Pratik, Kolay Yapılabilen, Üstelik De Ucuz Sütunlu Matkap :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,637

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Merhabalar arkadaşlar,
kendi kendine bir şeyler yapmak isteyen herkes gibi zaman zaman dik delik delme ihtiyacım oluyor benim de.
Bir atölyem olmadığından masraf edip sütunlu matkap alsam, koyacak yerim yok.

Hazır satılan dik delik delme aparatlarından aldım Bauhaus' dan, sakın aynı hatayı yapmayın: Hassasiyeti çok düşük ve işe yaramaz bir alet. Sadece duvara dike yakın delik açmakta kullanılabilir...

Büyük boy katlanır bir kamp masası "porocem" var bu aralar. Onun şablonları için dik delmem gereken delikler yüzünden pahalı kontrplak kalıp malzemelerini bozunca dün bir mini poroce yapmaya karar verdim bu konuda.

Yapılacak aparat hem yeterince hassas olmalı, hem kolay üretilebimeli hem de ucuza mal olmalı...
Bu üç seçenek genelde bir arada olmaz :smiley:

Hazır kendin yap ürünleri incelediğimde yapılan önemli bir hatayı gördüm:
Pek çok örnekte, insanlar hassas olduğu ve ucuza bulunabildiği için bilyalı çekmece rayları kullanmışlar. Yapılan hata ise rayları aynı çekmecede olduğu gibi karşılıklı kullanmak.
Bu raylar, dik yönde oldukça hassaslarken, 90 derece ters yönde esniyorlar. çekmecelerde bu yönde 1.0 - 1.5mm esnemeyi farketmeyiz bile, ancak sütunlu matlkapta bu esneme olmamalı.

Bu nedenle rayların birbirlerine göre 90 derece açılı yerleştirilmeleri gerekli.

Diğer önemli nokta ise "kolon" un rijitliğinin sağlanması. Delik açılırken çıkacak yüksek torklara dayanabilmesi için yüksek atalet gerekiyor.

Ucuza mal edebilmek için en elverişli malzeme 18mm MDF. Tabii ki çok daha güçlü malzemeler var ama iddamız ucuz malzeme ile aynı sonucu elde etmek olduğundan MDF yi seçtik.
Tabii bağlantıların bu malzemenin çekme dayanımına uygun olması gerekiyor. Kaliteli, kendiliğinden delik açan 50mm seyrek dişli vida kullanacağız bağlantılarda. Gereken yerlerde tutkal da kullanacağız...

Dün tasarımı bitirdim. Şöyle bir şey oldu:

17 04 23 3d

Son düzenleme:

Kullanılacak malzemeleri de aldım. Kolon yayı olarak kapı çekme yayı kullanacağız, 4TL, raylar 17mm 246mm boyunda stabilit çekmece rayı, 7TL, matkap bağlantıları 4 adedi 4TL, 20mm mapa 5TL, vidalar 4x50mm YHB ahşap vidası, 2.7TL, kalan ıvır zıvır elimde vardı, MDF leri de babamın atölyesindeki parçalardan çıkartacağım.

Bauhaus fiyatlarıyla MDF dahil alsanız bile 30-40TL yi geçmeyecektir maliyeti.

WhatsApp Image 2017 04 23 at 163656

WhatsApp Image 2017 04 23 at 163657

WhatsApp Image 2017 04 23 at 163658

Eveet, bugün tasarımı gerçeğe dönüştürdüm ve kullaanmaya başladım :smiley:
Önemli şeyler öğrendik; paylaşalım:

MDF yi kalınlğından vidalamak çok kötü bir fikirmiş :smiley:
Önceden delik de delseniz, özel vidalar da kullansanız MDF ayrılıyor. Çapının %80 i kadar bir matkapla delip vidalarken iki taraftaan sıktığınızda çatlamayı önleyebiliyorsunuz ama uğraştığınıza değmez bence.

Bana çok ilginç gelen bir şey de, suntanın MDF ye göre klınlığından vidalamaya çok daha uygun olması. Makita tork ayarlı vidalamanın 18 ayar kademesi var. Aynı vidayla MDF yi kalınlıktan çektirdiğnizde 8-9 kademessinde vida yalama oluyorken, aynı şartlarda sunta en son ayar kademesinde bile sıyırmadı!

Bilginize...

Neyse,
çözüm olarak kolonun tüm parçalarını suntadan (eski bir mobilya kapağından :smiley: ), kızakların bağlandığı arabayı da baaşka bir porocemizden artan 18mm kontrplaktan yaptık:

2017 04 25 16 13 56

Bu arada matkabı sıkıştıracaak parçayı sadece bir taraftan kesmek çok daha iyi sonuç veriyor. Deliği delmiş bulundumdu :smiley:

2017 04 25 17 08 51
2017 04 25 17 29 20

Raylardan birinde araya delik delmek gerekiyor bağlantı için. Mutlaka havşa da yapılmalı, çünkü rayın içindeki bilya taşıyıcı vidanın başına çarpıyor.

2017 04 25 17 34 35

2017 04 25 17 52 17

Merhabalar matkap ile dik delmek için araştırmalar yaparken sizin paylaşımınıza denk geldim. Gayet hoş bir çalışma olmuş elinize emeğinize sağlık. Aynı sistemden bende yapmak istiyorum çekmece raylarını aldım diğer sunta ölçülerini tahmini olarak verebilme imkanınız mevcut mudur

Merhabalar,
tüm ölçüleri içeren bir pdf yapmıştım, ektedir.
Bitirdiğinizde fotoğrafını bekleriz ;)

Ekli dosyalar

• 17-04-30-kesim ölçüleri.pdf
    45 KB · Görüntüleme: 278

Çok teşekkürler kısa zamanda kestirebilirsem resimleri paylaşırım. Çok video izledim bu konu için kolay ve anlamlı şekilde yapılan tek çalışma sizin ki olmuş tekrardan elinize sağlık :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri