Pick-up'ların Otoyoldaki Hız Limiti Problemi Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EL_Guapo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,100

EL_Guapo

Araştır, Bilene sor, Bildiğini paylaş...
Yer
İstanbul
Herkese iyi günler, paralı otoyollarda binek araçlar için 120 km. olan hız limiti pick-up araçlar için 95 km. ile sınırlı mı acaba? Bir iki konu başlığı altında bu şekilde bir bilgilendirme gördüm ve doğruluğunu teyit etmek istiyorum.

Bu hız limiti 4x4 pick-up ve 4x2 pick-up için aynı mıdır?

Otoyol'da 95 km. ise E-5, D-100 gibi yollarda kaçtır? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi günler, paralı otoyollarda binek araçlar için 120 km. olan hız limiti pick-up araçlar için 95 km. ile sınırlı mı acaba? Bir iki konu başlığı altında bu şekilde bir bilgilendirme gördüm ve doğruluğunu teyit etmek istiyorum.

Bu hız limiti 4x4 pick-up ve 4x2 pick-up için aynı mıdır?

Otoyol'da 95 km. ise E-5, D-100 gibi yollarda kaçtır? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

KARAYOLLARI HIZ LİMİTLERİ

Yukarıdaki linkte görebilirsiniz.

Tesekkurler Kartalveat, tum pick up’lar kamyonet sinifinda geciyorsa 95’i gecemiyorlar.

Peki vergisi normal binekler ile ayni alinan 4x4 pick-up’lar veya ruhsatinda hususi oto diye gecen pick-up’larda ayni limitlere mi sahip?

Ayrica tum pick-up arac marka ve modelleri kamyonet sinifinda midir?

Bu 95 hiz limiti korkarim bana alacagim aracta yön degistirtecek. Kamp araci yapmak istiyorum, kafamdaki projeye en uygun olan arac cinsleri yuk alani dolayisi ile pick up’lar fakat 95 ile git git yol bitmez. Artik cezalarda giselerdeki otomatik olarak okuma dolayisi ile otomatian geldiginden isin kaçarı da yok. Bu cok kotu oldu.

bende pikap sekmentine geçtiğimde aklımda böyle sorular vardı,araştırdım net anlıyamadım artırılmış hız sınırıda var çünkü. bir gün baktım polis uygula yapıyor otoyolda beni durdurmamasına rağmen ben durdum bu aracı yeni aldım hız sınırı nedir diye sordum.dediki
1- normal tek gidiş geliş yollarda 85 km
2-duble yollarada 90 km
3- otobanda 95 km
fakat bu değerlerin %10 fazlasıyla gidlebiliyormuş,otobanda en fazla 104 le gidebilirsin dedi. tabi bazen meskün mahal bölgelerde her araç için 70-60 km gibi değerler konabiliyor dikkat. birde arka kasaya hardtop taktırıp ruhsata işletince otobanda 110 km ve %10 fazlasıyla gidebiliyorsun,diğer yollarda aynı oranda artıyor çünkü kapalı kamyonet sınıfına geçiyor o zaman.
bence pikap segmentinden vazgeçmeyin hemen geçen haberde bakan hız sınırlarını %10 artırmayı düşünüyoruz diyordu.arkaya kabin atıp birde %10 artığını düşünürseniz hız makul seviyelere gelir bence.

......
fakat bu değerlerin %10 fazlasıyla gidlebiliyormuş,otobanda en fazla 104 le gidebilirsin dedi.......
bence pikap segmentinden vazgeçmeyin hemen geçen haberde bakan hız sınırlarını %10 artırmayı düşünüyoruz diyordu.arkaya kabin atıp birde %10 artığını düşünürseniz hız makul seviyelere gelir bence.

Şu anki durumu için geçerli olanı;
eğer hız limitini %10 ve üstü aştığınızda ceza uygulanır.Hız limitini %9 u geçmediği sürece ceza yazılmaz.

......

Peki vergisi normal binekler ile ayni alinan 4x4 pick-up’lar veya ruhsatinda hususi oto diye gecen pick-up’larda ayni limitlere mi sahip?

Ayrica tum pick-up arac marka ve modelleri kamyonet sinifinda midir?

...

Yasal olarak ayrımı yok. Her ikiside kamyonet sınıfından sayılıyor.Hız sınırları aynı

İş MTV vergi boyutuna geldiğinde 4x4 ler arazi taşı sayıldığı için 4x2 ye göre çok daha fazla MTV öderler.

birde arka kasaya hardtop taktırıp ruhsata işletince otobanda 110 km ve %10 fazlasıyla gidebiliyorsun,diğer yollarda aynı oranda artıyor çünkü kapalı kamyonet sınıfına geçiyor o zaman.

Sevgili Fsmy, %10 olayı tüm araçlar için geçerli olan bir değer olduğu için onu dikkate almadan seçim yapmam gerekiyor. Yani SUV'lerde 120 olan limitte %10 artacak ve aslında kamyonet ile binek araç arasındaki limit farkı daha da çok çoğalacak.

Yalnız şu hardtop olayını iyice bir araştırmak gerekiyor. Bunu ilk defa duymuş oldum. Bu konuda eminsin değil mi? Bu konunun yazılı bir kanunu bulmak gerekiyor.

bır yazı okudum kopyalıyorum...

Yeni yönetmeliğe göre ruhsatında kamyonet olarak geçen ama arkalarında yolcu oturma koltuğu bulunan araçlar, bundan sonra vergi hesaplamalarında panel van olarak geçecek. Kısaca, beş oturma koltuğu olan bir kamyonetin araç vergi hesaplaması panel van araçlar üzerinden yapılacak. Bu durum daha yüksek bir vergi ödenmesine neden olacağından bir dezavantaj gibi görülebilir ama araç vergisini panel van olarak ödeyen kamyonetlerin otoyol hız sınırı olan 95 km/s limiti de değişmiş olacak.

Bilindiği gibi panel van hız sınırı 110 km/s ve bundan sonra bu sınır kamyonetler için de geçerli olacak.

pikapların kasaya kabin takıp proje çizdirip ruhsata işletiyorsun,ve hız sınırın artıyor,kesin bilgi bu emin olabilirsiniz,kabin takan yerlerden bunu teyit edebilirsiniz.
yeni nesil radarlar plakayı okuyor,araç trafikte hangi sınıftaysa derhal sistem okuyor ve hız sınırını aşıp aşmadığını belirliyor. siz kasaya takılan kabini işlettiğinizde aracın trafikteki segmenti değişiyor.
şuan kabini taktığınızda 110 olan hız sınırına %10 artış kafi gelmesi gerekir görece...
zaten mevcut hız sınırlarını %10 artırılacağını farzedelim ,ciddi bir sürat elde edilir bence.
diğer arabalarında hız sınırıda artacak ama,gibi bir yaklaşım ilginç yalnız...

pikapların kasaya kabin takıp proje çizdirip ruhsata işletiyorsun,ve hız sınırın artıyor,kesin bilgi bu emin olabilirsiniz,kabin takan yerlerden bunu teyit edebilirsiniz.
yeni nesil radarlar plakayı okuyor,araç trafikte hangi sınıftaysa derhal sistem okuyor ve hız sınırını aşıp aşmadığını belirliyor. siz kasaya takılan kabini işlettiğinizde aracın trafikteki segmenti değişiyor.
şuan kabini taktığınızda 110 olan hız sınırına %10 artış kafi gelmesi gerekir görece...
zaten mevcut hız sınırlarını %10 artırılacağını farzedelim ,ciddi bir sürat elde edilir bence.
diğer arabalarında hız sınırıda artacak ama,gibi bir yaklaşım ilginç yalnız...
Ben bu konuda resmi bir yazi ariyorum fakat bulamiyorum. Dogru soyluyor olabilirsiniz belki ama boyle bir uygulama varsa resmi bir yazi da olmasi gerekir diye dusunuyorum.

Diger araclarda da %10 artisin olacaginin hangi bolumunu ilginc buldugunuzu da ben anlayamadim zira bu %10 kurali tum tasitlar icin gecerli. Ama zaten konumuz da bu degil.

demem o ki diğer araçların hız sınırınında artması size yeterli olan hız sınırını niye etkilesinki yani diğer araçlarında aynı oranda artacak gibi bir yaklaşım ilginç geldi.otoyolda yarış hedefliyorsanız başka tabi.

Fsmy arkadaşın vermiş olduğu bilgi doğrultusunda heyacanlanıp bir araştırma yaptım.Benimde aracım L200 olduğu için biraz muzdaribim bu hız sınırlarından,ancak şöyle bir tanım buldum

Kamyonet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir.

Bu tanımdaki bütün şartları yerine getirmesine rağmen sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir.Ancak yaptırmış olduğumuz kabin malesef sürücü bölümü ile bagaj bölümünü ayırıyor malesef.Benim anladığım bu kısım bütün olsaydı aracımız panelvan statüsünde sayılacak ve otoban hız sınırımız 110km/h olabilecekti.

mukavemet bey bu kanunun bir yerde bir boşluğu var. bunu bilen hardtop çular bu boşluktan yararlanıp bir şekilde aracın sınıfını değiştiriyor,yapanlar var.

demem o ki diğer araçların hız sınırınında artması size yeterli olan hız sınırını niye etkilesinki yani diğer araçlarında aynı oranda artacak gibi bir yaklaşım ilginç geldi.otoyolda yarış hedefliyorsanız başka tabi.
Sevgili Fsmy arkadaşım, hız limitleri dahilinde aracı kullanmaya çalışmak ve bunu araştırmak otoyolda yarış hedeflemek mi oluyor? Lütfen konuyu dağıtmadan ilerleyelim

Fsmy arkadaşın vermiş olduğu bilgi doğrultusunda heyacanlanıp bir araştırma yaptım.Benimde aracım L200 olduğu için biraz muzdaribim bu hız sınırlarından,ancak şöyle bir tanım buldum

Kamyonet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir.

Bu tanımdaki bütün şartları yerine getirmesine rağmen sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir.Ancak yaptırmış olduğumuz kabin malesef sürücü bölümü ile bagaj bölümünü ayırıyor malesef.Benim anladığım bu kısım bütün olsaydı aracımız panelvan statüsünde sayılacak ve otoban hız sınırımız 110km/h olabilecekti.
Sn. Mukavemet bey, bu konu hakkında başka bir başlık altında Toyota Hilux'u satın alınırken orijinal olarak kapalı olarak almış olan bir üyemizin söylediğine göre kapamanın limitlere hiçbir faydası yokmuş ve birkaç kez de ceza yemiş.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin “Tanımlar” kısmında yer alan :

Kaynak: 37. karayolları üzerinde araçların uymaları gereken hız sınırları nelerdir? kamyonet ve panelvan türü araçların yeni

Buna göre N1 sınıfındaki panelvanların hız limitleri artırılmış. Kamyonetlerden daha yüksek hız limitleri konulmuş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR