R51 Pathfinder 2.5dci Motor "aracınız Kaç Lt. Yakıyor?"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MuratHoca6887 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,014

MuratHoca6887

Ana Kamp
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim R51 kasa pathfinder 2.5 dci motor araçların yakıt tüketimi hakkında pek bir bilgi bulamadım. Fabrika verileri var sadece.
Kullanıcıların "Şehir içi/Şehrilerarası/Ortalama" yakıt tüketimi hakkında bilgi vermelerini rica ediyorum.
Yakın zamanda almak istediğim bir araç. Ufak tefek donanımlarda yaptırmayı düşünüyorum. Yükseltme+Jant+Lastik+Vinç gibi. Yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılar.

Etiketler
Pathfinder değil ama yazayım 2.5 crdi 140hp 2100kg boş ağırlık 2005 sorento kullanıyorum.
Genelde kullanıcılar yakıtı düşük yazıyor buda yanıltıyor
Aracım bakımlı motor açılmamış orjinal ve bakımlı 200 Bin km de
100km yolda
Uzun yol 90km sabit hız ile 8.7lt
". ". 120km sabit hız ile 10.5lt
Şehir içi kırmızı ışık dur kalk trafikte 13.5lt yakıyor

Pathfinder değil ama yazayım 2.5 crdi 140hp 2100kg boş ağırlık 2005 sorento kullanıyorum.
Genelde kullanıcılar yakıtı düşük yazıyor buda yanıltıyor
Aracım bakımlı motor açılmamış orjinal ve bakımlı 200 Bin km de
100km yolda
Uzun yol 90km sabit hız ile 8.7lt
". ". 120km sabit hız ile 10.5lt
Şehir içi kırmızı ışık dur kalk trafikte 13.5lt yakıyor
Cevabınız için teşekkür ederim. Aynı araçtan benimde vardı ama uzun yol 90 km sabit hızla A-B git gel yaparak 5,97 lt yakıt tüketimi bulmuştum. Sırf ölçüm için yapılan bir yolculuktu. Ama şehir içi tüketimi kış aylarında 14 lt ölçmüştüm. Ama pathfinder ile Sorento aynı değerler değildir diye düşünüyorum.

2006 model pathfinder kullanicisiyim (3yillik) , Mt lastikler ile istanbul trafiginde cogunlukla 12.5lt. Sehirler arasi seyahatlerde 9lt. ortalama yakaliyorum. Kullanim seklinize ve aracin servis bakimina gore degiskenlik gosterebilir.

2006 model pathfinder kullanicisiyim (3yillik) , Mt lastikler ile istanbul trafiginde cogunlukla 12.5lt. Sehirler arasi seyahatlerde 9lt. ortalama yakaliyorum. Kullanim seklinize ve aracin servis bakimina gore degiskenlik gosterebilir.
Cevabınız için teşekkür ederim. İstanbul trafiğine göre gayet düşük bir yakıt tüketimi elde etmişsiniz. Yabancı forumlara baktığımda şehir içi tüketim 14-18 lt arasında olduğunu söylemişler. 12 lt'nin altında tüketimi yakalayan hiç kimse yok. Bizim memlekette 10-11 lt kadar tüketimi yakalarım sanırım.
Ama uzun yol tüketimi fazla geldi biraz. 2.5 motor 140'lık sorento da uzun yolda 110 km/s ile 7 lt civarıydı tüketim. 90 km/s ile 6 lt'ye kadar düşmüştüm.

Cevabınız için teşekkür ederim. İstanbul trafiğine göre gayet düşük bir yakıt tüketimi elde etmişsiniz. Yabancı forumlara baktığımda şehir içi tüketim 14-18 lt arasında olduğunu söylemişler. 12 lt'nin altında tüketimi yakalayan hiç kimse yok. Bizim memlekette 10-11 lt kadar tüketimi yakalarım sanırım.
Ama uzun yol tüketimi fazla geldi biraz. 2.5 motor 140'lık sorento da uzun yolda 110 km/s ile 7 lt civarıydı tüketim. 90 km/s ile 6 lt'ye kadar düşmüştüm.
Rica ederim. Asfalt tipi lastikler ve 90/110km hizda cruise control ile daha az tuketim yakalamak mumkun olabilir ama sehir icinde cok fark edecegini zannetmiyorum. Su anda gostergemde 1735km lik karma ortalama tuketim 10.2lt olarak gorunuyor bunun %70i sehir ici diyebilirim

Bir aracın ne kadar yakıt tükettiğini anlamak için Doğrudan doğruya tespit ve kayıt yapmak gerekir.
ilk iş olarak Aracınızın deposunu kapağına kadar yavaş yavaş dolduracaksınız.Aracınızın km sini bir yere yazacaksınız.Sonra sürme tarzına göre yakıt tüketimini hesaplamak için söz gelimi hep şehir içi dur kaklı yollarda kullanıp 50 km kadar gittikten sonra yeniden yakıtı kapağına kadar doldurup KAÇ LİTRE ALDIĞINIZI YAZACAKSINIZ PARASINI DEĞİL. KM/LİTRE den 1 litre ile ne kadar km gittiğinizi bulacaksınız.
Yine bu tarz kullanımla 50 km den az olmamak üzere kullandıktan sonra yine yakıtı kapağa kadar doldurup yine KM/LİTRE den 1 litre ile gittiğiniz km yi hesaplayacaksınız.Bu işi üçüncü defa yaptığınızda bulduğunuz değeri de hesapladıktan sonra diyelim ki 8 Km/litre;8.2 km/litre ve 7 km/litre bulduk. Deriz ki bizim araç şehir içi kullanımda 8+8.2+7=23.2 23.2/3=7.733 yani 7.8 km düz hesap bir litre yakıt ile 8 km gidiyor.
Bu değeri illaki 100 km ne kadar yakıt yaktığa çevirmek istersek 100/8=12.5 litre olur.
Aynı işlemi bu sefer şehirler arası yolda yaparsanız şimdide bu tarz kullanımdaki yakıt değerini bulursunuz.
Böyle 50 -60 km aralıklarla tekrarlamanın bir kaç sebebi var.
İlk sebeb ölçme işlemini bir kaç kere yaparak ölçümde hata payını azaltmak
Yakıt pahalı olduğu için uygun aralıklarla yapılan ölçümde her seferinde alacağımız yakıt bedeli çok fazla olmaz.
Dikkat edilmesi gereken yakıtın hep kapağa kadar alınması yavaş ve sabırla konması her yakıt alışta km nin bir yere yazılıp not alınması.
Benim 2001 model eski usul enjektörlü turbo 2800 motor Fiat Ducato kapalı kasa kasa kamyonetim var.Ticari değil özel araç olarak karavan niyetine kullanıyorum.Yukarıda anlattığım tarzda ölçümlerle ve hep aracın motorunun en ekonomik devir aralığı olan 1600_1800 devir dakika aralığında kullandığımda şehir içi dur kak temposu ile 1 litre mazot ile 10 km gidiyorum.Dur kak fazla olmayan yollarda 1 litre ile 12-13 km gidebiliyorum.
Otoban gibi yollarda duruma göre 1 litre mazot ile 14-15 km gidebildiğim de oluyor.Ben kendim şehirler arası yollar için yakıtı 12 km diye kabulleniyorum ve 600 km lik bir yola gideceksem 600/12=50 litre yakıtı yakacağımı garanti diyorum ve fazlası da olabilir diye kabul ediyorum

Rica ederim. Asfalt tipi lastikler ve 90/110km hizda cruise control ile daha az tuketim yakalamak mumkun olabilir ama sehir icinde cok fark edecegini zannetmiyorum. Su anda gostergemde 1735km lik karma ortalama tuketim 10.2lt olarak gorunuyor bunun %70i sehir ici diyebilirim
Dediğiniz gibi maksimum 12 lt tüketimi olur o zaman tamamı şehiriçi olursa. Ben hafta da 400 km yapıyorum %30 şehiriçi %70 şehirler arası diyebilirim. Böyle bir kullanımda 8-9 lt arası yakar sanırım.

Bir aracın ne kadar yakıt tükettiğini anlamak için Doğrudan doğruya tespit ve kayıt yapmak gerekir.
ilk iş olarak Aracınızın deposunu kapağına kadar yavaş yavaş dolduracaksınız.Aracınızın km sini bir yere yazacaksınız.Sonra sürme tarzına göre yakıt tüketimini hesaplamak için söz gelimi hep şehir içi dur kaklı yollarda kullanıp 50 km kadar gittikten sonra yeniden yakıtı kapağına kadar doldurup KAÇ LİTRE ALDIĞINIZI YAZACAKSINIZ PARASINI DEĞİL. KM/LİTRE den 1 litre ile ne kadar km gittiğinizi bulacaksınız.
Yine bu tarz kullanımla 50 km den az olmamak üzere kullandıktan sonra yine yakıtı kapağa kadar doldurup yine KM/LİTRE den 1 litre ile gittiğiniz km yi hesaplayacaksınız.Bu işi üçüncü defa yaptığınızda bulduğunuz değeri de hesapladıktan sonra diyelim ki 8 Km/litre;8.2 km/litre ve 7 km/litre bulduk. Deriz ki bizim araç şehir içi kullanımda 8+8.2+7=23.2 23.2/3=7.733 yani 7.8 km düz hesap bir litre yakıt ile 8 km gidiyor.
Bu değeri illaki 100 km ne kadar yakıt yaktığa çevirmek istersek 100/8=12.5 litre olur.
Aynı işlemi bu sefer şehirler arası yolda yaparsanız şimdide bu tarz kullanımdaki yakıt değerini bulursunuz.
Böyle 50 -60 km aralıklarla tekrarlamanın bir kaç sebebi var.
İlk sebeb ölçme işlemini bir kaç kere yaparak ölçümde hata payını azaltmak
Yakıt pahalı olduğu için uygun aralıklarla yapılan ölçümde her seferinde alacağımız yakıt bedeli çok fazla olmaz.
Dikkat edilmesi gereken yakıtın hep kapağa kadar alınması yavaş ve sabırla konması her yakıt alışta km nin bir yere yazılıp not alınması.
Benim 2001 model eski usul enjektörlü turbo 2800 motor Fiat Ducato kapalı kasa kasa kamyonetim var.Ticari değil özel araç olarak karavan niyetine kullanıyorum.Yukarıda anlattığım tarzda ölçümlerle ve hep aracın motorunun en ekonomik devir aralığı olan 1600_1800 devir dakika aralığında kullandığımda şehir içi dur kak temposu ile 1 litre mazot ile 10 km gidiyorum.Dur kak fazla olmayan yollarda 1 litre ile 12-13 km gidebiliyorum.
Otoban gibi yollarda duruma göre 1 litre mazot ile 14-15 km gidebildiğim de oluyor.Ben kendim şehirler arası yollar için yakıtı 12 km diye kabulleniyorum ve 600 km lik bir yola gideceksem 600/12=50 litre yakıtı yakacağımı garanti diyorum ve fazlası da olabilir diye kabul ediyorum
Maşallah hocam çok detaylı ölçümler yapmışsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR