Panelvan Kasası Izolasyonu ve Kondensasyon Üzerine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 99,408
Ynt: Panelvan Kasası Izolasyonu Ve Kondensasyon Üzerine

Oral bey, anladığım kadarı ile aletler, fan kullanarak, nemli havanın a) ya "buharlaştırıcı" b) yada nem emici maddelerin üzerinden geçirilerek kondensasyonun oluşturulması prensibiyle çalışıyorlar.
Şahsen şahit olduğum üzere, birincisi, kapasitelerine göre, rutubetli yerlerin, duvarların, kapalı yüzme havuzlarının ve bu bağlamda profesyonel satıcıları tarafından, kullanılmış çekme ve mobil karavanların neminin alınmasında kullanılıyorlar. Bence kompresör bazlı ve invertör ile en az 20Ah sarf gerektiren bu cinsleri, yollarda kullanımı olumsuz kılıyor. Evinde zaten bu aleti olanlar için ise durum değişik.

Daha ucuz ve kısıtlı etkiye sahip ikinci cinsleriyle beraber bu aletlerin temel sorunu bence etki göstermesi istenen hacmın kapalı olma zorunluluğu ! Yoksa bütün atmosferin nemini almak için ila nihaye çalışma durumundalar. ;)

Karavanlarımızın içi yatak odalarımıza göre hacmen 6-8 kere daha küçük böylelikle bilhassa geceleri her zaman dışarısına göre daha nemli ve üstelik de daha sıcak.

Varmayı düşündüğümüz en ideal hedef, dış ortamın nem seviyesi olmalı. Zaten aksi, araçlarımızın yapısı yüzünden pratikde de mümkün değil.

Ben bu hedefin yakınlarına en hesaplı ve uygun olarak, sadece bilgisayar fanı ile, içerdeki havayı dışarı atarak erişebileceğimizi düşünüyorum.
Bu gece devamlı çalışdırdığım fan ile 15° C dış ısıda (internet'den aldım) camperimizin üst yatağında sıcaklık tahminine göre 18°C altına düşmedi. Tek camlı pencerelerde buğu görüldüğünde tehlike çanları çalıyor demektir. Biz hiçbir şey görmediğimiz, duymadığımız gibi, temiz ve rahat bir havada ısıtıcıyı açmadan deliksiz uyuduk.
İnanın uzu'nun rolü yok. :D

Not
Bekir bey doktora babalığını kabul ederse, hemen digital bir termometre ve hidrometre alıp tezime başlıyabilirim. :D

Etiketler

Nem gidericiler prensip olarak kompresörlü soğutucular. Havayı soğutulmuş yüzeyden geçirirken nemi yoğunlaştırıp yakalıyorlar. Tıpkı izolesiz camlarda yaşanan buğulanma gibi. ;)

Şu elektriksiz çalışanlar nedir acaba?

http://www.evidea.com/saban-500-gr-nem-alici-aparat-1-x-500-gr-tablet-lavanta-DFA046/p/312399?utm_source=criteo&utm_campaign=dfa046&utm_content=101161%20-%20Nem%20Al%C4%B1c%C4%B1lar&utm_term=facebook&utm_medium=fbx

Saban Nem ve Rutubet Giderici Nasıl Çalışır?
• Rutubet ve nem giderici SABAN sürekli çalışan bir üründür.
• SABAN’un içinde bulunan SABAN tablet bu işi kolayca ve sessizce yerine getirir.
• SABAN çalışırken herhangi bir elektrik kaynağına asla ihtiyaç duymaz. Pilsizdir.
• SABAN tablet çalışması sırasında ortamın rutubeti ve nem yoğunluğuna bağlı olarak su haznesine su biriktirmektedir.
• Su haznesini boşalttıktan sonra tekrar rahatça kullanmaya devam edebilirsiniz.
• Sadece SABAN tableti açın ve SABANın içine koyun. İşte bu kadar, artık çalışıyor.

Elekriksiz çalışanlar silikajel denen bir malzeme. Elektronik cihaz filan aldığınızda paketin içinden üzerinde "do not eat" yazan küçük bir paket daha çıkar. Aynı malzeme. Kristal yapılıdır.

Verdiğiniz linktekini çok anlayamadım. Silikajel nemi kendi bünyesine çeker. Bu haznede biriktirdiğini söylüyor. ???

aşağıda biraz daha detaylı bilgi veren bir site buldum.
http://www.silikajelmarket.com/sorucevap/

Birkaç birşey daha buldum. :smiley:
Burada çeşitleri var.
http://www.sabanshop.com/
Bu bir forumdan
http://www.discusfunclub.com/archive/index.php/t-7960.html

Almanca forumları biraz takibettim. Her forumda tartışılan bir konu. Sıcak mevsimlerdeki gezilerde karavan zaten devamlı havalandırıldığı için pek sorun olmuyor. Esas sorun soğuk havalarda, özellikle karavanının kullanılmadığı zamanlarda.
Nemden kurtulmanın yolları:

1. Havalandırma.
(Bizim karavanda nem sorunu yok, çünkü devamlı hava değişimi var. Sürme kapı ve arka kapıların altındaki contadan hava girebiliyor. Eski aracında faydalı tarafları var :smiley: ).

2.Kuru nem alıcılar - Absorbsiyon (emme) Metodu.
3.Elektrikle çalışan cihazlar.

ikinci ve üçüncü yöntemlerde karavanın kapalı olması gerekiyor. Yoksa dışardaki nem karavanın içine davet ediliyor ;D.

Bu başlıkta dile getirilen konular aşağıdaki linkte toparlamış/özetlenmiş halde, ama Almanca.
http://goo.gl/Lhq1Fb

Dikkat, arada kategori farkı var !
Sözü edilen cihazlar ancak rutubetin ve belki de küfün oluşumundan sonra, ama fan ise nemin oturmasından evvel tatbik edilebiliyorlar !
Anında ve devamlı temiz hava da cabası.

Mesleki tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki,
"en iyi tedavi, önlem almaktır". Hele, daha ucuzsa.

Bu yüzden bana " Fanyak" desenizde, merak etmeyin, nem kapmam. :D

fsirin' Alıntı:
Birkaç birşey daha buldum. :smiley:
Burada çeşitleri var.
http://www.sabanshop.com/
Bu bir forumdan
http://www.discusfunclub.com/archive/index.php/t-7960.html

Rutubetli evlerde yasayan arkadaslarim tuvalet ve banyolarinda bunlardan kullaniyorlar. Ise yariyor. En azindan olusan nemi cekiyor. Karavan gibi kucuk bir hacimde mutfaktan olusan nemi emmeye yetecektir.

Bunlarin birde cok kullanimlik olanlari var. Nem orani artan partekulleri micro dalga firina koyarak nemlerini salmasini sagliyorsunuz. Ve kabina tekrar koyarak kullaniyorsunuz.

melihbozkurt' Alıntı:
Bunlarin birde cok kullanimlik olanlari var. Nem orani artan partekulleri micro dalga firina koyarak nemlerini salmasini sagliyorsunuz. Ve kabina tekrar koyarak kullaniyorsunuz.
Silika Jel kullanan tipleri nemi kendi içine emiyor. Nemlenmiş Silika Jeli ısıtarak buharlaştırmak ve yeniden kullanmak mümkün. :smiley:

fsirin' Alıntı:
Silika Jel kullanan tipleri nemi kendi içine emiyor. Nemlenmiş Silika Jeli ısıtarak buharlaştırmak ve yeniden kullanmak mümkün. :smiley:

Yanlis anlasilmaya mahal vermemek icin bir dip not ekliyeyim. Bu nem alicilarin bir kac turu var. Ilk bahsettigim tek kullanimliklar Kalsiyum klorit icerikli olan nem alicilar. Bunlar yeniden kullanilamiyor. Aman diyim mikrodalgada isitmaya kalkan olmasin. :smiley: Cok kullanimlik olanlar sanirim sizin bahsettiginiz gibi silika jel olanlar.

Bu Kalsiyum Klorit ornegi;

http://www.dknonline.co.uk/products/DEHUMIDIFIER-500-ML-CONTAINER-6-SMELLS.html

Bu da silika jel;

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/104/508/829/829508104_907.jpg

Ynt: Panelvan Kasası Izolasyonu ve Kondensasyon Üzerine

Merhabalar,

Konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.

Dış ortam ve iç ortam arasında kalan duvarın içerisine hava girişinin engellenmesi, yoğunlaşmayı önlemek için birincil önlem olduğunu düşünürsek, hava geçirmez bir izolasyona ihtiyaç oluyor.

Zamanında şişme bot için araştırma yaparken, kumaş üzerine sürülen sıvı lateksin hava geçirmez bir yapı oluşturduğunu öğrenmiştim. Aynı mantıkla, masa örtüsü olarak da kullanılan şeffaf PVC plakalar da uygun işlemle birbirlerine kaynak yapıldıklarında hava geçirmez bir yapı oluşturuyor.

Sonuç olarak, şişme ürünlerde kullanılan malzemeler size alternatif bir çözüm sunabilir. Tabi ki yangın geciktirme özelliklerine dikkat etmek lazım.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

atiladi' Alıntı:
Konu izolasyon, ama karavan yapılacak araç, saç kasalı panelvan olunca, insan ister istemez bir gün sürtme veya çarpma yolu ile yaşayacağı kazalar geliyor aklına, aracın kaportasında oluşabilecek büyük veya küçük bu kaza izlerinin tamir edilebilmesi için iki yöntem bulunmakda ya oksijen kaynağı ile saç ısıtılması ve tel ile kaynatılması gerekmekde, veya punta kaynaklı çektirme ile çektirilmesi gerekir, sacın arka yüzeyi bilimsel yöntemlerle izolasyonu yapılmış olsa bile tamirat işlemlerinin yapılabilmesi için sacın arkasının boşaltılması gerekir, kim karavanın içini tekrardan söküp böyle bir tamiratı yapar düşünemiyorum bile..Sonuç olarak karavan yapımında izolasyon melzemesi tercih edilirken, bu hususun göz önünde bulundurularak ısıya dayanıklı malzeme tercih edilmesini öneririm, yani CAM YÜNÜ....
Merak ettiğim bir konu,karavanlar kazaya karıştığında,kaportadaki hasar nasıl düzeltiliyor,içi boşaltılıyormu,saçta içerden nasıl düzeltme yapılıyor?

Türkiyenin şartları birçok konuda değişik olabilir ama sırf Atilla'nın yazdığı sebepten dolayı, ciddi karavan endüstrisi olan hiçbir ülkede "kaza sonrası uygun tamir faktörü"ne göre izolasyon maddesi seçimi olmuyor. Üstelik çıkış noktası olarak bu ülkelerde tamir ücretlerinin göreceli olsada uygun olduğunu düşünmek gerçekçi değil.

İsterseniz somut ve analitik olarak kaza sonrasını düşünelim;
Eğer darbe birkaç cm. lik çökme yaratmış ise macunla kaportanın tamiri mümkün olmalı.
Daha büyük hasarlarda ise, içersinin
a) sağlam kaldığı durumlar için , Atilla haklı olabilir, (belki aracın altı ve üstü hariç ?)
b) fakat genelde içersininde yenilenmeye ihtiyaç göstermesi halinde, izolasyon maddeniz ne olursa olsun detaya girmiyeyim ama bildiğiniz üzere malesef yapılacaklar hep ayni.
Yani, çeşitli izolasyon maddelerine bağlı olarak değişen hiç birşey yok !

Bence izolasyon birincil olarak, kendine özgü kriterlere göre seçilmeli.

Not.
Hatta bu başlığı açtığım ve olur olmaz çok kelam ettiğim halde, toplam 11 aylık aktif deneyim sonrası ciddi olarak söylüyorum; benim gibi yaz karavancısı için, izolasyon toptan seçilmeyebilir (olmayabilir) de.
İzolasyonu olup teorik yaklaşımlar yerine, benimki gibi, gerçekten hiçbir Izolasyonu olmayıp, pratikte aksi tecrübesi olan her yaz karavancısının öğretisine ise seve seve açığım. Üstelik aracım beyaz değil, oldukça koyu renkli ! Çözümü sonradan da kolay tek sorunlu nokta, sadece yatağı tavana 60-70 cm. gibi çok yakın sayısı az araçlarda, öğlen uykusunda, solar panellerin altına gelmeyen sirkülasyonu yetersiz yalnızca birkaç metre karelik alanlar oluyor.

oralulkumen' Alıntı:
hava geçirmez duvar yogusmayi maximize eder.

Doğru aslında haklısınız... Ben hava girmezde yoğuşma da olmaz diye düşündüm ancak içerde mutlaka hava kalır montajdan sonra:smiley:

Yabancı karavan üreticilerin sitelerini incelerken, Alman Hobby firmasının tavan izolasyonu için xps köpük (sanırım bildiğimiz strafor) kullandığını farkedip paylaşmak istedim..

HOBBY ZOLASYON

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri