Rize Gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan goway Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,240

goway

Yeni Üye
bu yaz kısmet olursa rizeye pokut, gito yaylası palovit şelalesi, zilkale , karagöl gibi yerlere gitmek istiyorum , buralara nasıl ulasırım konaklamasını nasıl yapayım tam olarak netleştiremedim , yer konaklama, yol ulaşım araclari gibi önerilerinizi alabilirmiyim

Etiketler
Merhaba . Öncelikle araç ile mi gideceksiniz ? Ona karar verin. Ondan sonra dediğiniz yaylalara gitmek çok zor değil. Araç olmadan pokut, kito v.b yerlere gitmek biraz sıkıntı lı. Aracınız var ise. Günübirlik konaklamalı yaylaları gezebilir siniz. Önemli olan araç .
Tarihleri yazarsanız daha yardımcı olabiliriz. İyi akşamlar.

Merhaba,
Öncelikle teşekkür ederim abi, 5-9 ağustos ayı için uçak bileti aldım 2 kişiyim, bunun haricinde net bir durumum yok şimdilik. taksi-tur mantığıyla ulaşmak istiyorum böyle yerlere, böyle araçlar günlük 180-200tl gibi fiyatlar istiyor, araç kiralamakda şu aşamada sıkıntı şimdilik. bir başka düşüncem tatil boyunca pokutta konaklamak yürü yüş yapa yapa bitirmek tatili ama bu seçenek ilk kez gideceğim için sıkıcı mı olur bilemiyorum

Merhaba araç kiralama maliyet açısından daha uygun olabilir. Pokutta konaklayip diğer yaylaları gezmek mantıklı değil. Bir yüksek araç kiralayin istediğiniz yaylada konaklarsiniz. Karagöl'e araç olmadan ulaşmak zordur. Merkezi c Çamlıhemşin civarı yaparsanız.
Selamlar.

bu yaz kısmet olursa rizeye pokut, gito yaylası palovit şelalesi, zilkale , karagöl gibi yerlere gitmek istiyorum , buralara nasıl ulasırım konaklamasını nasıl yapayım tam olarak netleştiremedim , yer konaklama, yol ulaşım araclari gibi önerilerinizi alabilirmiyim
Ben bir rizeli olarak Rizede pokut, gito gibi yayla isimleri olduğunu bilmiyorum. Araştırmanız kısmında bir hata var. Zira burada her yerin ismi Türkçe (burası da Türkiye). Yani yerlerin adlarını tam olarak öğrenemezseniz sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca karagöl de Artvin iline ait bir yerdir. Buradan oraya geçebilirsiniz sorun yok. Rizede ki yaylalar: Ayder, Uzungöl, Sultanmurat, Çamlıhemşin, Rizeye ait olmamakla Rizeye daha yakın olan Ovit gibi yaylalar bulunmaktadır. Burada bütün seyahat acenteleri bu yaylalara ve ayrıca Batum gibi bir çok gezilcek yere günü birlik seyahat düzenlemektedir. Fiyatlar da gideceğiniz yere göre değişmekle birlikte 30 - 450 tl arasında değişir. Yaylalarda yeterli miktarda otel seçenekleri var. Barınmak konusunda sorun yaşamazsınız. Kendi otomobilinizle gelmeyi düşünüyorsanız bu yerleri bir navigasyona kaydetmeyi deneyin.

Şuan o yerlerin isimlerine baktım da çok saçmalamışlar. Pokut ve Gito aslen yayla değil, çamlıhemşinin mahalleleriymiş. Ve eminim isimleri Rumca değildir. Yani her yerin türkçe ismi varken turizmde rizeyi rumlaştırmaları çok aptalca. Oralar Çamlıhemşin, öyle saçma sapan bi yer ismi yok burada.

Şuan o yerlerin isimlerine baktım da çok saçmalamışlar. Pokut ve Gito aslen yayla değil, çamlıhemşinin mahalleleriymiş. Ve eminim isimleri Rumca değildir. Yani
Rizeli arkadaşımız "ÇILGIN RUH"
Rize Türkiyede; Bu site Türk sitesi;sen dahil hepimiz TÜRKÇE yazışıyoruz peki o zaman neden buradaki takma isminiz TÜRKÇE DEĞİL.
Aygır gölünden haberiniz var mı?
Aygır gölünden haberim yok. Belki küçük az bilinen bir göldür veya Rizede değildir. Yanlız sen anlatmaya çalıştığım şeyi pek anlamadı. Bu bir türk sitesi, fakat takma adım benim şahsımla ilgili. İster ingilizce ister rusça olur. Fakat yer adlarının Türkçesi varken Rumcasını kullanmak saçma geldi bana. Bu bir şahısla ilgili değil bir kültürle ilgili bir durum. Burası türkiye dememin sebebi de bu. O halde gidin yunanistanda da yerlerin türkçe isimlerini yazın bu siteye. Rum arkadaşlar gelsin okusun, bakalım ne tepki verecekler. Kaldı ki oralar bir yayla bile değil, bir mahalle. Ben de okuyunca bi şaşırdım öyle bi yayla var mı diye. Bakınca bildiğin çamlıhemşin olduğunu gördüm. Burada rumca adları az insan bilir. Sadece yaşlılar vesaire. Gelince insanlara rumca yerlerin adlarını sorunca zorluk çekersiniz diye belirttim. Bilgilendirmek istedim sadece. Bu arada "çılgın ruh" deyiminizi bir iltifat olarak alıyorum. Teşekkürler.

Bir gezgin olarak galiba Rize ilini sizden fazla gezip biliyor durumundayım.O garipsediğiniz bütün yer isimlerini bütün çevre halkı bilmektedir hatta o yerlere giderken yaklaştığınızda o garipsediğiniz isim levhalarını bile görürsünüz.
Bakın Siz Rizeli olduğunuza göre Buradaki takma isminizinde Türkçe olması gerekir sizin açıkladığınız mantık akışına göre.
Şayet özel aracınız varsa Uzungölü besleyen dereyi kaynağı yönünde takip ederek biraz yukarılara doğru çıkın 40°31'39.91"K 40°23'37.88"D noktasına karayolu sayesinde ulaşın.Hani biraz çevreyi tanımış olursunuz.
Not:Ben İzmirliyim,İzmirde yaşıyorum.

Bir gezgin olarak galiba Rize ilini sizden fazla gezip biliyor durumundayım.O garipsediğiniz bütün yer isimlerini bütün çevre halkı bilmektedir hatta o yerlere giderken yaklaştığınızda o garipsediğiniz isim levhalarını bile görürsünüz.
Bakın Siz Rizeli olduğunuza göre Buradaki takma isminizinde Türkçe olması gerekir sizin açıkladığınız mantık akışına göre.
Şayet özel aracınız varsa Uzungölü besleyen dereyi kaynağı yönünde takip ederek biraz yukarılara doğru çıkın 40°31'39.91"K 40°23'37.88"D noktasına karayolu sayesinde ulaşın.Hani biraz çevreyi tanımış olursunuz.
Not:Ben İzmirliyim,İzmirde yaşıyorum.
Evet, koordinatlarından bahsettiğiniz yeri biliyorum. Fakat adını duymamıştım. Küçük, etrafı karlarla kaplı tepeler olan güzel bir göl var orada. Derenin kaynağı orası. İsmimin türkçe olmaması bir tezat oluşturabilir. Anlatmaya çalıştığım ortada. İzmirli birisinin ekonomik sıkıntısı yoksa ve zamanı bolsa muhtemelen iyi geziyordur. Çok gezen birisi bir çok insanın bilmediği bir çok yere gitmiş olabilir. Ben de şahsen çok gezen bir insan değilim, onun için bilmediğim bir çok yer olabilir. Bu doğal bir şeydir, kabul ederim. Yerlerin Rumca adlarını o ilçede yaşayan insanlar bilir genelde. Mesela herkes kendi köyünün rumca adını bilir. Fakat merkezde yer bulmaya çalışırken sorun yaşanabilir. Trafik tebelaları genelde türkçedir. Bu güne kadar hiç rumca bir isim içeren bir trafik tabelasına raslamadım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri