Pc Gps ile Denizde Profesyonellik.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Barbaros III Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,081

Barbaros III

Ana Kamp
Yer
Deutschland
Üç yanı deniz olan Ülkemde bir çok insanın Kara yanında deniz harita ve programları ihtiyacı olduğu kesin....

Küçük bir amatör Balık teknesinden,Diğer alternatif tekne modellerine kadar her kesimin kullanabileceği, Denizde Güvenli seyir yapabilecek muhteşem programların varlığından , Küçük el cihazlarının yanında profosyonel alternatiflerinden bahsetmek istiyorum....

Günümüzün gelişen teknolojileri ile PC GPS programları daha ciddi alternatifler olmaya hak kazanmıştır....
25 cm. ekran görüntüsüne sahip 12 Volt ile sessiz sedasız çalışan..İstendiğinde ilave bir Stik ile Tv yayınlarını da alan...Çoğu Limanlarda Wlan bağlantısı ile İnternette gezinen...Hafızasındaki Filim , Müzik, Fotoğraf Vs... Oynatabilen,, Hatta günlüklerinizi tutup... E- Dergi ve kitaplarınızı okuyabilen....Her derde deva NETBOOK' lar....

Lafın kısası ..AL BİR NETBOOK Hayatın tadına tad kat......
Eğer Teknenizde 12V. Akü imkanı varsa geri kalan tüm Alternatifleri unutun derim......
yok ise.... Kendi Batarya Ömrü 9 saat'e ulaşan Netbook lar dikkatinizi çekebilir...

Almanya'da:
260€ - 399€ arası model ve özellikleine göre değişen fiyatlara 2yıl Voll garanti ile ulaşabiliniyor....
Yarı fiyatlara 2nci elleri de bir Alternatif.....

Bütün bunlar Basit el cihazlarına 200$ vs.. Harita yüklenen Firma ve cihazlarına Alternatif değilmi...?????

[attachment=1]

Maptech Navigasyon program ekran grnts  1

Etiketler

Ynt: Pc Gps ile Denizde Profesyonellik.

Sayın' tcevizci'

Önceleri Sadece gezi amaçlı Seyir de kullanılabilecek detaylı haritalar ile donatılmış bir GPS amaçlamıştım...... bunu sağladıktan sonra, Otopilot ilavesini de ekledim....

Günlük planladığım güzergahlarda dümende kalmadan gezilerimi sürdürüyorum.....

Maxsea Programı kullanıyorum...Önceleri Notbook da çalıştırdığım bu programı Akü kapasitesi yüzünden sadece yabancı denizlerde kısa süreli kullanabiliyordum....(Max.6 saat)

fakat İntelin geliştirdiği Atom işlemci sayesinde üretilen çok daha ucuza satılan Netbook sayesinde Tekne Aküsü ile yaklaşık 20 saat e varan sürelerde Navigasyon yapmaktayım...

Eğer Otopilot'u devredışı bırakırsam bu süre 26 - 28 saat'e ulaşıyor.... Bu arada 15W. güneş Paneli takviyesi ile akülerimi dolu tutabiliyorum.... Enerji tasarrufuna katkı için

tekne aydınlatmalarını da LED lamba ile değiştirdim.......

Umarım istediğiniz cevaplara ulaşmışsınızdır.......

Saygılarımla....

Bu arada meraklıları için Diğer Süper Navigasyon programlarını da sıralıyayım.......

Maptech Chart Navigator Pro

Maptech Offshore Navigator

Tsunamis Navigator Pro

Raymarine Raytech navigasyon

Fugawi Global Navigator and Fugawi Marine

MAXSEA

Aşağı yukarı aynı özellikleri taşıyan, Hepside üst kılas navigasyon programlarıdır.....

Esenkalın.....

Kesinlikle çok yardımcı oldu teşekkür ederim, hali hazırda bana biraz karışık gelsede içine girip kullanmaya başladığımda çözerim gibi geliyor,
açıklamalarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Sayın 'tcevizci'

Anladığım kadarıylaYeni bir sistem içersine girmeyi planlıyorsunuz......

Deniz ile ilgiliyse...

Her konuda bilgi alışverişinde bulunabiliriz....

En azından bildiklerimizi aktarır , duyduklarımızı tartışırız.......

Yaptığımız hataları sizler yapmassınız en azından.....

tekne seçiminden , ekipmanlar ve yaşam alanları vs.....gibi

Ayrıca Güzelim İzmir'i de selamlarım....

Evet şu sıralar teknemi değiştirme çabaları içindeyim 5 metrelik ahşap bir teknek vardı kamaralı, şimdi biraz daha büyük birşeyler bakıyorum tekneyi büyütünce dolayısıyle bir sisteme ihtiyacım olacak, o aşamaya geldiğimde mutlaka sizi rahatsız edeceğim :smiley:

Tavsiye.......

Sayın Arkadaşlar , Burada Sizlere PC GPS konusuile ilgili bir Link adresi vermek istiyorum.... Bu Program Ücretsiz olarak Bilgsayarınıza yüklenir.

Profosyonel haritaları dahi kullanabilirsiniz.... Ayrıca Dil eklentisi ile Menüleri Türkçe kullanabilirsiniz... Program' adı ''SeaClear II''

Ayrıca Aynı Sayfada Sayın' MUSTAFA PULTAR' ın hazırlamış olduğu ''AMATÖR DENİZCİLER İÇİN TÜRKÇE SEYİR YAZILIMI'' adlı PDF formatında 76 sayfa lık bir eser i de

indirebilirsiniz..

Meraklılarına Tavsiye edebileceğim bu program Sadece 2MB......

Windows 7 dahil Tüm işletim sistemleri ile uyumlu..

Harici bir GPS yardımıyla Gerçek zamanda Navi......

Saygılarımla.....
Adress: http://www.sping.com

Fb5a66774e9175ec69a24faf69c5238e

Tekrar Merhabalar ,

Pc ile navigasyon haricinde ''Pocket Pc'' olanlar, yada ''Windows 3 , 4, 5 yada 6'' tabanlı Araç ta kullanılan GPS aletl olanlar..... Deniz haritalarını da bu cihazlarda kullanmak

isterlerse......

Sözü Fazla uzatmayayım... ''Oziexplorer'' programı ile tanışın derim...

Site Adresi :http://www.oziexplorer.com/

[attachment=1][attachment=2]

Capture002

Ea8857290846d677150b71699d2c

merhaba laptopumuzu gps olarak kullana bileceğimizi söylemişsiniz.
sadece laptoplamı yapacağız bu işi yoksa ayrıca bir gps alıcısınada ihtiyaç varmı?
varsa hangi özelliklere sahip olması gerekiyor.

şimdiden teşekkür ederim
iyi günler

Sayin specter106,

Laptop yada Neetbook, yada mini pc ,Bilgisayardan maksat Program icin , Tabii olarak bu programin calismasi icin Bir GPS sinyal alici (okuyucuya) ihtiyacimiz var...Genellikle bu alicilar Serial , USB , yada Bluetooth seklinde baglanti sunarlar.... Eger elinizdeki yeni nesil bir Laptop ise Serial baglanti birimi olmayacaktir... Ya Serial'i USB ye ceviren kablo soketi alacaksiniz ki en düsük fiyat Almanya icin 15- 20€ arasi..
yada GPS alicisini USB soketli alacaksiniz... (Bu en akilci bir tercih olacaktir,zira her bilgisayarda USB girisleri mevcuttur), Diger secenek ise biraz daha Pahalliya mal olan kablosuz bir baglanti sunan Bluetooth teknigi dir.. Ayrica fonksiyonlar da ihtiva eder..Örnegin Bilgisayariniz kapali dahi oilsa yaptiginiz rotayi koordinatli bir sekilde dahili hafizasinda tutabilir..., Ve Bazi cep telefonlarinda da kullanilabilir...

Ama neyi tercih ederseniz edin Dikkat etmeniz gereken bir nokta da kullandiginiz Windows versiyonu ile uyumlu olmasi...
Genelde Windows Vista , yada 7 versiyonlari özelliklerini arayin ...Cünki yeni nesil laptoplarda bu ikisinden biri yüklü oluyor....
Genelde bir marka belirtmiyorum...Teknik özelliklerine bakin derim alirken ..., önceki versiyonlarda 12 Sat. bilgisi alirken günümüz de 20 ye varan larini da bulabilirsiniz , sayi arttikca hassasiyet artmaktadir...
ama aklinizi fazla yormayim 12 sat. bilgisi alan da gayet güzel isinizi görür...En fazla 3 m. yanilir...
Eger Bu bilgiler yeterli olmaz ise, benim önceki yazdiklarimi da arastirin...
üzerinde en fazla yazdigim konu ,bu dur...
yetinmezisen gene görüselim...
Saygilarimla..

Merhaba Barbaros bey

Magellan triton300 gps aldım(bugün). sanırım bu alet istediğim işimi görecek ama becerebilirsem laptoplada kullanacağım maxsea10 u indirmiştim zaten.
Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.

Süleyman

Arkadaşlar tekrar merhaba ,
Uzunca bir aranın ardından tekrar malikanemdeyim....Bazen mesajlarınıza dişardeiken ulaşabildim,ama cevaplayamadım...Şu an bu mesajımı da genel bir mesele için yazıyorum...
Konu olarak maxsea,ya ulşıp yükleyen bazı arkadaşların,GPS alıcısı ile irtibat problemi olduğunu okudum....maxsea ile irtibat kurulamıyor kısacası...
zaman içersinde maxsea nın farklı versiyonlarından olsa gerek.....
ama bu konudan yılmayın....daha evvel belirttiğim üzere,alternatiflerine de yönelin....örneğin MAPTECH......
Şu an kullandığım aletler Türkiyede kaldığı için..gps deneyimini yapamıyorum.....ama MAPTECH de kalite olarak maxsea klasesindedir...

Önemli bir konu da bağladığınız gps aleti (Kablolu yada Blutooth) treiber 'i yüklemeyi unutmayın....bağlantı Com için olmazsa olmazlardandır....Cihaz hangi Com da '(mesela COM4) ise harita programında gps tanıtılırken o Com yazılacak (örnek te Com4)....
Artık Türkçe klavyeye kavuştuğum için....Daha hatasız yazabileceğim.....
Herkeze tekrar selam ediyorum.....

Selamlar Maxsea 10.1.3.2 kurdum notebook uma bu programın türkçe yaması varmı ? Varsa link vermeniz mümkünmü ? selamlar sevgiler

Barbaros III' Alıntı:
Tekrar Merhabalar ,

Pc ile navigasyon haricinde ''Pocket Pc'' olanlar, yada ''Windows 3 , 4, 5 yada 6'' tabanlı Araç ta kullanılan GPS aletl olanlar..... Deniz haritalarını da bu cihazlarda kullanmak

isterlerse......

Sözü Fazla uzatmayayım... ''Oziexplorer'' programı ile tanışın derim...

Site Adresi :http://www.oziexplorer.com/

[attachment=1][attachment=2]

Sayın Barbaros PDA için verdiğiniz bu programı next 828 plus navigasyon cihazımda kullanabilirmiyim teşekkürler.

Sayın Gemiadami ,
PDA konusunda vermiş olduğum bilgileri program yapımcısı kanalı ile gene kendi linkinden inceleyebilirsiniz...ne yazıkki şu an elimde GPS modlu bir PDA yok deneyemiyorum...ama sayfasından incelediğim kadarı ile ,Haritalar hariç programın bir demo ve deneme versiyonu mevcut , sağlıklı bir bilgi verebilmek adına bunlardan birini yükleyip denemenizi önerebilirim...Ücretsiz olan bu programlar için şu an bilen ,yada deneyen arkadaşlarımızdan yardım istemek düşüyor bizlere....
Benim bu haberi vermemdeki maksat , atıl vaziyette duran cihazlarımız var ise bunlara alternatif bir program ile navigasyonun devamı idi...
fakat dostlarımdan bu konuyu araştıracağım ...sonrasında tekrar burdayım....
Sağlık ve sevgi ile kalın...

PDA ile ilgili sitenin linkini veriyorum,deneme versiyonunu download edebilirsiniz...

http://www.oziexplorer3.com/ozice/oziexplorerce1.html

emirkaptan' Alıntı:
Selamlar Maxsea 10.1.3.2 kurdum notebook uma bu programın türkçe yaması varmı ? Varsa link vermeniz mümkünmü ? selamlar sevgiler

Sayın Gemiadami,

aradığınız Türkçe yamayı ben hiç göremedim internet ortamında , böyle bir yama olsa dahi, size dostça İngilizce menüleri kullanmanızı tavsiye edeceğim , zira Türkçeleştirlen bu tür menüler Tam karşılıkları bulunamadıklarından zorlanmış ,anlamsız mana ve mantıksız olup gülünç olabiliyjorlar....Benim almanca bilgim olması yanında dahi ,ingilizce menüleri kullanıyorum ...göreceksiniz ki bir süre sonra sizde o menüdeki kelimeleri anlayacaksınız....Bundan sonra elinize geçecek her türlü navigasyon programlarını da büyük bir başarı ile kullanabileceksiniz....
Bir çok prgramın almancasını dahi bulamadığım için ben böyle bir yol izliyorum...

Bu arada Maptech -programınıda öneririm bir alternatif olarak :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR