range rover merkezi kilit, alarm, immobilizer sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kadirizmir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 78,959

kadirizmir

Ana Kamp
arkadaşlar merhaba.
akşam saatlerinde hava -7 -8 iken aracın kapısını açtım(uzaktan kumanda ile değil şofor kapısından anahtar ile). ancak merkezi kilit devreye girmedi ve sadece şofor kapısı açıldı ve alarm çalmaya başladı.
ben de boyle bişey daha once başıma gelmediği için direksiyona geçip kontağı çevirdim ama....
ekranda "engine disabled, press remote" yazısı görüyorum ve araç çalışmıyor.
şimdi ben ne yapacam :(
ben işimgereği muş bulanık ilçesindeyim. yani bırakın servisi işinden anlayan usta bulmam bile zor.bulunduğum yere en yakın servis 500 km uzakta.
şimdi ne yapayım yardım ltfen.
acaba akünün kutup başlarını ayırsam (5 10 dakika) hatayı siler mi. ya da daha büyük sorunlara yol açar mı.?
sorun merkezi kilit de mi, alarmda mı, immobilizer de mi, anahtarda mı?

Etiketler

Ynt: range rover merkezi kilit, alarm, immobilizer sorunu

landscape' Alıntı:
Aracınız kaç model acaba yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
aracım 1997 model 4.6 hse, yardımcı olursan çok sevinirim.
rangerovers.net sitesinde bulduğum bir çözüm önerisini de sizinle paylaşayım görüşlerinizi almış olurum denemedim henüz:
1. kaputu ve şoför kapısını aç
2. aküyü sök
3. anahtarı II konumuna getir
4. aküyü tak ve motoru çalıştır

Merhaba Anahtarın kumanda kısmı arızalımıdır.Kapıdan açmanızın bir sebebi olmalı.Eğer aracı kumandadan kitleyip de anahtarı kapıya sokarak açarsanız alarm çalar.
Söylediğiniz prosedürü daha önce denemedim,faydası dokunabilir.Deneyiniz.Eğer iş görmezse araca zararı dokunmaz.
Kumanday bastığınızda üzerindeki ledi yanıp sönüyormu acaba?

landscape' Alıntı:
Merhaba Anahtarın kumanda kısmı arızalımıdır.Kapıdan açmanızın bir sebebi olmalı.Eğer aracı kumandadan kitleyip de anahtarı kapıya sokarak açarsanız alarm çalar.
Söylediğiniz prosedürü daha önce denemedim,faydası dokunabilir.Deneyiniz.Eğer iş görmezse araca zararı dokunmaz.
Kumanday bastığınızda üzerindeki ledi yanıp sönüyormu acaba?
aracın kumadası kilitleme ve açma fonksiyonlarını görmüyor ancak üzerindeki kırmızı led tuşlara basınca yanıyor.
Aslında kumanda çalışsa bir tuşla çözülecek galiba problem, bilgi ekranında press remote yazıyor, ama malesef kumanda fonksiyon görmüyor.

Şunu denemenizi isteyeceğim.
Aracın kapıları kapalı olsun ,anahtarı sürücü kapısına sokunuz.kilitleme veya açma butonuna basın ve basılı vaziyette anahtarı sağa ve sola çeviriniz kumanda üzerindeki led sık sık yanmaya başlayınca (her iki tarafa da deneyiniz)kapıları açıp marşa basınız.Sonrasın da da kumandadan merkezi kilidin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.Sonucu paylaşırsanız sevinirim.

landscape' Alıntı:
Şunu denemenizi isteyeceğim.
Aracın kapıları kapalı olsun ,anahtarı sürücü kapısına sokunuz.kilitleme veya açma butonuna basın ve basılı vaziyette anahtarı sağa ve sola çeviriniz kumanda üzerindeki led sık sık yanmaya başlayınca (her iki tarafa da deneyiniz)kapıları açıp marşa basınız.Sonrasın da da kumandadan merkezi kilidin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.Sonucu paylaşırsanız sevinirim.
Su anda aractayim dediginiz sekilde denedim ancak bir degisiklik olmadi ekranda abs windows sunroof fault yazisi cikti. Ayrica fuse 17 fault yaziyor. Ve tabi ki engine disabled. Malesef.
Edit: sigorta 17 yi takip cikarinca fuse 17 hatasini sildi

Aracın evraklarını karıştırırken EKA kodunu buldum. İlk önce onu deneyip olmazsa aküyü sökerek deneyeceğim. sonucu buradan paylaşırım.

BIM01' Alıntı:
ÇALIŞTIRABİLDİNİZMİ ARACI
Kodu buldum ve kod ile calistirdim araci arkadaslar. Herkese yardimi icin tesekkur ediyorum.
Ancak oncesinde akuyu soktugum icin camlarin ayari gitti. Neyse artik buna da sukur.

kadirizmir' Alıntı:
Kodu buldum ve kod ile calistirdim araci arkadaslar. Herkese yardimi icin tesekkur ediyorum.
Ancak oncesinde akuyu soktugum icin camlarin ayari gitti. Neyse artik buna da sukur.

hocam kodu nerden buldunuz ve kod nasıl giriliyor arabaya .bilgi verirseniz ileride mutlaka işe yarar..saygılar.

camları en alta kadar indir sonra kaldırmaya bas basılı tut cam kapansın hala basılı tut. window set yazısı gelince bırak.
her cama ve sunroofa tek tek yap düzelir.
forumdakilere güven herkesin yaşadığı olağan şeyler bunlar. aküyü niye söktün enis ışık demiş ya kumandanın kilit düğmesine bas kilit yönünde kapı kilidini çevir,
akabinde açma düğmesine bas açma yönüne çevir. sinyal ışıkları yanana kadar bu işlemi tekrarla.
senin kumandan araçla senkronizasyon kaybetmiş. bir daha olursa aklında olsun
kumanda pil kapağında temassızlık olabilir

2019' Alıntı:
camları en alta kadar indir sonra kaldırmaya bas basılı tut cam kapansın hala basılı tut. window set yazısı gelince bırak.
her cama ve sunroofa tek tek yap düzelir.
forumdakilere güven herkesin yaşadığı olağan şeyler bunlar. aküyü niye söktün enis ışık demiş ya kumandanın kilit düğmesine bas kilit yönünde kapı kilidini çevir,
akabinde açma düğmesine bas açma yönüne çevir. sinyal ışıkları yanana kadar bu işlemi tekrarla.
senin kumandan araçla senkronizasyon kaybetmiş. bir daha olursa aklında olsun
kumanda pil kapağında temassızlık olabilir
kodu denedim ilk seferde beceremedim heralde ben de aküyü sökerek denedim, cahillik işte :smiley:
cam ayarı kolaymış onu da yaparım heralde sizlerin yardımıyla Herkese teşekkür ederim..

anahtar senkronizasyonunu çok denedim ama olmadı bi türlü. tuşa basılı tutuyorum ilk başta led yavaş yavaş yanıyor sonra hızlı bir şekilde yanıyor led tarif edildiği şekilde yapıyorum ama olmadı bi türlü.

BIM01' Alıntı:
hocam kodu nerden buldunuz ve kod nasıl giriliyor arabaya .bilgi verirseniz ileride mutlaka işe yarar..saygılar.
kod aracın fabrika çıkış evraklarında vardı. kod şu şekilde giriliyor
örneğin kod 4567 olsun
L: kilit U: kilit açma
LLLL UUUU LLLLL UUUUUU LLLLLLL U
ilk 4 LLLL ile sistem sıfırlanıyor, sonra kod girilip, Son U ile kapılar açılıyor ve araç çalışıyor.
Kod olmayanalar mutlaka kodu edinmeli. eğer kumanda çalışmazsa kod olmadan aracı çalıştırmak imkansız gibi. bi de benim gibi servisin 500 km uzakta olduğunu düşünürseniz işiniz çok zor.
http://www.mgrovercodes.com/land-rover/range-rover/eka-code/
bu siteden kod alınabiliniyor...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR