Rusya'ya Arabamla Gitmek İstiyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hukukadami42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,952

hukukadami42

Ana Kamp
Arkadaşlar 2-3 ay içerisinde özel aracımla ve ailemle Rusya'ya gitmek istiyorum, bazı sorularım var, cevaplarsanız sevinirim.
1-) Hala Rusya'da yaşıyor musunuz? Yaşamıyorsanız ne zaman ayrıldınız? Güncel bilgileri merak ettiğim için soruyorum.
2-) Türk ehliyetleri rusya'da geçerli mi? Sanırım rusça tercümesi ile kullanılabiliyormuş, merak ettiğim rusça tercümesini Türk noterlikleri mi yapacak ya da Rus noterlikleri mi?
3-) Triptik belgesi şart mı? Şart ise ne kadar masrafı var?
4-) Rusya'ya hangi güzergahtan gitmeliyim? Rusya'ya hangi sınır kapısından girmeliyim? Hangi sınır kapısından çıkış yapmalıyım? EN SAĞžLIKLI YOL hangisi? Moskava'ya kadar gitmek istiyorum. Ve belli başlı şehirleri gezmek istiyorum.
5-) Rusya'da hava durumu nasıl oluyor? Nisan-Mayıs aylarında hava durumu nasıl? Arabamla gezeceğim, hava durumu gezmemi etkiler mi?
6-) Rusya'da güvenlik nasıl? Kendimi güvende hissedebilir miyim? Hırsızlık, rüşvet olayları ne durumda? sokakta rahatça gezebilir miyim? Trafik kurallarına UYSAM BİLE rüşvet ödemek zorunda bırakılır mıyım?
7-) Rusya'ya giderken yanında Türk lirası mı, euro mu, dolar mı bulundurmalıyım?

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe yazacağım, şimdiden emeğiniz ve ayırdığınız vakit için çok teşekkür ediyorum.

Etiketler
Ynt: Rusya'ya Arabamla Gitmek İstiyorum.

merhaba. ben burda yaşıyor ve okuyorum. gelirken ehliyetinizi ve pasaportunuzu noterli tercümesini yanınızda bulundurun. ingilizce olan pasaportunuza yalnızca sınırda bakarlar. ülke içinde rusça noter tercümesi gereklidir. yalnızca siz deöil gelicek olan tüm aile fertlerinin rusça noter tercümeli pasaportunun olmasına dikkaet edin. ben hiç bir zaman arabamla gelmediğime göre triptik belgesi hakkında yardımcı olamıyıcam. bu konuda başka bilgili arkadaşlar yardımcı olursa güzel olur. yol güzergahınız ortalama böyle olucaktır. şu an ukrayna biraz karışık durumda. ukrayna sınırında uzak durmanızı öneririm. hava durumu şimdilik sakat. gündüz güneşliyken akşam eksi 15a kadar iniyor benim olduöum şehirde. (moskovaya 700km uzaktayım). ve her yerde şimdilik böyle. mayın ortasında gelirseniz ortalama 10-25 dereceye uygun giysilerinizin üstünüzde bulunmaına dikkat edin. şimdilik ruble kendine geliyor. yeni yıla kadar dollarla gelseytiniz yüzde 50 masraflartdan kar etmiş olurdunuz. üzerinizde dolar euro olsa iyi olur. türk lirasına her yerde bulamazsınız değişmek için. rüşvet olayı tamamen sizinle ilgili. isteyen ola bilir. o da bazen çıkıyor. isterlerse üzerinizde türkiyeden bozuk 5 tana 100rublelik bulundurun. sınırı geçince çay parası isteyen olursa 200rubleden fazla vermeyein. güvenlik normal durumda. istediöiniz yerde geze dolaşa bilirsiniz. sorun olmaz söylemiyorum. her şehirde her ülkede bu var (istanbulda bahçelievlerde uğradığım saldırının bir benzerini henüz görmedim rusyada) kendi ülkenizde şehrinizde ggüvenliyinize ne kadar dikkat ediyorsanız o kadar dikkat edin. yeter. başka sorunuz olursa yardımcı olurum.

güzergah ortalama

54

Tercümeyi Türk noterliklerinden yaptırsak oluyor mu? Sadece ehliyet yeterli değil mi? Pasaportu neden tercüme ediyoruz anlamadım, ayrıca daha önce karayolu ile gürcistan veya azerbaycan üzerinden rusya'ya giden biri yok mu forumda? Hangi güzergahı takip etmeliyim? gürcüstan ile rusya arasında gerginlik halihazırda ne durumda? merak etmekteyim.

Daha önce arabamla Gürcistan'dan girip Kırım'ı gezip, Bulgaristan'dan dönerek karadenizi dolanmıştım. 2014 yılında İskandinav Ülkelerini gezerek St.petersburg gitim. Şimdi ise mayısta bir mani çıkmaz ise yine arabamla Moğolistana giderek oradan Baykal gölüne çıkıp Moskova üzerinden Türkiye'ye döneceğim.
Yanlız Türkiyeden Yunanistana girerken uluslararası ehliyet soruluyor, diğer ülkelerde ehliyetimiz geçerli, pasaportunda tercümesi gerekmiyor zaten pasaportun içinde ingilizce terimler mevcut. Güvenliğe gelince dünyanın her yeri aşağı yukarı aynı Türkiyede nasıl davranman gerekiyorsa oralardada aynı şekilde olmalısın, trafik kaidelerine uyarsan cezada yemezsin rüşvette vermezsin. Rusyaya girişte şahsın ve araç (meşine) bilgilerini doldurman için 2 nüsha Rusca yazılı kağıt veriyorlar,bu konuda gümrükteki memurlar doldurmana yardımcı oluyorlar, Rusya çıkışında bunlar tekrar çıkış yaptığın gümrükte geri alınıyor.

Cevaplar için teşekkür ederim, hala netleştiremediğim iki konu var, ehliyetin tercümesi şart anladığım kadarıyla, ehliyetin tercümesini hangi noterlikte yaptırmam gerekiyor? Türk Noterliği veya Rus noterliği arasında fark var mı? Diğer konu ise Türkiye üzerinden Rusya'ya gitmek istiyorum, bu nıktada hangi güzergahı takip etmem gerekiyor? Hangi kapıdan çıkış yapmam daha sağlıklı olur? Gürcistan ile Rusya arasındaki gerilimden ötürü bazı sınır kapılarından giriş çıkış yapmak sıkıntı oluşturabiliyormuş, bu nedenle daha önce ve yakın zamanda çıkış yapan arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum, herkese teşekkür ediyorum.

Ehliyetin tercümesine gerek yok üzerinde ingilizce olarak sürücü belgesi yazmakta, Ukraynadan gitmek istemiyorsanız zaten dünyanın en bozuk kasisli yolları Ukraynada, Gürcitandan veya Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Beyaz rusya üzerinden Moskovaya gidebilirsiniz. https//www.facebook.com/veli.devekaya.7

pasaport ve ehliyet için herhangi bir noterden tercüme etmeye gerek yok . her ne kadar veli devekaya abim kadar tecrübeli olmasamda benim rusya seyahatimde tek problem olan şey yeşil sigortamızın olmamasıydı onun haricinde sık sık kontrollerde avantadan para isteyen polisler vardı fakat biz hiç birine avanta vermedik. kurallara uyduktan sonra korkulacak hiç bir durum yok.. iyi seyahatler.

Gürcistan üzerinden gitmek en mantıklısı,vize istemiyor ve 8-10 saatte geçeceğiniz bir ülke.Evet yeşil sigorta sorun olabilir Rusya'da.Esasında sorun olmazsa siz kendiniz için yaptırırsanız iyi olur.Triptik lazım etmiyor,araç gümrükte pasaporta işleniyor.1 seferlerlik bir işlem.Pasaport,ehliyet gibi şeylerin çevirilerine gerek yok.Rüşvet olayı biraz şansa bakıyor ama yolda durdurulacağınızı sanmam.Yanınızda bir miktar dolar tabiki bulundurun,ama benim tavsiyem (Rusya için) bankamatik kartınız maaş için mesela (kredi kartı değil) vardır oraya paranızı yatırıp istediğiniz herhangi bir bankamatikten çekmeniz yönünde.Rusya'da her yerde rahat bir şekilde para çekebilirsiniz.En güvenlisi bence bu.Yollar Gürcistan da eh işte.Rusya'da sınırdan Moskova ya kadar süratiniz 100 km aşağıya düşmez.

всё будет хорошо!

Yakıt konusunda da çekinceniz olmasın.Benzin ve gaz Rusya'da gerçekten çok kaliteli.Son gelişimde ufacık çift pompalı eski bir benzinlik ten almıştım benzini;korkarak .Ama parayı öderken kasiyerinde dediği gibi benzin Tr'den sonra fark ettiyor yani(arabanın çekişi bile değişti Rusya ya girince )

всё будет хорошо!

Arkadaşlar 2-3 ay içerisinde özel aracımla ve ailemle Rusya'ya gitmek istiyorum, bazı sorularım var, cevaplarsanız sevinirim.
1-) Hala Rusya'da yaşıyor musunuz? Yaşamıyorsanız ne zaman ayrıldınız? Güncel bilgileri merak ettiğim için soruyorum.
2-) Türk ehliyetleri rusya'da geçerli mi? Sanırım rusça tercümesi ile kullanılabiliyormuş, merak ettiğim rusça tercümesini Türk noterlikleri mi yapacak ya da Rus noterlikleri mi?
3-) Triptik belgesi şart mı? Şart ise ne kadar masrafı var?
4-) Rusya'ya hangi güzergahtan gitmeliyim? Rusya'ya hangi sınır kapısından girmeliyim? Hangi sınır kapısından çıkış yapmalıyım? EN SAĞžLIKLI YOL hangisi? Moskava'ya kadar gitmek istiyorum. Ve belli başlı şehirleri gezmek istiyorum.
5-) Rusya'da hava durumu nasıl oluyor? Nisan-Mayıs aylarında hava durumu nasıl? Arabamla gezeceğim, hava durumu gezmemi etkiler mi?
6-) Rusya'da güvenlik nasıl? Kendimi güvende hissedebilir miyim? Hırsızlık, rüşvet olayları ne durumda? sokakta rahatça gezebilir miyim? Trafik kurallarına UYSAM BİLE rüşvet ödemek zorunda bırakılır mıyım?
7-) Rusya'ya giderken yanında Türk lirası mı, euro mu, dolar mı bulundurmalıyım?

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe yazacağım, şimdiden emeğiniz ve ayırdığınız vakit için çok teşekkür ediyorum.
Eski bir mesaj, lakin yeni fark ettim, umarım sorunuzun yanıtını almış ve seyahatinizi gercekleştirmişsinizdir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri