Pajero Tıkalı Ön Kalorifer Peteğinin Temizliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,286

schweps

Zirve
Merhabalar,
Aracı aldığımdan beri soğuk üfleyen ön kaloriferineksikliğini arka kalorifer ile telafi ediyordum.
Geçtiğimiz haftasonu durumu tespit etmek üzere, göğüslüğü sökmeden ulaşılamayan peteğin motor kompartmanından erişilebilen giriş çıkış hortumlarını söktüm. Hortumda ve ortaya çıkan bakır boru uçlarında birikinti gözle görülmekteydi. Önce, bakır boruların içine sıkı geçen bir hortum bulup tüm gücümle nefesimi üflemeyi denedim. Ama üflediğim hava, tıkanıklığın içinden geçmedi bile. Söktüğüm hortum uçlarına uygun bir körtapa ayarlayp aracı o vaziyette bıraktım.
Ertesi akşam marketten en küçük boy çöp poşeti ve porçöz aldım. Çöp poşetlerinden 3-4 tanesinin kapalı uçlarını kesip uç uca ekleyi bantlayarak bir drenaj hattı hazırladım. Maksadım motor bölgesini ıslatmamak ve aşındırıcı kimyasaldan korumaktı. Bakır borulardan biri diğerine nazaran daha uzun ve dolambaçlı olduğundan, çökeltiye kadar ulaşıp kimyasalın yumuşatacağı kiri geriye doğru yıkamak üzere esnek akvaryum hortumuna bir adaptör yapıp bahçe hortumuna bağladım. Porçözü ise 1/5 oranında su ile seyreltip, kısa boylarda hazırladığım iki hortumun içerisinden beri peteğe boşaltıp bir kaç dakika bekledim. Arada esnek bir kabloyu hortumun açık ağzından peteğe sokup tıkanıklığı nazikçe dürtmeye çalıştım. Sonrasında hortumları çıkartıp her iki borunun içerisine ince akvaryum hortumunu sokup geri yıkadım ve bu işlemi 2 sefer tekrar ettim. Bir miktar kir geldi ancak açılmadı. Aracı yine o vaziyette bıraktım.

[attachment=1]

Ertesi akşam aynı işlere tekrarda başladığımda bir gelişme oldu, ilk hortuma boşalttığım kimyasal seviyesinde hızlı bir hareket oldu, ikincisine boşaltınca da diğerinin seviyesinin bundan etkilendiğini görünce bir umut doğdu. Sabırla geri yıkama işlemine devam ettim. Bir süre sonra akvaryum hortumu ile verdiğim suyun çoğu soktuğum borudan gelirken diğer borudan da ip gibi sızmaya başladı. Sonrasında akvaryum hortumu adaptör kısmını çıkarıp, peteğin bakır boru girişlerine cuk oturan hortumu yerleştirip yavaş yavaş basıncı arttırdığımda diğer borudan başta pislik ve tortu, sonrasında ise temiz su akışı sağlandı. Hortumun yerini değiştirip diğer boruda da aynı işlemi tekrar ettim. Sonrasında orjinal hortumlarını yerine bağlayıp motoru çalıştırdım. Hararet normal seviyesine çıkana kadar rölantide çalıştırıp hortum giriş çıkış sıcaklıklarını elle kontrol ettim. Hortumlarda ısınma başlayınca araca binip bir test sürüşü yaptım. Ön kalorifer, sistemdeki muhtemel hava yüzünden başta ılık hava üflese de yavaş yavaş düzeleceğini düşünüyorum.

IMGP3047 resize
IMGP3048 resize
IMGP3049 resize
IMGP3050 resize
IMGP3052 resize
IMGP3053 resize

Petek

Etiketler
Ynt: Pajero Tıkalı Ön Kalorifer Peteğinin Temizliği

Şenol bey

paylaşmış olduğunuz bilgi için teşekkürler

benim için çok faydalı oldu

aynı işleri kendi v6 vitaram da denedim olmadı..tahmini 15x20 cm kadar bakır bir ufak radyatör..3 taneden fazla porçöz kullandım köpürüp reaksiyona gecti igrenc paslar küfler cıktı ..hah şimdi tamam dedim acıldı sandım olmadı ..denedim ısıtmadı..yenisini aldım uymadı ispanyolmuş aldıgım.. benimki japon cıktı ..yeni özel yaptırmak zorunda kaldım..

>>eskiyi actırdım bir kapagını içine bakmak için pör çözün söktüğü kir+paslar delik lerin içine kaynak olmuş gibiydi telçivi ile sökülecek gibi degildi ..!!

>>bu yöntem yanlış ..derim..

>> bazı radyatörcülerde veya oto elektırıkcılerinde bir makina var dışarıdan bu iki hortuma dışarıdan baglanıp içinde bir süre tazzikli sıçak su dolaştırıp acıyorlar ..buda güneşi balçıkla sıvamak gibi bir şey 1 bilemedin 2 kış iş yapıyorlar..aksesuarcılarda satılan radyatör temizleme sıvılarıda boşa para ve zaman harcamaktan öte gitmiyor..

>>%98 aracta bu petek ön gögüs sökülmeden kalorifer sistemi tam ayıklanmadan cıkmıyor..bunada aracına göre 200<>1000 tl arası işçilik alıyorlar..geneldede adam gibi geriye takamıyorlar..!.. 3<>5 vida artıyor yada tam sıkılmıyor ..sonrasında gögüsten gelen tıkırtı ve gıçırtılar işin bonusu oluyor.. ;D

cıkan radyatör bakır ise lehimi sökülüp şişlenip tekrar takılabilir bi 20 sene daha calışır..aliminyum cıkarsa yenilemekte fayda var..

10 yaşından sonra gerekiyor..15 yaşından sonra şart hale geliyor tüm araclarda .. ;)

bir başka forumda konu ile ilgili topic actım ..beni makaraya sardılar.. ;D ;D..bu işler sizin yada benim başıma neden geldi..?? antifirizle beraber kirecsiz su kullanmanızı tavsiye ederim..>>saf su,akü suyu<< yada bakkalda satılan kirecsiz olduğunu bidiginiz bir içme suyu 3-5 tl para tutar bir daha ömür boyu bunları yaşamazsınız.. :smiley:

Özgür bey, işinize yaramasına sevindim.
Oğuz hocam, yazdıklarını tam anlayamadım. << kısımlar, bahsettiğin diğer forumdan alıntı mıdır yoksa senin görüşün müdür?
Selamlar.

porçöz kirec söküçü çözmüyor degil cözerken pisligi adeta kıyıya köşeye kaynak yapıp tıkıyor..daha beter ediyor..

Şenol hoçam senin elin bir boş vaktinde bu göğüsü söker..derim..

kalorifer radyatörünü söküp radyatörcü tezahına koy derim sonrası içini açtır bi gör derim..

>>diğer forumdan alıntı mıdır yoksa senin görüşün müdür?..alıntı degil başımdan gecenlerdir..pişmiş tavuk tan beter anlatsam roman olur..radyatörü aldım .hemen degiştirmedim..aradan ylbaşı gectii bu arada aldıgımyere faturası ile gittim..eski + yeni radyatör ile arac sökük taksi ile.. ;) bu gecen senenin hesabı geri almam..der olanını ver o yok..kdv si + bıraz daha eksiğine razı olup parayı aldım..120 tl filan benimkinin yeni idi..özel el yapımı rayatöre ise 80 tl ödemiştim..korsan taksi denk gelmişti allahtan onada saat 10 da oturdum akşam 6 oraı burası dünya yol gezdik..150 kagıt gibi bir şey toka etmiştim..beni maddi manevi bayagı bir yormuş tu bu iş.. :smiley: ;D
yeni yaptırdıgıma mecbur benim eski giriş çıkış boruları takılacaktı..o nu da acıp içini görünce agzım açık kalmıştı..
şimdi anlattım sanırım..

Katılmıyorum,
Porçözü nasıl uyguladığıma dikkatini çekerim. Sökülen pisliği radyatörün içine geri ittirmeyip, boru ucundan deşarj ediyordum.
Senin de mesajında bahsettiğin gibi, göğsü sökmek tam bir baş belası. Zaten böyle bir işten kaçmak için bu metodu uyguladım ve sonuç aldım.
Bir seneye yakın zamandır da sorunsuz çalışıyor radyatör peteği.

oguz1134' Alıntı:
porçöz kirec söküçü çözmüyor degil cözerken pisligi adeta kıyıya köşeye kaynak yapıp tıkıyor..daha beter ediyor..

Şenol hoçam senin elin bir boş vaktinde bu göğüsü söker..derim..

kalorifer radyatörünü söküp radyatörcü tezahına koy derim sonrası içini açtır bi gör derim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR