Polish Lavvu (bushcraft Kanvas Tent/çadır)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iamtrippingballs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,450

iamtrippingballs

Ana Kamp
20e78fe4f6b6506f83a36ff9be939725

Türkiye'de satan bulamadım, belki yapan/yapabilecek olan birileri çıkar diye konuyu açtım.Kalın mumlu kanvas kumaştan tek parça , tepee model tent/branda.Kanvas çanta , kese vb ürün üreten arkadaşların rahat bir şekilde yapabileceğini düşünüyorum.Ben yaparım diyenlerin mesajını bekliyorum.

Etiketler

Araştırmaların sonucunda yapıp satışa koymuş bir kişi buldum.65/35 kanvas kumaş , 2.9 kg , soba bacası çıkış yeri var.Ölçüleri biraz küçük gibime geldi.900 TL gibi bir fiyat istiyorlar , bence çok fazla bir tarp için.O paraya alınabilinecek çok iyi markaların başarılı "çadırları" var.Görüşmek istersen özel mesaj olarak bilgilerini verebilirim.Lavvuya alternatif ararken Rus ordusunun Sovyet zamanlarında kullanılan Plash Palatka (плащ палатка) tarplarına denk geldim.Askerler yağmurluk olarak (panço olarak tasarlanmış) giyebilirken tarp olarak kurup çadır olarak kullanmislar.Hatta mat , hamak , yatak , sal gibi çeşitli şekillerde kullanmislar bunun yanında.Güzel tarafı kolayca birleştirilebiliyorlar.İkili üçlü veya daha fazla birleştirerek daha geniş alana sahip farklı şekillerde çadır kurmuşlar.Bir tanesinin ağırlığı ortalama 1.2 kg.Nedeni kanvas olması.Rusyada uygun fiyata bulmak mümkün.Arkadaşıma gönderteceğim en yakın zamanda birkaç tane bir aksilik olmazsa.
[GALLERY=media, 44]06-11-59-253264481608_1_11_1 by iamtrippingballs posted 29 Mart 2019 05:36[/GALLERY]

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Ölçüler tam olarak neydi? Makul bir büyüklükte ise düşünebilirim. Bu arada palatkalar da gayet kullanışlı görünüyor.

Bu arada Savotta'nın sitesinde de vardı benzer ürünler lakin Türkiye'ye satış yok sanırım.

[GALLERY=media, 45]Türk yapımı Polish Lavvu by iamtrippingballs posted 29 Mart 2019 09:35[/GALLERY]

Yüksekliği 1.30 , genişliği 1.9x1.9 yaklaşık olarak.900 TL çok abartı bir rakam.Varusteleka'da 1982 yapımı orijinal hali 40.99 Euro.Ve panço olarak kullanılabiliyor. Yüksekliği 1.40 , üç farklı büyüklük seçeneği var.2x2 en büyük boyutu.Kargoyu 30-35 Euro desek Max 75 Euro = 475 TL. Ama şuan için ellerinde kalmamış maalesef. Matematik ortada.Outdoor ürün satan arkadaşlar çok açık gözlü davranıyor artık.İthal ürünlerin dolar yükseldiği için pahalı olması anlaşılır ama yerli üreticilerin bunu fırsata çevirmesi ahlaksızlık.Yerli üretime destek diyoruz bizi yolmaya çalışıyorlar.Kampa gitmek için gereken temel malzemeleri almaya kalktığınızda ortaya trajikomik bir tablo çıkıyor.Doğada zaman geçirmek , trekking , hiking , kamp yapmak lüks kategorisine girmemeli bence.

Fiyat abartılı, ölçüler de biraz daha büyük olabilirdi. Outdoor malzemeler ülkemizde her zaman pahalıydı. Her zaman lüks tüketim malzemesi olarak görüldü bu ekipmanlar. Hakkımızda hayırlısı olsun lakin lavvu çadırdan daha verimliymiş gibi geliyor bana. Arayış içerisindeyim, bir şeyler bulursam buraya da yazarım. Siz de paylaşımlarınızı esirgemezseniz minnettar olurum.

Tabi ki.Araştırmaya devam ediyorum.Konuyu güncellemeye çalışacağım satan veya yapan bulursam.Alternatiflere de bakıyorum.Dediğiniz gibi bence de lavvu çadırdan daha kullanışlı.Kanvas kumaş naylon malzemeden daha dayanıklı her yönden.Çok iyi rüzgar kesiyor , yırtılmaya , yanmaya , her türlü deformasyona karşı dirençli.Kurulumu kolay , çok farklı şekillerde kullanımı mümkün.Suya karşı dirençli ama tamamıyla su geçirmez değil.Wax işlemiyle su geçirmez hale getirilebiliyor.Tek eksi yönü ağırlığı diyebiliriz ancak çokta ağır değil.
Orijinal ölçüleri ve şablonunu resim olarak ekledim.Yapan biri bulunabilirse istenilen boyutta yapılabilir.

https://i.hizliresim.com/y6rEzN.jpg

Son düzenleme:

Kumaşı ararken kayboldum , kafam karıştı.Bilen birilerine danışmak lazım.Çantalık kanvas kumaş diye birşey buldum metresi 50 TL ama emin olamadım.

Merhaba Ben bir seyler yaptim bu konuda :smiley: kendim çadırı yaptim hatta icine sobami da. YouTube da volkanca diye arayip izleyebilirsiniz. Ayrica ozelden de ulasabilirsin iz.

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Ancak birkaç şey sormak istiyorum. Öncelikle "lavvu"yu ne tür bir malzemeden ürettiniz? Soba borusunun çıktığı pencerede herhangi bir yalıtım göremedim. Soba borusundan dolayı ısınıp yanması ya da erimesi mümkün değil mi?

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Ancak birkaç şey sormak istiyorum. Öncelikle "lavvu"yu ne tür bir malzemeden ürettiniz? Soba borusunun çıktığı pencerede herhangi bir yalıtım göremedim. Soba borusundan dolayı ısınıp yanması ya da erimesi mümkün değil mi?
Merhaba Çadır kumasi klasik kalin kumas, sob a boru cikisini cubuklarla gerdirdim sorun olmadi

Ekli dosyayı görüntüle 511616

Türkiye'de satan bulamadım, belki yapan/yapabilecek olan birileri çıkar diye konuyu açtım.Kalın mumlu kanvas kumaştan tek parça , tepee model tent/branda.Kanvas çanta , kese vb ürün üreten arkadaşların rahat bir şekilde yapabileceğini düşünüyorum.Ben yaparım diyenlerin mesajını bekliyorum.
Selam bahsettiğiniz çadıra benzer bir çadır yaptırdım kumaşı kanvas değil ama direk su geçirmeyen bir kumaş. Kanvas kumaş bulamadım metresi 20 lira olan bir kumaş kullandım. 10 metre kumaş ve işçilik hepsi 300 lira civarı bir maliyeti var.

0BA334DA 03C4 4FE9 9466 EE450F569079

9F3972AF 69A9 4C0D 86F4 6480FE5266AB

D68DC470 C528 4648 9105 8543B80DD616

EBDED42C C9EB 4C78 8C54 A8DD77267C98

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.