PTT Kargo

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 113,472

Etiketler
Ynt: PTT Kargo

Ben her gün PTT kargo ile kargo yollamaktayım yaşadıklarım başlı başına komedi filmi konusu olur şu kadarını söyleyim PTT den yararlanırken öncelikle kargolara değer tespiti yaptırır VIP kargo olarak yollarım buna rağmen kargolar hasar görür kimi zaman haftalarca Türkiyenin tozlu yollarında Anadoluyu gezer durur ama asıl gitmesi gereken yere gitmez döner dolaşır bana gelmeye çalışır ama ben kargoyu İstanbulda bulurum vs vs vs

Eskiler demişlerki ucuzdur vardır bir illeti posta konusunda bu kadar köklü bir kuruluşun kargoda bu kadar çuvallamasını halen anlayabilmiş değilim.

bazen ptt kargodan paket getiren arkadaslar asansorumuz olmasina ragmen paketi posta kutusunun oralara biryerlere birakip gidiyorlar.bircok kez buna sahit oldum ve komsularin bile asagiya paketinizi birakmislar kaybolur ne olur ne olmaz veya biri alir dusuncesi ile bana kendilerinin bile getirdikleri oluyor. bu konuyu gerekli yerlerlede konusmayi dusunuyorum artik .. :mad:

PTT kargonun muhteşem bir müşteri memnuniyet sistemi var geçenlerde telefon ettik kargoya hatta semt de söyleyim İstanbul Sarıyerdeki yerlerine adamın söylediği şu ben bir minibüsle şoför yollarım elemanlarım malların taşınmasına karışmazlar getirip minibüsümüze yüklerseniz gelip alabiliriz

Buyrun burdan yakın

su muhtesem musteri memnuniyet sistemini benimde aramam lazim ozaman ;D en azindan zahmet edip zilime bassinlar sadece bunu rica edecegim onlardan. yukariya kadar asansorle zahmet ettirmiyim onlari ;D

.com' Alıntı:
Ben her gün PTT kargo ile kargo yollamaktayım yaşadıklarım başlı başına komedi filmi konusu olur şu kadarını söyleyim PTT den yararlanırken öncelikle kargolara değer tespiti yaptırır VIP kargo olarak yollarım buna rağmen kargolar hasar görür kimi zaman haftalarca Türkiyenin tozlu yollarında Anadoluyu gezer durur ama asıl gitmesi gereken yere gitmez döner dolaşır bana gelmeye çalışır ama ben kargoyu İstanbulda bulurum vs vs vs

Eskiler demişlerki ucuzdur vardır bir illeti posta konusunda bu kadar köklü bir kuruluşun kargoda bu kadar çuvallamasını halen anlayabilmiş değilim.

Tanıtım sayfası bir şikayet sayfasına dönüşmüş. :smiley:

Kargo, posta ve dağıtım sektöründe bir firmayı sağlıklı bir işleyişe sokmak pek o kadar kolay değildir. İnsangücü ağırlıklı bir çalışma sistemi olduğundan ötürü sabit maliyetleri de çok yüksektir. Halbuki parası da çok, daha kolay yapabilirdi pek çok şeyi. Sistemi oturtmak, takip sistemi ve altyapısını geliştirmek PTT gibi köklü ama köklülüğü köhnemişliğini de beraberinde getiren bir kuruluşta zaman alacaktır. Geliştikçe şikayete neden olan sebepler azalacaktır diye düşünüyorum. PTT'de şu hataya düştü bence: posta ve kargo birbirinden farklı sektörlerdir; işyapma biçimleri ve süreçleri de aynı değildir. Bunu kavrayamadılar.

Benim asıl anlamadığım ise PTT'nin devlet gücünü (posta kanunu vs) ısrarla kullanmasıdır. Ne yaparsa yapsın özel sektörle baş edebileceğini sanmıyorum, devletin gücü ile kanunlarda baskın unsur olup özel sektörün çalışma alanlarını kısıtlamaya çabalaması da pek saygı duyulacak bir yan değildir.

Bir tanıdığımın kargosu 8 saatlik bir mesafeden 2 haftada geldikten sonra hayatta çalışmam PTT ile.

Ancak ne kadar ekmek o kadar köfte tabi...

22 Aralıkta Antalyadan Osmaniye ye gönderilen paketi hala bekliyorum

PTT Kargo Ankara-İstanbul-İzmir üçgeninde (Bursa-Konya-Antalya vs gibi diğer büyük illeri bilmiyorum) özel kargo şirketleriyle aynı zamanda teslimat yapmaktadır.(1 gün)

Daha küçük illere teslimatlar biraz daha uzuyor tabi ki..Amway işimden dolayı sürekli kargo gönderen biri olarak şunu söylebilirim ki özel kargo şirketleri resmen vatandaşı soymaktadır. Memnun kalmadığım bir ürünü İstanbul'dan Amway'in İzmir'deki dağıtım bürosuna "Yurtiçi kargo" şirketiyle, Amway'le anlaşmalı olduğu için %25 indirimle göndermeme rağmen 15 lira ödedim. (Normal vatandaş fiyatı 20 liraya gelir)Aynı kargoyu PTT ile 4 liraya gönderebilrdim. Adresten aldırıp adrese bıraktırsaydım da fiyatı 10 lira olacaktı.

PTT Kargonun kötü tarafı çalışanlarının tam anlamıyla memur zihniyetinde olması. Bir şubede kargoda sıvı deterjan vs olmasını kimse umursamazken başka şubede kolluk bende kıllık bende mantığıyla dünyanın tantanası yapılabiliyor. Bana en az 15 kere PTT kargoyla ürün gelmiştir, 23 Nisan tatilinine denk gelen bir tanesi hariç(2 günde geldi) hepsi 1 günde geldi, en küçük bir sorun yaşamadım. Hatta İstanbul'a taşınırken İzmir'den ailem neyim var neyim yok PTT kargoyla yolladı, 100 lira gibi bir fiyata dev gibi koliler,2 tane en büyük boy valiz hatta bildiğiniz fırınlı ocak bile geldi. Başka şirket olsaydı 1000 liraya çıkamazdık.

Dayım sürekli firmasından kargo gönderiyor, şuan alışkanlıktan sürekli "Aras Kargo" ile çalışıyor. Hizmet olarak bir artısını göremedim, fiyat olarak da en az iki katını ödüyor. Küçüçük dosya bile 8 liraya geliyor(Ankara'dan İstanbul'a) PTT kargoda 3 lira.

Tabi ki işi özel şirketler genele vurulduğunda PTT'den daha profesyonelce çalışıyorlar ama büyük iller arasında, hele de kargonuzda akacak kokacak malzeme yoksa, boşu boşuna özel şirketlere tonla para vermek bana mantıklı gelmiyor. Ben işimi PTT kargoyla görüyorum, göremiyorsam Aras, hiçbir şans kalmadıysa Yurtiçi...

Evet konu tanıtımdan çok şikayet konusuna dönmüş ama elbette hepimiz tecrübelerimizi paylaşacağız forumların kuruluş amacı da bu bence. Belki kargo ile posta işleri birbirinden çok ayrı bir sektör ama temelde baktığımızda benzeştiği pek çok yön de var alt yapı ülke geneline dağılım vs. PTT kargo belki zamanla oturacaktır belki o köhneleşmiş devlet memuru zihniyetinden kurtulacaklardır belki kendilerini tapu dairesi değil de bir ticarethane gibi göreceklerdir ama büyük bir ihtimalle uzun zaman geçecektir.

Hizmete dayalı yani sonuçta insan faktörüne dayalı bir iş alanı kargoculuk. Personelin büyük bir kısmı da taşıma işinde yani araçtan al müşteriye teslim et müşteriden al araca yerleştir. Bir başka kargo şirketinden gelen ve üzerinden kocaman kırılacak malzeme yazan hatta kocaman işareti olan kolinin tekmelenerek taşınışına güvenlik kameralarından tanık oldum vatandaş getirdi koliyi hemen şunu imzalayın diye başladı dedim dur bakalım önce bir açalım hasar görmüşmü kargo deyince elemanın yüzü değişti işim var gücüm var gidecek bir dünya yerimiz var vs diye sızlanmalarına kulak asmadım iyiki de asmamışım içinde bulunan elektronik cihaz hasar görmüş firma yetkililerini aradım davet ettim sağolsunlar geldiler önce koliyi sonra taşıma şeklini kamera kayıtlarından izlettim ve tabiki zararımı da tazmin ettim.

Bu sektörde çalışan özellikle alt kadroda çalışan personele yüksek ücretler ödenmediği için kalifiye eleman diye bir olay da yok adamların yaklaşımı bu kadar maaşa bu kadar hizmet der gibi adeta. Bu sözüm PTT kargo içinde geçerli gözlemlediğim kadarıyla kargo hizmetini PTT özel firmalara da veriyor acenteler gibi bir yapılandırması da var.

Sizlere en başından beri tavsiyem hangi kargo firması olursa olsun değerli kargolarınızı az bir ücret artışı ile VIP ve değerli kargo olarak göndermenizdir. PTT değerli kargoların bandını mavi olarak seçmiş bu kolilere özel ihtimam gösteriyorlar.

Saygılarımla

Bu gün ingilteredeki arkdaşım(antalyadan kargoyu gönderen) MSN den bilgi verdi kargo benim adresi bulamadığı için antalya ya geri dönmüş. normal bir kargo şirketi ile aynı adresi yazarak göndersinler dedim.

Bakalım yarından sonraki gelişmeleri tekrar yazarım.

bence bir sirket yapmak istedigi isi layigi ile yapamiyorsa o sektorden cekilsin

jeep4x4' Alıntı:
bence bir sirket yapmak istedigi isi layigi ile yapamiyorsa o sektorden cekilsin

Eğer kendisi çekilmiyorsa bile zaten sistem onu direk dışarı atar müşterisi olmayan müessese zaten faaliyetlerini sürdüremeyecektir tabi bizden alınan vergilerle sübvanse edilmiyorsa

bizim duyarsiz kalmamiz lazim, acip musteri hizmetleriyle konusalim..herkez hatali olabilir ama acip konusmazak ve sorunlardan bahsetmezsek belkide hic dikkate almayacaklar..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.