Pathfinder Yakıt Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MERGEZ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,921

MERGEZ

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.Herkese selamlar,sevgiler olsun. Ben kendime ilk defa bir heyecanla arazi aracı aldım.Pathfinder 1997 model otomatik vites 3.3 v6 motor.

Sıkıntım şu:

Aracımın üzerinde voltran marka lpg var.Bunu bilgisayara bağlayıp ayarlamalar yapamıyor. Uzun yolda km de 50 kuruş yakıyor şehir içinde 75 kuruş. Ben bu voltranı söktürsem başka marka yeni sistem takarsam yakıtım düşebilirmi. Aracımda A/t lastik var düz .

İkinci ben aracımı nasıl yükseltebilirim.Yükselttiğimde yakıt ne kadar değişir.En uygun yükseltme şekli nedir ve aşağı yukarı nekadara mal olur.

Ve son olarakta Mersinde yaşıyorum.Aracımız sürekli götürebileceğim tavsiye ettiğiniz bir usta varmı varsa nerede yeri ve telefonu...

Sevgiler.....

Etiketler
Merhaba, öncelikle aracınız hayırlı olsun. Nissan Pathfinder hakiki Japon bir araçtır.
Kolay kolay arıza vermeyecek, her yeri sağlam, dayanıklı yapısıyla güvenle binebilirsiniz.
Eğer ağır offroad düşünüyorsanız işte orada biraz düşünmek lazım, pek uygun değildir.
Diğer arazi araçlarına göre modifiye parçaları pek kolay bulunabilen bir araç değildir.

Önce gaz sistemiyle ilgili sorulara bakalım. Bilgisayara bağlanamama çok büyük sorun değil.
Aracınızı bilgisayara bağlayabiliyorlarsa (ki Nissan'cılarda bağlanabiliyor) ayarları yapılır.
Önce benzinde ideal değerleri ve arıza vermiyor hali sağlanması gerekir.
Sonra LPG ustası ideal olmasa da çok yakın ayarları yapabiliyor olmalıdır.

Gelelim değerler konusuna, sizin hesabınıza göre 75 krş şehir içi yüksek bir rakam.
Kullanım şekliniz nasıldır, bakmak lazım. Seri mi kullanırsınız, sakin mi önemli.
Seri kullanımda bu araçlar yakar. Ancak sizin verdiğiniz değerler 100 km de 30 LT gibi.
Bu rakam cidden fazla. Ayarla bunu biraz daha aşağılara çekmek mümkün olmalı.

Şehir dışında verdiğiniz rakam aslında karışık değerleri temsil eden rakam olmalı.
Mersin'de LPG litresi ne kadar bilmiyorum ama ortalama 2.5 TL düşünüyorum.
Bu durumda şehir dışı 20 LT yakıyor. Yine kullanıma bakmak lazım.
LPG sıralı sistemleri nereden baksanız 2000 TL civarında sanıyorum.

Gelelim lastik konusuna, aracınızda A/T lastik var. Ebatları nedir. Normalden büyük mü?
Aracınızın orjinal lastikleri 245/70/16 olması lazım. Genelde 265/70/16 takarlar.
Bu kadarcık farktan ne olacak demeyin az da olsa tüketimi artırmaktadır.
265/70/15 ten (30 inche tekabul eder) 31 inche geçtim yakıtım %5-7 arttı örneğin.

Sizin aracınızdaki lastiklerle zaten belli bir yükselme sağlanmış olabilir.
Aracınızı yükseltmeyi en alçak noktayı yükseltmek için mi istiyorsunuz?
Bunun için yine lastik ebadında değişikliğe gitmeniz gerekecektir.
Yaklaşma ve uzaklaşma açısı için ise o zaman kupa yükseltme işlemleri gerekir.

Kupa yükseltme iki türlü yapılır. Basitçe alt takımdan yükseltme kolay olanıdır.
Bunun bile dikkatli ve bilinçli yapılması gerekir, mekanik aksamı bozmamak için.
Diğer yöntem ise zor olan, yani şaseden kupayı yükseltme işidir ki hakikaten zordur.
Şase ile kupa arasına takozlar koymak suretiyle yükselme yapılır, uğraştırır.

Detayları çok uzun ama sadece bu şekilde yapılacak yükseltme işi yakıta pek etki etmez.
Geniş, ağır, çok büyük lastikler ve yükünüz yükseltmeden daha fazla yakıtı etkiler belirteyim.
Yükselen araçların dinamiği bozulur, dikkatli sürülmesi gerekir, uyarmayı vazife bilirim.
Ne kadar araziye uyarsanız o kadar asfalttan uzaklaşırsınız, sürüşünüzü değiştiriniz.

Ne yazık ki arazide iyi olayım, asfaltta da süper gideyim denilen araçlar çok pahalı.
Tamiri bakımı da birer servet tutuyor. O yüzden aracınızı bilinçli sürmek çok ucuzdur.
Asfaltta da iyi gitmek istiyorsanız daha fazla yükseltmeyiniz. Ağır offroad istiyorsanız bilemem.
O durumda naçizane tavsiyem modifiyesi daha mümkün olan başka bir araca bakmanız olur.

Mersin offroad yapan çok kişinin yaşadığı bir şehir. Sosyal medyadan takip edebilirsiniz.
O guruplardaki arkadaşlara ulaşmaya çalışın. Camia genelde birbirine yardımseverdir.
Doğru insanlar olursa yıllardır edindikleri tamirci tecrübelerini size de aktaracaklardır.
Şahsi tecrübe ve bilgilerimden bazılarıdır, yardımcı olmasını umarım, kolay gelsin.

Merhaba, öncelikle aracınız hayırlı olsun. Nissan Pathfinder hakiki Japon bir araçtır.
Kolay kolay arıza vermeyecek, her yeri sağlam, dayanıklı yapısıyla güvenle binebilirsiniz.
Eğer ağır offroad düşünüyorsanız işte orada biraz düşünmek lazım, pek uygun değildir.
Diğer arazi araçlarına göre modifiye parçaları pek kolay bulunabilen bir araç değildir.

Önce gaz sistemiyle ilgili sorulara bakalım. Bilgisayara bağlanamama çok büyük sorun değil.
Aracınızı bilgisayara bağlayabiliyorlarsa (ki Nissan'cılarda bağlanabiliyor) ayarları yapılır.
Önce benzinde ideal değerleri ve arıza vermiyor hali sağlanması gerekir.
Sonra LPG ustası ideal olmasa da çok yakın ayarları yapabiliyor olmalıdır.

Gelelim değerler konusuna, sizin hesabınıza göre 75 krş şehir içi yüksek bir rakam.
Kullanım şekliniz nasıldır, bakmak lazım. Seri mi kullanırsınız, sakin mi önemli.
Seri kullanımda bu araçlar yakar. Ancak sizin verdiğiniz değerler 100 km de 30 LT gibi.
Bu rakam cidden fazla. Ayarla bunu biraz daha aşağılara çekmek mümkün olmalı.

Şehir dışında verdiğiniz rakam aslında karışık değerleri temsil eden rakam olmalı.
Mersin'de LPG litresi ne kadar bilmiyorum ama ortalama 2.5 TL düşünüyorum.
Bu durumda şehir dışı 20 LT yakıyor. Yine kullanıma bakmak lazım.
LPG sıralı sistemleri nereden baksanız 2000 TL civarında sanıyorum.

Gelelim lastik konusuna, aracınızda A/T lastik var. Ebatları nedir. Normalden büyük mü?
Aracınızın orjinal lastikleri 245/70/16 olması lazım. Genelde 265/70/16 takarlar.
Bu kadarcık farktan ne olacak demeyin az da olsa tüketimi artırmaktadır.
265/70/15 ten (30 inche tekabul eder) 31 inche geçtim yakıtım %5-7 arttı örneğin.

Sizin aracınızdaki lastiklerle zaten belli bir yükselme sağlanmış olabilir.
Aracınızı yükseltmeyi en alçak noktayı yükseltmek için mi istiyorsunuz?
Bunun için yine lastik ebadında değişikliğe gitmeniz gerekecektir.
Yaklaşma ve uzaklaşma açısı için ise o zaman kupa yükseltme işlemleri gerekir.

Kupa yükseltme iki türlü yapılır. Basitçe alt takımdan yükseltme kolay olanıdır.
Bunun bile dikkatli ve bilinçli yapılması gerekir, mekanik aksamı bozmamak için.
Diğer yöntem ise zor olan, yani şaseden kupayı yükseltme işidir ki hakikaten zordur.
Şase ile kupa arasına takozlar koymak suretiyle yükselme yapılır, uğraştırır.

Detayları çok uzun ama sadece bu şekilde yapılacak yükseltme işi yakıta pek etki etmez.
Geniş, ağır, çok büyük lastikler ve yükünüz yükseltmeden daha fazla yakıtı etkiler belirteyim.
Yükselen araçların dinamiği bozulur, dikkatli sürülmesi gerekir, uyarmayı vazife bilirim.
Ne kadar araziye uyarsanız o kadar asfalttan uzaklaşırsınız, sürüşünüzü değiştiriniz.

Ne yazık ki arazide iyi olayım, asfaltta da süper gideyim denilen araçlar çok pahalı.
Tamiri bakımı da birer servet tutuyor. O yüzden aracınızı bilinçli sürmek çok ucuzdur.
Asfaltta da iyi gitmek istiyorsanız daha fazla yükseltmeyiniz. Ağır offroad istiyorsanız bilemem.
O durumda naçizane tavsiyem modifiyesi daha mümkün olan başka bir araca bakmanız olur.

Mersin offroad yapan çok kişinin yaşadığı bir şehir. Sosyal medyadan takip edebilirsiniz.
O guruplardaki arkadaşlara ulaşmaya çalışın. Camia genelde birbirine yardımseverdir.
Doğru insanlar olursa yıllardır edindikleri tamirci tecrübelerini size de aktaracaklardır.
Şahsi tecrübe ve bilgilerimden bazılarıdır, yardımcı olmasını umarım, kolay gelsin.
ÇOK TŞK EDERİM VERDİĞİNİZ O GÜZEL BİLGİLER İÇİN.SAĞOLUN HOCAM

Merhaba Forumda yeniyim. Adım Serkan. Geçen hafta ilk sahibinden 2001 model Infiniti qx4 aldım. Öncesinde pathfinder denedim ve araçlara aşık oldum. 20 yaşındaki araçların kondisyonu rahatlığı performansı motor sesi kendine hayran bıraktı.
Şu an yeni aracımdan oldukça memnunun. Daha önce 2006 model 2.5 lt 140 bg Kia sorento vardı. Yakıt tüketimi olarak bu kuruş hesabı tabi birbirlerine çok yakın veya aynı olabileceğini hesapladım.

Infiniti yi almadan önce atiker lpg taktırdım. Önceki sahibi taktırmamış hiç. Depoyu full ledim ve test etmeye başladım. Bu üçüncü depo fullemem. Çok sıkışık trafik yok benim orda ama çok kasis var. Neredeyse 200 mt de bir... Arada e-5 ten 20 30 km lik istanbul anadolu yakası mesafe giderim iş saatleri dışında. Az çok trafiği tahmin etmişsinizdir.
Kia ile de aynı kullanımlarda km de yaktığım bugünün ücretleri ile 63 kuruş yakıyordu.
Infiniti ile aynı güzergahlarda çıkan sonuç 62,6 krş. Şehir dışı denemedim ama 45 krş civarı olaracağını tahmin ediyorum. Sonuçta arazi aracına binilecekse dizel alternatifler ile lpg aynı hesaba geliyor.
Motorin lt fiyatı : 5,72 TL
Lpg Lt fiyatı : 3,13 TL

Yükseltme konusunda bir kaç şey belirteyim. Eğer bu araçla araziye girmeyecekseniz, girsenizde öyle dağ tepe değilde orman içi, çayır bayıra sokacaksanız hiç yükseltmeyin. Bu araçlar zaten yüksek. Daha da yükseltirseniz asfalt yollarda viraj performansı çok düşecek. Hatta sizi korkutacaktır. Bu araçlarla standartlarda iken bir sedan otomobille girdiğiniz hızlarda viraja giremezsiniz. Bir de yükseltirseniz çok keyifsiz, riskli bir yolculuk yaparsınız.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri