Psa Araçları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,631
Ynt: Psa Araçları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sn. Hasan, yazmış olduğunuz arızalar genel arıza sınıfında yok, bu arızalar ilgisizlikden kaynaklanan kişisel arızalar..Son yıllarda eski ve yeni kasa 6-7 ducato ile haşırneşir oldum, böyle hiç bir arıza ile karşılaşmadım...Tekerlek rulmanları çok km ile alakalı bir durum...Geri vitesde titreme ucuz olsun diye baskıyı değiştirmeden sırf balata değiştirimesi sonucu veya çakma balata kullanma sonucu...Adını çıkaramadığınız parça sanırım prizdirekt bilyası, sıkışık trafikte vitesi boşa almadan dur kalklarda sürekli debriyaja basarak araç kullanma alışkanlığı olanların yaşadığı bir arıza türü....
Yeni kasa psa'lar kesinlikle eski psa'lara göre kabin yalıtımı daha iyi bunun sonucu motor sesi daha az duyuluyor...
Eski kasa psa'ların en yaygın arızası amartisör kule takozlarının içindeki eksenel rulmanın tekerleğin dönüşünden aldığı çamurlu sudan etkilenerek dağılması, bu arızada direksiyon ağırlaşıyor, ve direksiyon tam sağ veya sol yapılarak hareket edildiğinde kırt diye bir ses ile değiştirilmesi gerektiğini uyarıyor, tamiri 50 TL parça 100 TL işçilik...
Yeni kasa psa'lar çok elektronik arızalar hemen gösterge panelinde görünüyor, bilgisayara bağlandığında sürüşü etkilemeyen emniyet özelliği taşımayan sadece yakıt artışı yapan arızaları servisleri bile bulamıyor, biz bu konuda oldukça deneyim sahibi olduk, inanın servisden arayıp sorunları nasıl çözdüğümü soruyorlar, biraz kafa çalıştırsalar aslında bulacaklar ama bilgisayara bağlayıp bulmak istiyorlar, oysa çözüm bilgisayarda deyil, Google amcada...

Etiketler

Abi dün internette genel bir araştırma yaptım, onlardan çıkardığım sonuç idi. Yoksa daha herhangi bir aracımız yok malesef :(

Benim 98 model ducatoda bulunan arıza şöyleydi. 2-4 ve geri viteslere zor geçiyor geçincede çıkarmak için neredeyse vites koluna tekme atmak gerekiyordu tabiri caizse.bi kaç tamirci ile görüştük söylenen şanzıman inecek ve en az 1500-2500 tl arası fiyat aldıık.tabi yine bir tanıdık arkadaşımızın yanına gittik derdimizi anlattık siz gidin büfeye çay için ben geliyorum az bir işim var dedi.arkadaş 15 dk sonra araçla geldi ve bana bi paket sigara alsana dedi.bende gittim aldım.aracıda yarın getirin bakayım dedi.bende çaydan sonra araca bindim az ilerledim 2 ye taktım tık diye girdi.gülümsedim.baktın 4 de girdi.durdum geriye taktım sıkıntı yok.viteslerden kolaycada çıkıyor sorun kalmamış.arkadaşı aradım ne iş diye.bi paket sigaraya hallettim işte dedi.neyi varmış dediğimdeyse vites kolundan içeri inen teller paslanmış yağladım şırıngayla içine yağ sıktım düzeldi dedi.demekki herkesin de bildiği üzere her arıza milyarlar tutmaz yeterki anlayan namuslu ustaya denk gelelim :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

berk_arda' Alıntı:
Benim 98 model ducatoda bulunan arıza şöyleydi. 2-4 ve geri viteslere zor geçiyor geçincede çıkarmak için neredeyse vites koluna tekme atmak gerekiyordu tabiri caizse.bi kaç tamirci ile görüştük söylenen şanzıman inecek ve en az 1500-2500 tl arası fiyat aldıık.tabi yine bir tanıdık arkadaşımızın yanına gittik derdimizi anlattık siz gidin büfeye çay için ben geliyorum az bir işim var dedi.arkadaş 15 dk sonra araçla geldi ve bana bi paket sigara alsana dedi.bende gittim aldım.aracıda yarın getirin bakayım dedi.bende çaydan sonra araca bindim az ilerledim 2 ye taktım tık diye girdi.gülümsedim.baktın 4 de girdi.durdum geriye taktım sıkıntı yok.viteslerden kolaycada çıkıyor sorun kalmamış.arkadaşı aradım ne iş diye.bi paket sigaraya hallettim işte dedi.neyi varmış dediğimdeyse vites kolundan içeri inen teller paslanmış yağladım şırıngayla içine yağ sıktım düzeldi dedi.demekki herkesin de bildiği üzere her arıza milyarlar tutmaz yeterki anlayan namuslu ustaya denk gelelim :smiley:

Süper! Bu bilgi sanırım bana da lazım olacak. Teşekkürler.

berk_arda' Alıntı:

Ustanız 1 paket sigaradan çok fazlasını haketmiş..Sanayide böyle insanlarda var hala demekki..

2001 model kapalı kasa " N1" 2.8 Ducatom var.(KARAVAN DEĞİL). Üstündeki her şey ilk fabrikadakiler.Hiç bir şekilde servise gitmiyorum,yok kışlık yok yazlık mış 10.000km bakımı 50.0000 km bakımı nedir bilmem,hiç bir arıza yapmıyor.6 litre yag koyuyorum 10.000 km de 5.5 litre yag çıkarıyorum.Sadece kalorifer hız anahtarı eskidi,söküp onardım çalışmaya devam ediyor.
Arka kapı menteşeleri aşındığı için arka kapı kanatları takırdıyordu,yenisini almak istedim,kullanılmış araba parası istediler,teknelere iş yapan tornacıya götürüp yenilediler (toplam 4 menteşe 60 tl.) kendim söktüm kendim taktım yani dert bir şey degil.
Yagmur yağınca kapıları içeriden açmak hele kilidini açmak biraz dert oluyor.Dışarıdan huysuzluk etmiyorlar.
Epey zamandır 50-50 mazot,yemeklik yağ karışımı kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok.
Uzun lafın kısası benim araç bana hiç bir dert çıkarmıyor her zaman tıkır tıkır çalışıyor.Sadece yakıta,yağa tekerleğe para veriyorum.
Ufak birdeğişiklik ilavesi.
Fabrikasyon radyatörün sızdırmazlık lastik contaları eskidiği için sızdırmaya başlamıştı yamamak için radyatörü çıkarıp radyatöründe plastik kazanını söktüm eskiyen kauçuklara ne yaptımsa sızıntıyı kesemedim bende gittim sadece 100 tl ye çin malı radyatör aldım kendim taktım.Çünkü 100 tl ye aldığım radyatörü yerine takmak için 250 papel istediler zaten ben çıkarmışım ben takarım dedim.(Tek başına radyatör sökmek takmak biraz sıkıntılı arada kalayı basmanın gerektiği anlar oluyor)Yeni çin malı radyötörle bu yaz İzmirden Gürcistan Mestiaya ve yine İzmirden Fethiye Antalya İçel yapıp sahil sahil gezdim uyduruk çin malı radyatör taş gibi çıktı.

Konu çok güzel, ama çok geniş kapsamlı, bu genişlikde bilgiyi klavyeden aktarmak oldukça zor, bu tür mevzularda bilgi tecrübeler ile olgunlaşıp doğruyu bulma noktasında sonuç alabilmeyi sağlıyor...Beş senedir psa ve sprinter ile haşır neşir oluyorum, tabiki parçacılarda, tamircilerde, hurdacılarda geçirdiğimiz vakitlerde, fazlaca meraklı olmanın getirdiklerini öğrenme içgüdüsü ile ,tamirane belgesellerinden gerek kendimiz ile gerekse sıra beklerken diğer insanların araçları ile ilgili hayat kesitlerine tanık olunca, bir şeyleri kafada karıştırmadan tasnif edebiliyorsanız, müthiş bilgiler ortaya çıkabiliyor, sorun bunları klavyeye dökebilmek, çünkü her bilginin alındığı bir olay bir hikaye var, bunları atlayıp sadece sonucu yazmak hiç bir şeyi ifade etmiyor...
Konu güzel ve açılmış sorunlar ile ilgili sorular gelirse her bir sorun için sorun ve giderilmesi konusunda fikir cimnastiği yaparken, ilgili arkadaşlarda araç satın alırken bu bilgiler ışığında hareket edebilirler diye düşünüyorum, çünkü ne kadar çok insan katılırsa okadar çok tecrübe ortaya çıkar..
Motorlu taşıt dünyası karmaşık bir dünyadır, kaporta, yürür aksam ve motora bir bütün olarak ilgi duyup, kavramları anlayabiliyorsanız, çok zevkli olabilr, en önemlisi ise size göre veya tamircilerin size söylediklerine göre sizin cebinize yönelik bu büyük ekonomi dünyasında oynanan oyundur, aslında önemli olan oyunun birinci perdesi sorunlar deyil, sorunun tesbitidir, ikinci perde ise en ekonomik çözümüdür, tekrar söylüyorum sorun önemli deyil önemli olan çözümdür, size 2-3-4.000 TL olarak yansıtılan sorunlar bazen 20 TL ile çözülebilecek sorunlardır, önemli olan bunu kavrayabilmektir, işte bu güzel konuya biri çıkıp yazsada herkes okuyup öğrensek diyecek kadar basit deyil...
Sizler ile başımdan geçen bir şeyi anlatarak başlayayım, ne demek istediğimi anlayacaksınız...6-7 yıl önce 1996 model 1,8 mazda otomatik vites bir aracım vardı, o zamanlar otomatik tecrübem çok iyi deyildi, aracı aldığımda hiç bir sorun yoktu, araca LPG gaz sistemi takdırdıkdan sonra sorun başladı, otomatik vites 1'den 2'ye atarken araç zıplama yapmaya başladı, bir ara kendimden şüpelendim, aldığımda da böyleydi de benmi anlamadım diye düşündüm..Başladım tamircileri dolaşmaya, söylenen otomatik vites kutu arızası dediler, ardından servislerin yollarına düştüm, onlarda otomatik vitesin vakum santifirüjü hasar görmüş, aracı bırakacaksının söküp kontrol edeceğiz, 1 haftaya kadar bilgi veririz dediler, tahmini rakam ne çıkar deyince, cevap yok saflığa göre ucu açık bir soygun oyunu, biraz zorlayınca 6-7 yıl öncesi için 1600-2000 TL diye mırıldandılar...Bu tesbit çalışması 2 haftamı aldı, sinirlerim iyice gerildi, İşin başa düştüğünü düşünerek, oturdum Google amcanın önüne başladım ders çalışmaya, 2 günde edindiğim otomatik şanzıman bilgisini, kendi dağarcığımın süzgecinden geçirince, basit bir otomatik vites tamircisinin yolunu tuttum, burada önemli olan derdini anlatırken, ukalalık etmeden, ama bilgili ve ilgili olduğunu ima ederek, adamın yumuşak karnından ulaşabilmek, ulaştımda, usta ile bir tura çıktık, bu ne zaman başladı dedi, LPG tüp taktırınca dedim, başkasına gittinmi dedi, evet dedim, ne dediler dedi, tribün arızası var diyorlar dedim, söylediği tek şey "halt etmişler" oldu, dükkana döndük, bir tornavida alıp "Flowmetre" ayarı yaptı, tamam gidebilirsin dedi, borcum dedim, 20 TL yeter dedi...Daha böyle ne hikayeler var...
Sonuç; önemli olan arızalar deyil çözümler..Arızalardan korkmayın bazen büyük lanse edilen sorunlar belkide çok basittir..
Her çözümünde, bilgininde bir hikayesi var, başlayın bakalım neler çıkacak, göreceksinizki bu hikayeler konu başlığınında hakkını verecek, herkes cevabını bulacak..
Tesekkurler bilgi icin bunlardan ders cıkarmak gerek.

Aynı hata benim 1 nci ve 2 nci viteslerde var. Ben de şanzımandan endişe ediyorum. Bu mesaj iyi oldu. Ben de bu yönde ustamla konuşayım..Teşekkürler.

uzun zamandır kimse bir şey yazmamış.
arıza yapmıyor mu artık araçlar,yoksa benim gibi meraklı araştırma yapanlarla tecrübelerinizi paylaşmak istemiyor musunz? :tearsofjoy::tearsofjoy:

Merhaba Arkadaşlar,

Karavan hayalimizi gerçekleştirmeye karar verdik ve bunun içinde 15 m3 yada 17 m3 PSA grubu araçlarını araştırmaya başladık. Bu 3 araçta aynı kasa ve motorlara sahip değil mi? Aynı m3 aynı yıl ve hemen hemen aynı kilometrelerde olan araçlar arasında baktığımda Fiat Ducato daha pahalı Citroen ve Peugeot daha ucuz aralarında bilmediğimiz bir fark mı var?

Teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,

Karavan hayalimizi gerçekleştirmeye karar verdik ve bunun içinde 15 m3 yada 17 m3 PSA grubu araçlarını araştırmaya başladık. Bu 3 araçta aynı kasa ve motorlara sahip değil mi? Aynı m3 aynı yıl ve hemen hemen aynı kilometrelerde olan araçlar arasında baktığımda Fiat Ducato daha pahalı Citroen ve Peugeot daha ucuz aralarında bilmediğimiz bir fark mı var?

Teşekkürler.
Benim işyerindeki servis şoförlerine sorduğum kadarıyla, Ducato daha az yakar ve parçası daha ucuz
Citroen ve Peugeot'un parçaları daha pahalı. Ayrıca Peugeout'ların daha fazla yaktığını söylediler. Bunlar 4-5 tane servis şoförüne sorup ulaştığım bilgiler. Ayrıca internetten yaptığım araştırmalarda da eğer karavan ile yurtdışına çıkacaksanız Fiat'ın yurt dışında servis ağının daha fazla olduğu bilgisi var.

Benim işyerindeki servis şoförlerine sorduğum kadarıyla, Ducato daha az yakar ve parçası daha ucuz
Citroen ve Peugeot'un parçaları daha pahalı. Ayrıca Peugeout'ların daha fazla yaktığını söylediler. Bunlar 4-5 tane servis şoförüne sorup ulaştığım bilgiler. Ayrıca internetten yaptığım araştırmalarda da eğer karavan ile yurtdışına çıkacaksanız Fiat'ın yurt dışında servis ağının daha fazla olduğu bilgisi var.

İlginize teşekkürler

merhabalar, 15 m3 karavan dönüşümü projem olacak araç bakıyorum. sahibinden.com üzerinde citroen jumper 2010-2012 2.2 hdi L4H2 araçlar arkadan itiş olarak işaretlenmiş ancak internet üzerindeki bilgilerde önden çekiş olarak görülüyor arkadan itiş mevzusu doğru mu? eğer doğru ise önden çekiş fiat ducato mu yoksa arkadan itiş citroen jumper mı tavsiye edersiniz? ya da kış gezileri için 4x4 araç daha mı mantıklı olur? kışın yola çıkmaktan çekinen birisiyim :smiley:

şimdiden teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

merhabalar, 15 m3 karavan dönüşümü projem olacak araç bakıyorum. sahibinden.com üzerinde citroen jumper 2010-2012 2.2 hdi L4H2 araçlar arkadan itiş olarak işaretlenmiş ancak internet üzerindeki bilgilerde önden çekiş olarak görülüyor arkadan itiş mevzusu doğru mu? eğer doğru ise önden çekiş fiat ducato mu yoksa arkadan itiş citroen jumper mı tavsiye edersiniz? ya da kış gezileri için 4x4 araç daha mı mantıklı olur? kışın yola çıkmaktan çekinen birisiyim :smiley:

şimdiden teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadan itişli jumper boxer Ducato yok Oğuzhan bey, en azından Türkiye piyasasında..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR