Rize Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kayberen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,849

Kayberen

Kayberen
Yer
Moğolistan - Ulan Batur
Merhabalar, Babam Geçen Yaz, Bir etkinlikle Ayder yaylasına gitti ve çok beğenmiş bu yaz tutturdu Rize'ye gidelim diye, Bize gittiğimizde görmeden gelmeyin diyebileceğiniz doğa harikaları varmı, nereleri gezmeliyiz, biraz bilgi edineyim dedim, yardım ederseniz mutlu olurum, saygılar :smiley:

Etiketler
Ynt: Rize Hakkında Yardım

ayder yaylası dışında anzer yaylası vardır ünlü olan. ikizdere ilçesi yeryüzündeki cennettir. her adımda 1 gün gençleşiyor insan.

ikizderede bir de kaplıca var. yanılmıyorsam 73 derecede çıkan suyu ile dünyanın en değerli 5. kaplıcası. mutlaka gidin.

bunların dışında bir köyde birine misafir olup muhlama yemeden geri dönmeyin. yağmur başlarsa dineceğini düşünmeyin. :smiley:

İkizderede kaplıca tesisi 5 yıldızlı oteldir. Sadece kaplıcadan da faydalanılabilir.

İkizdereden İspir'e doğru devam ederseniz Ovit yaylalarına varırsınız. Burada yolu sorarak Yedigöllere uğramanızda fayda var. Yolu bozuktur. Eylülden itibaren bu göllere kar nedeniyle ulaşmak mümkün olmayabilir. Yaklaşık 3200 m. yüksekliğe çıkmış olursunuz. İspir yolundan Ydigöllere döndüğünüz noktada köy bakkalına uğrayıp alışveriş yapın. Burada Osmanlıdan kalma köyün tapusunu gösterirler.

Sahilde İkizdere yoluna girdikten sonra şu anda adını hatırlayamadığım bir köyde doğal maden suyu vardır. Büyük bir kayanın çatlağından akar. Tadına muhakkak bakın.

İkizderede kalmak isterseniz, Öğretmen evi gayet temiz ve makul fiyatlıdır.

Riza'ya kadar gelmişken Artvin yaylalaına çıkın derim. Borçka Karagölü görmeden gelmeyin. Burada tek bir basit tesis vardır. Temizdir ve kalmanızı tavsiye ederim. İşleten ailenin hanımı istediğiniz yöresel yemekleri yapar; keyifle yersiniz. Parmaklarınıza dikkat edin yerken :smiley: sabah göl kenarında kahvaltı yapın.

İyi yolculuklar...

bir rizelioplarak benden nasihatlar:smiley:eger yazın gidip denize gidecem derseniz elinizi cabuk tutun,öglenden sonra aniden yagmur baslayabilir,her ilcesini gezin heryeri özel ve kendine has guzelligi vardır cayeli,pazar,fındıklı,ikizdere..vs.ayrıca yayla derseniz,ikizderede anzer,cagrankaya,ovit,varda,gölyayla,cimil,cayelinde,hazende,hemsinde,ambarlı,camlıhemsinde,ayder,asagı ve yukarı kavron,elevit,kale,basyayla,hacivarak,palovit,camakcur..vs..daha hatırlamadıgım cok var,saymakla bitmez..siz en iyisi bir gezi programı yapın birazdaha arastırın gittikten sonra aa burayada gitseydik demeyin...size kolay gelsin..

emreyildirim' Alıntı:
bir rizelioplarak benden nasihatlar:smiley:eger yazın gidip denize gidecem derseniz elinizi cabuk tutun,öglenden sonra aniden yagmur baslayabilir,her ilcesini gezin heryeri özel ve kendine has guzelligi vardır cayeli,pazar,fındıklı,ikizdere..vs.ayrıca yayla derseniz,ikizderede anzer,cagrankaya,ovit,varda,gölyayla,cimil,cayelinde,hazende,hemsinde,ambarlı,camlıhemsinde,ayder,asagı ve yukarı kavron,elevit,kale,basyayla,hacivarak,palovit,camakcur..vs..daha hatırlamadıgım cok var,saymakla bitmez..siz en iyisi bir gezi programı yapın birazdaha arastırın gittikten sonra aa burayada gitseydik demeyin...size kolay gelsin..

Teşekkürler bilgileriniz için :smiley:

concrete' Alıntı:
İkizderede kaplıca tesisi 5 yıldızlı oteldir. Sadece kaplıcadan da faydalanılabilir.

İkizdereden İspir'e doğru devam ederseniz Ovit yaylalarına varırsınız. Burada yolu sorarak Yedigöllere uğramanızda fayda var. Yolu bozuktur. Eylülden itibaren bu göllere kar nedeniyle ulaşmak mümkün olmayabilir. Yaklaşık 3200 m. yüksekliğe çıkmış olursunuz. İspir yolundan Ydigöllere döndüğünüz noktada köy bakkalına uğrayıp alışveriş yapın. Burada Osmanlıdan kalma köyün tapusunu gösterirler.

Sahilde İkizdere yoluna girdikten sonra şu anda adını hatırlayamadığım bir köyde doğal maden suyu vardır. Büyük bir kayanın çatlağından akar. Tadına muhakkak bakın.

İkizderede kalmak isterseniz, Öğretmen evi gayet temiz ve makul fiyatlıdır.

Riza'ya kadar gelmişken Artvin yaylalaına çıkın derim. Borçka Karagölü görmeden gelmeyin. Burada tek bir basit tesis vardır. Temizdir ve kalmanızı tavsiye ederim. İşleten ailenin hanımı istediğiniz yöresel yemekleri yapar; keyifle yersiniz. Parmaklarınıza dikkat edin yerken :smiley: sabah göl kenarında kahvaltı yapın.

İyi yolculuklar...

Çok Çok teşekkürler abi, zaten babam sırf Ayder yaylası için gitmek istiyordu, kendiside öğretmen zaten, öğretmen evinde rahatlıkla konaklarız, bu bilgiler gerçekten çok işime yaradı, tekrar tekrar teşekkür ediyorum :smiley:
Saygılar...

babanız tekrar gitmek istemekte çok haklı gidince anlayacaksınız. öncelikle yolun keyfini çıkartın samsunda uzunsaçlının yerinde semaverde çay için trabzon da boztepeye çıkın imkanınız varsa of dan sapıp uzungöle ugrayın yomrada et mangal yiyin .rize ye gelince dagmaran a çıkın aydere giderken çamlıhemşini öylesine geçmeyin havasını soluyun ayderde mutlaka kırmızı pullu alabalık ve muhlama yiyin ..yazın gideceginiz için tüm yaylalara çıkabilirsiniz ögrenebilirseniz yaylalardaki şenliklerin tarihlerine uygun program yapıp öyle gidin her kayadan bir su kaynagı cıktıgını her vadiden bir dere aktıgını her ilçe giriş çıkışında dere oldugunu göreceksiniz
gelirken mutlaka hakiki yayla balı özellikle ovit balı ,rizeden çay,rize bezi,bakır mutfak eşyaları (cezve) ,kavurma alın

gürcistan gezisi sırasında karadenziide gezip resim ve bilgiler vermıştım gürcistana geçmeyi düşünürseniz
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=44572.msg484270#msg484270 inceleyin
ben istanbula geri döndüğümde aklımdan şu cümle geçmişti " ne işim var istanbulda " demiştim
sanırım sizde aynını düşüneceksiniz
keyifli bir gezi olacaktır istanbul-rize 1150 km yaklaşık 15-16 saat sürer gerededen sonra biraz sıkıntılı bir yol ama samsundan sonrası hep sahilden çok rahat olacak yolculugunuz radarlara dikkat tünellere girdiginzde radyonuzu açarsanız tünel hakkında bilgi veren yayınları duyarsınız
fotograf makinası yagmurluk unutulmaması gerekenlerdir

flok' Alıntı:
babanız tekrar gitmek istemekte çok haklı gidince anlayacaksınız. öncelikle yolun keyfini çıkartın samsunda uzunsaçlının yerinde semaverde çay için trabzon da boztepeye çıkın imkanınız varsa of dan sapıp uzungöle ugrayın yomrada et mangal yiyin .rize ye gelince dagmaran a çıkın aydere giderken çamlıhemşini öylesine geçmeyin havasını soluyun ayderde mutlaka kırmızı pullu alabalık ve muhlama yiyin ..yazın gideceginiz için tüm yaylalara çıkabilirsiniz ögrenebilirseniz yaylalardaki şenliklerin tarihlerine uygun program yapıp öyle gidin her kayadan bir su kaynagı cıktıgını her vadiden bir dere aktıgını her ilçe giriş çıkışında dere oldugunu göreceksiniz
gelirken mutlaka hakiki yayla balı özellikle ovit balı ,rizeden çay,rize bezi,bakır mutfak eşyaları (cezve) ,kavurma alın

gürcistan gezisi sırasında karadenziide gezip resim ve bilgiler vermıştım gürcistana geçmeyi düşünürseniz
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=44572.msg484270#msg484270 inceleyin
ben istanbula geri döndüğümde aklımdan şu cümle geçmişti " ne işim var istanbulda " demiştim
sanırım sizde aynını düşüneceksiniz
keyifli bir gezi olacaktır istanbul-rize 1150 km yaklaşık 15-16 saat sürer gerededen sonra biraz sıkıntılı bir yol ama samsundan sonrası hep sahilden çok rahat olacak yolculugunuz radarlara dikkat tünellere girdiginzde radyonuzu açarsanız tünel hakkında bilgi veren yayınları duyarsınız
fotograf makinası yagmurluk unutulmaması gerekenlerdir

çok çok teşekkürler, bu yazılanları derleyip güzel bir gezi planı hazırlayacağım ve resimleri göstereceğim size ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri