Puma Motor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dron Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,721

dron

Kamp II
Yer
ANTAKYA
reha bey sizin bilginize güvenerek yazıyorum puma motorun diyer ismi nedir geçen gün ford un yetkili bayisine bu motoru puma motor diye sordum ama bilmiyorlar yardımcı olursanız sevinirim 2001 de 2.4 düz dizel ve turbolu olmak üzere 2 versiyon motor kullanılmış
ikinci olarakta 2009 dan itibaren ruhsatlardan motor numarası kalkacak deniliyor ve dizele dizel benzinliye benzinli motor konulabileceği söylendi ne kadar doğrudur

Etiketler
Selamlar,
Puma ailenin adi ve nam-i diger ZSD (bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Duratorq_engine) .. Ford bayileri Ford Transit motoru olarak biliyorlar.. 120HP ve 130 HP olarak 2 tane mekanik pompali (ikisi de turbo dizel) modeli bulunuyor turkiyede.. Ayrica, commonrail olan 140Hp. vb. modelleri var bildigim, ama ayrintili incelemedim.

Motor seri numarasina gelince.. Arcin motor seri numarasi baska, benzin/dizel olmasi baska konu. Seri numarasinin kaldirilmasi AB uyum yasalari cevresinde tartisiliyor.. Zira, avrupada motor bir yedek parca sayiliyor ve seri numarasi dert edilmiyor. Ancak, motoırun dizel yada benzinli olmasi ayri konu, burada ulkenin stratejisi onem tasiyor ve pek de belli degil. Ancak bunlarin hepsi soylenti.. ne zaman? ne olur? hangi konu belli ki?
iyi gunler dilerim, reha

Ynt: Puma Motor

bu motorun 120ps lik olanımı makbül yoksa 130 ps lik olanımı (ekonomi uyum dayanıklılık ve yakıt yönünden

Selamlar,
bu soruyu bir miktar erken sordunuz ;-) Zira, ben bir yildan uzun süredir 120Hp. kullaniyorum. valla (nazar değmesin ama) aracin heryeri tamir gordu motora daha el surulmedi. Tahminim cok dayanikli bir motor oldugu. Yakit tuketimi olarak ortalama 10lt. yakiyorum.

Erken sormanizin nedeni, benim bildigim tek 130Hp. motor'u Engin arkadasimiz "henüz" takti aracına.. Dolayısı ile, kıyaslama için (eğer başka bir cevap çıkmaz ise) Engin'in yorumlarını beklemek gerek.. iyi gunler, reha

Arkadaşlar;

Geç cevap için özür dilerim. Gezenbilir'de genelde iki klasöre bakıyorum: Land Rover ve İlan Panosu :smiley: Puma ile ilgili bir konuyu atlamış olmam çok büyük bi ayıp...

Reha abinin dediği gibi; bu motorun günümüzde Mekanik Pompalısı ve TDCI Elektronik Common Rail olanı kullanılıyor. Mekanik pompalıları kamyonetler, TDCI'ları ise diğer kasalı versiyonları kullanıyor. Reha abideki ve bendeki motor mekanik olanı, 2402cc 4 silindir turbo dizel. Bu motorun düz dizeli yok. İki farklı turbosu var:

- yarı turbo dizel, (90, 100 ve 120PS'likler yarı turbo. eksoz gazı turboda dolaştığı gibi, bir kısmı da turboya girmeden direkt eksoz borusuna veriliyor)
- tam turbo dizel. (130PS'liklerde eksoz gazı turboyu dolaşıp eksoz borusuna geçiyor)

Puma motor aynı bloğu kullanıyor, hem mekanik, hem elektronik. bu da avantajlı. 90PS'lik bir motor, turbo, manifold, zincir ve iç parça değişiklikleri ile 120 veya 130'luk yapılabiliniyor. 100'lükte, henüz bilmediğim, bir farktan dolayı değişiklik yapılamıyor.

TDCI olanlar 100, 125, 135, 200PS (*) gibi değişik güçlere sahip. Ama sonuçta elektronik olduğu için, benim ilgi alanım dışında... o yüzden bu cihazlarla ilgili pek bilgim yok. (*) 200'lük 3.2lt motor hacmine sahip.

Yakıt konusunda ise, henüz karşılaştırma yapmaya yetecek kadar veriye sahip değilim. 120'lik 10lt / 100km ortalama yakıyor. 110 veya Disco çok farkedeceğini sanmıyorum. Bendeki 130'luk aslına bakarsan biraz "ittirilmiş" 130. yani kaba tabiriyle aşırı beslenmiş. turbo ve pompa ayarları yapılırken, fabrika değerlerinin 0.5 puan üstüne çıktık. Aynı şekilde, piston, kol, yatak, krank tarzı şeyleri de buna göre dayanıklı seçtik. Dolayısı ile, benim araba normalinden biraz daha fazla yakacaktır. Elimdeki tek veri, 80YTL'lik PO eurodizel ile 282km karma ortamda yol yaptığım. benim beklentim aracın son koşulda 11lt yakacağı. göreceğiz.

Aracına Puma takmak isteyecek herkese, iki tavsiyem var:

- Motoru sıfır alın, aklınızda soru işareti kalmaz. uzun yıllar boyunca kullanırsınız.
- Orjinal şanzımanınıza taktırın. Ben 6 ileri MT-82 şanzımanı da almıştım. Aman aman bir faydasını gördüm diyemem. LT77 ve R380 gayet başarılı şanzımanlar.

Olur da bir gün Discosit (**) satılırsa, ki benden bu aracı alacak kişinin epey parası olması lazım :smiley:, yeni hedefim 130PS Defensit 90 !!!!

(**) internette baya bir arandım, ama benim aracın dışında Puma motor takılı Discovery'ye rastlamadım.

Görüşmek üzere.

şanzıman ve motor kaça mal oldu özellikle şanzıman kaçliraya maloldu bide arazi performansı şanzımanın nasıl

Onur;

Ben motor ve şanzımanı 5500 YTL'ye aldım. ikisi de ikinci el ürünlerdi. Motorda ufak bir iki parça eksikti, o nedenle az biraz indirim yapmışlardı. Şanzıman için İstanbul'da 1750-2000 YTL istiyorlar. Aracın arazi performansı iyi... ama bunda en büyük etken motorun gücü. 130'luklar 320Nm veriyor. normal R380 de olsaydı, iyi olacaktı.

Aynı şeyi tekrarlamak istiyorum, Puma almak istiyorsan, motoru sıfır al (9000 lira civarı). Şanzımanı da alma... Ama illaki MT82 takmak istiyorum dersen; LT230'a adaptasyonu yapılmış, çok iyi durumda bir MT82 sahibi tanıyorum. :smiley:

kardeş ben bu işlerden pek anlamıyorum affına sığınarak soruyorum ben bu motoru ve şanzımanı 110 a takmayı planlıyorum şimdi bende düz dizel 90 model bi lr var
-lt77 şanzımanı hiç sevmiyorum geri fitesle 1 . fites yanyana ve hep fites karıştırıyorum bu bide arazide zor şartlarda olunca onun için şanzımanı da değiştirmek istiyorum sen olsan yeni bir sanzıman ihtiyacın olsa bu motora hangi şanzımanı koyardın R380 mi yoksa MT-82 mi
-bu araçlarda arazi sanzımanı ayrımı bendeki arazi şanzımanı uyararmı

MT-82'de de geri vites 1. vitesin solunda. eğer bu yapıyı sevmiyorsan, yapabileceğin en iyi şey düz vites R380 şanzıman takmak olacak. iyi durumda çıkmasını 3500 ytl civarına bulursun. LT77'yi de 500-1000 ytl arasına satabilirsin, diye biliyorum.

Herkesin ortak fikri common rail den uzak durulması yönünde,ben de bir iki şey ekleyeyim.aracına crdi puma takmak isteyen varsa;bugün 2008 model transit sahibi bi dolmuşçuyla konuştum.
Araç şehir içi 450ykr yakıyormuş.
Bir enjektörü 850ytl+KDV imiş.
Kendi arabasının 60.000 de enjektör bozduğunu söyledi.
Aldığıma alacağıma pişman oldum dedi.

Selamlar,
umarım bu rakkamlar doğru değildir.. paşa paşa V8 kullanmak bile daha hayırlı demek geliyor insanın aklına.. ne bu ya? 15lt'mi yakıyor bu meret.. tahminim yakıt tüketiminde bir gariplik var.. parçaya ise birşey diyemeyeceğim.. reha

Selamlar,yakıt tüketimi bana da bayağı fazla geldi ama yeni modellerin yakıt tüketiminden şikayet edenlerin sayısı hayli fazla.Reha bey sizdeki puma hangi model transitte kullanılan motor?

Selamlar,
Transit'deki modelini bilmiyorum maalesef ama mekanik pompali olan (crdi degil) , sanirim 120L diye geciyor.. allahtan yakit tuketimim 10Lt yi pek gecmiyor (sehirici/disi) .. iyi gunler, reha

Reha abideki 120 T330 ve 350 serisinde kullanılan motor. bendeki ise 130 T430 ve 450 serisinde kullanılan. aracımdaki 2inch lift, 1.22 HI oranı, 235.85 16 MT lastik, tavan sepeti gibi unsurlar olmasına rağmen, şuanki yakıt ortalamam 9lt/100km şehir içi. Şehir dışı tecrübe edemedim. bayram dönüşü bilgi veririm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri