Rav4 1.5" Lift Kit

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doganlar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,195

doganlar

Yeni Üye
Yer
İstanbul
İyi günler 2003 model rav4 aracımı yükseltmeye karar verdim. biraz araştırma sonucunda avustralyada ARB adında bir firma 2003 model rav4 ler için 1.5" lift kit üretiğini öğrendim http://www.arb.com.au/products/customised/ old man emu marka bu kitin içinde 4 tane yay ve 2 tane arka amortisör içeriyor. ön amortisörleri üretmiyorlar çünkü şu anda üstündeki amortisörler zaten kurtarıyor bende takım olsun diye orjinalleride sarıya boyattım. Kit şu anda türkiyede kimsenin elinde yok fakat ARB nin türkiye distribütörü tar oto kiti getirtiyor bu getirtme işlemi iki şekilde yapılabiliyor ya 90 günde gemi yoluyla yada 15 günde uçak yoluyla yapılabiliyor ben gemiyi seçtim acelem yok. Araç kit ile birlikte 1.5" yaklaşık 3.75 cm yükseliyor bence bu araçlar için yeterli bir yükseklik. Bu araçlar bildiğiniz gibi şnorkel, çelik tampon vs parçaları yok hard off road araçlarıda sayılmazlar fakat sizi istediğiniz yere savurmadan ve konforlu bir şekilde götürürler. İyi bir lastik ve yükseltme kiti bence bu araçlar için yeterlidir. yakın zamanda bitmiş fotoğraflarını atarım.

Etiketler

Ynt: Rav4 1.5" Lift Kit

sakyuz' Alıntı:
Bence orjinal hali de yeterli aslına bakarsanız.

Haklı olabilirsiniz bakış açısına göre değişiyor aslında.
Bundan önce 96 model tek kapı Rav4 vardı o araba gözüme hiç alçak gelmemişti.
2003 Rav4 ise bir gün Renault Scenic ile yan yana duruyordu ve yere yakınlık mesafeleri aynıydı.
O gün bu aracın yükselmesi gerektiğine inandım ve yükseltmeye karar verdim.
10 yıllık yorgun bir süspansiyon sistemini yenilemek adına hem yenilenirken orjinalliğini bozmadan da yükseltmek istedim.
Maliyet açısından düşünürsek de diğer hard off road araçların yükseltme işlerinden ucuza mal oldu.
Standartların dışında olmak keyifli bence.

Saygılarımla.

doganlar' Alıntı:
Haklı olabilirsiniz bakış açısına göre değişiyor aslında.
Bundan önce 96 model tek kapı Rav4 vardı o araba gözüme hiç alçak gelmemişti.
2003 Rav4 ise bir gün Renault Scenic ile yan yana duruyordu ve yere yakınlık mesafeleri aynıydı.
O gün bu aracın yükselmesi gerektiğine inandım ve yükseltmeye karar verdim.
10 yıllık yorgun bir süspansiyon sistemini yenilemek adına hem yenilenirken orjinalliğini bozmadan da yükseltmek istedim.
Maliyet açısından düşünürsek de diğer hard off road araçların yükseltme işlerinden ucuza mal oldu.
Standartların dışında olmak keyifli bence.

Saygılarımla.

Aracınızın resimlerini de ekleyebilir misiniz?
Selamlar,saygılar...

ORJİNAL HALİ

Image11

Bu aracın eski kasa rav4 ten yere daha yakın olduğuna emin misiniz? yan basamaklardan kaynaklanan bir göz yanılması da olabilir.

sakyuz' Alıntı:
Bu aracın eski kasa rav4 ten yere daha yakın olduğuna emin misiniz? yan basamaklardan kaynaklanan bir göz yanılması da olabilir.

Elimde kesin bir veri yok sadece gözümle hissettiğimi yazmıştım.
Oğlumda sizinle aynı fikirde aldığımız günden beri yan basamakları sökelim diyip duruyor.
Yan basamakların aracı alçak gösterdiği aşikar.
Yükseltme kiti çok gerekli olamayabilir fakat süspansiyona katkısı çok fazla oldu.
Güzel bir kombinasyon olduğunu itiraf etmeleyim düşünen arkadaşlara bilgi olsun.

Saygılar,

Oğlumda sizinle aynı fikirde aldığımız günden beri yan basamakları sökelim diyip duruyor.

Sökmeye gerek yok o yan basamaklar alüminyumdur ayda yılda bir yere sürtse de sorun olmaz.

Hayırlı olsun aracınız. Bu yükseltme ve lastik işleminden sonra asfalt kullanımı nasıl oldu?
Virajda dışa çekimi ve lastiklerin ses seviyesi gibi. Değişimden sonra araziye girdiniz mi?

Teşekkür ederim.
Asfaltta BF Goodrich AT lastikten kaynaklı 40 ile 80 km arası hafif bir uğultu söz konusu.
Özellikle süspansiyonu çok yumuşadı. Virajlarda savrulma vs gibi her hangi bir şey hissetmedim.
Hatta limitlerini zorlayarak girdim virajlara savrulsun diye ama savrulmadı.
Asfalttaki hafif uğultu haricinde sistem süper oldu.
Araziye girip test etme şansım olmadı.
Ben uğultu çekemem, görsellikten fedakarlık yaparım diyecek kişilere gene tavsiyem,
Michelin Latitude Tour HP fakat gene orjinal olmayan bir üst ölçü 235/70/16 alıp takmalarıdır.

Kısaca ARB yükseltme kiti + BF Goodrich All Terrian 235/70/16 mükemmel uyum ve görsellik, fakat 40-80km arası hafif uğultu.

Saygılar.

Michelin Latitude Tour HP 235/60/16 mevcut şuan sessiz olduğu düşüncesindeyim. Sizin BFG ler bunlara kıyasla biraz daha uğultuludur o zaman değil mi?
Yükseltme arazi ve görsellik için çok uygun olmuş bu kit. Aracı aldığınızda mevcut süspansiyon standart üzerindekiler di değil mi, siz bunları ARB ile değiştirince sürüş daha yumuşadı ve virajlarda daha iyi olduğunu mu gözlemlediniz? Çünkü mevcuttaki de işim gereği farklı birçok binek araç kullanma fırsatım oluyor ve benim süspansiyonlar hepsinden rahat hissettiriyor.
Get'le yükselten birisi vardı ''rav4 üst modellerde'' memnun olmadığından söktürmüştü. Siz orjinal bir işlem yapınca merak uyandırdı haliyle bu parçaların değişimi geldiğinde değerlendirilecek güzel bir örnek olacak aracınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR