Pis Su Atık Tankları Için Havalandırma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan feyizu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,221

feyizu

Ana Kamp
Sevgili dostlar merhabalar; kendi karavanımı yapmaya hazırlanırken planlama aşamasında aklıma takılan bir konuda görüşlerinizi rica edeceğim..forumu epeyce okudum ama aradığım cevabı sanırım bulamadım..Sorum şu: Mutfak ve wc atık sularını topladığımız tankları aracımızın altına yerleştirdiğimizi varsayalım, her iki tanka da rahat akış için bir havalandırma yapmak gerekir diye düşünüyorum(bence en az 1/2" olmalı) bu havalandırma çıkışını araçta nereye konumlandırmalı ki tanklarda oluşabilecek kokular etrafı rahatsız etmesin.Eğer aracın altında bırakırsak herhalde seyir sırasında sorun olmaz ama konaklama zamanı buram buram pis kokular çevreye yayılabilir,ayrıca seviye düşüklüğü nedeniyle eğimli arazilerde havalandırma çıkışından atık sular taşabilir..Sanki aracın tavanına kadar yükseltebilirsek çıkış ağzını iyi olur gibi ama aracın altından,sonra içinden nereden geçireceğiz ve tavanda nasıl sonlandıracağız.
Eminim bu konuyu kendi karavanını yapan her arkadaşımız düşünmüş ve bir çözüm uygulamıştır.Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız forumda kalıcı olur ve herkes faydalanabilir..Resim de olsa iyi olur diyeceğim ama sanırım forumda resim konusunda bazı sıkıntılar zaman zaman kendini gösteriyor.
Vakit ayırıp yanıt verecek olan dostlara peşinen teşekkürler.

Etiketler
çok ilginç bir hal almış forum..değerli bilgilerini rica ettiğim hiç kimse yazmaya ,daha doğrusu yanıtlamaya değer bulmamış ki tek bir yanıt bile yok..oysa eski yazılanlara bakınca insan epeyce umutkar oluyor.
Neyse kendi göbeğimizi kesip işimize bakacağız anlaşılan.

Mutfak ve banyonun atıkları uzun zaman bakletilmedikleri takdirde koku yapmayacaktır. Fikrimi öğrenmek istiyorsanız, ben araçta tuvalet atıkları için sabit bir tank yapılmasını doğru bulmuyorum. Havalandırılmasından ziyade bu tank nasıl boşaltılacak? En iyi ihtimalle macerator ve uzun bir atık su hortumu kullanmanız gerekecek. Tabiki araçta bu hortumu koymak için de bir yer ayarlamak lazım. Kasetli veya porta potti tuvalette bidon şeklindeki atık tankını taşıyarak uygun bir yere dökmek çok daha kolaydır.

Son düzenleme:

Mutfak ve banyonun atıkları uzun zaman bakletilmedikleri takdirde koku yapmayacaktır. Fikrimi öğrenmek istiyorsanız, ben araçta tuvalet atıkları için sabit bir tank yapılmasını doğru bulmuyorum. Havalandırılmasından ziyede bu tank nasıl boşaltılacak? En iyi ihtimalle macerator ve uzun bir atık su hortumu kullanmanız gerekecek. Tabiki araçta bu hortumu koymak için de bir yer ayarlamak lazım. Kasetli veya porta potti tuvalette bidon şeklindeki atık tankını taşıyarak uygun bir yere dökmek çok daha kolaydır.
Teşekkür ederim yanıtınız için, kasetli tip ya da portaporti tip tuvalet de gündemimde ancak geçmiş paylaşımları okurken gördüm ki azımsanmayacak kadar çok da maseratörlü yat tipi tuvalet kullanan karavan sever dost olmuş. Bu dostların da yaşadıkları olumlu olumsuz tecrübeleri paylaşabileceklerini umid etmiştim konuyu açarken.

Merhabalar ,genellikle karavanlarda sabit atık tanklarını doğru bulmuyorum.Size sorun çıkarttığında çok zahmetli işler gerektirebilir.Bunun yerine harici bir atık deposunu uygun buluyorum tabi bu hem küçük hem büyük boşaltımda farklı atık depoları olacak , yapılan boşaltımın depolara dolması ve geçici bir süreliğine dizayn edilmiş havalandırması ile sizi bir süreliğine rahatlatacaktır.En azından günde bir gibi süre zarfında harici olan tankerlerin elle uygun bir yere boşaltılması gerektiğini düşünüyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir , benim pek bilgim olmasada aklımda kurguladığım düzeni anlatmaya çalıştım teşekkürler.

Bu durumda YAT TİPİ TUVALETLERİ uygun bulmuyorum...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri