RAV 4 İÇİN EN UYGUN LASTİK SEÇİMİN HANGİSİ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AV83 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,109

AV83

Ana Kamp
Yer
ORDU
2001 MODEL RAV4 E TAKILABİLECEK ÖLÇÜ DE LASTİKLER KIŞ YAZ YADA 4 MEVSİM HANGİLERİ UYGUN OLUR.

Etiketler
Ynt: RAV 4 İÇİN EN UYGUN LASTİK SEÇİMİN HANGİSİ

o model için orjinal lastikler: http://www.ralphb.net/RAV4FAQ.html e göre 215/70/16 ya da 235/60/16. (benimki 235/60/16, aksesuara göre değişen bir opsiyon herhalde, geniş taban derin karda biraz zorluk çıkarıyor)

alternatifler: http://rav4world.com/index/tirelist.html burada listelenenlerin hepsi orjinal araçlara uymaz hangilerinin uymadığı ne tür bir değişiklik gerektirdiğini yazmışlar. rav4 ü ne kadar modifiye etseniz zaten offroad aracına dönüşmeyeceği için bence en iyisi orjinal halidir (dönüşse de modifiye etmem o ayrı konu, 215/70/16 takarsanız orjinal halini bozmadan yerden biraz yükselir ama lastik ebatını değiştirince bir de aynı ebatta yedek lastiğe ihtiyacınız olur)

2007 Rav4'ümde 225-65-17 Goodyear Wrangler All Weather Hp kullanıyorum.. Gerek kar kış gerek yaz gayet memnunum.. 9/10

Bu "all whether" modası da yeni çıktı. 4 mevsim lastiklerin biraz daha kış odaklı olanlarına bu ismi veriyorlar. Soğuk ülkelerdeki insanların kışlık lastikleri yazın da kullanmaya devam etmesiyle ortaya çıkmış bir durum. Normal kışlık lastikler yazın kullanılınca hızlı aşınır ayrıca basıncını ihmal ederseniz sıcak havalarda düşük basınca dayanıklıkları düşük olduğu için durup dururken patlama riski taşırlar. Yeni bir lastik takımı alabilecek kadar yaşamanızı isteyen lastik üreticilerinin yeni icadı. Senede 1-2 haftadan fazla kar yağmayan ılıman iklimli yerlerde durumu idare edebilen yeni bir lastik türü (daha doğrusu bu tür lastikler içinde yeni çıkan ikinci bir kategori diyelim).. Bunu ilk yapan wrg2 ile nokian'dı sanırım. Türkiye'de havalar yazın çok sıcak olduğu için pek uzun süre dayanmıyor burda kışlık lastik olarak pazarlıyorlar.

Bu arada bizim memlekette ne sattığını bilmeyen lastikçilere sorarsanız her yazlık lastik 4 mevsimliktir.. Aman dikkat! ;D

çakma 4 mevsimlerden bahsetmiyorum :smiley:) benim kullandığım Goodyear All Weather HP, rav4 için kar kış ,yaz, yağmur, hafif arazi dahil çok memnun kaldığım performanslı bir lastik.

çakma 4 mevsimlerden bahsetmiyorum

Farkettim... konu hakkında ufak bir açıklama ilave edeyim demiştim.

2009 model 2.2 litre dizel (D-4D) kullanıyorum. Geçtiğimiz aralık ayı başında dört adet Dunlop sj6 Grandtrek kış lastiği aldım, çok memnunum.
Kar ve buzda kalkış ve sürüşlerde mükemmel. Buz üzerindeki frenlemelerde dahi kabul edilebilir mesafede aracı durdurabiliyorum.
Ayrıca görünüşleri de çok "baba" bu lastiklerin. Tavsiye ederim.

Yeni öğrendiğim bir konuyu paylaşayım dedim.
http://www.wheel-size.com/size/toyota/rav4/ adresindeki listeye göre 235/60/16 lastik kullanan rav4ler ile 215/70/16 kullananların jant ebatları ve ofsetleri farklı.
235/60/16 yı çıkartıp 215/70/16 takınca tekerlekler arasındaki mesafe azalacağı için aracın yol tutuş özelliklerinin olumsuz etkilenmemesi için jantların da değişmesi ve yukarıdaki listedeki geniş ofsetli olanlardan takılması lazım.

edit:eek:fset yanlış olunca neyin bozulduğu için bknz. http://www.miata.net/garage/offset.htm

2002 rav4 ümde michelin var burdan bakabilirsiniz. Yumuşak sessiz, karda da kullandım sehir içi kısa mesafede sıkıntı çıkmadı.
http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-latitude-tour-hp

2002 rav4 ümde michelin var burdan bakabilirsiniz. Yumuşak sessiz, karda da kullandım sehir içi kısa mesafede sıkıntı çıkmadı.
http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-latitude-tour-hp

Bu sene yazlıkları biraz erken takınca mart ayında karda ben de kullandım aynı lastiği. Derin karda yokuş yukarı çekmiyor. Gerçi rav4'ün arazi şanzımanı olmadığı için derin karda düz yolda da çok rahat ilerleyemiyor ama kışlık lastiklerle lastikler fırıl fırıl dönmezdi en azından, lastiklere yeterli tork gitmediği için olduğu yerde patinaj bile çekmeden kalırdı, bunlar fırıl fırıl dönüyor.

Yaptığım deneme, iş yerimin camından yanımızdaki rampada buzlanma oldu karda yağmaya devam ediyordu, gün boyu yüklü olsun boş olsun birçok araç defalarca deneyerek çıktılar. Akşam çıkışta rav ı rampaya doğrultup 1 konumunda çıktım ve indim birkaç kere hiçbirinde patinajım olmadı. Lastik elbette derin karda yol tutmayacaktır. Kar lastiklerini bu denemeden sonra almaktan vaz geçtim. İstanbulda toplasan 3 gün yerde kar kalır onda da ben araçla yola çıkmasamda olur.

İstanbulda toplasan 3 gün yerde kar kalır onda da ben araçla yola çıkmasamda olur.

E tabi 4x4 alınca şöyle bi yayla gezintisine çıkmak lazım tabi kış aylarında yoksa şehir içinde hangi amaca hizmet edecek fazladan benzin yakmaktan başka :D

sakyuz' Alıntı:
E tabi 4x4 alınca şöyle bi yayla gezintisine çıkmak lazım tabi kış aylarında yoksa şehir içinde hangi amaca hizmet edecek fazladan benzin yakmaktan başka :D
Amaca hizmetten kastınızı anlayamadım kusura bakmayın (şehir içinde 4x4 ün gereksizliğini kastettiniz galiba). Bu sene çok niyetlendim kar zamanı kartepeye çıkmayı işlerden fırsat olmadı. Ömerli taraflarına bazen gebze ballıkayalara bazende yolumuz nereye çıkarsa gidiyoruz. İleriye dönük hedefim bir LC vx100 sahibi olup onunla ülkemizin güzelliklerine ulaşmak. Hadi hayırlısı.

şehir içinde 4x4 ün gereksizliğini kastettiniz galiba

Evet pek anlamlı olmuyor gerçi ama çok ta zararlı da olmaz şehir içinde dolaşan çok 2.0 lt motorlu sedan var. Zaten onlardan fazla benzin yakmıyor. Sırf bunun için aldıysanız yazık olur demek istemiştim.

Ömerli taraflarına bazen gebze ballıkayalara bazende yolumuz nereye çıkarsa gidiyoruz. İleriye dönük hedefim bir LC vx100 sahibi olup onunla ülkemizin güzelliklerine ulaşmak. Hadi hayırlısı.

LC güzel araç ama bizim memleketin vergileriyle ve benzin fiyatlarıyla üzebilir. Sınırlarını bildiğiniz sürece rav4 ile de istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Arabadan nerde inmeniz gerektiğini bilmek şartıyla :D

Şehir içinde bu araçların bence tek farkı sadece yükseklik. Vergilendirme gerçekten çok yüksek yinede yüksek olmasına hak vermiyorda değilim.
Rav dan gerçekten memnunum piknik konularında gittiğimiz yerlerde daha içlere girme imkanını veriyor. Offroad yapma hevesim gerçekten çok fazla ama bu araçla sadece kırlarla sınırlı kalmakta fayda görüyorum.

Offroad yapma hevesim gerçekten çok fazla ama bu araçla sadece kırlarla sınırlı kalmakta fayda görüyorum.

O offroad işine girince araçlar güvenli olmaktan çıkıyor. LC'ün bile normal fabrika çıkışı yüksekliğiyle giremeyeceği yerler var. Oraya girecek hale getirdiniz mi de günlük kullanımda hayatınızı tehlikeye atmaya başlayacak. Yani uğraşmaya değmez heryere girmeye çalışmak yerine araçtan inip yürümek daha mantıklı (bence).

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR