koyup hemde yatak olarak kullanabiliyorsunuz arka kasa üzerinede saç ve profilden bir amortisörlü bagaj kapağı imal ettikten sonra kamp malzemelerini eve çıkatıp indirmek sorunuda ortadan kalktı A dan Z ye değişmiyeni kalmadı her şeyi ile 4x4 lük oldu tek sorunu yakıt maliyetinin biraz yüksek sayılabilecek konumda olması ortalama 330 ile 450 arası yakıyor
bu aracı almamdaki sebebler bagaj hacminin çok yüksek olması hem işte hemde özelde kullanmam ve insana bağımlılık yapması dodge parça sorunu yok bol ve ucuz belki inanmayacaksınız araziye fazla girdiğimden boyasını hammerit boya ile kendim fırça ile boyadım dal budak ufak tefek sıyrık ve sürtmelerde aşınma gerçekleşmiyor

aracını tanıyıp artılarını eksilerini bilip onu seversen. işte en güzel arazi aracı bana göre odur. wilde arkadaşımız çok güzel yazmış zevkle okudum. aracınıda iyi tanıyor, başka araç şimdi onu kesmez.

merhaba arkadaşlar sağolun sizlerde gönlünüzde yatan 4x4 ünüzle kazasız belasız güzel günlerde kullanın.
sevgili dodge s100 ben izmirde ikamet etmekteyim izmirde bayağı bir parçacı mevcut 1. sanayi bornova atılgan otomotiv -karabağlar akmercanlar 2.sanayi bornova 5. sanayi pınarbaşı 5 sn de özellikle büyük araç üzerine kurulu son olarakta ben 5. sn de arka yan camları yapışma olarak değiştirdim aslında aracı aldığım günden beri nasıl topladığımı kare kare görüntüledim fakat bilgisayarda meydana gelen bir virüs malesef bilgisayarı güncelleyen arkadaşta sağolsun işin kolayına kaçıp tüm bilgi ve resimleri katletmiş fakat görüntü olmasada yazı ile sıfırdan nasıl topladığım neler yaptığım hepsini yazacağım en azından bir dodge toplamak isteyen arkadaşlara ön bilgi mahiyetinde olur onlar benim düştüğüm sıkıntıya düşmezler.
arkadaşlar yakıt tüketimi olarak ta dün gene depoyu fulledim hesap ortada aracımda bulunan eski lpg kitini değiştirdim zaten tahminim aldığım şahıs ehli bir lpg montajı yaptırmamıştı tankın son kullanımıda dolmuştu ve vize zamanı gelmişti aracı hem kendi kullanım tarzıma hazırlamak hem can güvenliği emniyeti vede yeni vize uygulamasından geçmek için sıfır lpg kiti taktım brc marka oldukcada memnunum dünkü ölçümümde; ( bu arada yeni vize uygulamasından geçtim ;)
alınan lpg :23 lt katedilen yol (şehir içi) 94 km lpg lt fiyatı :1680 =411 kr bu aracımın kış ekipmanları ile birlikte hesaplanarak yapılmıştır
fakat tekrar belirtmekte fayda görüyorum sevgili arkadaşımız jeep çok güzel bir konuya değinmiş şimdi başka araç onu kesmez diye ne diyeyim vallahi doğru söylüyor son olarak bir arkadaşıma 90 model feroza aldık onuda kullandım fakat dodgedeki hazzı alamadım yoksa araç çok güzel kompak boyutlarda yakıt tüketimi 200 kr yarıyarıya fark var emme velakin araç bayağı bir samimi yan yana cancana oturuyorsunuz eşya olayı ayrı bir sıkıntı port bagaj da olsa jet bag da olsa aracı kasıyor benim yayıntım çok oynayamam yerim dar canım gibi ;)
aslında hanım ile bu konuda biraz da olsa bana belli etmemeye çalışsada kazak erkeğim ya oda kullanabileceği bir araç istiyor daha önce suzuki vardı oda çok güzeldi benzinle kullandığım halde yakmıyordu meret fakat parça olayı beni zorluyordu arabayıda önceki sahipleri bayağı bir hırpalamışlardı bir yerini yapıyorum diğer yerden su kaçırıyordu sonunda sattım tabi bir suzuki ile dodge parçalarını kıyasladığımda dodge çok hesaplı geldi şimdi o kadar araştırmama rağmen işletim maliyeti düşük parça sıkıntısı yaşamayacağım bir araç bulamadım tabi kendi bütçeme göre.
dodge almak kullanmak isteyen arkadaşlar araç seçimi çok önemli bir konu bu siteyi kuranlar ve yöneticiler değerli büyüklerimiz bu işin duayenleri mevcut onların da fikirlerinizi almanız sizin için daha iyi olacaktır haddim olmayarakta ben nacizane bir kaç görüşümü belirtmek isterim araç kullanım şekliniz nasıl olacak off road için pek uygun bir araç değildir bir jeep in kıvraklığını bir ladanı hafifliğini arazi kabiliyetini bir suzuki yada daihatsunun rahatlığını bulamazsınız.bunun yanı sıra düşük vergisi 2008 vergisi 1. ve 2. taksit toplam 252 ytl parça sıkıntısı olmaması elektronik beyin dışında başka bir elektronik donanımın bulunmaması eliniz anahtar tuttuktan sonra yolda kalma olayınız olmaz
diğer amerikanların mopar parçalarının uyum sağlaması lastik jant sıkıntısı yaşamazsınız 7.50x16 dan 37inç e kadar hiç bir tadilat gerektirmeden kullabilirsiniz (ofsetleri belki dışa almak gerekebilir) yük olayınız varsa 4-7 ton arası S100 S200 AS 250 rahatlıkla atabilirsiniz
hemen belirteyim AS 250 arazide gitmem demez normal şanzımanıda araziside takviyelidir fakat boyutları itibari ile S 100 kadar rahat olmaz
temizlerinden denk getirseniz fazla masraf etmezsiniz tabi bu işin sonu yok siz kendi zevkinize göre akla hayale gelmeyen masraflarda ekleyebilirsiniz tüm bunları okuyup dahada iyisi bir dodge kullanın derim sahipleri kullanmanız için bile vermez fakat en azından yanında oturup görebilirsiniz son olarakta belirteyim bir hafta sonu cumartesi öğlen yola çıktık manisaya bir dağ köyüne çıktık arabanın arkası virajdan çıkmadan burnu viraja giriyordu ve rampa çıkıyorum en yakın benzinlik 25 km ileride daha arabayı tam toplamadığımdan benzin deposu takılı değil arkada 10 lt çanta var biterse oradan sifon yapacağım lpg son yeşil ışıkta göz kırpıyor köy yolundan çıkıp araziye giriyoruz oradaki bir abimize uğrayıp ziyaret edeceğiz onuda bulamayıp boynumuz bükük ayrılıyoruz lpg bitecek kısa olur diye kestirme bir yol söylüyorlar araba arazili ya her yerden geçer hesabı bir kayalık ki aman deyim yakındaki baraj inşası için kayaları patlatıyorlarmış o yoldan sonra arabada baret taşıma kararı aldım ;) yolumuzu aştık bizi kum ve mıcır melezi bir parkur bekliyordu onu aşarken arabanın rahat gaz yemediğini hissettim gazın azaldığına yorum yaptım yarım saat sonra asfalttayız en yakın benzinliğe giriyorum full drken adam apış arasını oğuşturuyordu saygısız adam nolucak bu kadarda aleni olunmaz efendim araba kasıyor yorgunluk hat safhada kaputu açmaya üşeniiyorum sabuncu belinde 2. vitese düşüyorum sağ salim evdeyiz sabah işe gidecem araba tuhaf çalışıyor motor soğuk normale döner deyip devam ediyorum işe geldim aracı stop etmemi beklemeden o kendini stop etti artık dinlenmiş ve her türlü mücadeleye hazırım kaplan gibi kaportayı açıyorum bakıyorum amanın manifold ekmek arası 3 parça olmuş 3 yerden kırık okadar yolu nasıl geldin gavur nasıl bir motorsun arabanın pancar motor gibi patlatması lazım sadece çekiş kaybı yaşattı olay araya 50 kayme sıkışmış sıfır manifold conta vs 70 ytl işlem tamam daha sonra size sol ön rulmanın nasıl kağıt helva olduğnu ve en ufak bir emare vermeden peryodik olarak alt takım yağlaması için aracı krikoya aldığımda farkına vardımı sonra anlatırım sevgi ve saygılarımla

merhaba arkadaşlar evet sevgili S100 aracım internette satılık olarak görünüyor aslında bu bir göstermelik ilan desem daha doğru olur hemen açıklayım yukarıda belirttiğim gibi diğer aile bireyleride kullanabileceği bir araç istiyor bende şu an için 2. bir araç alacak konumda değilim bende kimse gücenmesin diye aracı internetten satılığa çıkardım araba satılırsa sizinde kullanabileceğiniz bir araç 4x4 olmak kaydı ile alırım dedim sonuçta dodge hemen satılan bir araç değildir alıcısı ve satıcısı bellidir bende bu konuda biraz ketumumdur parayı veren düdüğü çalar hesabı alan olursa hayrını görür olmazsa bende kalır zaten ana fikirde bu.
bir kere 4x4 bir araç kullandıktan sonra diğer arabalar sizi kesmez oyuncak gibi gelir bazen babamın ve yahut kayınpederimin arabasını kullanıyorum su birikintilerinden geçerken ayaklarımı kaldırıyorum sanki denizaltı gibi geliyor araçta yükseklik bence önemli yola ve araziye hakim oluyorsunuz.
sevgili S100 durum bundan ibaret

abi bence senin araban tam aile arabası içi geniç yüksek kullanmasıda zevkli bi araç ben benim docu alınca keşke daha önce alsaymışım diyorum kendi kendime şimdiye kadar beni hiç yolda arazide bırakmadı allah a şükür

hocam güç istiyorsanız dodge derim onların motoru değişmiş olanı var genelde 50nc motoru takıyolar dizel çok güzel 72 kilometre yola 20 ytl lik mazot yakıyor gücünü sorarsanız mükemmel dereden karıkarşıya geçen bir mitsubişhi kamyonetvardı kasası odun yüklüydü dereye saplanmış traktör çekememiş beni çağırdılar yolda berbat çamur yirmi santimden fazla ortalık batak ben geldim zinciri bağladım bi gaz verdimzincir koptu anlaşılan sağlam saplanmış kamyonet bidaha zinciri bağladım arazilere taktımortalığı yırta yırta çektim arabayı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri