President cb hakkında yardımınıza ihtiyacim var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mydarling Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,773

mydarling

Kamp II
Yer
ANKARA
Arkadaşlar aracimda takili olan president wilson marka cb cihazinda bazi sorunlarim var. Arkadasimin araciyla gorusme yapmayi denedigimde 20 metre civarinda gayet iyi cekiyor ama daha sonrasinda ne yayin alabiliorum nede gonderebiliyorum. Internetten arastirdim ama kullanici kitabinada rastlayamadim. Uzerinde tuslar ne ise yarar yardimci olursaniz cok memnun olurum. Simdiden o degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim. Saglicakla kalin dostlar. Bu arada ankara da ikamet ediyorum.
ac134d226ccdd9260b6682937e679bcc.jpg

Etiketler
Ynt: President Cb Hakkında Yardımınıza İhtiyacim Var

Selamlar
anten ayarlarının tam yapıldığından emin misiniz? Bir de president markasının turkiye temsilcisi var idi sanırım (firmanın adını hatırlayamadım.. ) sanırım onlar size yardımcı olabilecektir. iyi aksamlar, reha

Ynt: President cb hakkında yardımınıza ihtiyacim var

Buradaki makale size yardımcı olabilir

cb5ab814cd8e0e204527eb662e4b1356.jpg

iPhone Tapatalk

Cok tesekkur ederim reha bey. Anten ayarlari tam yapilip yapilmadigi konusunda net bir bilgim yok maalesef. Dedginiz yerle bir iletisime geceyim hafta ici

Tesekkurler junior reha beyin dedigi yerle bir goruseyim daha sonra istanbula yolumun bir dustugunde ugrayabilirim. Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim

Bu cb radyolarin çalışmasi düğmeleri v.s. Hemen hemen aynidir...
Diğer soldaki düğmelerin ne konumda oldugunuda gösteren görsel paylasirmisiniz...
Ama,
Kullanıcı ayarları yanlış olsa 20 mt bile sql yapamazsınız....
Dolayisi ile reha beyin dediği gibi antende bir problem var gibi gözüküyor...
Yanlış anten
Yanlış anten konumu
Veya büyük ihtimal swr ayarı....
Zaten doğru anten, doğru kablo ve anten uzunluğu, doğru anten konumu olsa swr de doğru olurdu...
Ankara'da Şaban bey var... Radyocular yakışıklı lakabıyla bilir..
Selamimi söylerseniz yardımcı olur. Çok iyi bir insan....

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üzerindeki tuşlar;

Am-fm

Am ve fm modülasyon-ses (bindirme iletme) farkıdır, am 1 watt çıkış yapar fm 4 watt çıkış yapar kısaca fm daha parazitsiz ve temiz ses iletir.Kısa dalga radyo ve fm radyo örneği gibi...

Karşınızda kişi fm den konuşursa sizde bunu fm e almalısınız.

ASC

otomatik kanal tarama düğmesi, basarsanız 40 kanalı otomatik tarar, nerede görüşme varsa orada kısa süre bekler sonra aramaya

devam eder.

ANL/NB

parazit gidericidir genelde AM de işe yarar, motor ateşleme sesinin telsize gelmesini durdurur veya dışarıdan başka

parazit denilen cızırtıyı filitre eder kısar.

PA

Buna basarsanız arkadan fişle harici bağlayacağınız hoparlöre sesiniz gider (telsizden frekansla çıkış yapmaz) örnek polislerin kullandığı ''bekleme yapma devam et'' gibi :smiley: yani hoparlörden anons yapmak için.

Volume

Gelen Ses seviyesini sıkıp açar.

Squelch

Kanaldaki boş hışırtı sesini sıkar başka cihazdan karşıdan birisi konuşunca sadece onun sesini size dinletir bu düğme boş kanal sesi hışırtısı cızırtısı kesildiği yere kadar sağa doğru kısmalısınız yani sonuna kadar kısılmaz, sesin bittiği kesildiği yerde bırakılır.Durduk yere açılmaya çalışırsa bir miktar daha kısılır 2 milimetre gibi.

Mic gain

Sizin konuşursen ses seviyenizi düşürür ve yükseltir yani mikrofonun ses iletme seviyesi normalde sonuna kadar açık kalmalıdır.

Rf gain

Karşı konuşan istasyonun gelen sinyalini kısıp açar buda normalde en sonda (en sağ taraf açık)durması gerekir, çok yüklü gelen istasyonların sinyalini ve modülasyonunu-sesini alçaltır.

Yarimlariniz icin cok tesekkur ederim bugun demelerde yaptim ama olmadi sonuclar ayni ne gonderiyor ne de aliyor cihaz. Ankarada teknik serviste bulamadim tanidiginiz biryerler varmi onerebilecegiz. Cok tesekkur ederim dostlar

Bassturbine oncelikle cok tesekkurler. Banada cikislar yanik gibi geliyor

Selamlar
sorun sadece yollamada mı? (yani diger telsiz cok yakında ancak dinleye biliyor?) yoksa, dinlemede de problem var mı? (yan,, diüer arac uzaktan konustugunda, problemsiz dinleyebiliyor musunuz? )

Eger sadece gonderme yapmada ise problem, çıkışlarınızın yanık olma ihtimali var.Ama , dinleme yapmada da problem yaşıyorsanız, problem başka olabilir.. reha

Merhaba reha bey. Sorun hem gondermede hem almada. Diger aracta mesafe acildikca beni dinleyemiyor

Tesekkurler alfonse. Bugun ankara da bir servis buldum onlarla gorustum. Cihazim bayagi eskiymis 80 lerden kaldigini soylediler :smiley: cihazin cikis watt ida dusukmus 5 watt gucundeymis ondan dolayi gorusme mesafesi kisa olur dediler. Anteni cikartip yerine taktilar biraz arapca konusulan bir yayin geldi daha sonradanda el telsiziyle test yaptik gorusmeler gayet netti ama gorusme mesefesinin kisa olmasina biraz uzuldum isin gercegi. Emegi gecen katkida bulunan o degerli yorumlarini benden esirgemeyen butun arkadaslara tesekkur ederim.

Selamlar
problemin duzeldigine sevindim. Ancak, bir konuyu belirtmem gerekiyor. CB cihazları, hem kanunen hem de "amacı" gereği 5Watt gucunde olurlar. Bu cihaz ile konvoy icinde yada hakim bir mevkiden uzakca mesafeler ile gorusebilirsiniz. Ama daha fazlasi için (yani daha güçlü cihazlar için) lisans almanız gerekir. Bence, merakınız yok ise "değmez" iyi aksamlar, reha

not: 80'lerin cihazları , "bence" bulabileceğiniz en sağlam cihazlardır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri