Proje Lada Niva 92 Restorasyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Samsun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,693
Yeni taban döşemesi yapıldı.

IMG 5985
IMG 5984
IMG 5983

Arka tarafta yanlara, tekerleklerin üzerine gelen kısımlara plastik döşeme elemanları monte edildi.

IMG 5988
IMG 5987
IMG 5986

Ön tarafta kapı iç döşemeleri yenilendi, kapı kolları yenilendi, ekstradan kapı içlerine cep eklendi. Ayrıca otomatik cam sisteminin ekipmanları yenilendi.

IMG 6005
IMG 6004

Tamponun önüne arabayı şık gösteren bir tampon koruma demiri takıldı. Arka taraflara da sinyal lambası konuldu. Jantlar siyaha boyandı.

IMG 6025

Elinize emeginize Saglik kesenize bereket. Kazasız belasız sürüşler paylaşım için teşekkürler
çok güzel yapmışsınız ölmüş bir nivayı yeniden ayağa kaldırmışsınız elinize sağlık ,bol çamurlu gezmeler dilerim . bir sakıncası yoksa bazı niva malzemelerine ihtiyacım var siz nereden temin ettiniz yaza bilirmisiniz

Ellerinize ,emeğinize sağlık . Çok güzel olmuş aracınız güle güle kullanın :smiley: . Niva merakı başladı bende bu aralar sakıncası yoksa aracın maliyeti ne oldu öğrenebilir miyim :smiley:

Merhabalar GezenBilir ailesi, Samsun'dan selamlar, saygılar;

Bu yaz itibariyle, uzun zamandır aklımda olan, hayalim olan ve aldığım ilk araç olan 92 model Lada Niva 1.6 satın aldım.

Araç yaklaşık 2 yıl boyunca kullanılmamış, açık bir otoparkta bekletilmişti. Motoru çalışmıyordu, aküsü yoktu, dördüncü vitese atma sorunu vardı ve haliyle bol çürüğü vardı. Fakat satın almaya karar verdikten sonra bunlar halledilebilecek konular olarak gözüktü.

Fotoğraflar ile bakım/onarım/tadilat aşamalarını paylaşmayı düşünüyorum.

Aracı satın aldığımız ilk hali şu şekildeydi:

Ekli dosyayı görüntüle 52500
Ekli dosyayı görüntüle 52501
Ekli dosyayı görüntüle 52502
Ekli dosyayı görüntüle 52503
Ekli dosyayı görüntüle 52504
Ekli dosyayı görüntüle 52505
Ekli dosyayı görüntüle 52506
Ekli dosyayı görüntüle 52507
Ekli dosyayı görüntüle 52508
Ekli dosyayı görüntüle 52509
nasıl peki memnunmusunuz. bende bir niva düşünüyorum. 10-12 bin verip kendimmi toplatayım yoksa 15- 20 bin verip hazırmı alayım. İşte burada takılıp kalıyorum. uzun zamandır niva yı araştırıyorum. Yeni üretimler Türkiye Pazarına girmediğinden kimse elindekinin iyisini satmıyor gibime geliyor.

ayıptır sorması şu ana kadar masraf ne oldu? bir de motordan, şansımandan hiç sıkıntı yaşamadınız mı?

Güzel bir paylaşım olmuş.. Teşekkürler..

İlginçtir, konuyu açan arkadaşımız, iki aydır foruma girmemiş!..

Herhalde aracından çok memnun kaldı, bir türlü inemiyor!.. :smiley:

konuyu yeni farkettim. gerçekten epey emek harcamışsınız. bir şey sormak istiyorum. önüne vinç takmayı düşünmüyormusunuz? hem daha sportif durur hem de arazi de işe yarar.

Maliyet en az 40bin TL harcadım.

Aracımın hem benzinde hem de LPG'de sorunsuz çalışmasını ve kafam rahat bir şekilde şehirler arası yolculuk yapmak, off-road yapmak için İzmir Sever Oto'dan sıfır orjinal kutusunda RUS malı yeni karbüratör temin ettim. Çünkü karbüratörüm sıkıntılı çalışıyordu ve LPG sistemim neredeyse 10 yıllık. Bunları değiştirince rahat ettim.

Arka diferansiyelde ötme olduğu (ağlama sesi) için komple herşeyiyle sökülüp tamamen sıfır orjinali olan yenisiyle değiştirilmiştir.

Tüm yedek parçalar, Samsun yetkili Lada yedek parçacısı Oto Fenler’den alınmıştır. (Sahibi Muammer Bey’e teşekkürler)

Son durum:

C1B9C964 A259 40D6 882B F42CBCCDF28A

33C6F816 3AA3 4FDC B592 D8459F5CF144

7ED1EF9E 6227 402E BBFF 8BFB3A64C769

E01F0932 FC1C 4754 BB0C 769D0734545F

A3AD2AE8 B753 4C0F B198 F48664254D3A

D670B6F3 23B8 42D8 93F0 A37C109771A9

Son düzenleme:

LPG'lidir ve ruhsata işlidir. Aracın tüm LPG sistemi (tüp tankı, tüp beyni vs.) komple yenilenmiştir. Tüp tankının süresi, 2027 yılına kadar geçerlidir. Her şeyiyle yenileyip muayeneden geçirdim çünkü sistemin hepsi nerdeyse 10 yıllıktı. Randıman değişti. Yakıt tüketimi azaldı.

1DDE03EE 9763 4D73 B169 9BCC2F81F159

67E4E50F 370B 4760 8610 4A0675417408

FF9110AF 03FE 41CD 9634 031E32765800

3FB5F0C7 7825 4718 A35C 31CD9358AB04

Teker bilyaları, rot, rotil, kaliper, fren beyni, fren ana merkezi, balatalar, frne hortumları, benzin hortumları, radyotör hortumu vs. Ön takımları tamamen değiştirdim. Frenler çok güzel oldu.

Orijinal karbüratörü değiştirince zaten arabanın rölantisi, sesi her şey düzeldi.

En önemlisi arabayı klasik ateşlemeden, elektronik ateşlemeye çevirttirdim. Böylece meksefeydi, platin meme yapmıştı, vs. gibi dertlerden artık kurtuldum. Cidden performans çok değişti.

Şarj dinamosu ve marş dinamosunun tüm bakımları yapıldı. İlk mesajda bahsettiğim (2016) akü bitti. Bosch marka 72 Amperlik yeni aküyü daha yeni taktık.

Lastikler 205/55/R16 Pirelli kış lastikleridir. Sıfır ayarında tertemiz. Ayrıca 4 adet sıfır ayarında OK144 lastiklerim ve offsetli jantlarım da var. Yani toplam 8 lastik ve 8 jant (2 takım set) mevcut. Duruma göre değiştiriyorum.

Arazi vitesi ayarları yapıldı.

Biraz maddi olarak bizi yiyor, ancak her bir değişimde/düzelmede daha da kendine aşık ediyor. Cidden uyuşturucu gibi bir şey bu Niva...

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR