Römorkla Ve Karavan Takili İken Hgs Sinifi Değİşİrmİ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zeytindaglı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,731

zeytindaglı

Ana Kamp
Yer
İZMİR
Merhaba arkadaşlar
N1 sınıfı hususi kamyonetim var. 1 sınıf hgs kullanıyorum 750 kg altı tek dingil römork taktıgımda otoban veya köprü geçişlerinde sıkıntı olurmu olursa hangi sınıf hgs kullanmam gerekir şimdiden teşekkürler cevablarınız için.

Etiketler
Sizin normalde 2. Sinif HGS kullanmanız gerekir. 1. Sınıf aks aralığı 3.20 metreye kadar olan otomobiller için,
2.Sınıf Araçlar
AKS ARALIĞI 3.20 METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR. (OTOMOBİL, MİNİBÜS, KAMYONET, OTOBÜS VB.)
Siz zaten yanlış HGS kullanıyorsunuz.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HGS almak için ruhsatımı verdim verdiklerileri etiket bu şu ana kadarda kacak veya yanlış diye bir ceza gelmedi.
Benim merak ettigim römorkla geçtigimde ne olacak.

merhabalar
çekme karavan ile OGS çıkışı yaptığımda, ogs önce normal ötüyor, hemen sonra gişeden bir alarm sesi geliyor. 15 gündür ceza ve sistemde bir kaçak geçiş gözükmedi. umarım hiç olmaz :smiley:

HGS Müşteri Hizmetleri Resmi İnternet Sitesi
Bu sayfada "ÇEKİCİ VE DORSELER AĞIR VASITA HGS " başlığı altında yazılanlar geçerlidir sanırım.
Dolayısıyla 3 adet dingil için 3. sınıf etiket almak gerekecektir. Römork olmadığı durumda sistem otomatik olarak normal ücreti kesecekmiş.
------------------------------------------------------------------------------------------
merhabalar
çekme karavan ile OGS çıkışı yaptığımda, ogs önce normal ötüyor, hemen sonra gişeden bir alarm sesi geliyor. 15 gündür ceza ve sistemde bir kaçak geçiş gözükmedi. umarım hiç olmaz :smiley:
------------------------------------------------------------------------------------------

Ben o zaman yıllardır gereksiz yere 3.Sınıf ücreti ödüyorum...:eek:

Doğru olanı karavanlı araç, 3.sınıftır.
Karavansız geçişte de ekranda 3. sınıf ücret gözüküyor,
fakat sistem bunu 1.sınıfa yönlendiriyor.

"15 gündür ceza ve sistemde bir kaçak geçiş gözükmedi. umarım hiç olmaz."
Uğur Bey in durumu ne oldu merak ediyorum.
Hala ucuz geçiyorsa,biz de 1.sınıfa geçelim.. :p

Ben o zaman yıllardır gereksiz yere 3.Sınıf ücreti ödüyorum...:eek:

Doğru olanı karavanlı araç, 3.sınıftır.
Karavansız geçişte de ekranda 3. sınıf ücret gözüküyor,
fakat sistem bunu 1.sınıfa yönlendiriyor.

"15 gündür ceza ve sistemde bir kaçak geçiş gözükmedi. umarım hiç olmaz."
Uğur Bey in durumu ne oldu merak ediyorum.
Hala ucuz geçiyorsa,biz de 1.sınıfa geçelim.. :p
selam. 2 yıldır hiç bir ceza gelmedi. önemli not; karavanım O1 oldugundan aracımın plakasını taşıyor :smiley:

Bu yaz basinda 2.kopruyu kullandim. 1.sinif olarak kesti. Herhangi bir ceza yok ne karavanda ne cekici aracta.

Ancak 3 hafta once ciktigim seyahatte muallimkoyde karavan plakasina hgs 3.sinif cezasi gelmis. Cekiciden de ayrica 1.sinif cekmis.

Ozetle karavan plakasına her ihtimale karsi 3.sinif bir hgs almakta ve icine 50 lira atmakta fayda var gibi. Yapıştırmaya gerek yok. Sistem varsa dusuyor zaten.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[QUOTE="ugurakay, Çekme karavan ile OGS çıkışı yaptığımda, ogs önce normal ötüyor, hemen sonra gişeden bir alarm sesi geliyor[/QUOTE]
--------------------------------------------------------------------------------

Bu işte atladığımız ince bir nokta var.
Alarmın ötmesi, sistemin O1 i kabul etmediğinin ikazı..
Bu ikaz, ceza yazılacağını gösterir,
fakat ceza gelmiyor!

HGS olsa kesin ceza gelir,
ama OGS-HGS mantığının farklı olması da mümkün değil.

Karavan plakasının araç ile aynı olması da çok önemli değil,
ben de bazen araç plakasını takarak denedim, hiç farketmiyor.

Geriye bir husus kalıyor;
Dinçer ile benim karavanda,
aracın arka aksı ile -karavan aks arası uzun.
Siz zannederim oldukça küçük bir karavan çekiyorsunuz.

Acaba bu 2. ve 3. aks mesafesi mi bu işte etken?

Aracım vw carevella uzun tip. HGS 2. sınıf etiket var.
sadece araç ile Batı İzmit giriş, Çamlıca çıkış 8.75₺
araç+çekme karavan ile Doğu İzmit giriş, Orhanlı çıkış 16.25₺

Herhangi bir işleme gerek kalmadan HGS hesabıma çekme karavanlı geçişim için 3. sınıf ücret alınmış.
Çekme karavan ile geçişi iki gün önce, diğer geçişi bir hafta önce yaptım.

Anladıklarım;
-Çekme karavan ile gecıste 3.sınıf oluyor.
-OGS olup ta HGS den geçiş veya tersi geçişte sistem afallayip 3.sınıf ceza kesebiliyor.
- Sistem plakayı okuyamazsa 3.sınıf ceza geliyor.

Oneri: Sadece ziraat bankası, çekme karavan plakasını araç OGS (HGS) sine ekliyebiliyormus, ( diğer bankalar olmaz diyormuş) Bu durumda ceza gelse de itiraz hakkınız var.

Benim aracımda Ogs 1. sınıf var. Karavan ile geçerken dijital tabelada Sınıf farkı, 3. sınıf, xx TL yazıyor.
Bu arada İstanbul'daki eski otoyol ve köprülerin durumunu bilemem ama yeni otoyollarda Ogs ve Hgs'yi aynı gişeden okuyabiliyor. Ben ses çıkartıp geçişi okuduğunu teyit edebildiğim için Ogs'yi tercih ediyorum. Bir ara Ogs kalkacak diyorlardı, sonra vazgeçtiler nedense.

Ford connect aracım var.
HGS etiketim 1. Sınıf.
Karavanımla geçiş yaptığım zaman otomatik olarak 3. Sınıf ücret ödüyorum.
3. Sınıf: Toplamda 3 AKS bulunan araç demek.
Dolayısı ile karavan takınca aks toplamı 3 oluyor.
Ekstra HGS almaya gerek yok. sistem kendisi algılayarak 3. Sınıf ücreti hesabımızdan çekiyor.

Benim aracımda Ogs 1. sınıf var. Karavan ile geçerken dijital tabelada Sınıf farkı, 3. sınıf, xx TL yazıyor.
Bu arada İstanbul'daki eski otoyol ve köprülerin durumunu bilemem ama yeni otoyollarda Ogs ve Hgs'yi aynı gişeden okuyabiliyor. Ben ses çıkartıp geçişi okuduğunu teyit edebildiğim için Ogs'yi tercih ediyorum. Bir ara Ogs kalkacak diyorlardı, sonra vazgeçtiler nedense.
Aracın standart sınıfını değiştirmeye gerek yok. Belirttiğiniz gibi 1.sınıf araç römorkla geçtiğinde gişe sistemi dingil sayısını otomatik algılıyor ve sınıfına göre ücret tahakkuk ettiriyor. Otomobil ve minibüs arasındaki farkı ise ön ve arka dingil ara mesafesine göre belirliyor. Isuzu DMAX otomobil sınıfında ücretlenirken Ford Ranger yanılmıyorsam 10 cm uzunluk farkından bir üst sınıftan ücretlendiriliyor. Bazı vitolarda da benzer durum oluyor. Dingil sayısına göre ücretlendirme yapıldığından 5 dingilli boş kamyonlar arka 2 dingilini kaldırıp 3 dingilli araç şeklinde geçiş yaparlar ve alt sınıf geçiş ücreti öderler. Kısaca karavan ya da römork taktığınız aracın orijinal sınıfını beyanla değiştirerek gereksiz yere fazla geçiş ücreti ödemeyin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR