Rusya;ural Etekleri Ve Idil(=volga) Boyları;1-9.ağustos.2015

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,704
Yemek sonrası şehri dolaşmaya devam ettik.Önce Özgürlük Meydanı (=площадь Свободы=Ploşad Svobodı)’nda bulunan Musa Celil Opera Binası(=Опера Жиганова Муса Джалиль=Opera Jiganova Musa Jalil) ’nı ziyaret ettik. Musa Celil,tıpkı Abdullah Tukay gibi çok önemli bir tatar şairidir.Vatanseverlik üzerine yazdığı şiirlerle tanınır.II.Dünya Savaşı sırasında cephede yaralanarak esir düştüğü naziler tarafından ülkesine ihanet etmeye zorlanmış ancak bunu kabul etmeyerek esir düşen rus askerlerini nazilere karşı örgütleyince giyotinle idam edilmiştir.
20150913 151324 zps05c2n420

20150913 150657 zpsin6mlp0z

Musa Celil Tiyatrosu

1851 yılında inşa edilen ve klasik bir çizgiye sahip bina modern teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak İzmirli Odak firması tarafından baştan aşağıya yenilenmiş. Bunun sonucunda toplam alanı 17.000 metrekareye çıkan bina bin kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyüğüdür. Bilet fiyatlarının da çok uygun olduğu söylenen bu yerde bir performans izlemek mükemmel olurdu.Bir dahaki sefere diyelim :(

Etiketler
IMG 1646 zpsonuaq4gk

Basket Hol

Tataristan otelinin arkasından Kaban Gölü’ne doğru yürümeye başlıyoruz.Bu bölgede Spartakovskaya Caddesi üzerinde Unics Kazan takımının maçlarını oynadığı 7.500 kişilik kapalı salon Basket Hol (Баскет-холл) ile karşılaşıyoruz.

Bundan sonra Kaban Gölü kenarına geldik.Birbirine bağlantılı uzanan Kaban Gölü,Bulak adı verilen bir kanal vasıtasıyla Kazan Nehri’ne bağlanmıştır.Нижний(=Nijni=alt) Кабан, Средний(=Sredni=Orta) Кабан ve Верхний (=Verhni=Üst) Кабан olarak üçe ayrılan bu göllerde küçük teknelerle gezinti yapılır, kanal yoluyla Kazan Nehri’ne geçilirmiş.Kaban Gölü halen ülkenin en büyük gölüdür.Bir rivayete göre Kazan Hanlığı düşmeden önce zengin tatarlar altınlarını bu gölün dibine gömmüşlerdir. Bu nedenle pek çok kişi gölde define aramışsa da gölün esas zenginliğinin içindeki lezzetli balıklar olduğu aşikardır.

IMG 1572 zpsptr4uqsn

IMG 1653 zps8sszuupd

Kaban Gölü

IMG 1648 zpstsaijuvl

IMG 1647 zpse5hnlezy

Kaban Gölü kıyısındaki Tatar Mahallesi’nden kareler

IMG 1652 zpspkkt9ele

Kaban Gölü kıyısındaki Rus Mahallesi

IMG 20150807 WA0004 zpsrrs6c4xb

IMG 1664 zpspnh2kptn

Kaban Gölü’ne bağlantıyı sağlayan Bulak’ın gündüz ve gece görünümünden kareler

Kaban Gölü kenarında bir süre dolaştıktan sonra merkezdeki Kazan Devlet Üniversitesi(=Казань федераль университеты)’nin önüne geldik.1804 yılında kurulmuş olup, yaklaşık 3500 öğretim görevlisi ve 50.000 öğrencisi olan üniversite Avrupa'nın sayılı üniversiteleri arasındadır.Burada öğrenim görmüş en ünlü öğrenci ise Lenin'dir.

IMG 1568 zpsdwpgou15

Kazan Devlet(=Federal) Üniversitesi

IMG 1567 zps8xld0osb

IMG 1650 zps882iadfa

IMG 1656 zpsoqpmv3vy

Burada fıskiyeler ve oturma üniteleri ile güzel bir dinlenme alanı yaratılmış.

Ünlü Tatar oyun yazarı Aliaskar Kamal’ın adını taşıyan Tiyatro (=Театр Галиаскара Камала=Teatr Galiaskara Kamala) Kaban Gölü’nün kıyısında 1906 yılında kurulmuştur.Tiyatronun repertuarında Tatar oyun yazarlarının yazdığı oyunlar ağırlıkta olmakla beraber rus ve diğer ülkelerden yazarların oyunları da sergilenmekte imiş.Bu tiyatronun bir özelliği de tatar dilinden anlamayanlar için geliştirilmiş çeviri sisteminin bulunması imiş.

IMG 1655 zpss5ch6cli

IMG 1569 zps0s1t6mza

IMG 1570 zpsvbebhjjp

Aliaskar Kamal Tiyatrosu

IMG 1571 zpszsav6eyp

Etkinlik programı.İlk bakışta anlayabildiklerim ayın 8 ve 28’inde Nasreddin Hoca;13 ve 27’sinde Soysan mı soymasan mı;29’unda Yaş Yürekler;31’nde Muhabbet FM gibi oyunlar var.

Kazan'daki son akşam yemeğimiz için Bauman Caddesi No:31/12 adresindeki Tatar Mutfağı Evi(=Дом Татарской Кулинарии=Dom Tatarskoy Kulinari) Restoran’a gittik.Rus,Tatar ve Özbek mutfağı ağırlıklı çalışan bu mekan bana sanki bir devlet restoranı gibi geldi.Servis biraz yavaştı ancak uçağımız 02.40'da kalkacağı için bu bizim işimize geldi ve burada geçirdiğimiz iki saat boyunca tatar mutfağının önde gelen yemeklerinin tadını yavaş yavaş çıkardık.

20150913 174312 zps01szgk3e

Patatesli gözleme(=Кыстыбый с картофелем=Kıstıbıy sı kartofelem)

IMG 1658 zpsurilljqr

Yeleş(=Элеш)

IMG 1659 zpsdtdifihi

Kuzu etli Şurpa(=Шуpпа из Ягнятины=Şulpa iz yagniatina)

20150913 173643 zpsptqxez9q

Mantı(=Манты из баранины=Mantı iz baranin)

Tatlı olarak da çak-çak,smetannik ve Tatlı(=Татлы) aldık.

20150913 173803 zpspgqqootl

Çak-çak

IMG 1660 zps4evc7ltv

Smetannik ve Tatlı

Smetannik daha önce anlattığım gibi rus cheese cake'i;Tatlı ise ince açılmış üzüm pestilinin içine yine kuru meyvalardan yapılan çok tatlı olmayan bir harç sürüldükten ve rulo yapılıp sarıldıktan sonra dilim dilim kesilmiş bir gıda.Her ikisi de çok başarılıydı.

Kazan'daki bu son yemeğimize 1200 ruble(~60TL) ödedik.

Yemekten sonra Bauman Caddesi'nde bir veda turu atıp otelimize döndük.Sonrasında valizimizi alıp otel vasıtasıyla ayarladığımız taksiye 510 ruble(~25 TL) ödeyip şehire 25 kilometre uzaklıktaki havaalanına gittik.Havaalanı Dünya Yüzme Şampiyonası'ndan ülkelerine dönmekte olan sporcu kafileleri nedeniyle çok kalabalıktı ve burada bizi yine bir THY sürprizi bekliyordu...Uçak üç saat rötarlı havalanacaktı. Ancak bu dahi keyfimizi kaçıramadı ve sonunda sabah 09'da varmayı umduğumuz İzmir'imize ve evimize öğlen saatlerinde ulaşarak dokuz gün süren ve bazı yerleri görmeyi başaramasak da bir hayli yorulduğumuz ama bir o kadar da keyif aldığımız bu yolculuğa son noktayı koyduk.

Başkurtistan,Mari-El Cumhuriyeti,Çuvaşistan ve Tataristan görülesi yerler olup gerek Tatarları,Marileri,Çuvaşları ve Başkurtları gerekse topraklarını, kültürlerini ve yemeklerini sevmemek mümkün değil.Sonuçta bu topraklar ve insanları belki dünya haritası üzerinde bizden uzaklarda ama özünde bizim içimizden bir parça olduklarını bize hissettirdiler.

Alttaki şiiri hangi şairin yazdığını bilmiyorum ancak bu dizeler bölgede yaptığımız gezi sonrası duygularımıza tercüman oldu diyebilirim;

Bir gün Yayık(=Ural),
Bir gün İdil(=Volga),
Bir gün Kırım’a gideriz.
Yayık bizim,
İdil bizim,
Kırım bizim,
Göz dikme mahvederiz.

Bu gezi yazımın da uzun olduğunun farkındayım.Amacım her zaman olduğu gibi bu şehirleri gezmek isteyenlerin işini bir nebze kolaylaştırmaya çalışmaktır.Her ne kadar sürç-i lisan etti isek affola
Icon redface

Hocam Merhabalar, Antalya'dan Av. Mehmet Alper, elinize sağlık eski bir Trt belgesi kadar güzel bir çalışma derlemişsiniz büyük emek var tebrik ederim , her Türk yurtaşın bilmesi gereken bilgileri derlemişsiniz , çok az insan bilir Bulgar Devletinin ilk Turk İslam devleti oldugunu, bunun Tataristan sınırları içerisinde kurulu bulunduğunu , bunlari bir kenara birakin tataristan başkurdistan cuvaşistandan milletin haberi yok Rus denince iste malum algilar , benim hanimin anası tatar babası başkurt hala Antalya gibi yerde bir sene sonra karsilastigim insalar senin hanim Rustu demi diyen insanlar var .Bende senden benden daha Turk diyip Tatar ne Başkurt ne onu anlatmaya başlıyorum. Hata tabiki bizde, tanımıyoruz, onlari buraya kendimizi oraya tanıtmiyoruz Mikro milliyetçiliği ruslar sizlerinde belirttiği gibi çok iyi işlemişler önce birbirlerini unutturup sonra asimile etmişler, evlenmeden önce Türkiye ye kız vermeye eşimin ailesi çekindi, bizimkiler "Rusya"dan kız almaya razı olmadı ama gel gelelim ufa'da lala tulpan mescitinde(lale camii) molla (imam) nikahı Tatarca mı söyliyim diyip en sonunda şahitlere işittiniz mi ! die soruncaya kadar . O coğrafya yi herkesin gezmesini yakından tanımasını oraya daha fazla Turk yatırımının yapılmasını Başkurtların Tatarların Cuvaslarin da Turkiye yi daha yakında tanımaları lazim . Bir kez daha elinize sağlık diyor tebrik ediyorum

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eşim Başkurt. Ufa'lı. Geçen sene gitme imkanım oldu. Sizden bizden daha Türkler. Bizim eskiden kullandığımız ve artık ancak bazı köylerde kullanılan bazı kelimeleri onlar günlük hayatlarında aktif olarak kullanıyorlar. Bazen hanım karıştırıp Başkurtça birşey söylediğinde benim anladığımı görünce şaşırıyor, bu kelime Türkçe'de de mi aynı diye. Bana siz kendi kültürünüze yabancı kalmışsınız diyor. Aslında doğru da söylüyor. Vaktim olunca Ufa gezimden fotolar koyayım buraya. Biraz olsun tanıtabilirsek güzel olur.

Eşim Başkurt. Ufa'lı. Geçen sene gitme imkanım oldu. Sizden bizden daha Türkler. Bizim eskiden kullandığımız ve artık ancak bazı köylerde kullanılan bazı kelimeleri onlar günlük hayatlarında aktif olarak kullanıyorlar. Bazen hanım karıştırıp Başkurtça birşey söylediğinde benim anladığımı görünce şaşırıyor, bu kelime Türkçe'de de mi aynı diye. Bana siz kendi kültürünüze yabancı kalmışsınız diyor. Aslında doğru da söylüyor. Vaktim olunca Ufa gezimden fotolar koyayım buraya. Biraz olsun tanıtabilirsek güzel olur.
Benim hanimda ufa li, ufadan evli iki arkadasim daha var bende ufa resmi koyayim millet öfö kalağını öğrensin

Ufa güzel yer. ortasından Agidil=Ak İdil= Beyaz Nehir geçer. Her tarafı ormanlık. Yemeklerin hepsi etle yapılır soğuk memleket olduğundan.
Ufa'yı bu kadar bilen hatta oradan evlenen başkası olduğunu bilmiyordum :smiley:
Bu arada Ufa Ankara'nın kardeş şehridir. İzmir caddesindeki kardeş şehirleri direğinin üstünde ismi vardır.

Ufa güzel yer. ortasından Agidil=Ak İdil= Beyaz Nehir geçer. Her tarafı ormanlık. Yemeklerin hepsi etle yapılır soğuk memleket olduğundan.
Ufa'yı bu kadar bilen hatta oradan evlenen başkası olduğunu bilmiyordum :smiley:
Bu arada Ufa Ankara'nın kardeş şehridir. İzmir caddesindeki kardeş şehirleri direğinin üstünde ismi vardır.
Uploadfromtaptalk1442572041630

Bunu demek istediniz öfö yazili Başkurtca Altinda rusca Başkordostan yazili bu kadar dikkatsizlik olur mu ?

Evet bu, bravo. Maalesef hatalar çok. Başkurt kelimesini bile yanlış anlayan bir sürü insan var.
İki gun once Ankara daydim ufayi gorunce cekip hanima gonderdim bak bak diye birazda kabarmis sekilde yanlis yazmislar diyince bir baktim hakketten ustu kaval alti seshane

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri